Som ako prázdna schránka bez duše

Príspevok v téme: Som ako prázdna schránka bez duše
Kontrol0r

Celý život bojujem so sociálnou fóbiou. Progres tu je ale niečo tomu chýba. To, že som ešte nikdy nemal priateľku, to teraz neriešim. Teraz mi ide o niečo iné. Počas cestovania a výletov som spoznal tento rok desiatky zaujímavých ľudí.

Ale! Všímam si, keď sme niekde na výlete spolu, ako ostatní medzi sebou komunikujú, voľne sa zhovárajú o množstve vecí. Ale ja často nemám čo povedať, nemám čo povedať k bežným životným témam, k ich zážitkom alebo problémom. Necítim rovnaké emócie ako ostatní pri rozhovore. A keď ostaneme už len dvaja, je často len ticho. Ja sa pri rozhovore len pripájam, niečo doplním, alebo poviem svoj postoj.
Neraz sa medzi nimi cítim ako prázdna schránka bez duše. Začnem pociťovať úzkosť a je to zlé.

To isté aj na internete, často skladám odpoveď veľmi dlho a neviem čo napísať. Som aj v množstve spoločných chatov. Tam to žije a ja som tam len ako bezduchý pozorovať.

Chcem ľudí spoznávať, a byť s nimi. Ale nedokážem sa im sociálne a komunikačne vyrovnať. Ako keby ma nezaujímali ich osobnosti a životy, ťažko sa to popisuje.

Mal niekto podobný problém, vie niekto niečo poradiť?

anjelik *

Janka, v každom jednom príspevku navrhuješ ľuďom, že by mali prejavovať svoje emócie. Máš ty vôbec predstavu, čo taká emócia je a čo sa v tele odohráva, keď ju začneš prejavovať? Vieš, aby sa čokoľvek uskutočnilo, akákoľvek reakcia na podnet, emócia, chce to energiu. Práve tú, ktorú ty odčerpáš z tela, z duše. To máš ako keby si zapálila zápalku..chvíľu horí, chvíľu sa cítiš blažene a čo potom?? Ostaneš vyhorená a tak nanovo hľadáš novú zápalku..aby sa ti duša rozhorela a ty si sa dobre cítila. Naozaj radíš chlapcovi so sociálnou fóbiou naplno prejaviť to skryté v ňom? Veď ak má niekto fóbiu, tak má predsa v sebe strach. A ty mu povieš, prejav ho? Veď zošalie. Svoju energiu, svoju dušu by mali ľudia využívať na rozmýšľanie..čo je príčinou práve tých negatívnych alebo pozitívnych emócií, čo im to dá a či vôbec niečo. :o)
K zakladateľovi...ak sa chceš naučiť správne komunikovať, musíš sa naučiť ľuďom otvoriť. Nielen tomu dobrému, ale aj tomu zlému v nich. Iba tak dokážeš obohatiť seba. O ich zážitky. Nie každý ti bude rozprávať niečo, čo ťa brutálne obohatí..ale nauč sa v sebe prebudiť trpezlivosť a tým aj zmysel pre humor. Druhých ber ako výzvu..oni ti predsa predstavujú svojimi myšlienkami vlastný vnútorný svet..to, čo ty možno nikdy nezažiješ, ale môžeš to pochopiť, práve vďaka tomu, že to zažili už oni. Nie je zlé byť pozorovateľom, ale snaž sa byť rozmýšľajúcim pozorovateľom. Ty nie si prázdna schránka, ty len možno trpíš nedostatkom zážitkov..a to vieš zmeniť iba ty..tým, že z tej svojej ulity vystúpiš a neprejavíš emócie, ale zdravý rozum. ;o)

Jana Lukacova

Kontrol0r: Je úplne prirodzené, že necítite rovnaké emócie ako ostatní alebo potrebu zapojiť sa do rozhovoru, keď ostatní diskutujú. Prijmite to, nesnažte sa byť ako oni..Dôsledkom Vašej potreby „kontrolovať sa“ je, že a aj vtedy, kedy by ste možno niečo rád povedal, bývate ticho..
Príčinou toho, čo prežívate ako sociálnu fóbiu sú emócie, ktoré hlboko v sebe ukrývate. Ak ich začnete prejavovať sociálna fóbia (postupne) vymizne a Vy budete, podľa toho ako budete skutočne chcieť - niekedy s radosťou pozorovať iných pri rozhovore a niekedy sa do neho aktívne zapojíte.. a pri niektorých rozhovoroch si budete uvedomovať, aké sú „prázdne“ (často krát tí, ktorých je najviac počuť sa snažia svojou „výrečnosťou“ prekryť to, ako sa v skutočnosti cítia vo vnútri a namiesto toho, aby tomu čelili. hľadajú únik v pozornosti iných).

/PS: Emócie sme kedysi ako malé deti prejavovali prirodzene, neskôr sme túto schopnosť prestali využívať, preto dnes ľudia trpia tým, čo je obecne označované ako „psychické problémy“..k tejto našej prirodzenej schopnosti sa dá však prinavrátiť.. Ak by Vás zaujímalo viac, ako sa so svojimi emóciami opäť naučiť „pracovať“, pokojne mi napíšte email/

BielyTesak

Prázdna schránka bez duše môže mať veľa významov ale prvé čo ma napadá je že ti chýba šťastie , komunikatívnosť sa rozvíja časom chce to trpezlivosť to je prvá lekcia a druhá ? treba hľadať koníčky , zábavy , talent v sebe. Viem hovorí sa to ľahko a viem aké je to ťažké ale dá sa to. Emócie sú zložité , my Introverti sme navonok chladný avšak v nás aj keď to nevidno je búrka emócii. Komunikovať sa dá o všeličom , skús nabudúce porozmýšľať nad témami ako je hudba a podobne. Hold viac ti poradiť neviem len to aby si sa s tým netrápil , každý sme iný a aj keď to vyzerá že ostatným sa komunikuje veľmi ľahko tak majú za sebou skúsenosti , tiež sa najprv učili a robili chyby a z nich sa po naučili. Držím palce a prajem veľa šťastia.