Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní

Príspevok v téme: Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní
Genesis.SVK

Ak uvažujete nad operáciou varikokély tak tu je zopár mojich rád, aby ste vedeli do čoho idete, mali dostatočné info, aby ste vedeli zvážiť pomer prínosu a rizika a aby ste nedopadli tak ako ja a mnoho ďalších čo im problémy s varikokélou nastali až po jej operácii. Takže stručne:

*ak zvažujete operáciu varikokély inou ako mikrochirurgickou metódou (ktorá sa bohužiaľ na Slovensku nerobí) tak počítajte s negatívnym dopadom operácie na 35 – 45 percent (toto znamená že máte 35 – 45 percentnú pravdepodobnosť že po operácií u vás vznikne hydrokéla, alebo že vám varikokéla po operácii nezmizne a dokonca sa vám môže zväčšiť alebo sa vám po čase vráti)

*väčšina metód sa zameriava na prerušenie vnútornej spermatickej žily. Bohužiaľ toto je nedostačujúce pretože treba skontrolovať všetky žily čo odvádzajú krv zo semeníkov a to aj vonkajšie spermatické žily gubernákulárne žily atď. pretože ich dilatácia taktiež môže spôsobovať varikokélu. (inými slovami tak ako pri správne vykonanej mikrochirurgickej operácii je okrem skontrolovania vnútornej spermatickej žily treba cez operačnú ranu vytiahnuť semenník von a skontrolovať a prerušiť všetko čo je dilatované a zachovať artérie, lymfatické cievy, nervy a všetko čo je zdravé)

*rebríček jednotlivých metód od tých čo majú najlepšie výsledky k tým čo majú najhoršie (pravdaže veľa závisí aj od toho kto operuje):

1. miktrochirurgická operácia – bezkonkurenčne najlepšia a podľa mňa jediná ktorá by mala byť povolená (bohužiaľ na Slovensku sa nerobí. V Čechách sa robí na viacerých miestach) – ani táto nie je stopercentná ale pomer prínos riziko má bezkonkurenčne najväčší zo všetkých
2. antegrádna sklerotizácia testikulárnej žily– nevznikajú hydrokély ale zas hrozí veľmi veľká šanca že vám varikokéla nezmizne a taktiež je tu šanca že sklerotizujúci agent sa rozleje a poškodí artériu a zdravé žily. Nedá sa použiť pri pravostrannej varikokéle.
3. klasická operácia inguinálny prístup(Ivanissevich) – trošku menšie riziko vzniku hydrokély ako laparoskopická operácia a menšia šanca na perzistenciu varikokély ako antegrádna sklerotizácia
4. laparoskopická operácia – jedna z najhorších ktoré si môžete vybrať z hľadiska dobrého výsledku. Veľká pravdepodobnosť hydrokély a taktiež perzistencie varikokély – taktiež hrozí riziko poškodenia vnútorných orgánov
5. retroperitoneálna operacia (Bernardi – sozachovaním artérie) - horšie výsledky ako Ivanisevich – (Palomo – s resekiou artérie) – nedoporučujem vôbec
6. retrográdna sklerotizácia alebo embolizácia– nedoporučujem. Veľké percento perzistencií a rekurencií.

takže moja rada na záver. Pokiaľ nemáte možnosť ísť na operáciu varikokély mikrochirurgicky tak to nerobte pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné a varikokéla vám nespôsobuje vážne problémy(silné bolesti, neplodnosť, nízke hladiny androgénov, atrofiu semenníka) pretože je tu veľké riziko že vám operáciou problémy neskončia ale len začnú tak ako mne a mnoho ďalším (osobne poznám 5 tich čo nedopadli dobre z celkového počtu 7 čo boli operovaní).

Adam znalec

Ten kto sa pytal, ci varikokela = neplodnost, tak nie.. Semennik moze normalne produkovat spermie, len je nejaky problem so zilou. Pokial sa vcas odstrani, vsetko by sa malo vratot do normalu. Podrobnejsie tu na blogu -- vimax.sk

Dany158

Vieščo skús sas ísť radšej poradiť za niakym odborným lekárom.Ten ti bude ohľadom toho vedieť viac povedať.

uz po

Skontrolujte si dátum kedy to bol písane !!! Ja som bol tento rok (2/2016) na operacii v Ružomberku a robia to už štandardne mikro-chirurgicky. Žiadna hydrokela ! Ale bolí to strašne ! Nieje to zaležitosť na dva týždne !

rambo

Ahojte, pred 5 rokmi ma operovali v Lucenci, malsom len18! Doteraz som aktyvne zil bez problemov, teraz pracujem v nemecku a dvyham tazke vahy (silna fyzicka zataz) hlavne na lavu stranu kde ma vlastne aj operovali, uz dva tyzdne mam neznesitelne pichave bolesti v zile ktoru mi operovali, nemecky lekari su bezradni! hadaju sa medzi sebou ze toje len daka infekcia alebo zhaciatok pruhu, aleuz vysedva tyzdn e nepomahaju antibiotika cize infekciu vylucujem! Kvolypodozreniu na pruh mi dali papier ze mozem dvyhat max.10kg odvtedy sa mi bolesti zmiernily, lenze ja si myslim ze to bude nejakapooperacna vada sice len po 5tich rokoch, nemecky lekari mi tosonovali a nic nezistili.ak niektoma podobne skusenosti velmi pekne prosim napiste nejaku rada lebo som zufaly

Lusi_Lubka

Dobry den.Chcem sa poinformovať.Moj manžel ma varikokelu a chcela by som radu čo sposobi ulavu ked nastane tupa bolesť.

Egpain

Este ze som narazil na tuto diskusiu. Diky moc pani. Mam 33 a dve deti. Dnes som bol u urologa sice mi este nepotvrdil varikokelu ale vsetko tomu nasvedcuje zobral mi krv kvoli rakovinovim markerom ale vravel ze rakovina by to nemala byt. Lavy semenik ma pobolieva a hrcka tam je aj do nohy to sem tam vyraza. Asi sa do operacie nebudem hrnut kym to ozaj nebude brutal boliet. Alebo fakt vycestovat potom na mikro do CZ alebo DE. Ale vrela vdaka za rady ze sa nedat rezat hned hlava nehlava. Este to by mi chybalo dostat bonus po operacii hydrokelu. To uz podla vasich konentov mi vychadza ze ak ma chlap deti tak hadam amputacia vychadza ako lepsie riesenie. Lahko sa to hovori chlapi co este nemate deti drzim palce.

CVLR

No chlapci moji škoda, že som si toto skôr neprečítal. Som momentálne cca týždeň po operácii. Neviem akou metódou ma operovali. Na miešku mám 2 stehy. Ja mám 30 rokov. Asi pred rokom som v tých miestach pociťoval bolesť a v sprche som si našiel hrču. Utekal som k urológovi a ten mi oznámil, že je to varikokéla a jediný spôsob ako sa jej zbaviť, je chirurgický zákrok. Na nete som si popozeral, že čo to presne tá varikokéla je a teda som začal riešiť chirurgický zákrok. Inak do posilky chodievam cca 5 rokov, ale teda neviem nezdá sa mi, že by mi to cvičenie k tomu "dopomohlo".

bitls78

Genesis.SVK - potrebujem poradit ohladom problemu s bruchom, travenim atd. nasiel som otazky na porade ale neviem sa s Vami spojit. prosim ozvite sa na: bitls78@centrum.sk
trapim sa s tym uz 7 mesiacov a lekari sa nevedia pohnut dalej
dakujem

peňažník

no čo bol niekto na kontrolu testosteronu?
kedže cvičim mam v plane počkať ak by som nahodov stracal silu tak by to bolo jasne ale... je tu niekto kto ma varikokelu už par rokov a robil si test hormonov ak ano tak zdeľte ako dopadol.Na operaciu sa mi nechce.. a čo sa tíka cvičenia tak varikokela asi nebude z dvihania ťažkých váh prestal som kvôly tomu cvičiť na 3 tyždne a ajtak sa to zväčšilo a mam to na oboch stranach je to asi geneticky zapričinené keby sa tie žili .. a nechapem ako sa môže varikokela vratit ked pri operacii konkretne laparoskopickej sa žili prestrihnu a zaklipuju tim padom tam nič nieje tak ako sa zas môže spraviť tomu nechapem www.youtube.com