Dobrý deň , začala som pracovať v Rakúsku na polovičný úväzok, s priateľom uvažujeme nad bábätkom, avšak nevedel by mi niekto povedať ako to je keď sa chcem vrátiť na Slovensko a tam aj porodiť , koľko mesiacov musím pracovať aby som mala nárok na materskú ? Ak sa vrátim skôr z Rakúska a pôjdem na úrad práce už na materskú nebudem mať nárok , aj keď budem mať potrebný počet odpracovaných mesiacov ? Alebo ako by som to mala riešiť ? Pracujem v Rakúsku a od Slovenska sme dosť vzdialený preto uvažujem, že sa vrátim na Slovensko ešte skôr , nie v termín pôrodu.
Nemá niekto podobné skúsenosti ?
Ďakujem
Materská dovolenka po návrate z Rakúska
Tak toto mi odpísali zo soc. poisťovne :
Základným predpokladom vzniku nároku na materské v zmysle právnych predpisov Slovenskej republiky je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, resp. plynutie ochrannej lehoty k uvedenému dňu. Osobitnou podmienkou je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Na účely zohľadnenia období nemocenského poistenia podľa právnych predpisov iného štátu v súvislosti s uplatňovaním nároku na peňažné dávky v prípade choroby a materstva sa používa spravidla formulár E 104 Potvrdenie o úhrne období poistenia.
V rámci štátov Európskej únie platí, že nárok na nemocenské dávky (materské) zo systému sociálneho zabezpečenia si poistenec uplatňuje podľa právnych predpisov štátu, v ktorom je nemocensky poistený. Len, ak si slovenský občan chce uplatniť nárok na nemocenskú dávku (materské), po skončení nemocenského poistenia (napr. pracovného pomeru) v inom štáte EÚ a nevznikne mu nárok na nemocenskú dávku podľa právnych predpisov toho ktorého štátu, nárok na túto dávku sa po zániku nemocenského poistenia posudzuje podľa právnych predpisov Slovenskej republiky (v rámci ochrannej lehoty). Na tento účel je však potrebné, aby osoba, ktorej zaniklo nemocenské poistenie v inom štáte EÚ, začala poberať dávku v nezamestnanosti podľa slovenských právnych predpisov (po návrate do Slovenskej republiky pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky). Len ak je táto podmienka splnená, nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje z ochrannej lehoty po zániku nemocenského poistenia v inom štáte EÚ (tá trvá spravidla sedem kalendárnych dní po zániku poistenia, len žene, ktorej zaniklo poistenie v období tehotenstva, trvá osem mesiacov).
Pri výpočte dávky sa neprihliada na príjmy dosiahnuté v danej krajine EÚ. Nemocenská dávka (materské) sa spravidla vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.
Aha, sorry, to je pre bábiky :)
Čo poviete na takýto kočiar?
www.bambino.sk
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede :) napísala som aj do soc. poisťovne nech mi napíšu ako to je :)
Stručne a jasne: materskú dostaneš z toho štátu kde si pracovala a platila odvody....V tvojom prípade ak pracuješ v Rakúsku, z Rakúska máš nárok aj na materskú keďže tam platíš aj odvody....Treba si v Rakúsku zistiť aká je u nich doba poistenia aby si mala nárok na materskú....A vybavuješ si to sama v Rakúsku, slovenská sociálka s tým nemá nič keďže na Slovensku neplatíš odvody.....Rovnako je to aj s nárokom na podporu, dostávaš ju vyplácanú zo štátu v ktorom pracuješ a platíš odvody...Všetky dávky si ale vybavuješ v tom štáte kde pracuješ a platíš odvody a nárok na ich vyplácanie máš podľa zákonov krajiny kde pracuješ .
Pozri príklad
Od roku 2009 pracujem sezónne v Rakúsku a chystám sa na materskú na Slovensko. Termín pôrodu mám v júni. Pracovať budem len do konca marca a potom budem na úrade práce, kým nepôjdem 6 týždňov pred pôrodom na materskú. Na akú materskú budem mať na Slovensku nárok? Nemám nárok aj na materskú z Rakúska, keď som tam pracovala?
Klaudia
Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS
Nárok na peňažnú dávku v materstve si fyzická osoba uplatňuje podľa právnych predpisov toho členského štátu EÚ, v ktorom je nemocensky poistená. V zmysle európskej legislatívy platí, že občania zamestnaní alebo žijúci v inom štáte EÚ majú nárok na tie isté dávky a majú tie isté povinnosti ako štátni príslušníci daného členského štátu, pričom európska legislatíva nepriznáva ani nezachováva nárok na niekoľko dávok toho istého druhu za jedno a to isté obdobie povinného poistenia. Vo všeobecnosti platí, že osoba môže podliehať len právnym predpisom jedného členského štátu. Podľa základného princípu osoba podlieha právnym predpisom štátu, v ktorom je zamestnaná alebo vykonáva samostatne zárobkovú činnosť.
Predpokladám, že v súčasnosti sa na vás vzťahujú rakúske právne predpisy sociálneho zabezpečenia, keďže ste zreme aj v Rakúsku nemocensky poistená. Keďže ste otehotneli, nárok na materské si môžete uplatniť v Rakúsku. V prvom rade odporúčam, aby ste sa informovali v príslušnej inštitúcii nemocenského poistenia v Rakúsku, aké sú podmienky nároku na materské, v akej výške sa poskytuje a aké je podporné obdobie na poberanie materského. Vo vašej otázke neuvádzate, či v čase, keď ste nevykonávali zárobkovú činnosť v Rakúsku, ste boli dobrovoľne poistená na Slovensku. Ak áno, odporúčam, aby ste si spočítali dni nemocenského poistenia, ktoré ste získali na Slovensku. Podľa slovenského zákona o sociálnom poistení poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Výška materského bude závisieť od výšky zaplateného poistného
Nárok na materské vznikne, ak je osoba nemocensky poistená na Slovensku, prípadne ak bola nemocensky poistená, nárok jej môže vzniknúť, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu vzniku nároku na dávku. Rozhodujúcim faktorom pre posúdenie nároku na materské je, či bola osoba dva roky pred pôrodom nemocensky poistená aspoň 270 dní. (zákon 461/2003 Z. z.). Výška materského závisí od výšky zaplateného poistného do Sociálnej poisťovne
Som sa ti teraz na to pozrela keďže si pracovala v zahraničí a ked sa vrátiš na SK nemáš nárok na matersku
Na SK nič nedostaneš mám kamošku čo otehotnela v zahraničí išla pred pôrodom na SK a nič nedostala. Tam kde si dostanes aspoň niečo. Ale je to na vás
Patrícia21 ty chces odist len preto ze sa nevies naucit nemecky? sak to neni problem ak sa tomu budes venovat kazdy den tak za polroka hovoris plynule aj ked s chybami za predpokladu ze uz nejake tie zaklady mas...