Hádka s rodičmi kvôli VŠ

Príspevok v téme: Hádka s rodičmi kvôli VŠ
Laura_hviezdicka

Dobrý deň.

Mám 17 rokov, budúci rok budem maturovať. Rozhodujem sa nad výberom VŠ, keďže som na gympli, tak idem ďalej študovať. Som z lekárskej a právnickej rodiny, mama a otec sú lekári, starí rodičia z mamkinej strany právnici a z ockovej strany je dedo lekár a babka bola zdravotná sestra. Dedko je na dôchodku, ale má vlastnú ambulanciu, tak to zvláda a čaká kým ja dostudujem medicínu a pôjdem na jeho miesto. No lenže ja sa na lekárstvo necítim, síce mám samé jednotky, ucim sa rýchlo, ale neťahá má byt lekárom. No rodičia sa má nepýtajú, proste hotovo pojdes na medicínu, právo alebo zubne lekárstvo či farmacia, ak sa mi nepáči všeobecne lekárstvo či právo. Žiadna iná vs nepripadá do úvahy. Ale ja som umelecká duša, ťahá má to od detstva k divadlu, túžim byt hereckou. Chodím na divadelný krúžok, no rodičia mi to už od septembra zakážu lebo sa musím pripravovať na prijimacky na medicínu.
Vedia o tom, že chcem byt herečka, ale ignorujú to. Vraj má to neuživí, a že mám rovno zabudnúť že by ma na VŠMU finančne podporovali, ak by som sa tam dostala. Vraj sa tam ľudia dostanú cez peniaze a známosti a rodičia mi odmietajú zaplatiť za niečo čo nemá zmysel a k tomu nemajú vôbec kontakty súvisiace s hereckou profesiou. K tomu som z východného SR a podľa rodičov mám nulovú šancu sa tam dostať a nie to ešte preraziť do filmu či SND.V rodine nikto nie je herec či iný umelec, nemala by som to po kom zdediť. A že iste miesto už mám po medicíne či práve, tak nemám vymýšľať.
Ja som z toho smutna, lebo moje srdce mi hovorí, že medicína a právo nie sú spravne :( ako mám presvedčiť rodičov aby to prijali?
Vdaka

Tomas12345

To s tym herectvom maju pravdu ze ta to pravdepodobne neuzivi. Len málo ludi dokáže v herectve nejak viac preraziť. Ale akoze skusit to mozes a ak ty to nevyjde tak mozes zacat pracovat, alebo vyskusat tie ich preferovane skoly.

strakino

ono neviem, u nas je to s herectvom celkom bieda co sa aj zarobkov tyka. pokial nestrelis poziciu moderatorky hlavnych sprav, tak asi by som do toho nesiel

tvojotec

To je jak pri vzťahoch, keď srdco zapiští tak to vždy dopadne zle nedobre. Ja by som neváhal, podpora rodičov, dedo mi odovzdá kmeň v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur, o dobrú prácu postarané do konca života. Divadlo je o ničom, na predstavenie príde 5 divákov, z toho polovica zaspí, robiť zo seba preafektovaného chu*

gitutka

Popri škole sa da brigádovať, ale naročnejšie.
Aj na východe su školy.Určite to podľa toho čo sa popisuje . nefunguje.
Myslim že sa máš vcelku dobre. a myslím že je tento príspevok akoby trochu povynyšlaný.

Gjjitcjj

Tak poznáš nejakého herca ktorý nie je slávny a zarába? Iba tí slavnejsi zarábajú veľa a tam sa dostať je skoro nemožné :) a to nehovorím o alkoholizme a všetkých veciach okolo toho

Laura_hviezdicka

Gjjitcjj: to je ozaj az tak platovo zle?

Aliss: Do divadla chodím 2krat do mesiaca, ked je dobre predstavenie, ktore by sa mi mohlo pacit. repertoar divadiel naspamat mepoznam, to by som sa doucila. Dobre, dam si viac prihlasok, nielen na herectvo.

No necitim sa na medicinu a keby uz, tak potom povolanie lekara by pre mna nebolo :(

Matyo

V každom prípade, keď ťa ani trochu nebaví medicína, tak ju určite neštuduj, lebo potom takýto lekár bude úplne o ničom. V budúcnosti môžeš ublížiť pacientom, to by si mali uvedomiť aj tvoji rodičia, že ak to budeš študovať z donútenia, tak budeš mizerný doktor a pacienti budú na teba iba nadávať...

Aliss

Laura, s tym drzani si ludi zo zapadu absolutne nesuhlasim :D to je blbost ako mraky. Prave naopak, vzdy je v rocniku vela vychodniarov. Znamosti a uplatky, to uz je ina vec a funguje to urcite aj na tejto skole. Ale skutocne som sa s tym osobne nestretla. Keby ano, nemam problem to priznat. Dostavaju sa tam ludia aj bez znamosti, tym som si ista :) Ako som ti pisala v mojom prvom prispevku, skus to. Ale daj si aj inde prihlasky. Do divadla chodis? Ovladas cca repertoar niektorych divadiel? Herecke kurzy mi pridu zbytocne. Podla toho kde a aky...

Gjjitcjj

No to či z východu alebo z hoci kade neriešia :) skôr známosti a úplatky ale to je tak všade... Šanca že by si sa uplatnila v herectve je asi taká že vyhráš lotériu... Aj to by ti nemohlo vadiť sa bozkávať s xyz inými hercami a byť hola pred kamerou

Mám kamarátku čo robila herectvo, každý deň makala a vieš ako skončila? Upratovačka v rakúsku :)

Laura_hviezdicka

Aliss: chodím na zusku na spev a na dramaticky krúžok od 10 r a tiež som aj recitovala. Iné nemám skúsenosti.
A je to pravde že na tu školí nechcú brat ľudí z východu a držia si len západ? A že veľa ľudí sa tam dostane kvôli známostiam a že zaplatia? Pomohlo by mi keby som išla na herecké kurzy?