Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní

Príspevok v téme: Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní
Genesis.SVK

Ak uvažujete nad operáciou varikokély tak tu je zopár mojich rád, aby ste vedeli do čoho idete, mali dostatočné info, aby ste vedeli zvážiť pomer prínosu a rizika a aby ste nedopadli tak ako ja a mnoho ďalších čo im problémy s varikokélou nastali až po jej operácii. Takže stručne:

*ak zvažujete operáciu varikokély inou ako mikrochirurgickou metódou (ktorá sa bohužiaľ na Slovensku nerobí) tak počítajte s negatívnym dopadom operácie na 35 – 45 percent (toto znamená že máte 35 – 45 percentnú pravdepodobnosť že po operácií u vás vznikne hydrokéla, alebo že vám varikokéla po operácii nezmizne a dokonca sa vám môže zväčšiť alebo sa vám po čase vráti)

*väčšina metód sa zameriava na prerušenie vnútornej spermatickej žily. Bohužiaľ toto je nedostačujúce pretože treba skontrolovať všetky žily čo odvádzajú krv zo semeníkov a to aj vonkajšie spermatické žily gubernákulárne žily atď. pretože ich dilatácia taktiež môže spôsobovať varikokélu. (inými slovami tak ako pri správne vykonanej mikrochirurgickej operácii je okrem skontrolovania vnútornej spermatickej žily treba cez operačnú ranu vytiahnuť semenník von a skontrolovať a prerušiť všetko čo je dilatované a zachovať artérie, lymfatické cievy, nervy a všetko čo je zdravé)

*rebríček jednotlivých metód od tých čo majú najlepšie výsledky k tým čo majú najhoršie (pravdaže veľa závisí aj od toho kto operuje):

1. miktrochirurgická operácia – bezkonkurenčne najlepšia a podľa mňa jediná ktorá by mala byť povolená (bohužiaľ na Slovensku sa nerobí. V Čechách sa robí na viacerých miestach) – ani táto nie je stopercentná ale pomer prínos riziko má bezkonkurenčne najväčší zo všetkých
2. antegrádna sklerotizácia testikulárnej žily– nevznikajú hydrokély ale zas hrozí veľmi veľká šanca že vám varikokéla nezmizne a taktiež je tu šanca že sklerotizujúci agent sa rozleje a poškodí artériu a zdravé žily. Nedá sa použiť pri pravostrannej varikokéle.
3. klasická operácia inguinálny prístup(Ivanissevich) – trošku menšie riziko vzniku hydrokély ako laparoskopická operácia a menšia šanca na perzistenciu varikokély ako antegrádna sklerotizácia
4. laparoskopická operácia – jedna z najhorších ktoré si môžete vybrať z hľadiska dobrého výsledku. Veľká pravdepodobnosť hydrokély a taktiež perzistencie varikokély – taktiež hrozí riziko poškodenia vnútorných orgánov
5. retroperitoneálna operacia (Bernardi – sozachovaním artérie) - horšie výsledky ako Ivanisevich – (Palomo – s resekiou artérie) – nedoporučujem vôbec
6. retrográdna sklerotizácia alebo embolizácia– nedoporučujem. Veľké percento perzistencií a rekurencií.

takže moja rada na záver. Pokiaľ nemáte možnosť ísť na operáciu varikokély mikrochirurgicky tak to nerobte pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné a varikokéla vám nespôsobuje vážne problémy(silné bolesti, neplodnosť, nízke hladiny androgénov, atrofiu semenníka) pretože je tu veľké riziko že vám operáciou problémy neskončia ale len začnú tak ako mne a mnoho ďalším (osobne poznám 5 tich čo nedopadli dobre z celkového počtu 7 čo boli operovaní).

radeon

a neboj ak si varikokélu necháš dlhšie hydrokéla sa ti určite nespraví :)

jediné nebezpečenstvo je že by si mohol byť neplodný. Preto treba urobiť spermatogram a ak ten bude aspoň taký tak neoperovať.

Ak výsledky spermatogramu budú veľmi zlé tak máš tak 40 percentnú šancu že ti ich operácia o trochu zlepší ale zas na druhu stranu môže ich aj zhoršiť.

takže ako vravím pokiaľ neni veľmi zle tak na slovensku neoperovať len v nevyhnutných prípadoch.

radeon

tak to cvičenie na varikokélu pôsobí veľmi nepriazdnivo hlavne behanie a silové športy. S tým nič nenarobíš.

Neviem ako Genesis ale ja som bol na sklerotizácii v Lučenci. Bohužiaľ operáciou som nič nezískal práve naopak. Odkedy som bol na operácii mám s tým len problémy.

Na tvojom mieste pokiaľ s tým nemáš vážne problémy tak by som rozhodne na operáciu nešiel. Teda jedine mikrochirurgickú s tým že ako píše Genesis tak takú kde prezrú celý žilný systém a nie len vnútornú testikulárnu žilu pretože tento spôsob je absolútne nedostatočný keď zo 4 žilných systémov sa zaoberajú len jedným. Lenže také nič na Slovensku nerobia.

Osobne cenu v Čechách nepoznám za mirochirurgickú operáciu ale rozhodne to bude daleko viac ako 1050 Kč.

Inak na laparoskopiu určite nechoď je to takmer to najhoršie čo si môžeš vybrať čo sa týka dobrého výsledku. To už ten Lučenec sklerotizácia podľa taubera je síce zastaralejšia technika ale z hľadiska výsledkov ďaleko lepšia.

lolypop

A ešte v Košiciach je PROcare ktoré sa zamerajú tiež na varikokelu tí sa tiež zamerajú na laparoskopický ? A koľko si platil Genesis za operáciu ? Lebo som práve pozerala že v Olomouci to stojí 1050kč stranka fnol.cz.Dík :-) nechcem to tam nehať fakt,až ked nastanu velke komplikácie,ale zas sa bojím toho ked to tam nechám dlhšie,že až potom mi vznikne hydrokela.Teraz mam tolko otazok že až..

lolypop

Toto nie,to si mi nemal napísať o tom cvičení :-( Mne sa aj zdalo,že sa mi to troška " zväčšilo" od vtedy čo som začal ale to sa mi len asi zdalo (klop,klop).Neviem ani ja len mi povedal že sa tam strekne nejaka látka či čo to..Mňa to osobne vôbec nebolí to fakt (klop,klop).Iba ked niekedy docvičim nohy ma to pobolieva a to len troška.Ale každopádne dík,ked sa to nejak zhorší do konca leta,tak na to pôjdem.A ty si mal varikokélu ?

radeon

Nie nemusíš ísť na operáciu ihneď. Dokonca osobne ti ju neodporúčam vôbec pretože na slovensku sa nerobí mikro chirurgická operácia a iný spôsob odstránenia varikokély jednoducho nemôžem odporučiť jedine vo veľmi vážnom prípade kedy to riziko za to stojí. Neviem akou metódou ťa síce chcú operovať v Trnave ale podľa tých 30 percent hydrokél to bude jedine laparoskopicky prípadne otvorená operácia. Okrem vzniku hydrokély taktiež počítaj s tým že varikokéla ti vôbec po operáci nemusí zmiznúť alebo zmizne len dočastne alebo sa dokonca zväčší. Vieš nechcem ťa strašiť ale operačné postupy čo robia na slovensku sú jednoducho zastaralé a majú veľmi zlé výsledky. To máš cca 30 percentný vznik hydrokély, 25 percent že ti varikokéla ostane alebo nezmizne. Okrem toho po operácii by si nemal minimálne 8 týždňov cvičiť. A v podstate silové športy by si mal vylúčiť už doživotne pretože silové športy varikokélu zhoršujú dokonca ju môžu aj sami spôsobiť.

lolypop

Takže.,dnes som unho bol a povedal mi nasledovne.Su 3 typy varikokely a že ja som skoro medzi tým 3.Že ked mám 16 že by som si to mal dat operovat.Ale keby mám 30a mám deti tak by som nemusel.Takže..a vravel mi že v 30% vzniká tá hydrokela.Operacia v Trnave.Neviem čo mám robiť ? mám ist teraz do toho alebo nevadí ak o rok ? lebo teraz ma dalo také štádium cvičenie už 6 mesiacov tak sa chcem pripraviť na leto.A že 2 týždne žiadna fyzická práca..

lolypop

Takto,boliet ma to nebolí,len z času na čas to cítim.Semmeník mám taký istý.No.Ale každopádne Dík.A napíšem sem ako to dopadlo u urologa.Dakujem ešte raz.

Genesis.SVK

lolypop

Androgénny sú súhrnne mužské pohlavné hormóny. V tomto prípade tým bol myslený najmä testosterón a dihydrotestosterón.

Hydrokéla - zväčenie semeníka v dôsledku nahromadenia tekutiny v jeho obale. Dochádza k nemu nechceným prerušením lymfatických vén.

Pozri ak to máš veľké a bolí ťa to tak na tú operáciu bež. Taktiež ak ti lekár zistí zmenšenie semenníka alebo nízku hladinu androgénnov alebo ak by si si dával robiť spermiogram a vyšli by ti zlé výsledky. Vtedy je to riziko opodstatnené.

lolypop

A do pič*..To si ma teraz nepotešil.Nebudem sa trepať kvôli varikokele do CZ.Ked to tam mám tak už aj stým skapem ale som objednany a čo mi povie uvidim potom sem napíšem a dám vediet.Ale dík predovšetkým.A čo su to tie nadrogedy ? A hydrokela e to že sa mi vytvori voda či ako ? dik

radeon

Suhlasim. Tiez mam po operacii varikokely len problemy. Skoda ze sa to rozhodnutie ist na operaciu neda vratit spet