Ako

Príspevok v téme: Ako
anglina

Zdravím, potrebovala by som poradiť ako sa jednoducho a rýchlo naučiť anglinu. Na základnej som sa učila ruský a na strednej nemecký jazyk ale ani k jednému z nich nemám akosi vzťah sa ďalej kvalifikovať. Chcem sa naučiť anglický lebo veď to je jazyk svetový a dohovorí sa ním človek takmer všade.
Problém je ten že som skúšala kurzy dva ale nepomohlo. Lektori sa zo začiatku venujú všetkým a na približne do polky kurzu vačšinou len tým pokročilým. Podľa mňa sú to len zbytočne vyhodené prachy a osoh žiaden. Tie kurzy sú strašne krátke a za ten čas sa jazyk nedá naučiť tak aby sa človek vedel celkom rozumne dohovoriť. Ako teda nato? Filmy s titulkami som skúšala ale tie titulky bežia tak rychlo že ma to prestalo baviť.
Učím sa aspoň slovíčka s výslovnosťou aspoň tie základné slovíčka (pomenovanie potravín, časti tela, nabytku, ošatenie, choroby, dopr. prostriedky, nejaké slovesá, počasie a pod.) ale to asi nebude stačiť keď neviem zložiť celistvú vetu? To skladanie viet je najvačší problém u mňa. A najma tie časy to je koplikované. Kedy sa aký čas používa a slovosled. Ak by som išla niekam do sveta len ťažko by som sa dohovorila ak by som sa spoliehala len na znalosti slov ale vetu by som nevytvorila však?
Vďaka za rady :)

RNG

Nuz dam sem lepsi priklad, moja mama sa zacala ucit anglictinu vo veku 65 rokov. mala len 2 hodiny tyzdenne v jazykovej skole. A do 70tich hovorila celkom slusne anglicky, sice bolo na nej vidiet na milu cudzinca, ale dohovorila sa s kazdym.
Takze ja na tie bunky, co zanikaju v 6 rokov velmi neverim. Aj ked je jasnem, ze sa deti ucia jazyky podstatne rychlejsie. Ja si to ale skor vysvetlujem nehatenou koncentraciou, lebo v tom relativne prazdnom mozgu nemaju ziadne vyrusovanie, ako maju dospeli.

lihjlhdslh

yaklad je sa naucit gramatiku. teda teoriu. ako vobec anglictina funguje. tie casz, ako sa skladaju vety, ake su pripony, casovanie atd. bez toho clovek nebude vediet komunikovat, ci vediet prekladat texty a vety atd. potom su dolezite nepravidelne slovesa a potom velka slovna zasoba. slovena zasoba sa dostane do hlavy a ostane tam vtedy, ked clovek aktivne pouziva jazyk, nielen citanim, ale rozpravanim, komunikaciou, reagovanim na otazky, rozmyslanim atd.
zijem v zahranici, poznam tu par ludi, ktori nemaju problem s komunikaciou, rozumeju, vedia sa rozpravat atd. , ale neovladaju gramatiku, casy atd. samozrejme kazdy pochopi o co ide, ale gramaticky to nieje spravne.
potom poznam clvoeka, ktory sem prisiel bez akejkolvek anglictiny. teda ucil sa ju asi na strednej mozno.. a teraz po par rokoch tu rozprava velmi zle, nema ani slovenu zasobu, ani neovlada gramatiku ani nic proste.. je to o tom aky kto ma k tomu jazyku pristup a bez zakladov o gramatike, fraz a skladani viet sa tazko clovek nauci len tak komunikovat , mozno nauci ale nie spravne a bude to trvat asi dlhsie.
takze ja rcite odporucam sa zacat ucit doma z knih alebo najelspie je doucovanie od jednej osoby, ktora vsetko vysvetluje a potom ta komunikacia

kaliberko

neviem kolko ma autorka temy rokov ale mozno je uz stara nato aby sa lahko naucila cudzi jazyk. Najrychlejsie sa cudzi jazyk ucia male deti vo veku 3 az 5 rokov. Cim je clovek starsi tym to ide tahsie.

youki

anglina: a skusala si hladat interaktivne aplikacie na internete? Podla mna je to najvhodnejsia forma - treba kombinovat rozne typy ucenia (pocuvanie napr. audioknih, citanie textov, vizualne spracovanie ci uz pri pozerani filmov alebo prepajanim s prostredim atd.). Existuju efektivne metody na ucenie jazykov, ale to sa tu univerzalne rozpisat neda: jednak je to nadlho a kazdemu to moze sediet trochu inak. Zavisi to aj od toho, aku anglictinu potrebujes (nieco ine je citat knihy a pochopit text v porovnani s vnimanim rozhovoru alebo vedeni komunikacie - v pripade komunikacie mozes nieco obkecat inak, v pripade citania ti zase staci pochopit celok atd... ).
Par tyzdnov som analyzoval zahranicne weby, ktore sa venuju uceniu anglictiny (a inych jazykov) od duolingo.com cez memrise.com, FSI, LangMaster... je ich vela. Nevyhodou je ze su zahranicne, ale pouzit sa daju. Ako spoluautor webu venujuceho sa vzdelavaniu prostrednictvom interaktivnych testov mozem prezradit, ze dovod analyzy bol, ze planujeme nieco podobne vytvorit (resp. sa uz tvori). V sucasnosti je pre verejnost dostupna aplikacia pozostavajuca z interaktivnych testov (rozne kategorie), pricom anglicke kategorie maju k dispozicii aj vyslovnost a audiozaznam (len po prihlaseni, ale vsetko je zadarmo). Urcite si to preklikaj, mozno ti taky sposob bude vyhovovat: www.kvizy.eu
Ale urcite okrem tohto portalu (kvizy.eu) skus pozriet aj vyssie spominane projekty, pripadne na tom webe su odkazy na dalsie zaujimave projekty.
A este kratko k sledovaniu anglickych filmov. Sledovanie a pocuvanie originalnych filmov moze pomoct, ale tie titulky su velmi diskutabilne. Vela ludi sleduje viac titlky ako realne dianie. V sucasnosti testujeme sposob, kedy z titulkov pomocou programu vyberieme najpouzivanejsie slova vratane prekladu, aby sme sa s nimi trochu zoznamili pred pozretim filmu. Vyzera to tak, ze tato analyza slovnej zasoby zefektivnuje prinos filmu aj pochopenie tychto slov pre prax - ale este nemame dostatocne velku vzorku testerov na vyvodenie zaveru.

GoFruit

A anglictina je tak smiesne lahky jazyk ze az. Najtazsie jazyky su take ako je slovencina kde je x padov a pripon. Nehovorim o arabcine a azijskych jazykoch tie neviem porovnat. Ale anglina je z europskych najlahsia.

GoFruit

Presne tak Sejla, nechcela som to pisat lebo ludia tomu neveria, ale je to tak. Je to v hlave. Ked si niekto stale opakuje ako mu ten jazyk nejde, tak sanca ze sa ho nauci je minimalna. Treba si verit a hlavne byt presvedceny, ze na to mam a dokazem to. A ucit sa. Lebo su ludia co sa neucia a chcu vediet. Ja som ucila anglinu aj ine jazyky a vela zavisi od motivacii. Najmenej su motivovani ludia ktorym to zaplati firma. A vyhovaraju sa ale na to ze oni suuz stari a nemaju na to hlavu. Vyhovorky.

Sejla

Tak povedať niečo v tom zmysle, že veľkosť hlavy, či mozgu určuje inteligenciu, je dobrá perla haha :D
Cudzí jazyk sa dokážem naučiť pomerne rýchlo, ale čo som sa stretla s ľuďmi, ktorí sa ťažšie učia, tak si to do veľkej miery spôsobujú aj tým, že si neveria, stále hovoria "na to nemám bunky", "ide mi to ťažko", čím ešte viac prehlbujú ten BLOK, ktorý v sebe majú. Proste sú negatívni a to je vec podvedomia rovnako ako učenie jazykov, takže to má veľký vplyv na výsledok. Určite schopnosť rýchlo sa naučiť závisí aj od talentu, schopnosti koncentrácie, trénovania pamäte, hudobného sluchu (áno, iný jazyk = iná hudba), komunikatívnosti... ALE často úplne stačí zmeniť postoj od základu, nájsť aspoň niečo, čo ho na tom jazyku fascinuje, baví, nastaviť sa optimisticky.

GoFruit

Technicky som na tom rozhodne lepsie ako manzel a keby som sa chcela venovat technickym veciam tak ich zvladnem lavou zadnou. Ale inac inklinujem k umeniu.