Problémová 13-ročná dcéra

Príspevok v téme: Problémová 13-ročná dcéra
úplezúfalá

Mam velmi problemovu 13-rocnu dceru. S jej otcom sme rozvedeni, momentalne je uz tretikrat v base.
Trva to asi rok. Je drza, arogantna, nepocuva. Najprv som myslela ze su to pubertalne excesy, ale prerastlo do väcsich problemov.
Odchadza z domu kedy sa jej zachce, trikrat sa stalo, ze neprisla domov 2 dni. Pred mesiacom som ju pustila spat ku kamoske a o 3:00 ma zobudili policajti s tym, ci mi doma niekto nechyba. Nasli ju v meste vzdialenom 40 km, ako sa tula s nejakymi znamymi. Velmi ma oklamala.
Casto pocujem, ako sa casto zdrzuje v inych obciach a v okresnom meste. Fajci, uz zacali s jej partiou aj s alkoholom.
Mne vykrikuje, ze uz nie som jej matka, ze smrdim, som napita a fetlá...
Teraz nebola 3 dni v skole, mala vysoku horucku. Hned nato v sobotu utiekla a vcera som volala policajtov. Nasli ju v susednej obci, kde spala - neviem. Policajti ju uz poznaju, co je to za \\\\\\\\\\\\\\\"firma\\\\\\\\\\\\\\\" a narovinu som im povedala, ze ju zbijem remenom jak hada. Neviem uz inak ako si s nou mam pomôct. Myslela som, ze sa tej bitky zlakne a aspon na cas sa ukludni, ale dnes sa zas vybrala von, drzo oznamila, ze o deviatej je doma a ja jej rozkazovat nebudem, lebo pre nu uz niesom jej matka. Jej posledne vyjadrenia na mna boli \\\\\\\\\\\\\\\"bodaj by si skapala\\\\\\\\\\\\\\\" a skap!!!
Neviem uz co mam robit, zvazujem jej umiestnenie v nejakom napravnom centre, ine riesenie sa mi uz zda pre nu slabé. Podla policajtov by som to mala cim skor vybavit, lebo v pätnastich mi necha decko doma a ona utecie.

Nepomaha rozhovor s nou ani nic, ona ma vôbec nerespektuje a vlaste ani nikoho. V izbe ma bordel jak v tanku, nic nerobi, ucit sa jej nechce... len strasne papuluje a huci a uraza ma. Nieco také ze zarazené vychadzky ona vôbec nepozna. Robi si co chce. Neviem, ci sa mam o nu bat, ci sa jej nieco nestalo, alebo kade sa vôbec tula.

Co mam s nou robit? Ako sa z nej da spravit normalne 13-rocne dievca? Ako u nej docielit, aby sa spamätala?

Leni-Lenka

Dobrý deň. :)
Aj ja mám 13 rokov, ale ako tak čítam, som od Vašej dcéry úplne odlišná. Školu síce neberiem ako moju jedinú prioritu, ale na samé jednotky som to zvládla celých 8 rokov, čo ju navštevujem. :) Pre svojich rodičov asi tiež nie som úplný anjelik, mám aj svoje nálady a chvíľky, kedy by som najradšej bola sama, aby ma nikto neotravoval.. Ale toto by som si k vlastným rodičom nikdy nedovolila. Síce mám úplnú rodinu, s ocinom vtipkujeme, mamina je ako kamarátka, ale jasné, že je to stále moja mama..
Jedna moja staršia spolužiačka zo školy, no z inej triedy, bola Vašej dcére dosť podobná. Taktiež mala problémy s políciou, ale keďže nebola trestnoprávne zodpovedná, nedalo sa nič robiť. Jej mama to s ňou nemala ľahké, ale nebála sa to riešiť. Keď sa raz za čas objavila v škole, narobila problémy a šikanovala. Jej mame vytiekli nervy a keď dovŕšila 14, nahlásila ju. Okamžite ju zaradili do výchovného zariadenia pre mladistvých. Jej náprava bola komplikovaná, opakovane sa pokúšala o útek, no bezúspešne. Taktiež si nedávala servítku pred ústa, trest ju teda neminul. Po niekoľkých dlhých mesiacoch sa vrátila. Bola ako vymenená. Nikdy v škole nehviezdila, no na tie dvojky to ustála. Našla si vhodných priateľov - rovesníkov, začala sa venovať gymnastike a dnes je na bilingválnom gymnáziu, kde si vedie na jej minulosť a pomery výborne. :)
Chcem Vás povzbudiť, nevzdávajte sa. ;) Všetko sa dá riešiť. Lepšie neskoro, ako nikdy. :)
S pozdravom Lenka.. ^^

Loptoš

Moja babka mala sliepky .vychovávala ich od malých kuriatok.Ked sliepocky zacali vysoko lietat a jedna preletela susedom,babka im pristrihla krýdla a už tak vysoko nevileteli.

lkm

To dieta nie je psychicky v poriadku -
okamzite navstivit psychiatra a nasledna liecba v liecebni .
Absolutne nie je na co cakat , za jej spravanie ty nemozes ani ho zakazmi neovplyvnis .
Skratka jej mozog nepracuje ako ma , nedostatok urcitych latok v mozgu zapricinuju jej expresivne konanie , ktora ona vyhodnocuje ako spravne , ani si neuvedomuje ze to nie je normalne a spravne.
Treba to preliecit !!!

lkm

To dieta nie je psychicky v poriadku -
okamzite navstivit psychiatra a nasledna liecba v liecebni .
Absolutne nie je na co cakat , za jej spravanie ty nemozes ani ho zakazmi neovplyvnis .
Skratka jej mozog nepracuje ako ma , nedostatok urcitych latok v mozgu zapricinuju jej expresivne konanie , ktora ona vyhodnocuje ako spravne , ani si neuvedomuje ze to nie je normalne a spravne.
Treba to preliecit !!!

lkm

To dieta nie je psychicky v poriadku -
okamzite navstivit psychiatra a nasledna liecba v liecebni .
Absolutne nie je na co cakat , za jej spravanie ty nemozes ani ho zakazmi neovplyvnis .
Skratka jej mozog nepracuje ako ma , nedostatok urcitych latok v mozgu zapricinuju jej expresivne konanie , ktora ona vyhodnocuje ako spravne , ani si neuvedomuje ze to nie je normalne a spravne.
Treba to preliecit !!!

lkm

To dieta nie je psychicky v poriadku -
okamzite navstivit psychiatra a nasledna liecba v liecebni .
Absolutne nie je na co cakat , za jej spravanie ty nemozes ani ho zakazmi neovplyvnis .
Skratka jej mozog nepracuje ako ma , nedostatok urcitych latok v mozgu zapricinuju jej expresivne konanie , ktora ona vyhodnocuje ako spravne , ani si neuvedomuje ze to nie je normalne a spravne.
Treba to preliecit !!!

kafe

evita, nájdi si ambulanciu detskej psychiatrie a ak nepomôžu rady psychiatra, tak dcéra si to vyskúša pár dní v nemocnici. Nie si bezmocná, v tomto veku práve ty môžeš pre ňu urobiť veľa. Máš na ňu veľký vplyv, ani netušíš aký veľký. Ale chce to aj nejakú sebareflexiu, priznať si, že niekde robíš chybu a zmeniť to. Nie tlačiť iba na dcéru, zmeniť aj to chybné v sebe.
A dá sa to. Vôbec to neni začarovaný kruh. Poznám veľa detí (vrátane mojej dcéry), ktoré svoje správanie zmenili. Len ja som bola tvrdohlavo presvedčená o tom, že sa tá nemožná situácia v ktorej sme boli, dá zmeniť. Trvalo to pár rokov a vďaka bohu, mám krásny vzťah s dcérou. Dá sa to.

x.x.x.

nic nieje pre nic za nic! nieco si pokaslala vo vychove, zrejme si sa jej bohvie ako nevenovala, nezapajala ju ako dievca od mala do pomahania ti v domacnosti atd. decko sa este len narodi uz ma komplet profil na fejsbuku neskor namiesto hracky dotykac a picoviny. vybuduj si respekt. zamkni dom, byt a rozpravajte sa,ak ti povie ako matke zle slovo vyfackaj ju, zabav mobil,zakaz internetu,prisny rezim, zakaz vychadzok a doma pracovat ALE VENUJ SA JEJ TY, robte veci spolu, chodte von spolu..musis na to prist ako matka ako sa mas dcere venovat ale uz je zrejme neskoro ty si neschopna asi. radsej ju umiestni a bez od toho..dieta sa problemove nerodi,proste si zlyhala a daj jej sancu, umiestni ju mozno z nej este nieco bude, pri tebe uz nie nezvladas to tak si to priznaj!