Som ako prázdna schránka bez duše

Príspevok v téme: Som ako prázdna schránka bez duše
Kontrol0r

Celý život bojujem so sociálnou fóbiou. Progres tu je ale niečo tomu chýba. To, že som ešte nikdy nemal priateľku, to teraz neriešim. Teraz mi ide o niečo iné. Počas cestovania a výletov som spoznal tento rok desiatky zaujímavých ľudí.

Ale! Všímam si, keď sme niekde na výlete spolu, ako ostatní medzi sebou komunikujú, voľne sa zhovárajú o množstve vecí. Ale ja často nemám čo povedať, nemám čo povedať k bežným životným témam, k ich zážitkom alebo problémom. Necítim rovnaké emócie ako ostatní pri rozhovore. A keď ostaneme už len dvaja, je často len ticho. Ja sa pri rozhovore len pripájam, niečo doplním, alebo poviem svoj postoj.
Neraz sa medzi nimi cítim ako prázdna schránka bez duše. Začnem pociťovať úzkosť a je to zlé.

To isté aj na internete, často skladám odpoveď veľmi dlho a neviem čo napísať. Som aj v množstve spoločných chatov. Tam to žije a ja som tam len ako bezduchý pozorovať.

Chcem ľudí spoznávať, a byť s nimi. Ale nedokážem sa im sociálne a komunikačne vyrovnať. Ako keby ma nezaujímali ich osobnosti a životy, ťažko sa to popisuje.

Mal niekto podobný problém, vie niekto niečo poradiť?

Jana Lukacova

anjelik *: emócie sa nerodia z myšlienok, práve naopak sústredenie sa na myšlienky nám bráni dostať sa k emóciám. Emócie v nás vyvolávajú situácie, ktoré v živote prežívame. Ak ich neprejavíme, potlačíme ich, čo sa prejaví "hyperaktivitou" v našej mysli. Zaoberaním sa myšlienkami sa problém nevyrieši, naopak prehlbuje sa.

Jana Lukacova

Omen: poukazujem na príčinu problémov, ktorou je emocionálna nerovnováha alebo inak potlačované emócie. Takže obecná rada je zamerajte sa na svoje emócie...samozrejme každý človek je "jedinečný", prežil odlišné udalosti v živote, ktoré v ňom vyvolali iné emócie v inej intenzite, ktoré v sebe potlačil a ktorým potrebuje čeliť a každému jeho "druhé ja" hovorí v hlave čosi iné...To však už nie je o písaní na fóre, ale o reálnej práci s konkrétnou osobou.

Cestu nepoznám a teda nevenujem sa jej.

anjelik *

Janka, som rada, že sa cítiš šťastná a že si našla svoju správnu cestu. :o)
Ale, nemýľ si dojmy a pojmy. Emócie sa nerodia len tak z ničoho. Rodia sa práve na základe myšlienok, či už správnych alebo nesprávnych. Preto je naozaj potrebné, zmeniť myslenie, budovať v sebe pochopenie a nie šťastie. lebo pre každého je šťastie niečim iným. :o) Šťastie ťa láskou k druhým nenaplní, ale pochopenie áno.

twploch

Keby si sa im chcel sociálne a komunikačne vyrovnať musel by si chlastať drýstať primitívne žvásty a vyzerať ako trosky a správať sa ako trosky.Inteligent do vašej jebnutej komunity nepatrí a nebude patriť to by ste si mali uvedomiť.Keď si zakomplexovaný jebo sedlák venuj sa sebe rovným.

Omen

Jana, tak ako neexistuje univerzálny liek na všetky telesné ochorenia, tak neexistuje jediná univerzálna rada na všetky ostatné problémy, kam prispievaš. Robíš terapiu "cesta"?

Jana Lukacova

anjelik *: duša alebo energia sa v nás prejavuje prostredníctvom emócií, intuície a vnútorného zanietenia.. ak svoje emócie prejavujeme (čo nerobí 99% ľudí, pretože od malička k tomu nie sme vedení) tak potom sme vyrovnaní, pokojní a prežívame vnútoný mier alebo inak šťastie..Práve to, že ich potláčame a nasledujeme naše myšlienky (ego), spôsobuje to to, čo nazývame psychickými problémami alebo chorobami, stratu "energie", chuti do života.
To čo psychológia/psychiatria nazýva sociálnou fóbiou je v drvivej väčšine prípadov dôsledok, symptómom toho, že človek v sebe potláča strach a na neho nabalené iné emócie, ktoré v ňom vyvolali udalosti, ktoré v živote prežil...bohužiaľ psychológovia/psychiatri neučia ľudí "pracovať" so svojími emóciami do hĺbky akej je potrebné..a sústreďujú pozornosť nesprávnym smerom "na zmenu myslenia", na liečbu liekmi...

Na takmer všetko, čo označujeme, ako "psychické problémy" (výnimkou sú stavy, ktoré sú spôsobené napr. infekciou mozgu, úrazom hlavy, užitím psychoaktívnej látky, vrodenej poruchy) existuje jediný účinný a prirodzený liek a to opäť sa naučiť a začať prejavovať svoje emócie. Nie je to ľahké, ale je to jediná cesta ku skutočnému vyliečeniu a tomu, po čom túžime - skutočnom šťastí, ktoré vyviera z nás samých. Tak, ako som si týmto neľahkým procesom prešla ja sama snažím sa byť teraz pomocou iným, ktorí nevidia východisko...A minimálne sa na tomto fóre snažím upozorňovať ľudí na to, kde je príčina ich problému, pretože ich trápenie má riešenie..

Pravdapravdiva

Tu je treba si uvedomiť že každý človek má dušu!!!!Takže čo píšeš v názve témy, nie je pravda :D aj keď si to mnohí myslia.

Omen

Ja ťa nevnímam ako "prázdnu schránku bez duše"! Naopak, som pevne presvedčená o tom, že aj ty dušu máš, aj bijúce srdce. : ) Potrebuješ stretnúť len jedného jediného človiečika, ktorý ti ju ukáže.
Všetci sme nejako začínali a ty ideš na to dobre. Aj malé kroky sú úspechom a vedú k tým väčším. A ty chceš, tak nezíď z tejto cesty, na ktorú si vykročil tou správnou nohou. Máš kopec dobrých vlastnosti, vieš to vôbec?