Hádka s rodičmi kvôli VŠ

Príspevok v téme: Hádka s rodičmi kvôli VŠ
Laura_hviezdicka

Dobrý deň.

Mám 17 rokov, budúci rok budem maturovať. Rozhodujem sa nad výberom VŠ, keďže som na gympli, tak idem ďalej študovať. Som z lekárskej a právnickej rodiny, mama a otec sú lekári, starí rodičia z mamkinej strany právnici a z ockovej strany je dedo lekár a babka bola zdravotná sestra. Dedko je na dôchodku, ale má vlastnú ambulanciu, tak to zvláda a čaká kým ja dostudujem medicínu a pôjdem na jeho miesto. No lenže ja sa na lekárstvo necítim, síce mám samé jednotky, ucim sa rýchlo, ale neťahá má byt lekárom. No rodičia sa má nepýtajú, proste hotovo pojdes na medicínu, právo alebo zubne lekárstvo či farmacia, ak sa mi nepáči všeobecne lekárstvo či právo. Žiadna iná vs nepripadá do úvahy. Ale ja som umelecká duša, ťahá má to od detstva k divadlu, túžim byt hereckou. Chodím na divadelný krúžok, no rodičia mi to už od septembra zakážu lebo sa musím pripravovať na prijimacky na medicínu.
Vedia o tom, že chcem byt herečka, ale ignorujú to. Vraj má to neuživí, a že mám rovno zabudnúť že by ma na VŠMU finančne podporovali, ak by som sa tam dostala. Vraj sa tam ľudia dostanú cez peniaze a známosti a rodičia mi odmietajú zaplatiť za niečo čo nemá zmysel a k tomu nemajú vôbec kontakty súvisiace s hereckou profesiou. K tomu som z východného SR a podľa rodičov mám nulovú šancu sa tam dostať a nie to ešte preraziť do filmu či SND.V rodine nikto nie je herec či iný umelec, nemala by som to po kom zdediť. A že iste miesto už mám po medicíne či práve, tak nemám vymýšľať.
Ja som z toho smutna, lebo moje srdce mi hovorí, že medicína a právo nie sú spravne :( ako mám presvedčiť rodičov aby to prijali?
Vdaka

Aliss

Laura, nechcem to naozaj konkretizovat, dajme tomu, ze mam nejake "kontakty" s tou skolou :) Netvrdim, ze sa tym uzivit neda. Skor treba vidiet trosku sirsie veci. V rocniku vas bude 15, kolki myslis, ze sa uplatnite? Jasne, toto iste si moze povedat aj niekto z STUcky, kde ich je v rocniku 70 :D Ale ver tomu, ze prerazit v divadelnom umeni je este narocnejsie. Mame malo divadiel na to, kolko ludi je kazdy rok vypustenych zo skoly. Zober si, ze okrem VSMU aj AU v BB, rozne konzervatoria s hudobno-dramatickym zameranim. Par rokov dozadu si si mohla vybrat medzi dvomi konzervatoriami s hudob.dram.odborom. Dnes ich je 5? Tak cca. Okej, ak sa nebudeme bavit o uplatneni po skole, co uz mas za sebou? Mas nejaku ZUSku, alebo nejaky dramaticky kruzok aspon? :)

Laura_hviezdicka

A to je ozaj až take náročné byt umelcom? Ozaj sa z toho nedá vyžiť? Tak potom ako je možné, že mnoho slovenských hercov sa majú dobre, ako sa im to všetko podarilo?

Laura_hviezdicka

Starí rodičia sa k tomu nevyjadruju, iba mi povedia, že mám počúvať ocka, že má pravdu. A presne aj to čo mi ty píšeš Aliss mi povedala aj babka. S babkou mám pekný vztah, ona mi povedala, že bola v rovnakej situácii, ale chcela byt ucitelka. Ale napokon bola rada, že vystudovala právo, nemusela riešiť peniaze, lebo ich vzdy mala. A Časom si zvykla a práca ju začala baviť. Babka mi radi farmáciu, že tam nebudem robit drastické úkony. A dedko je názoru mojich rodičov.

Tak mi rodičia povedali že mi VŠMU platiť nebudú, lebo s rým nesúhlasia a te šanca že by som bola herečka je nulová.
A Aliss ty si herecka?

Staryhriech

V tomto smere by mal zavážiť triezvy rozum. Tvoji rodičia majú v tomto pravdu ... ale kto chce, ten si ide za svojím. Potom to vyzerá tak, syn "umelec" a každý mesiac mu cinkne platba od otca.

Aliss

A co sa tyka platu...Budem pisat velmi vseobecne, vsetko zalezi od konkretnej situacie. Filmy sa u nas tocia malo. A ked aj, sanca, ze obsadia teba a nie Pauhofovu, ktora film predava uz len meno, je extremne nizka. Na kastingy chodit mozes aj bez skoly :) V SND nezarabaju herci vela. Ver mi. Ziadne 1000 eurove, ani 900 eurove platy to nie su. Myslis, ze preco herci dabuju, hraju dvoch-troch divadlach a podobne? Neboj, nie je to pre to, ze nemaju co robit s volnym casom. Dabovanie sa platovo pohybuje podobne ako natacanie serialu. Ak mas mensiu postavu dostanes medzi 50-80 eur za jeden natacaci den. Ako mensia postava nie si v kazdom zabere a nenatacas denne. Ked za mesiac budes mat jeden natacaci den, dostanes tych 50 eur. Fajne, nie? Ked budes hostovat v roznych divadlach, budu od teba pozadovat aby si bola na volnej nohe. Ak budes mat dvakrat mesacne predstavenie, budes rada....Nie, byt hercom nie je lukrativne ani financne vyhodne. Vsimni si, ze vsetky celebritky museli ist do nejakeho stupid projektu, aby sa stali znamejsi, obsadzovanejsi a podobne. Ak vsak budes "len" herecka a nie celevritka, nebudes tak obsadzovana ako ini. Teda sa budes musiet obracat za ten mesiac aby si pokryla vydavky :)

Aliss

Ako clovek, ktory ma k VSMU velmi blizko (nebudem to konkretizovat), odporucam ti prihlasit sa nielen na tuto skolu, ale aj na dalsie. Ci uz to bude medina, pravo...bars co. Ale nedavaj si prihlasku len na herectvo. Trosku ti priblizim, ako prijimacky vyzeraju. Bude vas tam velmi vela. Lebo xxx ludi chcu byt hercami. Sanca, ze prejdes prvym kolom je naozaj mala. Kola su psychicky, ale aj fyzicky narocne, pre ludi s nizsim sebavedomim ci submisivnou povahou, su doslova krute. Podla toho, kto si otvara rocnik, sa vyberaju typovo ludia. Niekto si vybera echt Stanislavskeho nasledovnikov, niekto typovo velmi vyrazne osobnosti, niekto vzhladovo nezvycajnych k zauzivanym predstavam o hercovi (tucna, vychudnuta, velky nos..). Musis mat nielen herecky talent a potencial, ale mala by si byt hudobne vzdelana, citit rytmus, vediet sa hybat, vediet o divadelnej tvorbe nielen sucasnej, ale i minulej. Mat vseobecny rozhlad nielen v oblasti divadla ale vo vsetkych smeroch. Poznam ludi, co navstevovali max nejaky herecky kruzok a na skolu sa dostali. Lebo mali obrovsky talent. Poznam ludi, co tuzili hrat v serialoch, tak sa na VSMU prihlasili a po prvom kole isli pomaly podavat zalobu na komisiu kvoli psychickej ujme, co tam utrpeli :D Je to dost tvrde...Tak sa na to priprav. A daj si ako poistku aj ine skoly. Drzim palce

poradim38

Neverim tomu, ze by ti rodicia nefinancovali vysoku divadelnu ked by si uz dala prihlasky a prijali by ta.... podla mna to je len manipulacia z ich strany, citove vydieranie, ze ked si das prihlasku tam tak ti to nebudu platit....... mali by sa v prvom rade uvedomit ze nemusi byt ich dcera taka ako oni a ze mas ine priority ako sa starat o chorych ludi....... ja by som sa porozpravala aj s tvojimi starymi rodicmi, aky maju oni na to nazor??? Mozno ze keby ta oni pochopili tak aj tvoji rodicia by mozno trochu povolili v tom...... skus sa porozpravat aj so starymi rodicmi a uvidis ako to dopadne

Laura_hviezdicka

Pokúsim sa s rodičmi ešte porozprávať ale keď len začnem spomínať prihlášky, tak otec už zvyšuje hlas a že to už je jasne, debata ukončená. Na tuto tému už nechcú počuť ani slovo :(

Pozerala som si rôzne odbory v zdravotníctve. No vystudovala by som medicinu, ale ja už mám teraz veľký odpor k ihlam, krvi, neviem si predstaviť že by som musela pitvat, rezať človeka, mne to príde nechutne :( mna to nikdy nelákalo sa starať o chorých ľudí. Ak by som išla na zubarinu tak pozerať sa cely život ľuďom do úst kvôli pekným peniazom? :( to má tiež neláka a nikdy som nemala vztah k takým manuálnym činnostiam, opravám atd. Farmacia môže byt fajn, ale byt v lekárni či stále vyrábať lieky v laboratóriách mi príde malo záživne, vzrušujúce pre mna :D
Už v škôlke keď som bola prvýkrát v divadle, mala som z toho veľmi dobrý pocit, neviem to opísať, bolo to zvláštne, viem sa vžiť do akejkoľvek postavy.
Neviem koľko zarábajú slovenskí herci, ale čo tak ich vidím v bulvári myslím že to nie je zle, práve naopak. Ale tuto profesiu by som nevykonávala kvôli peniazom, ale kvôli vnútornému pocitu, že práve tam patrím.
No mám vybraté maturitné predmety chémia-Biola kvôli rodičom, mne tie predmety idu, nemám s tým problem, ale keď hrajem divadelnú hru je to o niečom inom. Ja len keď idem do nemocnice, tak mám stres, pocit hrče v krku, pritom bezdôvodne, nie som chorá. Určite by som si časom zvykla a brala by som to ako prácu, ale vnútorný pocit sa cíti lepsie v divadle.

Má tu niekto skúsenosti s hereckým povolaním? Ako to on prežíva?

dobreuz

Tvoji rodičia sú je takí drzí, hneď by som ich poslal niekam, je to len a len tvoja vec, že aké povolanie budeš vykonávať!! Hneď by som im to vykričal do tváre!!!

momentiiik

Medicína je veľmi ťažká a nikto by ju nemal študovať z donútenia! Mňa tiež rodičia chceli donútiť ísť na medicínu, aj som zmaturoval z biológie a chémie... teraz druhým rokom študujem psychológiu a štúdium si chválim aj keď uplatnenie nebude boh vie aké..

Na medinu by naozaj mali ísť len tí najlepší a takí, ktorí to chcú robiť úplne oddane srdcom aj dušou aj telom, lebo nie je to len že 6 rokov štúdia a koniec... tam má potom atestácie niekoľko rokov a tým to tiež nekončí, potom sa musí celoživotne pravidelne vzdelávať a to je veeľmi ťažké. Takže ak by nakoniec aj dala na rodičou a nejakým zázrakom by medinu doštudovala a stala sa lekárkou, tak inak by aj tak za pár rokov vyhorela a toto povolanie opustila, lebo by ju to nebavilo a nebola by šťastná. Načo by jej bol veľký plat keď by aj tak nebola šťastná.