Práca. Zdravotný hendikep zamlčať, alebo priznať sa?

Príspevok v téme: Práca. Zdravotný hendikep zamlčať, alebo priznať sa?
Katka JETka

Potrebujem viac názorov, aby som sa vedela rozhodnúť a keďže s nikým o tom nechcem rozprávať, tak to skúsim tu.
Prešla som dvoma kolami konkurzu na vysnívanú prácu a čaká ma už len posledné a to sú jazykové skúšky, čo je pre mňa len formalita, lebo obidva jazyky ovládam takmer ako rodný jazyk. Dnes mi došli pokyny a pozvánka na to posledné kolo a bol tam priložený aj dotazník a tu narážam na obrovský problém a neviem čo urobiť. V dotazníku je totiž aj otázka „Pomočujete sa v noci?“ Bohužiaľ, týmto problémom trpím od detstva. Beriem lieky, no napriek tomu sa mi to stáva minimálne 3 – 5 krát týždenne, čo je často. Nemyslím si však, že by to malo negatívne ovplyvniť moju budúcu prácu. Som si istá, že ju budem robiť svedomito, naplno a plne koncentrovaná. Inak som úplne zdravá, testami som prešla a podotýkam, že ani ten môj problém nie je psychicky podmienený, nemá psychiatrické pozadie.
Nikdy v živote som neklamala, stále som konala fér, no teraz rozmýšľam čo urobiť, či zamlčať, že týmto problémom trpím, alebo napísať pravdu, a tak sa, veľmi pravdepodobne, automaticky diskvalifikovať a zabudnúť na vysnívanú prácu. Ak to zamlčím, tak sa budem neustále báť, že to praskne, lebo pri tejto práci budem často bývať v hoteloch a zrejme nikdy nie sama, ale aj s kolegyňami, no napriek tomu mám chuť, to tam nenapísať. Pokojne si budem platiť hotelovú izbu z vlastných peňazí, len aby som bývala sama, nech mám šancu to utajiť.
Mám 25 rokov, liečim sa od detstva, preto rady, že mám skúsiť vyriešiť tento problém, mi nepomôžu. Tak skúste niečo poradiť.

BUki

Nic! Aj tak si sa uz davno rozhodla este pred tym ako si to sem napisala takze je to jedno. Je to vec priorit a okolnosti. Ale inak si neviem predstavit cloveka co by nad tym uvazoval, podla mna si rozpravkova bytost XDDD

kafe

syndrom, z akých dôvodov je tam tá otázka? Ja aerolinky nevlastním, takže neviem. Daj tvoj vhľad na situáciu :)

Katka JETka

Veď to, že zatiaľ netuším ako to v tej práci organizačne funguje, lebo počas konkurzu nás držali bokom, aby sme sa s nikým z palubného personálu nestretli. Zatiaľ viem len to, že po všetkých testoch a pohovoroch som na druhom mieste a jazykovou skúškou z ďalších jazykov si to už pokaziť nemôžem, lebo jazyky ovládam naozaj dobre. Presne toho sa bojím, že je nereálne, aby som spávala sama. Dávam si plienku aj nepremokavú plachtu a kľudne to budem istiť ešte aj jednorazovou podložkou, no ak nebudem spať sama tak to neutajím a ak to praskne, tak skončím. A pravda je aj to, že nech robím čokoľvek, nech to zvládam akokoľvek dobre a v súlade s hygienou, tak spolubývajúcim budem, svojím spôsobom, strpčovať život. Chvíľami to cítim tak, že musím to dokončiť, lebo už som skoro tam a chvíľami mám dojem, že mala by som sa na to pozerať reálne a teda zmieriť sa s tým, že nemám šancu.

kafe

nuž, pre vysnívanú prácu by som tiež asi riskla a klamala.

Len nesúhlasím s týmto tvojím tvrdením: "Nemyslím si však, že by to malo negatívne ovplyvniť moju budúcu prácu." Tvoja práca neni len v lietadle. Zamestnávateľ sa ti stará aj o ubytovanie, potrebuje ťa mať po ruke a čo najbližšie k letisku. Svoju vlastnú izbu si asi ťažko zaplatíš v priestoroch, ktoré patria letisku napríklad a najbližší hotel je 20km ďaleko. Tiež, neviem isto ale myslím si, že letušky si nemôžu len tak lobzovať v cudzine po meste, majú povolené sa vzdialiť len na určitú vzdialenosť. Ale fakt neviem, to by ti lepšie povedala skutočná letuška.
O čo ide zamestnávateľovi je to, že žiadne kolegyne letušky nemajú chuť prespávať v izbách s dočúranými matracmi. Potrebuješ sa ozaj riadne pozichrovať, aby si sa neprecikala - plienky, vložky, dávať si na posteľ nepremokavú plachtu. Ano, bude to trochu problém pri spolubývajúcich, ale dá sa to, nestresuj. Skús si to doma natrénovať, ako si čo najnenápadnejšie dať pod plachtu nepremokavú podložku. Nakluš k odborníkovi s ktorým to pomočovanie riešiš, povedz mu o novej práci a popýtaj sa ho na skúsenosti, rady, čo by si mohla ešte urobiť, aby si bola "v suchu".

Ale nechoď do toho, že klamala som a teraz sa budem báť, kedy to praskne. Klamala si, lebo chceš dokázať sebe i zamestnávateľovi, že to môžeš bez problémov zvládnuť. Bez toho, aby si znepríjemňovala život kolegyniam. Aspoň to skús, do prkna! A ak to praskne a zamestnávateľ ťa vyhodí, aspoň si to skúsila. Rozumieš? Neboj sa toho ale vezmi to ako výzvu prekonať predsudky, že ľudia s tvojim problémom túto prácu robiť nemôžu. Držím päste, neboj sa a choď do toho!

syndrom

nepovedat. pozri, ked piloti zataja depresiu...
to je tvoj osobny problem, snad sa da casom aj doporiadku. to by ma zaujimalo, ze preco to nevedia vyliecit. ked to nie je psychika, tak su to oblicky?
prosim ta a mozes naznacit aky plat ponukaju, tiez pokukujem po takej praci. dakujem.

HR_man

Určite nezamlčať. Na pozíciu letušky sa absolvuje dosť podrobná lekárska prehliadka a zrejme aj v lekárskych záznamoch máte o tom poznámky. Prehliadky sa absolvujú u lekára spoločnosti a nie u vlastného obvodného lekára, takže lekár nemusí potvrdiť zdravotnú spôsobilosť.

Noelinka

Ešte som takúto otázku nikdy nepočula a vôbec zamestnávateľa hovno do toho aké máš zdravotné problémy a vieru atď takže tm napíš nie