Hádka s rodičmi kvôli VŠ

Príspevok v téme: Hádka s rodičmi kvôli VŠ
Laura_hviezdicka

Dobrý deň.

Mám 17 rokov, budúci rok budem maturovať. Rozhodujem sa nad výberom VŠ, keďže som na gympli, tak idem ďalej študovať. Som z lekárskej a právnickej rodiny, mama a otec sú lekári, starí rodičia z mamkinej strany právnici a z ockovej strany je dedo lekár a babka bola zdravotná sestra. Dedko je na dôchodku, ale má vlastnú ambulanciu, tak to zvláda a čaká kým ja dostudujem medicínu a pôjdem na jeho miesto. No lenže ja sa na lekárstvo necítim, síce mám samé jednotky, ucim sa rýchlo, ale neťahá má byt lekárom. No rodičia sa má nepýtajú, proste hotovo pojdes na medicínu, právo alebo zubne lekárstvo či farmacia, ak sa mi nepáči všeobecne lekárstvo či právo. Žiadna iná vs nepripadá do úvahy. Ale ja som umelecká duša, ťahá má to od detstva k divadlu, túžim byt hereckou. Chodím na divadelný krúžok, no rodičia mi to už od septembra zakážu lebo sa musím pripravovať na prijimacky na medicínu.
Vedia o tom, že chcem byt herečka, ale ignorujú to. Vraj má to neuživí, a že mám rovno zabudnúť že by ma na VŠMU finančne podporovali, ak by som sa tam dostala. Vraj sa tam ľudia dostanú cez peniaze a známosti a rodičia mi odmietajú zaplatiť za niečo čo nemá zmysel a k tomu nemajú vôbec kontakty súvisiace s hereckou profesiou. K tomu som z východného SR a podľa rodičov mám nulovú šancu sa tam dostať a nie to ešte preraziť do filmu či SND.V rodine nikto nie je herec či iný umelec, nemala by som to po kom zdediť. A že iste miesto už mám po medicíne či práve, tak nemám vymýšľať.
Ja som z toho smutna, lebo moje srdce mi hovorí, že medicína a právo nie sú spravne :( ako mám presvedčiť rodičov aby to prijali?
Vdaka

Laura_hviezdicka

Aliss

Nemusíš konkretizovať kto si, veď si aj pisala, že nechceš, ale tebe sa podarilo niekedy hrať vo filme? Alebo len divadle hrajes?

Aliss

Laura, v com sa lisilo to info? Info je len jedno - nie je lahke sa dostat na tu skolu. Preto ti odporucam dat si prihlasky aj inam. Bodka, nemas viac co riesit. A nielen ze do filmov su obsadzovani stale ti isti herci, v prvom rade sa na SR filmy netocia! :D Je ich malinko. A mat metu, ze vystudovat skolu kvoli 4 filmom, co sa behom 10 rokov natocia, je...vtipne :) Suhlasim, studovat mozes cokolvek ine, na kastingoch sa ta nepytaju, co studujes. Mozes sa uchadzat o hranie v roznych divadlach ako je Biele divadlo, tam beru aj nestudovanych atd.

Laura_hviezdicka

SofiaElla

Neviem kto ta oprávňuje, aby si ma urážala. Nepoznáme sa. Nech sa ti darí.

Aliss
Spev má učí vystudovala ucitelka spevu na ZUSke. Ja som si zisťovala info, ale každý mi povedal niečo iné. Má na tu školu iný uhol pohladu. Ano uvedomujem si, že tam ešte vôbec ani nie som, ale asi ako každý človek mám aj ja ciele, sny, predstavy a neviem čo je na to zle sa pytat aj tu čo by som chcela vedieť, poradiť,
Ucitelka na ZUSke mi povedala že v dnes dobe a na Slovensku to nie je med lízať pre studovanych hercov. Že talent mám, ten je potrebný, len, že ten mi ani zďaleka nestačí, aby som sa na VŠMU dostala a potom sa aj uplatnila. Ona by na mojom mieste išla na istejšiu cestu, to sú vs ako mi radia rodičia a ak ma to bude stále držať, tak riešiť kastingy, komparzy, odsťahovať sa do BA. Ale že nemám čakať že by sa mi podarilo byt vo filme niekedy, lebo sr už má dost stálych hercov, ktori majú svoje meno. Ale ak mi to je súdené, tak mi to všetko pôjde ľahšie. Čiže ona mi povedala to čo tu väčšina.

Aliss

SofiaElla, pises sice ostro, ale v mnohom mas pravdu. Laura je sice mladunka, ale bez nejakych zakladnych informacii, ktore sa daju vygooglit, resp. za tie roky zistit od ludi, ktori ju ucia. Snad nechodi na spev k nejakej tete Marike, co sa rozhodla spievat doma macke a nasledne ucit spev. Snad chodi k vystudovanemu pedagogovi. Za ten cas mohla od neho dostat tolko info o skole, priprave, o tom, co potrebuje do prijimacok vediet, ze az. Laura, viem kto je Nada Uherova, ale pokial mam dobre info, zije v BA. A ty potrebujes niekoho z vychodu. Dalej, Nada je reziserka, nie herecka. Ty potrebujes niekoho, kto ta povedia po hereckej stranke. Na zaciatok skus Nadu, no po pol roku oslov nejaku herecku zo spominanych divadiel blizko vas. A prosim ta......ides na to zo zleho konca. Chapem, ze clovek potrebuje info, ci si po skole ako herec zarobi...chapem. Ale probuh, ty este ani len na tej skole nie si :D Lamentovat o plate a o tom, ci si niekto zarobi, je blbost. Mas pred sebou obrovsku prekazku vo forme prijimacok, ktore su naozaj drsne a tvrde. A potom ak by ta prijali, obrovsku prekazku vo forme preplnenych divadiel, velkej konkurencie atd atd. Bud sa zamerias len na cisto svoj herecky rast (pod dohladom skuseneho cloveka), alebo budes uvazovat o plate, hoci si este ani len do BA neprisla a nemala si prijimacky...Premyslaj realne, nie hrhrhrhr a s hlavou kdesi v oblakoch

SofiaElla

Hlavne autorka témy nemá ani páru o samostatnosti a zodpovednosti. Cez tie jej reakcie vo mne evokuje rozmaznané decko, ktoré vždy dostalo, čo chce, tak si teraz povedala, že má umeleckú dušu a bude super herečka. Alebo ak nie je rozmaznaná, tak neviem, kde žila ostatných 7 rokov, lebo je až neuveriteľné, že niekto, kto tvrdí, že tak strašne chce byť herečka, nič si o tomto povolaní nezistí. Však mne to dievča príde úplne mimo realitu dnešnej doby.

gititka

Allis.
Ak je ta tema skutočna tak:
Ona žije v nejakej rodine a nemá ešte 18, Staraju sa oňu. Nemôžeš priliš vymýšľať , lebo ona musí z niečoho žiť, ked sa rozhodne isť niekde.Ma na to rok a za rok môže zmeniť človek názor, dospieť.
Momentalne su sa ńu zodpovední, rodina rodičia.
Určite je daju na jedlo a pod.Lenže ta rodina je uplne iný typ-nevieš ako to tam maju..
Pokiaľ si dospelá rozmýšlaš ako decko.Je plno iných škol aj mimo povolaní v ktorých jej rodina pracuje.
Rodičia jej dali priestor mimo povinnosti v škole, na odlahčenie.
Pokial by tušili ,že ako by sa to mohlo vyvrbit- ale nemusí. Tak by mala iní kružok.
Z tej temy ste tam niečo aj vymazali, čo tam predtým bolo.(:

Laura-hviezdicka

Aliss:

Nasla som pani Nadu Uherovu cez doucma.sk. Mam pocit, ze by mi mohla pomoct, co si ty myslis? Poznas ju?

A vlastne komu sa podari byt dobra a uspesna herecka na Slovensku? Ci to mam chapat, ze niekto sa tak narodi ako ,,vyvoleni" alebo je ten clovek naozaj velky talent?

Aliss

Laura, kohokolvek oslovis z oboch typov divadiel, nic tym neskazis. Co sa tyka tej stranky, prepac, ale nebudem sa v nej hrabat a vyberat ti niekoho :) Ked tak, posli mi priezviska bud sem alebo do emailu. Pilcuk, to je sice krasne, ze aj clovek ako ty sa tu moze vyjadrovat, a ze mas na nieco vlastny nazor, ale a? Naozaj a co? K comu prispieva tvoj nazor? Ako pomoze autorke temy? Ako si jej pomohol v jej otazkach? Myslis, ze tvoj nazor ju nejak presvedci aby prestala uvazovat smerom, akym uvazuje? Suma sumarum, mat nazor je sice fajn, ale len ak sa tyka temy, jej otazok a pomaha. Lebo toto forum je o pomahani si a rieseni roznych otazok. V tomto momente je prosto tvoj nazor nic neprinasajuci, nic neriesiaci a najma, zbytocny :)

Pilcuk

PrePilcuka - a to je na tom to smutné, že nejakí akože herci dostanú za biflenie sa nejakých textov viac ako učiteľ, policajt či trebarz vodič autobusu. Takto si (ne)ceníme ľudí, ktorí naozaj robia niečo užitočné pre iných a inak si ceníme nejakých šašov, ktorých zmyslom života sú žúry, striedanie partnerov a pretŕčanie sa pred kamerami. Určite však nikomu nič, čo sa týka astronomicky vysokých peňažných odmien za často minimálny výkon, nezávidím a pravdu píšem s chladnou hlavou.

gjjjjgj

TrefaMimo vieš pilcuk má v tomto pravdu ... VŠ má odzrkadliť našu elitu národa ale je tam len odpad a žumpa. Tiež som bol na VŠ a bol som zhnusený z tých ľudí ako si ty atď :D tam si pekne študuj medinu a podnikanie nechaj mužom :D pilcuk má naozaj v niečom pravdu ale len skreslenú lebo vidí len tú zlú stránku, bohužiaľ nevidel aj tú dobrú