Problémová 13-ročná dcéra

Príspevok v téme: Problémová 13-ročná dcéra
úplezúfalá

Mam velmi problemovu 13-rocnu dceru. S jej otcom sme rozvedeni, momentalne je uz tretikrat v base.
Trva to asi rok. Je drza, arogantna, nepocuva. Najprv som myslela ze su to pubertalne excesy, ale prerastlo do väcsich problemov.
Odchadza z domu kedy sa jej zachce, trikrat sa stalo, ze neprisla domov 2 dni. Pred mesiacom som ju pustila spat ku kamoske a o 3:00 ma zobudili policajti s tym, ci mi doma niekto nechyba. Nasli ju v meste vzdialenom 40 km, ako sa tula s nejakymi znamymi. Velmi ma oklamala.
Casto pocujem, ako sa casto zdrzuje v inych obciach a v okresnom meste. Fajci, uz zacali s jej partiou aj s alkoholom.
Mne vykrikuje, ze uz nie som jej matka, ze smrdim, som napita a fetlá...
Teraz nebola 3 dni v skole, mala vysoku horucku. Hned nato v sobotu utiekla a vcera som volala policajtov. Nasli ju v susednej obci, kde spala - neviem. Policajti ju uz poznaju, co je to za \\\\\\\\\\\\\\\"firma\\\\\\\\\\\\\\\" a narovinu som im povedala, ze ju zbijem remenom jak hada. Neviem uz inak ako si s nou mam pomôct. Myslela som, ze sa tej bitky zlakne a aspon na cas sa ukludni, ale dnes sa zas vybrala von, drzo oznamila, ze o deviatej je doma a ja jej rozkazovat nebudem, lebo pre nu uz niesom jej matka. Jej posledne vyjadrenia na mna boli \\\\\\\\\\\\\\\"bodaj by si skapala\\\\\\\\\\\\\\\" a skap!!!
Neviem uz co mam robit, zvazujem jej umiestnenie v nejakom napravnom centre, ine riesenie sa mi uz zda pre nu slabé. Podla policajtov by som to mala cim skor vybavit, lebo v pätnastich mi necha decko doma a ona utecie.

Nepomaha rozhovor s nou ani nic, ona ma vôbec nerespektuje a vlaste ani nikoho. V izbe ma bordel jak v tanku, nic nerobi, ucit sa jej nechce... len strasne papuluje a huci a uraza ma. Nieco také ze zarazené vychadzky ona vôbec nepozna. Robi si co chce. Neviem, ci sa mam o nu bat, ci sa jej nieco nestalo, alebo kade sa vôbec tula.

Co mam s nou robit? Ako sa z nej da spravit normalne 13-rocne dievca? Ako u nej docielit, aby sa spamätala?

:-((

nuz, aky geneticky material si jej vybrala za otca, taky ma...
Podla mna sa v podstate mozes rozlucit s predstavou, ze niekedy z nej bude normalna baba. Bude to socka a troska navzdy, bude pit ako jej otec a zit ako jej otec. Ustavnu vychovu skus, je to jedina moznost, kedze teba ma absolutne na haku. Ale necakaj, ze sa ti vrati normalne decko. Bude este vychcanejsia.

úplnezúfalá

zacala sa tak drzo ku mne spravat asi rok a pol, dva, dozadu. bolo to v case, kedy som na jej otca podala trestne oznamenie za neplnenie vyzivneho. a vtedy ju on zacal vyhladavat a huskat proti mne. predtym si ju nevsimal, je silny alkoholik a uplna troska, ale vedel, ze pojde do basy za alimenty, tak sa zrejme rozhodol, ze nebude len on zly. zacal ju podporovat v zlych veciach a snazil sa ma ponizit. viem to, lebo odvtedy zmenila spravanie a este aj teraz, ked jej z basy pise (nasla som jej posledne listy a dalsie listy od neho uz pred nou schovavam), pise o mne a ju podporuje vo fajceni, nech si vypije, nech si najde frajera a ze mamku posluchat nemusi... vela je toho.

nikdy som ju nebila, od malicka mala vsetko, po com tuzila, drahé hracky, oblecenie... na vylety som ju bravala... hravali sme sa spolu, aj sme spolu dost dlho spavali, kedze otca mala viac zavreteho jak doma... skratka vztah sme mali normalny. kym bola decko.
teraz sa povazuje za minimalne 16-rocnu.
nechapem, ako sa dopracovala k zaveru, ze ja jej nemam co rozkazovat a ako si vôbec môze dovolit az takto neposluchnut co jej prikazem. po vcerajsku - hocikto iny na jej mieste by aspon drzal hubu a čučal v izbe, ale nie, ona zacala vystrajat nanovo.
ked idem za nou, povie mi vypadni, kto ta sem volal! a ze ona so mnou skoncila a taketo veci.

nikdy som ju nebila, ale po tychto jej vyletoch uz ozaj stracam nervy, vcera som ju ozar riadne vyslahala tym remenom, za jedno aby bola ozaj konecne poriadne potrestaná a za druhé sa mi ulavilo, lebo mam o nu ozaj strach.
ale ani ta bitka jej nepomohla.
zajdem asi na socialne a nahlasim ju tam ako problemove dieta, ked ja s nou nic nedokazem spravit, snad im sa to podari

Emily opat

Kedy sa takto zacala spravat? Ako je mozne, ze 13rocne decko si odide a pride kedy chce? Nemate u nej ziadnu autoritu, evidentne sa povazuje za dospelu. Nechape vsak, ze to prinasa nielen prava ale aj povinnosti. Odkial berie peniaze? Rozumie, ze strava a noclah v jej neskorsom zivote nebudu zadarmo? Ak sa neuci, vidim jej buducnost zle.
Neviem si predstavit, ze by som sa ja takto spravala k svojim rodicom. Vsak ale mne by to otec raz dva rucne strucne vysvetlil.
Ja by som naozaj riesila jej umiestnenie v nejaom napravno-vychovnom ustave kde by bola pod maximalne prisnym dozorom. Mozno by si rozmyslela ako sa bude spravat, ale mozno aj nie.