Pravda a lež

Príspevok v téme: Pravda a lež
Dick

Co vám říkají tato dvě slova. Jsou to „dvě sestry“, které kráčejí vedle sebe životem každého člověka. Kolikrát člověk musí v životě zalhat, nebo alespoň zamlčet nějakou skutečnost, aby sám někomu neuškodil, protože někdy pravda může zranit ještě více než klam. Ale přesto, měl by raději vždy člověk mluvit úplnou pravdu, aby si jednou mohl říci, nikdy jsem nelhal? Myslím, že se to málokomu podaří, z důvodů které jsem uvedl. Účelové lži a manipulace, to je zcela jiná kategorie a slouží zcela k jiným cílům. Někdy tzv. pravda, žádnou pravdou není. A přesto tyto dva pojmy nejsou relativní, jsou absolutní, pouze existují situace, ale je jich málo, kdy se nedá jednoznačně určit, zda je výrok pravdivý či nepravdivý, ale to je sféra logiky, matematiky atd., to jsem nemyslel. A co anonymní fóra, jak asi tam poznáte, kdo se skrývá za smyšlenými jmény, kým je, mluví-li pravdu, manipuluje, lže, dráždí a provokuje? Proč člověk dává otázky, jaké dává, proč na ně sám neodpovídá. Jak to, že někteří mají ve všem tak jasno, přitom nechápou, že se mohou mýlit, že jejich názor je jen jejich názor, jejich pohled na svět a nemá s pravdou nic společného! Neexistuje relativismus, alespoň v některých věcech ne, ale existují evidentně nesprávné pohledy na realitu. Potom to vypadá, že lidé lžou.

Dick

Mesačný princ, vím nebo si myslím že vím, to je rozdíl. Mě zajímají názory druhých, protože mě zajímá jak uvažují, ale život je i o citech, ne jen chladné logice! takže ta diskuze není zbytečná.

A to, když napíšu svůj názor neznamená, že je to nějaký závěr, ukončená debata, ať si každý napíše co chce, to že já to kritizuji, či opravuji nebo upravuji přece nevadí!

Myslím, že jsou to tisícekrát lepší diskuze, než donekonečna se opakující se příspěvky, raději se nebudu vyjadřovat.

0vecka

Dick a chces povedat ze nepoznas nikomu komu to pomohlo? Si predstav ze to clovek nevie a taha 12tky v praci a o dva tyzdne sa chysta s rodinou na dovolenku... nebolo by lepsie kebyze to vie a moze sa na pracu Rovno vysrat?

Dick

0vecka, jak komu povědět, znám případy, kdy to uškodilo! Jen, pokud je to opravdu silná osoba, pak mohu říci i takovou pravdu, jinak nikoliv.
Tady se opravdu jednotlivé názory budou lišit, bude záležet na dané situaci, tady si nikdo nemůžeme nárokovat pravdu, protože to může být ukázka nerozhodnutelnosti systému. Ať zvolím rozhodnutí tak, nebo tak, stejně to bude problém, někdy to tak je.

Dick

Mesačný princ, zatajení pravdy není klam, někdy to chrání člověka před vlastní nebo cizí zkázou, vždyť už jsem to uvedl! Takže si neodporuji, je třeba dobře číst mé příspěvky.

Někdy člověk nemůže říci pravdu, ano musí zalhat, jinak by vše zbabral zbabral, spáchal by i zlo! Lež může někomu i zachránit život sami přemýšlejte kdy a kde, nemusím to uvádět.

0vecka

Dick my nevieme co bude v buducnosti ale ak vieme ze na 95% ten clovek zomrie tak mu to mozeme povedat.... 19 naozaj zomrie a jeden nie...

Dick

Někdy si jen myslíme, že sneseme pravdu, ale není tomu tak. Jindy, by naopak velmi uškodila lež. Umění je vystihnou kdy co použít. V takových případech kdy by nebylo vhodné uvést pravdu, spíše zatajujeme, ale to není lež!

Dick

0vecka, teď jsi uvedl jasný příklad, ale je idealizovaný. Kdo stanoví, že to bude za týden. A co když bude diagnoza nesprávná. Člověk ztratí motivaci, ulehne, následuje apatie a odchod z tohoto světa.

A přeci existují lidé, jimž byla řečena diagnóza, která jim nedávala naději a jsou tu dodnes např prof.Stephen Hawking, přední světový teoretický fyzik a astrofyzik. Nepoddal se a žije, jiní s jeho typem nemoci dlouho nežijí, je to výjimka. Takže pozor na pravdy alias nepravdy§

0vecka

taky clovek ktory o tyzden zomrie by to imho mal vediet....moze si vybavit zavet a tiez ukoncit plno veci, rozlucit sa s rodinou atd...