Očkovanie proti tetanu

kabel

Lacccoo, väčšina lekárov pri úraze preočkováva a nespolieha sa na informácie pacientov o pravidelnom očkovaní...

kabel

prax u nás je taká, že sa preočkováva úplne rovnakou vakcínou pri úraze ako pri preventívnom očkovaní, pretože len táto je hradená zo zdravotného poistenia :-D takže múdrosti o postexpozičnom očkovaní neber vážne :-)))

Laccco

kabel hlupost ja som ockovany proti tetanu, v lete som stupil na klinec v zahrade dost hnusne zranenie ktore si vyziadalo osetrenie na pohotovosti a lekarka ktora sluzila sa ma hned pytala ci som zaockovany proti tetanu, ja ze ano som a jej odpoved
tak vas netreba zaockovat a nedala mi injekciu takze kto uz je zaockovany netreba ho znova ockovat v pripade zranenia ci si to zle vysvetlujem

gigi1796

Citala som, ze tieto vakciny, klasicka a pri uraze nie su totozne - postexpozicna.

Citala som, ze caste preockovanie moze byt spustacom autoimunnych ochoreni.

Na postexpozičné očkovanie sú presné postupy, ktoré závisia od intervalu od posledného očkovania, ale aj od rozsahu poranenia. Od toho závisí nielen aktívna imunizácia (očkovanie) ale aj pasívna imunizácia (podávanie hyperimúnneho ľudského antitetanického globulínu). Postexpozičné očkovanie sa dá nazvať aj terapeutickým, pretože jedinou alternatívou liečby prípadného ochorenia je imunizácia (aktívna aj pasívna) + symtomatická liečba (liečba kŕčov, umelá pľúcna ventilácia, ATB a pod.), ale jeho hlavnou úlohou je vzniku ochorenia zabrániť.
Deti sa očkujú v rámci základného očkovania proti tetanu spolu s ďalšími očkovaniami (dojčatá v rámci hexavakcíny 3 dávkami do veku jedného roka), prvé preočkovanie v 6. roku života spolu s očkovaním proti záškrtu a čiernemu kašľu, v 13. roku života znova kombinovanou vakcínou (pridané aj proti záškrtu, čiernemu kašľu a poliomyelitíde). Teda riadne očkované dieťa do veku 15 rokov po úraze (poranení) nedostáva postexpozične žiadne očkovanie (iba ak by malo dieťa nejaký imunodeficit). Riadne očkované osoby nad 15 rokov veku a do 5 rokov po očkovaní rovnako nepotrebujú očkovanie, nad interval 5 rokov po očkovaní sa podáva iba jedna dávka tzv. tetanovky. Iné je to v prípade neočkovaných alebo neúplne očkovaných (tí potrebujú viac dávok a podanie globulínu).
Dospelí sa preočkovávajú v rámci povinného očkovania iným typom vakcíny ako deti - kombinovanou vakcínou proti tetanu a záškrtu. Teda inou aj ako tzv. tetanovka, ktorá sa aplikuje najčastejšie v úrazových a chirurgických ambulanciách.

kabel

Preočkovanie po 3 rokoch nie je škodlivé, nakoľko aj pri úraze by ťa preočkovali bez ohľadu na pravidelné očkovanie.
Súvislosť s prepuknutým lupusom sa nedá nijako vyvrátiť ani potvrdiť. Nie je to veľmi pravdepodobné, ale nikto ti to nevyvráti na 100%..ak lupus prepukol, musel si mať k tomu genetické predpoklady a vtedy sa môže na tom podieľať množstvo faktorov.

kabel

Preočkovanie po 3 rokoch nie je škodlivé, nakoľko aj pri úraze by ťa preočkovali bez ohľadu na pravidelné očkovanie.
Súvislosť s prepuknutým lupusom sa nedá nijako vyvrátiť ani potvrdiť. Nie je to veľmi pravdepodobné, ale nikto ti to nevyvráti na 100%..ak lupus prepukol, musel si mať k tomu genetické predpoklady a vtedy sa môže na tom podieľať množstvo faktorov.

gigi1796

Potrebujem surne poradit. Je u mna podozrenie na lupus. Patram po moznych pricinach, lebo u mna to prepuklo velmi nahle, bez sprievodných priznakov.

Ci je mozne, aby bol lupus vyvolany vakcináciou proti tetanu? Menila som doktorku a zrejme chybal udaj o preockovani. Sucasna doktorka ma ockovala tento rok vo februari, pricom ockovanie bolo predtým este v roku 2013. Je mozne, ze sa imunitny system na zaklade toho zblaznil?

meri.m

Protitetanovka sa dáva ľuďom pri otvorených ranách skoro automaticky, bez ohľadu na posledné očkovanie. Zvládnuť tetanus vlastnou imunitou by som asi neskúšala, ale to neznamená, že očkovanie je bez rizík. Moja mama bola regulérne očkovaná naposledy pred 35 rokmi, celý život pracuje v záhrade, sem-tam sa o niečo škrabne, ale z hliny nikdy nič nechytila. Tetanus dostala, keď ju pohrýzol "panelákový" kocúr od susedov. Na druhý deň už mala opuchnutú ruku a vystúpené červené žily, na pohotovosti ju vyhrešili, že mala prísť skôr, dostala protitetanovku a tým to haslo.
Tetanus je ťažká a život ohrozujúca infekcia, s ktorou sa však väčšina ľudí v živote nestretne. Očkovanie nezaručuje 100%-nú imunitu, pričom existujú efektívne možnosti liečby aj po prepuknutí ochorenia. Ak bola u niekoho zanedbaná liečba, je mi to ľúto, ale nemyslím, že je to dôvod na plošné povinné očkovanie.

jankak

Skoda.... ze som tu az po roku..a asi uz nikomu nepomozem...Ale vsetci,co tu pisali..."Len googlili" a nemaju ptedstavu o com hovoria....a pisu....NEVEDIA CO JE TETANUS....ako choroba....

Jankak

A len pre niektorych....bola som sportovkina..ak niekomu z Vas nieco hovori " Zdatne dieta" a dalsie umiestnenia.....vacsinou popredne miesta. . asi nebudem niekto bez starostlivsti....a zijem na vyssej urovni..ako vacsina....TAKZE,LEN OCKOVANIE. !!!