Dá sa vôbec nájsť práca iba s maturitou z gymnázia?

Príspevok v téme: Dá sa vôbec nájsť práca iba s maturitou z gymnázia?
Katie987

Ahojte možno to sem celkom nepatrí ale v noci nespím a celý čas sa stresujem z toho čo bude. Môj otec nepatrí práve k najlepším rodičom. Je to alkoholik a narobil si dlhy, ktoré kedže je nezamestnaný nemá ako platiť resp. nechce vyhovára sa a tak podobne. Stáli príjem nemá v podstate žiadni a jedine, čo to ako tak zvládam vykriť som ja pomocou brigády. Som v poslednom ročníku na gymnáziu a ked som sa pre to rozhodovala na začiatku tak som mala taký plán, že by som raz možno na nejakú vysokú školu išla ale pri takejto situácii si to neviem predstaviť aby som zvládla študovať chodiť na semináre a neviem čo a zároveň aj zarábať toľko aby som mala aj na nájom prípadne na intrák a podobné veci čo súvisia so školou. Okrem otca nikoho nemám takže mi ani veľmi nemá kto pomôcť. Moja otázka teda znie či sa vôbec dá nájsť nejaká hocaká práca s maturitou z gymnázia? Má s tým niekto nejakú skúsenosť? Nechcela by som veľmi opustiť Slovensko ale keby to fakt inak nešlo...

mrcha

Pravdaze sa da, pokial nie ste narocni a ste ochotni zobrat akukolvek pracu, aj upratovat a umyvat zachody, aj odpratavat tacky a obaly od hamburgerov v mekacoch, aj predavacku robit, casnicku, taxikara a hocico... Co brani chlapovi s gymplom urobit si vodicsky na kamiony? A ma vystarane na cely zivot o slusne platenu robotu. A to ani nemusi utekat do zahranicia a rodinu si uzivi. Taxikar si zase viac-menej pracovny cas urcuje sam, takze komu sa neleni, no, moze byt aj 16 hodin denne v robote a ked si to situacia vyzaduje a rodinu treba zivit, neda sa inac. Fabriky... kedysi bolo dobre, mozno tak pred rokom 2001 priblizne. Zamestnanec si mohol tahat tolko nadcasov, kolko len chcel. Kto zivil rodinu mohol aj 16tky tahat kazdy den a ako-tak s odretymi usami si rodinu uzivit dokazal. No potom prisla Dzurindova vlada dala zakaz tahat nadcasy a povdezme clovek dochadzajuci z Novych Zamkov za pracou do Nitry podnikovym autobusom do fabriky, nuteny vynalozit 3000 korun slovenskych za cestu, ale zato ochotny tahat nadcasy, klesol platovo zo 14000 na 7000, z coho mu po odratani 3000 korunoveho vydavku za cestu zostalo 4000 korun slovenskych, to sa stalo kdesi kratko po roku 2002, vtedy zacali stare zeny hufom utekat do Rakuska opatrovat. Zeny, ktorym vnucata studovali a ktore boli pre svoje vlastne deti a vnucata cenne iba vtedy, ked im davali peniaze. Zeny, ktore si mysleli, ze vo fabrike doziju do dochodku. Nakoniec na stare kolena dva, tri roky pred dochodkom usli zo Slovenska. Aspon pracovne. Zeny su viac talentovane na cudzie jazyky... vyhoda zenskeho mozgu, takze tam zahranicie v pohode. Kto chce skusit zahranicie, treba mat vodicsky a auto. To je zaklad, plus treba mat nasetrene nieco na zaciatok. Potom to uz ide. V Rakusku si vie zena urobit jednorocnu skolu Altenpflege. Je to nieco ako rakuska verzia opatrovatelskeho kurzu. Potom sa moze zamestnat v domove dochodcov, kto by mal vztah k takej praci. To by som odporucila takym, ktore uz opatrovali na 2tyzd. turnusy a chceli by sa posunut dalej, skusit nieco ine, na riadnu pracovnu zmluvu, co je vzdy lepsie ako praca na zivnost.

nosomzvedava

Ahojte..takze chcela by som skusit pracu v nejakej čokoladovni, lenze vsade sa pise s ubytovanim,co je super, no desi ma ta strava...nejem mäso a dobre viem, ze bude kazdy den..a celkovo viem ake jedlo to bude..proste ja by som chcela mat moznost navarit si sama..na ubytovni taka moznost asi nebude, preto sa pytam ci mate skusenosti s tym, ze ste si vzali niečo do najmu povedzme ze budeme 3 kamošky ..da sa to zvladnut ?? myslim platovo..
Mate s tym skusenosti ???

Daniela266

ahoj Katie ja by som sa na tvojom mieste drvila jazyky a skúsila to zahraničie... známa pracuje vo Švajčiarsku a ma tam mesačný plat ako slovenský ročný.... Ja tento rok končím výšku a od Januára budúceho roka ideme s priatelom do Rakúska žiť :) nedokážem si totiž predstaviť že by sme mali žiť zo sk platov... a založiť rodinu a kúpiť si byt...

stastnablcha

jasne ze sa da najst praca aj po gymku. ale aspon jazyky by bolo fajn mat. ak sa ti da, radsej zacni mozno za menej penazi ale niekde v kancliku, ak uz raz zacnes niekde za pasom, je velmi tazke sa z toho vyhrabat...

Ad

Takého "perfektného" ocinka mám aj ja. Taktiež mám len gymnázium na ktoré ma dotlačil a povedal, že na inú školu ma nepustí. Mama mi zomrela, keď som mala 10. Môj otec sa o seba nedokázal postarať sám a tak nám babka prala, varila, upratovala ... Navyše otec je strašný držgroš a nechcel mi kupovať ani oblečenie. Takto sa to so mnou ťahalo až po skončenie gymnázia a jedného krásneho dňa som sa zbalila a odišla do Rakúska. Pracujem tam ako profesionálna trénerka dostihových koní, mám super plat a to aj bez vysokej školy. Navyše robím prácu, ktorá ma baví, lebo pri koňoch som ako ryba vo vode. Naposledy som otca videla keď som si prišl pre mojich 2 valaškov. Neviem čo s ním je a ani ma to netrápi :)

K_P

Tiež si nemyslím, že to zase tak funguje. Moja sestra je v 5. ročníku na práve v TT a nepatríme medzi tie, ktoré majú prachatých rodičov a ani známosti nemáme a študujeme. Nikdy jej nikto neplatil úplatky, nič také a sama mi vravela, že problémy majú študenti preto, lebo sa neučia a chodia do školy iba ak musia.
Ja študujem na farmaceutickej fakulte a tiež bez úplatkov a známostí. Moji spolužiaci sú rozlezení kdekade po rôznych VŠ a nie každý z nich má známosti a dokonca poniektorí pochádzajú naozaj z chudobnejších rodín a študujú. Nie všetko je o peniazoch. Sú aj takí študenti, ale tak 3 - 5%, netreba všetko zvaľovať na korupciu.

trnavskauniverz

vrcholom bolo ked mojej chorej kamaratke ktora je ztp nedali bakalara a chceli aby isla externe-platene od prveho rocnika... som zhnusena a lutujem ze som isla studovat radsej som mala ist makat niekam do zahranicia urobila by som ovela zmysluplnejsiu vec

trnavskauniverz

kinga na východe je to predsa len iné ako tu na západe... ja som chodila na trnavsku a tam to veru bolo len o uplatkoch a prachacoch...

Mesačný princ

K_inga - nič v zlom ale podľa mňa to nie je možné...

Za aké peniaze si študovala to právo?
Ak si nikoho nepoznala, tak buď dobre vyzeráš alebo musíš mať aspoň minimálne známosti...

Ja jednoducho neverím, že sa človek v tejto republike dostane niekam len preto, že je šikovný....neexistuje