Inteligence

Príspevok v téme: Inteligence
Dick

Co je to inteligence si může každý přečíst. Její definice se vyvíjela v čase. Která definice je vám nejbližší, případně máte sami nějakou definici?

Co si myslíte o jejím měření? Je vůbec možné takovou vlastnost uchopit, natožpak měřit?

Je její míra-velikost u každého člověka děděna, nebo existují vlivy prostředí, které mají větší vliv na její rozvoj, než samotné geny? A nebo je to prostě kombinace těchto dvou faktorů, a lidé se mohou marně dohadovat, co má, a co nemá větší vliv?

Pokud jsme už determinováni-omezeni určitou její velikostí, máme vůbec šanci ve společnosti uspět?

Co si myslíte o "zneužití" výzkumu inteligence-eugenice?

Už tady byly zmíněny nějaké hodnoty přiřazeny různým "národům", není to podle vás projev rasismu, případně se jedná o nepravdivé údaje a nebo tomu věříte?

Napsal jsem několik otázek, ale je to téma k volné diskuzi, takže psát můžete k tomuto tématu co chcete. Díky za vaše názory.

Dick

Moireal, ona žádná doba nepřála umělecky cítícím či nadaným lidem. Umění, zvláště hudba, to jsou emoce, ale samotná hudba má svoji strukturu, logiku, takže i mnozí matematicky nadaní k ní mají blízko.

Já bych to řekl takto, dnešní doba přeje nepřemýšlivým lidem, jen mechanicky konajícím, těm je nejlépe.

Samozřejmě, technika, to jsou stroje, ty něco zase vyrábí, takže je to řetězec a lidé kteří v tom dělají a které to baví, dnes mohou být spokojeni. Ale já mám obavu, že naprostá většina z nich to dělá, protože se prostě snaží přežít a něčím se živit musí. Nevím jak dlouho bude tento konzum, tato technická civilizace fungovat, a je to vlastně jedno.

Umění něco člověku dává, a něco mu zase bere, u mně je to též taková "terapie".

Moireal

Ja davam prednost skutocnemu hudobnemu talentu pred charizmou. A kazdy aj tak vnima charizmu inak. Vzdy dam prednost charizme Emmy Ruth Rundle pred "charizmou" Rihanny.

Dick,ja som na tom nejak podobne ako ty. Tiez inklinujem k umeniu. Ako mala som pisala poviedky,romany. Basne mi velmi nesli. Chybal mi tam dej.
Kreslila som ludi,tvare. Fascinovali ma ludske tvare. Krajinky zial neviem zachytit,hoci tie ma fascinuju teraz.
Mam rada pohyb,tanec,vymyslala som si vlastne choreografie a ako mala som snivala aj o praci rezisera.
Najviac ma ale bavi hudba. Ako mala som si spievala "Zombie" od Cranberries,mama sa bala co mi je,lebo text som si samozrejme vymyslala,kedze som mala asi 6-7 rokov. :-D
Taktiez mam velmi rada klasiku ale moj zaber je sirsi. Okrem popu,country,ludoviek,rapu,hip hopu si viem v kazdom zanri nieco najst.

Vzdy som si vravela,ze je skoda,ze nemam technicke myslenie,lebo takym sa dnes najviac dari a mne moja laska k umeniu skor pomaha zvladat zivot, ako v tom nejak excelovat. Ale som rada aspon za to. Clovek sa musi snazit vytazit maximum z toho co ma a suhlasim,ze nesmieme podliehat frustracii. :-)

I.

Nie je to o peniazoch, ani o talente, ale o charizme. Nikdy by som sa nebavil s ľuďmi, ktorí nemajú charizmu. Bola by to len strata času. Kto je hlúpy, tak rieši všetko možné, len nie charizmu.
Môžem hrať aj picoviny, postavím sa, zahrám a všetci sú moji. Ale prajem ti všetko naj, nepoznám ťa, neriešim ťa.
A nemysli si, že neovládame stupnice, resp. pod. detaily:-) O tom to isto nie je.

Dick

michael067, je pravda, že nemalá část hudebníků minulosti, tak současnosti nepocházela z chudých poměrů, naopak. Tak třeba v Rusku, hudební skladatelé 19 stol, to byla šlechta.

Lidé z bohatých rodin se nemusí trápit existenčními starostmi, nemusí toužit, oni mohou začít dělat. A jedna věc je dělat hudbu ve vile, nebo v paláci a jiná v paneláku, víš co tím myslím.

Bohužel, tak toto nikdo řešit nebude, nikdo tě nebude litovat ani mně ne. Oni chtějí vidět schopnost, talent, výkon. Nic víc je nezajímá. A ve světě umění jsou podrazy. Mi máme výhodu, že víme z životopisů, že přílišná touha po něčem může člověka zničit. Oni jsou potom uznáni, někdy, ale až po smrti. a přesto to dělali. Je to fanatismus, vášeň. Umění je jen nadstandard této civilizace, tady se vše proměňuje v peníze, je mi líto, že tomu tak je. Ale já depresím nepodléhám, spíše vzteku, agresivitě. Ale občas přijdou chmury,

Dick

michael067, jedna věc je talent a druhá je ta konkurence, protekce a bohužel právě v umělecké tvorbě to tam je.

Člověk nesmí podléhat frustraci, jinak to nemůže dělat. Spisovatel, malíř, hudební skladatel může trpět třeba trémou, může být antisociál, ale pokud má výrazný talent, asi si ho někdo všimne. Když o mně nikdo neví, tak mám prostě smůlu. Mně také napadaly různé hudební motivy, pro mně neexistuje jiná hudba než klasická nebo filmová, takže mám z čeho čerpat.

Jenže ono se říká, hodně povolaných a málo vyvolených. Umění je kruté, a mnoho lidí zničilo, jsou to emoce. Někdo zůstane celý život chudý, zneuznaný, jiný zbohatne, ale stejně později padne. Průměrnost je nejvíce ceněna, genialita nepochopena.

Umělec nemusí být inteligent to je výhoda, ale pokud je , dá tomu svému dílu navíc hlubší smysl.

Dick

michael067, k té hudbě. Já jsem zkoušel v dětství hrát na několik hudebních nástrojů (flétna, trubka, pozoun, tuba, kontrabas), chtěl jsem saxofon, ale bylo mi řečeno, že prvně musím klarinet, ten jsem sice měl dělat po oné zobcové flétně, ale už jsem se k tomu nedostal. Ve skutečnosti, je mým jediným snem klavír, resp. varhany.

Tak klavír byl v minulosti drahý, a stále drahý je, dnes jsou možné půjčky, můžeš mít digitální piano, na začátek stačí obyčejné.V době, když jsem byl dítě, ne že by nebyly na to peníze, ale nedali by mi na to. A varhany, tak to už bych chtěl trochu moc ne? Nakonec jsem nejdéle vydržel u zpěvu, ale na konzervatoř mně v druhém kole nevzali, už jsem se o to nikdy nepokusil Jiní, to zkoušejí i několikrát, než se dostanou! Já ale věřil, že existuje protekce. Zhnusilo se mi to, a chtěl jsem na to zapomenout. Nejde to, ani po 20 letech to nejde, je to ve mně. A dlouho mě to žralo.

Našel jsem si náhradu, studium, ale ani tam jsem to nedokončil. Takže co teď? Mám se znovu pokoušet o studium, hudbu, a nebo se na všechno vykašlat a odjet do zahraničí dělat něco "podřadnějšího" a zapomenout, nebo doufat v lepší zítřky.

Dick

ModraObloha, já osobně nemám problémy se vyjadřovat jak verbálně, tak psanou formou. Chci toho říci hodně, psaní tomu trochu brání.

Jinak škola a já, neměl jsem ji rád, neděla mi až takové problémy, ale nesoustředil jsem se dostatečně, byl jsem zamyšlený, zasněný. Umělecky nadaný a zaměřený jsem (hudba, vztah k literatuře, filmu, obdivuji i některé malíře a sochaře, spíše ale klasiku, ale i surrealismus, mám rád i temnější věci v umělecké tvorbě, kvůli emocím a obrazutvornosti), zajímal jsem se i o vědu. Ale škola, nic moc.

michael067

Dobre dajme tomu že mám hudobnu inteligenciu v ostatných veciacho zaostávam.
Ako sa dostanem k nástrojom ktoré mi dovolia rozvinut moju hudobnu inteligenciu aj je moja rodina chudobná?
Armin Van Buren Vytvoril tuto pesničku v jeho 19 rokoch v roku 1997: www.youtube.com
Väčšina ľudí hovorí že mal šťastie, mal peniaze, alebo možno jeho rodina na to si dovoliť tie drahé prístroje ktoré mu umožnili vytvoriť tuto pesničku, aj v komentároch mu to určitý ľudia píšu.
Čo nasledovalo ďalej, no vydal pesničku ľuďom sa zapáčila, vypočuli si ju určitý ľudia ktorý ho potom mohli kontaktovať nech pre nich zloží ešte nejaké ďalšie pričom o nástroje sa mu postarajú.
Pointa je tá že ak chceš rozvíjať to na čo máš talent tak si v určitých veciach obmedzený, a bez základného (v niektorých prípadoch väčší v niektorých menší) kapitálu nemáš šancu.

Dick

ModraObloha, ahoj, děkuji za tvůj názor. ten pojem inteligence je složitý, protože je tak komplexní. Vše se vyvíjí, možná že si také uvědomili, že už v minulosti napáchali docela dost škody s tím škatulkováním, jak vysokou inteligenci máš atd. A nebo je to záměr? každý na toto bude mít jiný názor, proto jsem tu dal těch náměrů více. I ohledně inteligence různých národů, mám na to své názory, a jsem zásadně proti eugenice.

Nadání je opravdu více druhů, a většina z nich souvisí s nějakým druhem inteligence. V minulosti by řekli složkou inteligence. Takže já uznávám rozdílné talenty, tedy i více druhů inteligence. Je pravda, že testy inteligence jsou zaměřeny jen asi na ty tři druhy (prostor, matematika, jazyk) jiné testy měří jakousi fluidní inteligenci např pomocí matric atd.

je pravda, že mnozí neuspějí ve škole, ale i někteří velice inteligentní jedinci nemusí uspět, nejsou motivovaní, nebo mají jiné problémy. A tady se asi všechno na začátku zbabrá, oni přistupují ke všem, jako by přistupovali k jednomu, porovnávají se všichni navzájem, a přitom jsme individuality-tak to je eugenika v praxi, to selekce.