38r chlap a nema ani auto ani byt!

Príspevok v téme: 38r chlap a nema ani auto ani byt!
Nika78989

Ahojte, ma to vyznam vobec s takym chlapom tahat?? Ved to je vizitka chlapa, ake ma auto, kde byva a pod.! ked moj frajer v 38r byva v podnajme a nema auto, to nemoze nic ine znamenat, len ze je lenivy (je zdravy, nema fyz. postihnutie) a teda neschopny financneho postarania sa o seba.. podla mna to do buducna znamena, ze celu fin. stranku rodiny budem musiet tahat ja, lebo on si nevie zarobit ani na zivotu nevyhnutne veci... niesom zlatokopka, ale nejaku uroven potrebujem. ake mate nazory vy?

iny

nemam dostudovanu vysoku skolu, ale studoval som ju. Na strednej som patril medzi najlepsich studentov rocnika. Na vyske som pochopil, ze je to uplne iny svet, ktory sa nesnazi studenta nieco naucit, ale ho len zdeptat, vyhodit. Z odbornych predmetov, ktore som chcel studovat, som mohol s profesormi diskutovat bez problemov, niekedy aj bez ucenia. V com bol problem, boli neodborne predmety nesuvisiace so zameranim. Na nich som pohorel, lebo som uz zacinal mavat zdravotne problemy zo stresu. Snazil som sa vyhoviet pedagogom, ale nedalo sa. Odisiel som zo skoly a az po rokoch som zistil, ze pouzivali praktiky na znechutenie studentov a snazili sa ich vyhodit. Co sa im aj darilo. Bol som poctivy student, ucil som sa a pri skuskach, aj ked som odpovedal a myslel som si, ze odpovede boli spravne, skusajuci tvrdil opak /aj po tom, co som si zaplatil extra doucovania u dalsich pedagogov a ti ma zlepsovali/.

Na zaklade toho a taktiez okolia som pochopil, ze 95 percent dnesnych vysokych skol je ODPAD. Odpad, ktory produkuje hory nezamestnanych ludi. Su tam pedagogovia, ktori opisuju jeden od druheho vedecke prace, alebo na to zneuzivaju studentov. Liecia si svoje ego. Pracuju tam "kapacity", ktore okopirovali par knih, piju ako duha a nepustili by ich pravdepodobne ani do autobusu...

A studenti, co presli skolou podliezanim, so zlymi vysledkami. Len sa nedali vyhodit, irgnorovali to...

Dakujem pekne, ale zakladat si na tomto... z toho by sa jeden pozvracal.

gamm

plachta, pekne napisane. len ako som pisal nizsie inymi slovami, su ludia ktori maju klapky na ociach a su ludia ktori na veci pozeraju aj z inych uhlov. ti ludia s klapkami ich niekedy po case odhodia, a niekedy aj nie, no i tak si ziju relativne dobre. aspon z ich pohladu :-)

gamm

a s pocitom vlastnenia to tie nesuvisi. skor s pocitmi istoty, bezpecia, lepsich vyhliadok do buducnosti (vid laska k dietatu, vid potreba zit v komunite a byt si vzajomne prospesni).

gamm

amorka tvoje slova zneju skor ako od muza aj to zatrpknuteho. ale mozem sa mylit :-)
kazdopadne ty sa v urcitych bodoch mylis. mal/a by si dohnat svoju informovanost v tejto oblasti. pises napriklad ze - "Vsetky tie ostatne externality co popisujes su uz skor len tym literarnym bluznenim". prave toto nie je tak uplne pravda. potreba zdruzovat sa, spolupracovat, empatia, sucit, ale aj neha, su biologicky podmienene. je treba sa viac zaujimat o neurobiologiu. napriklad opacnym prikladom cloveka ktory toto spominane nedokaze, cize nevie sucitit a pocitovat lasku, je vrcholne sebecky, bezohladny, bez strachu apod. je popularne povedane psychopat. odborne povedane clovek s disocialnou poruchou osobnosti. dnes sa uz vie ze ludia s touto poruchou maju urcite poskodenie v tych centrach mozgu ktore su okrem ineho zodpovedne aj za tieto city ktore ty tak sebaisto a dehonestujuco nazyvas literarnym bluznenim, alebo obycajnym presvedcenim. cize ako vidno, jedna sa o biologicky podmienene, cize evoluciou vytvorene schopnosti ktore sa uchovali lebo su pre prezitie efektivnejsie. samozrejme zalezi na podmienkach. ak sa podmienky zmenia v drsnejsie, sme schopni aj zabijat (vojna napr.). sme skratka adaptabilni na rozne podmienky, samozrejme vsetko ma svoje hranice. avsak uvedomovanie si tychto rozlicnych stranok ludskej povahy nas vyznamne odlisuje od ostatnych zivocichov a mali by sme, lebo to dokazeme, ich teda rozumne vybalancovat pouzivanim svojho - narozdiel od inych zivocichov - vyvinutejsieho mozgu. o cosi podobne sa snazia uz cele starocia napriklad rozni filozofi.
takze to nesuvisi s potrebou cloveka sa odlisovat a pripisovat si vacsiu hodnotu (napriek tomu ze to mnohi ludia robia), ale s tym ze ludia jednoducho su odlisni.

liberta25

Plachta, dakujem za prispevok, hoci toto nie je moja tema. zijem si zivot po svojom, ci sa to paci alebo nie. tak je to aj s prezentovanim mojimi nazormi.

plachta

Ahoj liberta,

ja len tak, aby si mala aj nazor nejakej zeny a nie len muzov bez VS (ako sa opovazuju prehovorit, plebs jeden :D ). Zartujem. Ja sama studujem VS mam a snad aj nejake tie IQ body aby si povazovala moje slova za relevantne.
Chapem, ako to myslis, a mozno aj chapem, preco je pre teba VS istou hranicou standardov, pretoze je tazke odmerat charakter a inteligenciu, ktoru si vazis a to je vazne fajn. Aj ja si to vazim, ale trochu sa bojim, ci si si vybrala spravne kriteria na vyber partnera, resp. ci si im dala spravne poradie. Ale aby som Ti priamo odpovedala na original post- neviem si predstavit, ze by som niekoho odsudzovala na zaklade toho, ako sa vysporiadal s materialnymi vecami. Pretoze pri opise toho ,,frajera" si viem predstavit ako leniveho, tak aj nematerialne zameraneho cloveka, ktory povedzme stravil pol zivota cestovanim a spoznavanim sveta, mozno sa nepotreboval usadit a zarabat. Alebo zarabal vela, ale skrachoval mu biznis. Alebo ma doma vzacnu zbierku znamok alebo motylov na ktore minul majland. Alebo je tak trochu podivin a cele dni maluje cinovych vojacikov a pracuje len aby si mohol toto hobby dovolit. Chcem tym povedat, ze ja by som skor hodnotila mieru, do akej ten clovek dosiahol, co chcel. V tom vidim vacsiu zaruku objektivity a mensiu moznost chybneho vyberu, pretoze ked ten clovek netuzil po bohatstve a aute a byte, darmo ho sudit tym, ze to nema. A ak si ma vezme a bude mu zalezat na nasom vztahu, je pravdepodobne, ze do toho da vela a to je dolezite. Pre mna je atraktivnejsie ked vidim, ze ten clovek sa vie niecomu venovat a do niecoho ponorit, ci uz je to hobby alebo nejaka rozumova aktivita alebo sport. Pretoze v takomto cloveku vidim schopnost a vasen, ktoru hodnotim vyssie ako vzdelanie a zivotnu uroven. Takze aby si ma chapala, ja tiez potrebujem od cloveka hlbku a inteligenciu, ale myslim ze to je nieco, co sa da vycitit z konverzacie a vzajomneho vyzarovania z ktorych moze mat clovek potesenie, ci je ten clovek bezdomovec alebo nejaky bilionar s troma vysokymi co hrava kazdy vikend golf. Uz koncim, len to zhrniem- ano, potrebujem od muza istu uroven, ale nemam ju nadiktovanu dopredu, pretoze z toho co ma napisane v zivotopise sa neda zistit jeho schopnost urobit ma stastnou. Aha, a este ze mi ide o to, aby do vztahu/domacnosti vkladal tolko energie ako ja, na vysledku az tak nezalezi, mne ide o to aby sa snazil, ak aj nezarobi miliony. Posledne: inteligencia-treba, charakter-treba, peniaze-netreba, VS-netreba. Nematerialne kvality > materialne kvality.

amorka9

To, ze su tu nezereme "ako psy na smetisku" je len z dovodu, ze ludia su presvedceni, ze je pre nich vyhodnejsie a efektivnejsie viac kooperovat, nez naopak. Ak by sa im ale zo skusenosti preukazalo, ze lepsie je "zrat ostatnych", tak to robit budu, a to tym intenzivnejsie, cim vacsi zisk to bude pre nich predstavovat a cim viac budu existencne k tomu donuteni.

amorka9

Gamm, ale samozrejme, ze vieme pocitovat lasku. Akurat ze definicia lasky ma cisto materialny a zistny charakter, sluzi nasej motivacii k plneniu nasich hmotnych, biologickych, egoistickych potrieb, ktore nam zaistuju prezitie, rozmnozovanie a zvysovanie zivotneho standardu. Ked citis pocit lasky, neznamena to v skutocnosti nic ine, nez ze si presvedceny, ze si nieco ziskal, ze niekoho ovladas, ze vlastnis viac statkov - ze si spravil dobry obchod. Vsetky tie ostatne externality co popisujes su uz skor len tym literarnym bluznenim o "vyssich ludskych principoch", ktore vsak neexistuju a su len fantazijneho charakteru. :) To suvisi s urcitou potrebou cloveka vyclenit sa od ostatnej prirody a byt cosi viac, mat vyssiu hodnotu ako ostatny na zivot na Zemi.

gamm

amorka za potrebou redukovat cloveka len na biologicky hnoj citim zatrpknutost. ale mozem sa mylit :-) ano, mnohe v nasom spravani je evolucne determinovane ale v zivote nas tvaruju aj ine faktory, a do velkej miery aj prostredie.
tak ci tak musim pripomenut ludom ktori tak radi dehonestuju lasku odvolavajuc sa pri tom na evoluciu, ze ta evolucia nas vybavila aj citmi, aj potrebou sa zdruzovat, spolupracovat, potrebou nehy, potrebou nehu rozdavat, empatiou, sucitom, a laskou. keby nas nevybavila, neboli by sme jej schopny. samozrejme da sa na to pozerat aj chladne racionalne - evolucia nas vybavila laskou lebo tak efektivnejsie prezivame. predstav si ze by sme sa tu vsetci zrali ako take psy na smetisku. no dlho by sme ako druh neprezili.