Nizkosacharidova vysokotucna dieta... skusenosti (resp. paleo stravovanie)

Príspevok v téme: Nizkosacharidova vysokotucna dieta... skusenosti (resp. paleo stravovanie)
lenulienka_l

Ahojte.. ma tu niekto skusenosti s paleo stravovanim, stravovam podla dr. Atkinsa, alebo dr. Kwasniewskieho? preluskala som uz asi vsetky anglicke fora ohladom paleo stravy, precitala som knihu od Atkinsa, aj Kwasniewskieho.. a chcem ist do toho naplno... neprida sa niekto? nejde mi o chudnutie ani tak, ale chcela by som sa zbavit zdravotnych problemov...

lenustek123

jasne, ze kvalita dnesnych potravin co sa tyka hlavne ovocia a zeleniny uz nie je to co byvalo kedysi.. a ked chce niekto kvalitu tak si to bud sam vypestuje a vychova alebo si priplati.. a co sa tyka obilia, myslim, si ze je najlepsie ked clovek ho hned prestane konzumovat.. Mam precitanej vela literatury co sa tyka vyzivy, od roznych autoroch, ktory uprednostnovali svoje ,,smery", skusala som uz aj vitarianstvo, frutarianstvo, veganstvo, vegetarianstvo aj tieto vysokotucne diety, vysokobielkovinove.. Kazda dieta ma svoje vyhody, ak sa dodrziava spravne.. Zasadna vec co som sa naucila, ze clovek ak chce byt zdravy, nemal by miesat dva druhy paliva dokopy - to su sacharidy a tuky. To znamena bud je vysokosacharidovu stravu (myslim tym vela zeleniny, ovocia a obilnin primerane, takisto bielkoviny) alebo je vysokotucnu stravu (minimum sachardidov, vela tuku a primerane bielovin).. Co sa tyka vysotucnej strave, je nesmierne dolezite si sledovat hranicu sacharidov, tento smer stravovania funguje len pokial je clovek v ketoze, inak mu moze naozaj ublizit.. preto si myslim, ze je najlepsie si najst ten stred, neprahanat to s nicim..

misiak50

RNG súhlasím, že je ťažké zohnať potraviny v potrebnej kvalite, preto mám šťastie, že som z dediny a veľa vecí si dopestuje, dochováme a "ukradneme v lese" Mám však kamarátku, ktorá napríklad kvalitnú zeleninu má od "krabičkárov" a mäso a vajcia z chovu od pani, ktorá si tak privyrába. Ak chce človek kvalitu, musí sa za ňou poobzerať a samozrejme dodržiavať isté zákonistosti prírody a nečakať, že jahody kúpené v decembri budú kvalita :) Ja preto momentálne takmer vôbec nejem hydinu - kuratá a aj morky sú ešte malé :P Ale také doma dochované kura...to je ozruta s krásne žltým mäskom - môjmu mužovi zo začiatku nechutila domáca hydina, bol totiž zvyknutý na tú nevýraznú mľandravú z obchodu.

misiak50

med samozrejme nahradím stéviou - idú len dve lyžičky, ale ja chcem so sacharidmi zostať nízko, lebo môj cieľ je chudnúť :)

misiak50

analyn: ja som si dnes volala kvôli krvi a doktor, že super ako vždy :) takže predbežne po mesiaci to nemalo vplyv na krv, ja som mala vždy dobré výsledky, ale predsa len som sa bála, že však nie je možné po toľkej slanine...ale očividne je možné :D a zostalo to v poriadku - zatiaľ teda po mesiaci je to o.k. o tri mesiace ma čaká prehliadka u ženskej, tak uvidím aj potom ;) Dnes som si načítala pár receptov na "sladkosti", tak sa chystám cez víkend "piecť" makovú buchtu podľa receptu zo stránky veselých boruvok, som zvedavá aké to bude (idú tam iab strúhané jablká a mak, plus vajíčka a med).

analyn

misiak50- uz som robila aj svieckovu so smotanou, mozes aj z kuracieho ci bravcoveho, vela zeleniny- lyzicka stala, gulas, paradajkovu kaustu, da sa vselico. Idem mrknut na tie zemle

RNG

Nie je jednoduche dnes robit pravu paleo dietu, ked sme obklopeny potravinami ci uz zmenenymi slachtenim, peastovane na vycerpanych a prechemizovanych podach a vyberane nie podla biologickych hodnot, ale podla vynosov, chuti, trvanlivosti a podobne
Ani nie kazdemu robi dobre takato dieta dlhodobo, najma ked jeho telo nie je na taku skladbu stravy usposobene s dostatkom kyselin a roznych enzymov potrebnych na stravenie takej stravy.
Ale mnohym ludom tato podla dnesnyc tendencnych lekarskych rad velmi zla napriek vsetkemu robi dobre. To len dokazuje, aki sne individualne rozdielni.
Tj neexistuje ziadna strava dobra pre kazdeho, clovek si ju musi prisposobit podla potrieb tela. Dobra rada je pestrost, vyhybanie sa priemyselne znicenym produktom, GMO, a roznym chemickym zamoreniam.

analyn

lenustek123- to naozaj si myslis, ze preslachtene, GM obilie, zelenina, ovocie je nieco super? Brav. mast ma najblizsie k cloveku. Nedrzime Atkinsona, to je podla mna hlupost. Jeme vela zeleniny, masa, aj tukov a aj dost ovocia, momentalne mam doma mast, maslo, extra panensky olej, tekvicovy, konopny, lanovy, sezamovy, avokadovy- vsetko bio.

analyn

misiak50- tak rezne boli dobre, dokonca kamoska, ktora je vsetko, mlaskala, kokos bol citit, nie vyrazne. Vysmazali sme na kokosaku, vpili dost oleja, chut dobra, syte, muz vyskusal aj zemiakove placky zo sladkych zemiakov, dal viac cesnaku a korenia, vyborne. Hamburger som uz robila, pohoda. Prazenicu si robime na slaninke, pridam nakrajanu cuketu, bielu, cervenu redkovku, dokonca som vyskusala aj uhorku, osmahnem, velmi dobre. Robim vyvary, niekedy masove, niekedy bez, + rozna zelenina.

lenustek123

Tiez mam skusenosti s atkinsonovou dietou. A mne sa pri tejto diete vratila psoriaza, s ktorou som mala uz dva roky pokoj (a to som sa jej zbavila pred dvomi rokmi prave vdaka veganskej nizkotucnej strave, potom som uz samozrejme presla na racionalnu stravu.. Takze hned som si uvedomila, ze asi nieco s touto dietou nie je v poriadku. Podla mna je to ketogenicka dieta je fajn, ale zalozena na zdravych tukoch!!! to znamena na tukoch takych zvierat, ktore sa pasli na trave..prave vtedy tento tuk obsahuje ten spravny pomer kyselin.. A uprimne v dnesnej dobe su vsetky zvierata krmene obilninami, napchate hormonami, slnko a travu ani nevideli za cely svoj zivot!!! nie som veganka, ako hovorim tiez som skusala atkinsovu stravu, a pohorsilo sa mi zdravie.. Tak bacha na to, pochybujem ze clovek moze byt zdravy ked konzumuje takyto tuk.. Momentalne moja strava pozostava z par kuskov ovocia, velmi vela zeleniny, chude maso, ryby a doplnam to extra panenskym olivovym, kokosovym olejom a lecitinom..

misiak50

Malarkey, kazdy nech si ide svojou cestou, tou, ktora mu vyhovuje. Ten mytus o zahlienovani je uz vyvrateny, vitarianstvo ma tiez svoje uskalia, komu vsak vyhovuje a vie si v nom pokryt vsetky svoje potreby, tak nech ho praktizuje, ale univerzalnu cestu k zdraviu v nom asi kazdy clovek nenajde (ta vsak ani neexistuje).
Analyn tie rezne vupadaju super, inac mne kokosovy tuk strasne prijemne chuti :) aj vajicka si na nom robim a pridava im taku prijemnu prichut. Javsom si dnes robila "hamburger". Hovadzie zadne som pomlela, pridala jarnu cibulku a korenie do solou, opiekla a dala do lanovej zemle (recept zo stranok o stkinsonovej diete) este slanina a tatarska bez cukru...jeden z takych zdravsich receptov :) ale zajtra bude bocik a karfiolova kasa 3:)