Som psychologička a nemám prácu. Prečo, keď je toľko ľudí psychicky na dne?

Príspevok v téme: Som psychologička a nemám prácu. Prečo, keď je toľko ľudí psychicky na dne?
psychológ-a

Keď človek sleduje toto fórum, mohol by nadobudnúť dojem, že 90 percent populácie potrebuje psychológa. Ale pravda je taká, že veľa absolventov psychológie je bez zamestnania. Ja na tom síce nie som až tak zle, pretože zamestnanie mám, ale nepracujem vo svojom odbore. Vykonávam prácu, ktorú by pokojne mohol robiť aj absolvent základnej školy.
Prestávam tomu pomaly rozumieť. Ako je možné, že ľudia ako Albertová si môžu vyberať klientov, ba dokonca ako tu čítam na tých klientov ani nemajú čas, takže nie každý sa k nim dostane. A potom je tu plno psychológov, ktorý musia zmeniť povolanie, inak by umreli od hladu. Niekde v tom systéme musí byť chyba. Podľa mňa mladý psychológ môže dať klientovi podstatne viac než človek, ktorý vyštudoval tento odbor ešte za socíku. Oni sa učili iné postupy, je to stará škola s dávno prekonanými metódami. Neviem čo môže byť na takom starom psychológovi také výnimočné, aby sa išli ľudia pretrhnúť len aby sa k nemu dostali.
Nie som sama čo som takto dopadla, veľa mojich spolužiakov nemá robotu, alebo odišli do zahraničia, alebo robia podradnú prácu. Nechápem, prečo katedry stále berú nových študentov, keď dobre vedia, že budú raz na dlažbe.
Viem že mi na toto asi nikto nenájde odpoveď, ale aj ja som sa raz potrebovala vykecať. Aj keď to bežne nezvyknem robiť.

Súvisiaci obsah

Fleur-de-lis

Ja si myslím, že jeden dôvod je, že veľa ľudí si myslí (aspoň v našich končinách), že ak psychológ, tak to už musím byť poriadne "narušený".
A kto sám seba "rád" označí za takého chorého?
Neuvedomujú si alebo neveria, že aj s "bežnými" problémami sa môže ísť za psychológom.

Ďalej, veľa ľudí sa ťažko otvára. Nechce sa zdôveriť ani psychológovi. Možno tak anonymne ako tu na fóre...

A samozrejme si to u nás veľa ľudí dva krát zváži aj po finančnej stránke.

Hľadaj ďalej, veď miest, kde ľudia potrebujú pomoc je veľa. Možno nebudeš platená za psychológa, ale budeš môcť pomáhať.

vina

Akí ste tu odborníci. Veď v podstate má jej príspevok aj hlavu aj pätu. A je to problém všetkých odborov. Poznám pár ľudí tu s fóra osobne a sú tu aj študenti psychológie, či psychológovia. Vedeli by ste si tipnúť ktorí sú to?

Neo Ned

Keby psychológia nenálepkovala, tie negatívne diagnózy, ktoré dokážu pokaziť život a tu aj tak platí ten úzus, že psychológ spolupracuje s psychiatrom a podľa prípadu aj so sociálnym pracovníkom...

V psychológia sa rada hrá na vedu podobne ako fyzika. No a po vzore prírodných vied si vymyslela celú radu všelijakých zaručene ,,objektívnych" testov, ktoré častokrát nevedia čo presne skúmajú...

Tie rady do života čo dávajú psychológovia v dobrej viere, sú nimi zaplnené časopisy pomaly typu Záhradkár a potom to správanie a myslenie niekedy vyzerá...

Email

zda sa ze sa odmlcala. nepaci sa jej, ked s nou ludia nesuhlasia. to uz tak byva. ale zase na druhej strane kedze ona este nikdy psychologa nerobila len to vystudovala tak ju treba trocha chapat ze sa v tom nevie celkom zorientovat. ja ked som po skole prisla do zamestnania, ktore presne suviselo s tou skolou ktoru som vystudovala, tak som cumela jak puk ze o com to je. ta skola mi veru moc nedala, musela som sa to ucit az v praxi. toto asi vela absolventov nechce prijat, ze diplom este nie je stopercentna zaruka uspechu v zamestnani. to je len prvy krok a tych dalsich ktore treba urobit je potom este strasne moc.

MultiLevel

mala som chvilku cas, tak som si precitala prispevky "psycholog-a" a teda neviem.....Hm...nie som ziadna odbornicka, ktora by vedela na dialku desifrovat cloveka, ale "psycholog-a" ma podla prispevkov tak daleko od psychologa ako ja od Mariah Carey.
Mozno sa mylim, ludia su naozaj rozni...ale z tejto osoby uz len podla prispevkov "vyzaruje" prilisne sebavedomie, nema ziadnu sebakritiku, neuznava osobu, s ktorou zrejme nebola nikdy ani len v kontakte a keby sa moj psycholog vyjadroval na niekoho adresu ako ona, tak ho asi tiez poslem k odbornikovi :D
Ono, toto je pekny priklad toho, ako si moze clovek po vystudovani skoly mysliet, ze je "majstrom" svojho remesla, hoci este nic poriadne nezazil, nema odzite, odskusane a skalopevne veri len tomu, co sa naucil na skole. Ale zivot a realita je casto ina vec ako skola. A najma, dobry psycholog musi mat nielen stastie, ale aj obrovsku davku niecoho, co ludi doslova pritiahne. A to Albertova ma.
Psycholog-a, ludia ta v tejto teme kritizuju a ty im pises, ze nerozumies co tym chcu povedat? Ze tvoj postoj a celkovo zmyslanie, to ako pises, nema nic spolocne s profilom dobreho psychologa. Navyse (ale to je len moj nazor), by nesiel ziadny psycholog patrat medzi ludi, preco zrovna on nema pracu...Bud je toto vymyslena tema, alebo si naozaj este velmi neskusena a treba sa ti ucit niecomu uplne inemu, co zrejme na skole nevyucuju.

jedulka

delete - přesně tak, velmi dobře napsané ... i kdyby to děvče bylo opravdu zkušenější nic jí to nepomůže, bez toho,aby ty lidi měla ráda,svou práci a ochotu pomáhat, bez toho to prostě nejde ...jak říkám, musí vonět člověčinou ....

delete

najskor som sem nechcela prispiet, len som si citala ine prispevky. ale predsa len pridam aj moj nazor. ja neviem, aky ma byt idealny psycholog. neviem, ake by mal mat vzdelanie a schopnosti. a vlastne ani ake vlastnosti. ale urcite je medzi psychologmi velky rozdiel. niektory su podla mna taky chladny profesionaly. to je mozno dobre lebo ked chcu ludom pomahat tak sa musia v tej ludskej psychike vyznat a nemozu byt precitlively. to je ako ked by som chcela od chirurga aby bol citlivy tak by mozno nedokazal operovat keby sa neodosobnil. lenze nieco ine je precitlivenost a nieco ine je zase citlivost k tomu cloveku ktory za tym psychologom pride. ja som tiez rozmyslala co je na albertovej take unikatne a preco clovek sa tak tesi ked sa s nou ma stretnut. a ked tu citam niekedy o nej nejake nazory tak som si to sama pre seba tak analyzovala a hladala som odpoved. ked som si bola minuly mesiac pre lieky tak sme sa chvilu rozpravali a na otazku preco tu pracu este stale robi ked uz ma vek na dochodok a mohla by odpocivat, tak mi povedala, ze ju ta praca velmi bavi a hlavne - ma velmi rada svojich klientov. ze vzdy sa do prace velmi tesi a z kazdeho cloveka ma radost. a videla som to na nej ked o tom hovorila, ze je to naozaj tak. preto si myslim, ze fakt je toto ten dovod, preco aj ju maju ludia radi. lebo ona ma rada ich. a ludia to citia. no a to si myslim ze sa neda naucit v skole, to ten clovek musi mat nejake vrodene. ja si napriklad albertovu neviem predstavit ze by robila nieco ine. napriklad niekde v kancli za lajstrami. ona je idealny clovek na pracu s ludmi. a ked clovek robi povolanie pre ktore sa akoby narodil, potom ho moze robit len dobre. asi tak to je.