Isotretinoin Actavis

Príspevok v téme: Isotretinoin Actavis
Laik94

Zdravím,
svoje akné liečim už niekoľko rokov rôznymi mastičkami a nič natrvalo nezabralo tak mi doktorka zvolila liečbu izotretinoínom a to konrétne liekom ISOTRETINOIN ACTAVIS o ktorom som nenašiel žiadne informácie. Chcem sa spýtať či máte skúsenosť s týmto liekom. Zaujíma ma či musím prestať nosiť kontaktné šošovky a či ma to nebude obmedzovať v športe. Ďakujem
U doktorky nebol čas

krtko4

Zareagujem aj ja na túto tému, keďže som si touto liečbou taktiež prešla. V decembri ,tuším 2014 ,som sa prvýkrát vybrala ku kožnej lekárke s problémom ako inak - pubertálne akné. Zo začiatku to boli mastičky a vodičky (Aknemycin - akné zmizlo na približne týždeň, no vlastne ani tak nezmizlo, len bolo také úplne zanedbateľné...). Tieto veci som skúšala do septembra 2015, no akné nie a nie zmiznúť a namiesto toho sa začalo objavovať čoraz rozsiahlejšie , pričom vznikali už aj jazvičky a rôzne chrasty. Každý ,kto si týmto prešiel vie určite aký to je pocit a ešte k tomu pre 15 ročné dievča, kedže som musela znášať rôzne ľútostivé pohľady z môjho okolia. V septembri nejako na začiatku mi kožná predpísala tabletky ktoré som mala brať každý druhý deň, avšak tabletky boli len tri a následne sa malo rozhodnúť či zabrali alebo nie.. No lenže po prečítaní vedľajších účinkov som ich odložila pekne nedotknuté do šuflíka a ani sa ich nedotkla. Na ďalšej prehliadke pri lekárke som s tým však musela vyjsť von a tak rovno rozhodla o liečbe liekom Isotretinoin Actavis. Prvý mesiac som nepozorovala žiadne zmeny, nemôžem povedať ani , že by sa mi pleť nejako výrazne zhoršila. Používala som šošovky, nijako ma to v tom neobmedzovalo, oči mi nevyschýnali. Avšak dostavili sa problémy trošku s trávením, čo myslím, že probiotikami by to nemal byť problém odstrániť. Po prvom mesiaci (október) som absolvovala odber krvi na zistenie, či je všetko v poriadku. Všetko bolo fajn, tak som v liečbe pokračovala až do apríla , alebo marca, teraz si nie som istá. Po dlhšom užívaní boli viditeľné účinky liečby a to vo forme: suché ruky, ktoré po podráždení obsahovali nepríjemné fľaky s výzorom ekzému; veľmi suché pery a po čase aj kútiky - tomuto problému sa dá zabrániť pravidelným a zodpovedným užívaním balzamu, môžem odporučiť Vitalos Aloe Vera. Musím však povedať, že myslím, že aj cez tieto veci to stálo za to a môžem povedať, že od novembra som sa prestala líčiť, čo znamenalo naozaj veľký pokrok.Pleť som každé ráno umyla studenou vodou a následne naniesla hydratačný krém od Mixa so sklonom k vyrážkam, ktorý mne nesmierne vyhovoval a používam ho dodnes. V decembri 2015 som mala približne tri malé vyrážky na celej pleti, čo bol neskutočne dobrý pocit. Následne som prežívala krásne obdobie s pleťou hladkou ako detská prdelka. Konečne som mala v sebe trochu sebavedomia. Trošku väčšie nevýhody sa však opäť začali objavovať : pri depilácii obočia mi vosk strhol aj dosť kože z tváre, čo naozaj nevyzeralo vábne; v lete som mala nepríjemne spálenú kožu - avšak doktorka ma na začiatku liečby upozornila na to, že v lete sa mi môže niečo také objaviť ako odozva.Vo februári som poprosila o niečo, čo by mi pleť ešte viac vysušilo , tak mi predpísala zineryt čo taktiež výrazne pomohlo. V auguste (4 mesiace po ukončení liečby, sa mi na čele robia malé bodky , ktoré síce nevidno ale ja ich vidím a začínajú mi vadiť. Taktiež mám opäť póry trošku a drobné čierne bodky zospodu pri perách a na brade. Pleť mám trošku mastnejšiu a preto opäť zvažujem nad touto liečbou aspoň na také dva mesiace. Ak môžem nejaké rady : nejesť čokoládu, snažiť sa úplne obmedziť; vyhýbať sa pílingom na ruky a pod., môže to spôsobiť nepríjemné fľaky; do vlasov zapracovávať nejaký olejček, kedže tým, že lieky spôsobujú vysúšanie pleti a aj vlasov, dochádza k vysúšaniu končekov a vlasy vyzerajú ako metla trošku, teda aspoň u mňa; pleť hydratovať nie len keď už je suchá ako krokodília koža ale aspoň každú hodinu pri dlhodobej liečbe; piť veľa veľa tekutín - vaše telo vám bude vďačné a opäť sa to odzrkadlí aj na vašej pleti; drobné vyrážky, ktoré sa vám sem tam objavia nevytláčajte, nechajte ich prirodzene zmiznúť, verte mi, bude to rýchlejšie ako sa do toho špárať a vytvoriť si nepekné jazvy. No nakoniec (ak ste to dočítali až sem) by som to zhodnotila ako veľké pozitívum, pretože pleť aj keď má pár nedostatkov, v porovnaní s pleťou akú som kedysi mala je to naozaj nič , ale viete, keď už ste zažili ten pocit čistej pleti, chcete sa k tomu vrátiť zase a zase.. Takže určite nad týmto pouvažujem. A ak niekto rozmýšľate skončiť s touto liečbou, pretože sa vám zdá, že pleť je oveľa horšia, tak len vydržte :) Uvidíte, požadované výsledky sa časom dostavia a budete vďační, že ste v liečbe pokračovali :)

Klára12345

Ahojte. Aj ja mám skúsenosť s roacutanom, začala som ho brať 01/2014 - liečba u mňa trvala 5 mesiacov. Mala som 23 rokov.
Moj problém: len na mojej tvári. Pórovitá pleť, veľa čierných pórov (kozmetička mala problém vytlačiť), neskutočne mastný ksicht, a vždy par jebakov .. Asi ako každý si s tým prešiel, tisíc mastičiek, vodičiek, vyhodené peniaze, žiadna zmena.
Nastal deň D a ja som ich konečne začala brat, vsetko som si naštudovala.
Prvé 3 dni ma pálila pokožka, svrbela ma veľmi hlava, moja tvár akoby bola spálená :/ veľmi nepríjemne ( mohlo to byť aj placebo, čo všetko človek prečíta na nete:D). Potom to bolo ok, akurát som bola "vysušená" ako každý.
Milión vyšetrení pred liečbou!
Ruky - vždy krémovať a pri upratovaní, umývaní s chemikáliami odporúčam rukavice! Potom sa pokožka na Rukách šúpe. Odporúčam aj potom 6 mesiacov.
Mala som v tom čase gelové nechty - mala som rukavice z ktorých som odstrihla a dlhý rukáv. Takže ruky ok. Ale stalo sa mi keď som bola po prvýkrát, že lampa mi nasvietila na bradu a po par dňoch som tam mala popraskanú kožu, ale tu starú. Potom som si dala pozor tak bolo vsetko ok.
Pery - suché (kútiky som nemala a este nikdy som ich nemala) vždy pomáda pri ruke. Najlepšia podľa mna modré Labelo.
Pery mi nepopukali pretože som ich vždy pomadovala. (7ks/mesiac)
Oči - na začiatku som ich malá suché. Ale klasické kvapky a bolo ok.
Vlasy - po prvýkrát v mojom živote nemastneli...Ale umývala som ich každý 3. deň.
Moja tvár - kremovala som ju 3-4x za deň, podľa potreby, vždy jemnučko, (začala som s Avene, začalo mi robit nepríjemne, tak biodermu som skúsila, to isté a nakoniec som vyskúšala laroche. A používam to dodnes. Nicelarnu vodu, termálnu a krém. Nepoužívala vobec makeup. 1. Mesiac nič. A potom to prišlo 2-4 mesiac. Všetky moje póry vychádzali vonku vo forme jebakov :/ najhoršie obdobie. Úplne všade sama vyrážka. Ja som ich pučila stačilo jemnučko a vyšla sama. Boli aj také ktorých som sa nedotkla, aby som nemala jazvy.
Alkohol som nepila, akurat som fajčila.
Antikoncepcia - brala som ju len počas prvého mesiaca, pretože som vedela, že nebudem súložiť. A že ani nebude príležitosť s takým ksichtom :D, samozrejme po konzultácii s mojou kožnou, veľmi nebola nadšená, ale pochopila...nechcela som ďalšie tabletky :/
Najprv sa človek trápi, keď sa pozerá ta tu tvár....cíti sa nepríjemne. A este človek musi chodiť do školy. Ksicht katastrofa. Každý na vás pozerá s takým čudným pohľadom. Ale potom som to už prestala riešiť... A začala som sa s ľudmi o tom baviť, tak všetci držali prsty a povzbudzovali.... Až takým ksichtom som bola na plese :)...a človek sa cíti ok. a zrazu si človek uvedomí, že tvár je dokonalá! krásna! Bez póru bez žiadnej chybičky :) neuveriteľný pocit. Žiadna boľava vyrážka! A hlavne nemam mastný ksicht... V lete trošičku..zachvilku budu 2 roky čo to neberiem. A musim povedať, že mám par porikov sa, ale nie v takom množstve. Malinko, ktoré ani nevidiet. A pred Mkami sa mi niekedy spravia 1-3 vyraztičky, ktoré zmiznú. V prípade že budem mat problém, zase by som išla do toho. Nefajčim. Alkohol nepijem. Trošku rozsiahlejšie, ale kto ide do toho po prvýkrát, rád si to prečíta. Mám aj fotku pred a po, napíšte kludne pošlem :)
Ps: píšem z mobilu, autoopravy, tak to nerieš zbytočne ;)
S podravom
Klára S.

kiki66

ja užívam tento liek- isotretinoin actavis 10 mg asi mesiac dve tabletky denne.. s vyrážkami som mala problém v podstate odkedy mi začala puberta, ale rapídne sa to zhoršilo pred Vianocami, kedy sa mi začali tvoriť také "uzlíky" pod kožou,ktoré sa nedali vytlačiť,boli červené až bordové a strašne boleli, nemohla som ani ležať poriadne, tak som šla za kožnou..dala mi ATB najprv a potom toto, aby som to dobrala do leta a mohla sa opaľovať..moje dojmy sú také, že pleť sa mi zlepšila, uzlíky síce ešte stále cítim, ale sú oveľa oveľa menšie a nebolia, nové vyrážky sa mi netvoria a keď aj hej, tak sa mi spraví jedna malá a keď ju vytlačim, na druhý deň ju ani nevidno...jediná nevýhoda je, že sa mi neskutočne lúpe pokožka- a to všade!!! nepomáha žiaden krém,nič..keď si dám make up alebo aj keď nie do hodiny mám celú bradu,líca, pery, očné viečka a trochu aj čelo komplet zlúpané, ešte keď si do toho babrem tak až do "živého" pomaly(ale to je moja vina), na krku sa mi spravilo také červené zapálené miesto, ktoré vyzerá ako ekzém ale nie je to ekzém, občas svrbí, chrbát som nemala až tak zlý, ale zlepšil sa mi je úplne hladký a vyrážka sa mi spraví len pred menzesom, ale tiež sa mi lúpe hlavne ruky, ramená a najnovšie som spozorovala aj suchosť, začervenanie a svrbenie medzi prstami na ruke a v ich okolí..takže bez balzamu a dobrého nemastného krému sa to nedá..krv som mala úplne v poriadku všetko, takže keď ste zdraví tak sa nemáte čoho obávať, za vyskúšanie nič nedáte, nestojí to veľa.. :)

Diouns

Ahojte, mate niekto so slabsou formou akne (najma jazvicky a hlbsie vnutorne vyrazky) skusenost s pouzivanim? Kedze to nemam najhorsie ale velmi dlho pretrvavajuce lekar mi predpisal tento liek ale bojim sa zhorsenia.
A niekto kto ma prirodzene velmi suchu plet ma nejake skusenosti?

Dakujem a drzim palce s tymto niekedy nekonecnym bojom!

luky31

caute takze som rad ze je tu trosku aktivna diskusia na tuto temu...ja beriem roacutanne uz 6. ty mesiac 40mg denne a teda musim povedat ze moc nadseny som z neho neni...od zaciatku sa mi sice prestali tvorit vyrazky ale este sa priebezne neaky vyhodili je ich mozno okolo 6 -7 z toho jedna neprijemna cysta ale najhorsie je ze sa mi tie co sa mi spravili pocas liecby nechcu zahojit proste stale mam po nich bud cervene flaky na tvary alebo citim hrcky pod kozou a je to miesto take tmave az fialove ...bez liekov by som mal tieto vyrazky uz davno zahojene tak neviem....a tak isto sa mi spravili aj cervene flaky na niektorych miestach ale to bolo pisane aj v neziaducich ucinkoch tak dufam ze to po vysadeni same zmizne...ma niekto take iste skusenosti ako ja z tym strasne dlhym hojenim vyrazok pocas liecby ?? vacsinou je to vsetko na licach bradu celo aj nos mam ok ale to som mal ok aj pred liecbou nakolko sa mi od jari minuleho roku zacali robit neprijemne podkozne na licach preto som sa dal na tuto liecbu vdaka za postrehy :-)

IvaVicen.

Ahoj...ja som pouzivala curacne s postupnym pridavanim davok...rok som ich uzivala mala som lredtym brutalne skaredu fiallovu plet plnu vyrazok a kraterov;)tie lieky som si dala predpisat na vlastnu zodpovednost s tym,ze ich zkombinujem HAK,inak to neide...netreba sa plasit vedlajsich ucinkov..ano susi sa plet obcas krvaca z nosa,ale su aj horsie veci...mne to pomohlo...zaca som chodit na chem.peeling troska som sa povyhadzovala ale to len taha von spinu ale dala som si este kuru isotretinoinu na 3mesiace na preliecenie..konecne nemusim mat make up na sebe a mozem sa chodit kupkat bez make upu;)a sebavedomie je hned vyssie...treba do toho ist ak uz nie je ina moznost..ozaj adosla som k tej faze ze brat tie lieky tak,ze som si dala urobit stery z mandli a zistili stafilokoka kt. Robi tu sarapatu s pletpu..takze hor sa koznej;)

Nerka

Ahojte baby, uz aj ja som v skupite ,,krasna". Viete mi prosim poradit aku kozmetiku pouziat? Ja pouzivam od avonu vsetko od odlicovaca,pletovej vody az po kremy Anew. Mate skusenost? Beriem lieky iba 12 dni v kombinacii s antikou. Dakujem a drzte sa ;)

aqmim528

ahoj... používam lieky (isotretinoin actavis 20mg) po dve tablety denne... táto liečba trvá už pomaly 4 mesiace.. pred liečbou som na tvári nemala skoro nič, teraz je celá červená, ostávajú jazvy, šúpe sa a navyše nehorazne množstvo vyražiek...... ja osm už fak bez radná.... už som medzi liečbou brala aj antibiotiká... dúfam že toto jedného dľa skončí :( najhoršie je to, že to človek nevie ani zakryť, všetko vidno..... celá tvár ma neskutočne bolí, nemám chuť sa jej ani dotýkať. na tvár si nemôžem ani len sprchu pustiť kvoli tým bolestiam....... stretli ste sa tým už niekto? :(

Lucia H.

Ahojte, od dnes zacinam aj ja uzivat Isotretinoin Actavis. Nemam silnu formu akne ale mam akne od 14 rokov, teraz mam 28 rokov. Uz som si na neho zvykla :D Sem tam mam nejaku vyrazku na krku ale v poslednom case sa mi zacalo robit vela pupacikov na brade a licach. Dalo sa to prekryt make upom ale teraz sa mi robia jazvy a ostavaju mi aj cervene flaky na tvari aj z uplne malych pupacikov. Preto mi kozna predpisala tento liek. Chcela som sa spytat ci to niekto bral len 1 mesiac alebo sa to musi brat dlhodobo ako tu pisete aby to malo ucinok. Ja lieky neuzivam ziadne. Maximalne paralen 1 krat za rok. Trosku sa obavam ako mi to rozhadze telo...

know

Baby? Skusali ste pocas liecby tabletkami depilovat tvar? Ake to ma nasledky? Naozaj je tak nevyhnutne nedepilovat sa?