Pravda a lež

Príspevok v téme: Pravda a lež
Dick

Co vám říkají tato dvě slova. Jsou to „dvě sestry“, které kráčejí vedle sebe životem každého člověka. Kolikrát člověk musí v životě zalhat, nebo alespoň zamlčet nějakou skutečnost, aby sám někomu neuškodil, protože někdy pravda může zranit ještě více než klam. Ale přesto, měl by raději vždy člověk mluvit úplnou pravdu, aby si jednou mohl říci, nikdy jsem nelhal? Myslím, že se to málokomu podaří, z důvodů které jsem uvedl. Účelové lži a manipulace, to je zcela jiná kategorie a slouží zcela k jiným cílům. Někdy tzv. pravda, žádnou pravdou není. A přesto tyto dva pojmy nejsou relativní, jsou absolutní, pouze existují situace, ale je jich málo, kdy se nedá jednoznačně určit, zda je výrok pravdivý či nepravdivý, ale to je sféra logiky, matematiky atd., to jsem nemyslel. A co anonymní fóra, jak asi tam poznáte, kdo se skrývá za smyšlenými jmény, kým je, mluví-li pravdu, manipuluje, lže, dráždí a provokuje? Proč člověk dává otázky, jaké dává, proč na ně sám neodpovídá. Jak to, že někteří mají ve všem tak jasno, přitom nechápou, že se mohou mýlit, že jejich názor je jen jejich názor, jejich pohled na svět a nemá s pravdou nic společného! Neexistuje relativismus, alespoň v některých věcech ne, ale existují evidentně nesprávné pohledy na realitu. Potom to vypadá, že lidé lžou.

Dick

Vypadá, že v problému co je to pravda a lež, férovosti mají snad jasno jedině autisté! Uznávají totiž jasná pravidla hry. Hry, ve kterých se nepodvádí a neklame! Normální člověk relativizuje.

Dick

Mesačný princ, velmi rád odpovím na tvou otázku. Velice dobře vím, co dokáže lékařská diagnóza takto tvrdě vyslovená i samotným lékařem napáchat za škodu, právě proto jsem to napsal, že existuje i zatajování skutečnosti, cože není klam, potom záleží na tom, jak se pravda podá. V tomto případě já osobně bych takovou pravdu nezjevil, zvláště u starých osob!

Právě že to nejsou relativní pojmy, už jsem se tady hodně krát na to téma hádal. Jsou to logické pojmy, nemohou být tedy relativní. V určitých systémech jsou jen nerozhodnutelné, ale ne relativní. už jsme se bavily krása, ošklivost, tady to může být určitý problém, ale ve světě logiky většinou ne, existují výjimky!

A zase používáš stejný argument, všechno je dobré, správné, protože je každý jedinečný, tak toto ne! Napiš to potom jednoduše, svět je iluze a žádná realita neexistuje, takže se s ní ani netrapme. Já mám opravdu blíže k té antice( Řecko,Řím) než k Číně a Indii.

Dick

Navíc systém, ve kterém žijeme, je přímo založen na tom, že mnoho lidí dosáhne svého úspěchu jen přes klam. Schopnost podvádět a lhát se dokonce vysoce hodnotí. Když ne lež, tak alespoň rafinovanost. Tento systém vytváří totiž mnoho líbivých, ale zbytečných věcí-já vím, že každý kapitalistický liberál, by mě položil otázku a co je to zbytečná věc, co je měřítkem zbytečnosti? Existují lidé kteří by mohli zneužívat svého rozumu, mohli by klamat, podvádět, rafinovaně vydělávat na hlouposti a naivnosti druhých, přesto to nikdy neudělají, proč asi? Proto ten nesoulad ve světě, proto ta názorová nejednotnost, protože každý vyznává jiné hodnoty! Někteří lidé, jednoduše parazitují na "dobrotě" a nemstivosti druhých. Proto jsem se vyjadřoval kriticky k této době, ano, zlo bylo vždy, ale existují systémy, které zlo promění ve cnost a těží z něho. V takovém systému žijeme v současnosti.

Mesačný princ

Neprávne pohľady nejestvujú, je to len produkt myslenia bytostí považujúcich sa za individuality :) A keďže sme všetci jedineční, tak aj každého pohľad na tento svet je správny a dobrý :)

A čo sa týka klamstva a pravdy, tak sú to relatívne pojmy ako aj všetko ostatné. Sú využívané ľuďmi ako nástroj na manipulovanie iných ľudí, či na dosahovanie cieľov. Človek zaklame tak 3x za minútu a ani si to neuvedomuje. Čo je vlastne pravda a čo klamstvo?

A čo milosrdná lož? Čo by si napríklad ty povedal niekomu blízkemu ak by si vedel, že o týždeň tu už nebude? A pritom je šťastný a o ničom nevie.

0vecka

Dick ale mne je to jedno... ked kupujem anpr to auto a poviem mu ze som uz kupil u konkurencie tak je mi jedno ze to prekukne. Mne ide o to aby uz neotravoval a dal mi pokoj.

Dick

0vecka, tuto odpověď jsem od tebe čekal, ale víš, existují lidé, kteří umějí číst mezi řádky a lež poznají. V určitých etapách svého života jsem to také nedokázal, ale později už ano. Existují lidé, kteří ti lžou do očí, jsou to primitivní lži, ale oni snad předpokládají, že jim to sežereš i s nádivkou jak se říká.

0vecka

klamanie sa imho nerovna zlo... kolko krat napr zaklamem iba preto lebo sa mi nieco niekomu nechce vysvetlovat??? napr teraz kupujem auto a ked mi nejaky curino zavola ze ci to kupim tak mu poviem ze uz om kupil u konkurencie... tym padom som nikomu neublizil a nechce sa mi vysveetlovat preco nechcem zrovna ford...kedze akekolvek vysvetlenie by zacalo dlhu debate...

takze pausalne sa neda povedat ze klamanie je zle