Štúdium práva v dnešnej dobe

Príspevok v téme: Štúdium práva v dnešnej dobe
Del1

Dobrý deň. Som študentka strednej školy(nie gymnázia) a potrebujem zopár rád...
Chcela by som študovať právo na Univerzite Komenského v BA ale nie som si istá...akože právo by ma možno aj bavilo (neviem, nemám s tým zatial žiadne skúsenosti) ale keď všade sa hovorí, že právnici v dnešnej dobe pracuju pri pokladniach a "na pásoch" a tak...že musím mať známosti aby som zohnala prácu právničky. To je 1. otázka, či sa to oplatí a či s tým máte niekto skúsenosti, alebo váš blízky študuje a pod. potom 2. otázka...chcela by som študovat externe a popritom pracovat...dá sa to? Nebude to príliš náročné? A nie je externá doba štúdia dlhšia ako denna? Myslím, že tí, čo chodia na dennu formu studujú napr. 5 rokov ale externe sa chodí 6-7, či nie? A ďalšia otázka sa týka strednej školy...nechcem spomínať na akú chodím ale práva sa veľmi netýka..je to skor humanitný odbor (nie zdravotnícka) tak, že či to nebudem mať ťažké bez tej prípravy, ktoru daju studentom napr. na obchodnych akademiach alebo podobných "biznis-skolach" ? Dakujem velmi pekne za vas cas a odpovede :))

bej3

Som v rovnakej situacii ako ty Del, tak by ma zaujimalo ako to nakoniec dopadlo , isla si na to pravo alebo nie , pokial ano tak nelutujes ? Nedavam tomu ze mi odpises velke sance (predsa len 5 rokov je 5 rokov) ale ako vecny optimista som sa nemohol nespytat.

angely123

Ahoj, mám vyštudované právo v Ba a poskytnem ti môj úprimný based-on-true-events názor. V prvom rade, názor, že absolventi práva sa neuplatnia na trhu je čistý bullshit - samozrejme, to závisí. Som čerstvou absolventkou a robím v AK. Našla som si to sama cez profesiu, bez žiadnych známostí. Aby si mala väčšie šance sa po absolvovaní zamestnať, pre to musíš aj ty niečo robiť celých 5 rokov. Odporúčam isť robiť pravnu asistetnku do nejakej advokátskej kancelárie.. minimálne na rok určite... nie nadarmo sa hovorí že v AK sa človek vela naučí.. je to pravda. Keď nechceš hned AK minimálne si nájdi nejakú brigádu na právnom oddelení, alebo existuje veľa rôznych stáži na súdoch.. proste snaž sa pre to niečo robiť, aby si sa právu venovala aj mimoškolsky. Škola je nič, tam sa naučíš základné veci ale podstatná je prax. Logicky aj zamestnávateľ keď uvidí, že si niekde ako študentka robila máš o 100% vyššu šancu, že miesto dostaneš - ešte lepšie môže sa ti stať, že ti ponúknu miesto koncipientky tam, kde budeš robiť študentku. Druhá vec sa týka, či vôbec na právo ísť. Úprimne? toto je rozhodnutie, ktoré by si mal človek veľmi poriadne premyslieť. Ja keby môžem vrátiť čas, naozaj neviem, či by som znova na právo išla. V prvom rade by ťa právo malo baviť... pokiaľ prejdeš 1.-2. ročníkom a budeš na vážkach že no moc ťa to nebaví, vykašli sa na to. Právo je rôznorodé, ťažké a treba sa mu aktívne venovať. Je to beh na dlhé trate. Samozrejme, je aj všestranné, čiže ak si nájdeš odbor, ktorý ťa aktívne baví a chceš s ním robiť potom si už len musíš nájsť takú prácu, v ktorej sa tomu odboru budeš aktívne venovať - čo môže byť aj dosť ťažké. Ešte k tým AK- práca v advokácii je no.. ani to neviem pomenovať. To asi tiež závisí od kancelárie, ale myslím, že veľa kanclov je takých kde áno - koncipienti sú ludia na všetko, robia od nevidim do nevidim a mzda neni moc úžasná. To chcem povedať, že právo nie je zasa len o advokácií.. tým, že právo je naozaj všade dá sa uplatniť napr. ako VSÚ na súdoch, čakateľ prokuratúry, štátny radca v štátnej správe, firemný právnik v korporátoch proste rôzne.. treba len nájsť to svoje. Ale áno mať prax, skúsenosti a vedomosti z AK je asi najlepšia voľba. Tiež to chcem urobiť tak, že nejakú chvílu pobudnúť v AK a potom uvídím.. aj podľa agendy. Ja som právo išla študovať preto, lebo som si povedala, že to je univerzálne a v podstate s tým môžem robiť hocičo.. čo je podľa mňa pravda lebo je mega veľa pozícií kde ľudia musia mať len maturitu a samotná práca ich naučí... len mi je to teraz také, že už som to vyštudovala a bolo by mi ľúto, aby som s tým nerobila...teda aspo teraz.. môj cieľ je taký, že chcem nadobudnúť nejaké skúsenosti z práva, chcem zistiť čo ma baví čo nebaví a ked si po nejakej dlhej dobe poviem že proste toto neni na mňa pôjdem robiť niečo uplne iné a bude mi to úplne jedno. Samozrejme treba skúšať.

Recht

Za mna osobne otrasna uroven prava u nas na Slovensku. Ked na pravo vezmu bez prijimaciek stvorkara, flakaca? Sice si neviem predstavit, ako taky clovek potom vystuduje, ale budis. Kazdopadne za mna skoly bez urovne, kam sa dostane kazdy. Cest vynimkam.

Feri 2019

Som z pravnickej rodiny a musim teda povedat ze polka ludi tu pise nezmysli , ako inac pravnici :o Vela ludi hovori ze neni prace pre pravnikov , no nesuhlasim , ked si pozries profesiu , uvidis vela ponuk pre absolventov nie len ako koncipient ale aj v inom odbore , pretoze pravo je vsestranne. Ale suhlasim , musi ta to bavit a hlavne v praxi , pretoze skola a prax nie je to iste , zial v skole ti povedia ako toto a tamto musis vediet , ale 60% z toho zial nevyuzijes.
Co sa tyka studia je to fakt jedno kde to vystudujes , pretoze ani jedna fakulta (6) ty to neda zadarmo , pretoze ked si v tom 5 rocniku zistis , ze 95% studentov su deti advokatov , pravnikov , exekutorov , sudcov , lekarov a pod ... cize obycajny clovek sa tam nedostane. Som v 5 rocniku na Paneuropskej a od prveho rocnika by som povedal dobra 3/4 vyletela. Brat chodi na Komenskeho , taktiez konci , bratranec je na Trnavsej a rodninni znami v Bystrici , bez znamosti pravo nedas! je jedno co hovoria niektori ludia , nakolko na statniciach , sa kazdi snazi ta doslovne vydrbat.
Treba to vyskusat sam a potom uvidis ake to bude , pretoze ludia hovoria casto bullshit a neber to vazne co ten a ta napise. Po skole urcite najdies robotu , avsak sa priprav , ze ked pojdes advokatovy co nepoznas budes robit min 10 hod denne bez odmien a pod ,.. hlavne pre zenu s dietatom si myslim ze takito pristup je obzvlast tazki , ale skus a uvidis , ak mas tomu vztah myslim si , ze nebudes banovat. Vela ludi odvracia inych od studia prava , aby tam nesiel nikto cudzi :) ved to neni ziadna veda. Pretoze ja osobne nepoznam ani jedheho s titulom JUDr. co by nemal pracu alebo by nevedel prezit. Najhorsie je skoncit tu skolu a urcite neodporucam Trnavu , co bratranec spominal tak uplatki tam idu na dennom poriadku.
Pozdravujem a zelam vela uspechov.

Feri 2019

Som z pravnickej rodiny a musim teda povedat ze polka ludi tu pise nezmysli , ako inac pravnici :o Vela ludi hovori ze neni prace pre pravnikov , no nesuhlasim , ked si pozries profesiu , uvidis vela ponuk pre absolventov nie len ako koncipient ale aj v inom odbore , pretoze pravo je vsestranne. Ale suhlasim , musi ta to bavit a hlavne v praxi , pretoze skola a prax nie je to iste , zial v skole ti povedia ako toto a tamto musis vediet , ale 60% z toho zial nevyuzijes.
Co sa tyka studia je to fakt jedno kde to vystudujes , pretoze ani jedna fakulta (6) ty to neda zadarmo , pretoze ked si v tom 5 rocniku zistis , ze 95% studentov su deti advokatov , pravnikov , exekutorov , sudcov , lekarov a pod ... cize obycajny clovek sa tam nedostane. Som v 5 rocniku na Paneuropskej a od prveho rocnika by som povedal dobra 3/4 vyletela. Brat chodi na Komenskeho , taktiez konci , bratranec je na Trnavsej a rodninni znami v Bystrici , bez znamosti pravo nedas! je jedno co hovoria niektori ludia , nakolko na statniciach , sa kazdi snazi ta doslovne vydrbat.
Treba to vyskusat sam a potom uvidis ake to bude , pretoze ludia hovoria casto bullshit a neber to vazne co ten a ta napise. Po skole urcite najdies robotu , avsak sa priprav , ze ked pojdes advokatovy co nepoznas budes robit min 10 hod denne bez odmien a pod ,.. hlavne pre zenu s dietatom si myslim ze takito pristup je obzvlast tazki , ale skus a uvidis , ak mas tomu vztah myslim si , ze nebudes banovat. Vela ludi odvracia inych od studia prava , aby tam nesiel nikto cudzi :) ved to neni ziadna veda. Pretoze ja osobne nepoznam ani jedheho s titulom JUDr. co by nemal pracu alebo by nevedel prezit. Najhorsie je skoncit tu skolu a urcite neodporucam Trnavu , co bratranec spominal tak uplatki tam idu na dennom poriadku.
Pozdravujem a zelam vela uspechov.

RadomirJ

Vyštudoval som právO v Sládkovičove. Úprimne, ja osobne som nič nedostal zadarmo, samozrejme, boli tam ľudia, ako všade, ktorý mali "všetko vybavené". Pracoval som aj počas školy ( v AK ), podotýkam, bez známosti, jednoduch som chcel. Robil som 3 roky koncipienta ( advokácia nie je med lízať, asi by som sa tam už nevrátil ). Momentálne som už 3 roky na ministerstve ( viem, že nikto neuverí, ale bez známosti ). Všetko je o tom, ako veľmi to chcete. Po škole, ( či už je to sládkovičovo alebo UK ) neviete prakticky nič. Osobne mi najviac dala prax advokátskeho koncipienta, od toho som sa odrazil.

Ota44

Dost záleží, v jakém právním odvětví poté chcete pracovat. Třeba kamarád studovat obchodní právo a sehnal docela dobré místo (tuším, že tady comeflexoffice.cz ale teď z hlavy nevím přesně. Co tak vyprávěl, tak je studium sice těžší, ale dá se to zvládnout.

Tomas42

Ahoj, tiez som pred par rokmi vystudoval pravo a urcite by som ho nikomu studovat neodporucal, ruzove okuliare cloveku padnu z nosa ihned po uspesnom zvladnuti statnic, clovek zisti, ze 5 rokov tazko drel na niecom, co v praxi vobec nie je ziadane. V prvom rade by som odporucil urobit si resers v ktorych oblastiach je akutny nedostatok pracovnikov a to tiez zvazit pri vyberu studia. Vyse roka som bol na urade prace, kedze na moje ziadosti o pracu zamestnavatelia vobec nereagovali.

Dusan34

Nejde o to len vystudovat ale mat realny zaujem o tuto pracu pretoze pravo to je celozivotne vzdelavanie sa,clovek musi byt na tuto pracu povaha. Zamestnaval som ludi s pravnickym vzdelanim dal som sancu aj absolventom no v drvivej vacsine to skoncilo pohromou. Absolventi vs pytali vysoke platy no nemali vobec zaujem o pracu zaujimalo ich len kedy bude obedna prestavka ,kedy mozu ist na vlak domov ci na cigaretu. Ked zistili ze s tymto pristupom u mna neuspeju skoncili v skusobnej dobe. Neviem k comu je dnesna mladez vedena ale je to katastrofa. Neviem ako chcu jedneho dna uzivit rodinu ale hlavne aj seba.