Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Navrat zo zahranicia po dlhych rokoch na Slovensko

Príspevok v téme: Navrat zo zahranicia po dlhych rokoch na Slovensko
velastastia

ahojte.chcela by som vas poprosit o rady alebo pribehy vas ktory ste si toto zazili...pretoze ja som sa vratila po 9 rokoch zo zahranicia a nedokazem si zvyknut na SK zivot...mam stoho depresie a strach...ako keby som umrela...nemam pracu ani priatela a je mi velmi tazko...poprosim ludi ktory si toto zazili ako sa s tym vysporiadali....dakujem

Súvisiaci obsah

0vecka

2 lalalaaa ee mna to tiez napadlo ale je to o tom ze si clovek idealizuje spomienky z minulosti...

akoze fakt nepoznam nikoho kto by povedal ze to bol dobry napad... ono neviem preco vsetci sa zrazu schytia a pridu... nemaju uz pracu a neskusia najprv s dohodnut so sefom ze si zoberu napr mesiac neplatene volno a skusia si to...

su aj ludia co vypadnu na rok potom sa vratia lebo vonku sa to neda vydrzat a potom zase odidu lebo doma sa to neda vydrzat :)

MultiLevel

Hehe, mile tie "pekne luky" :) Ja napriklad zijem v krajine, ktora je velmi podobna Slovensku co sa tyka hor, lesov, takze v tomto som zmenu nevidela. Co mi ale prislo take na zamyslenie je, ze ked si isla do zahranicia, nepoznala si tam ABSOLUTNE NIKOHO. Ak si aj isla s kamoskou, kamaratom, k znamym, alebo ako ja s manzelom, je to jedno, lebo ten clovek s tebou nebol 24 hodin denne...bola si odkazana sama na seba, ci uz v praci, v meste, na nakupoch, kamkolvek si sla, nikoho si nepoznala. Musela si si vytvorit novy okruh znamych, zacat akoby vsetko od zaciatku, v cudzom prostredi, s neznamymi ludmi....A musela si to prekonat, inak by si tam nevydrzala tolko rokov
Teraz si prisla domov, kde ides opat zacinat od zaciatku, ale je tu jeden obrovsky rozdiel. Nie si v cudzej krajine, s neznamymi ludmi, mas okolo seba rodinu, ludi a veci, s ktorymi si sa stretavala od malicka. Kontakty s priatelmi sa urcite pretrhli, ale to neznamena, ze sa to neda obnovit. Staci chciet a staci ist za tym. Je to podobne ako ked si odisla do zahranica, kde si bola odkazana sama na seba. Uz vies ako to funguje, uz vies, ze kym ty sama nebudes chciet, nedas to ;)
Nesmies doma sediet na zadku, musis sa ozvat ludom, ktorych poznas, mozno im aj vysvetlit, ze si sama a potrebujes spolocnost, zavolat priatelom, rodine, znamym,byvalym spoluziakom, prosto hoc komu, s kym si sa tu poznala. Vezmi bike, popripade korcule ak mas a chod mozno aj sama von sa vyvetrat, najhorsie je sediet doma a lutovat sa.
Co sa tyka prace, zopakujem to co v prispevku nizsie. Neviem v akom regione SR zijes, ale najst tu pracu je tazke...a ak ju aj najdes, bude to velmi veeelmi nizko ohodnotene, ale o tom snad vies

RNG

NuZ Slovensko mi je sice este stale mile,am tam hromadu pribuzensta, priatelov uz ubuda-vymieraju, ale Slovensko je prilis malicke a aj ludia su uz povacsine ini, ako boli za mojej mladosti.
Takze aj ked tam rad chodim, po tyzdni sa mi uz chce ist niekde inde, najma spat, domov, do USA, kde zijem uz vyse 45 rokov a citim sa , aspon na stredozapade USA, doma.
Na Slovensku ma uz davno prakticky kazdy aj tak povazuje za cudzinca.

Deria

@vebe,
krajsie a vystiznejsie sa to neda ani napisat.
Lebo zalamovanie rukami, "ako mi je len zle a preco prave ja" a pod. este nikomu nepomohlo, akurát sa tak da chytit depka. Preto si treba co najskor vytvorit (aj z toho mala, ktore je k prave dispozicii:)) situaciu tak, aby bola aspon znesitelna. Ostatne pride neskor uz samo.

vebe

Je to ponavratova depresia, kto bol v zahranici a vratil sa, tak to dobre pozna. je to tazke obdobie, ale da sa prekonat. Musis si presne vyjasnit dovody, preco si sa vratila, ake kolvek su, musia ti byt jasne. Tie dovody si vzdy musis pripominat, ked pridu chmurne myslienky a pocit, ze to co bolo v zahranici ti chyba. Dalej, musis si zdefinovat co si ziskala, ked si sa vratila. Lebo vzdy clovek straca ale sucasne aj ziskava, musis si teda sama pred sebou zdoraznovat, co si ziskala. Pre niekoho je to navrat k rodine, priatelom, pre ineho navrat do rodneho domu, mesta, krajiny. Urcite je nieco co si navratom ziskala. Cloveku pomoze aj to, ked si na chvilu nasadi nieco ako ruzove okuliare, co mu pomoze vnimat pekne veci v tejto krajine a menej potom vnima neporiadok, osarpanost, rozbite cesty a podobne. Su tu ale aj penke luky, lesy, naozaj su, ale treba sa ich naucit vidiet.No a potom su dolezite kontakty s ludmi, najst si zopar ludi s ktorymi sa mozes stretavat a to najpodstatnejsie, najst si pracu. Vtedy cely ten zivot nadobude iny rozmer a nie je tolko casu smutit a trapit sa. Je to tazke, ale da sa to prekonat, len to chce volu, chciet to prekonat. Neumrela si, zijes, inak by si sem nemohla napisat. Jedna etapa tvojo zivota sa skoncila, aby mohla zacat dalsia.Aka bude ta dlasia, zavisi len od teba. Aj tu na Slovensku je vela ludi, co su stastni a a spokojni

MultiLevel

Velastastia, ja som sice na Slovensko este natrvalo neprisla, ale chodime tu casto. Praca nam to umoznuje, takze vidim "za pochodu", ako to tu funguje. Zit trvalo na SVK urcite nechceme, skusali sme to pred tym, nez sme opustili tuto krajinu a bud clovek "ohne" chrbat a podriadi sa tomu, co sa tu deje, alebo sa buri a ked burenim nic nedosiahne, odide prec...
Skus napisat, preco si po tolkych rokoch prisla spat. Mne sice velmi chyba rodina a priatelia, ale napriklad keby sme neboli v zahranici a nepodporovali financne rodinu, tak tu nemaju z coho zit...Takze nech mi ako kolvek chybaju, inak sa neda a my ani inak nechceme :)
Kedze si uz tu, mala by si obnovit kontakty s priatelmi...mas urcite niekoho zo skoly, oslov kohokolvek s kym si travila cas, alebo s kym sa poznas...Ked budes chodit von so znamymi, casom spoznas aj ich znamych a lahko si najdes priatela. Co sa tyka prace, hmm...neviem odkial si, kde zijes, ale bohuzial tu si vela nezarobis, nech budes robit cokolvek...ak to "cokolvek" zozenies. Napriek vsetkemu, drzim palce!

Nomen omen

Ahoj. Ja síce nemám podobnú skúsenosť, ale kým nadviažeš nové vzťahy napr. v práci, tak by si mohla kontaktovať starých priateľov. Nevadí ak si stratila kontakt, skús sa s nimi nejako spojiť napr. cez facebook a pospomínať na staré časy. Ja som tiež stratil kontakt so všetkými priateľmi a nemám sa s kým zabaviť a porozprávať. Je to hrozný pocit. Cítim sa ako vydedenec spoločnosti. Teraz si hľadám prácu, aby som sa dostal späť do spoločnosti. Ak máš skutočné depresie, tak skús vyhľadať pomoc odborníka, to jest psychológa alebo psychiatra. Ja to riešim touto cestou a hoci o nejakom rýchlom a výraznom zlepšení nemôžem hovoriť, tak verím, že ak raz začneš veci riešiť a bojovať, tak sa to zlepší. Trpezlivosť ruže prináša, ale treba konať. Držím palce.