Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní

Príspevok v téme: Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní
Genesis.SVK

Ak uvažujete nad operáciou varikokély tak tu je zopár mojich rád, aby ste vedeli do čoho idete, mali dostatočné info, aby ste vedeli zvážiť pomer prínosu a rizika a aby ste nedopadli tak ako ja a mnoho ďalších čo im problémy s varikokélou nastali až po jej operácii. Takže stručne:

*ak zvažujete operáciu varikokély inou ako mikrochirurgickou metódou (ktorá sa bohužiaľ na Slovensku nerobí) tak počítajte s negatívnym dopadom operácie na 35 – 45 percent (toto znamená že máte 35 – 45 percentnú pravdepodobnosť že po operácií u vás vznikne hydrokéla, alebo že vám varikokéla po operácii nezmizne a dokonca sa vám môže zväčšiť alebo sa vám po čase vráti)

*väčšina metód sa zameriava na prerušenie vnútornej spermatickej žily. Bohužiaľ toto je nedostačujúce pretože treba skontrolovať všetky žily čo odvádzajú krv zo semeníkov a to aj vonkajšie spermatické žily gubernákulárne žily atď. pretože ich dilatácia taktiež môže spôsobovať varikokélu. (inými slovami tak ako pri správne vykonanej mikrochirurgickej operácii je okrem skontrolovania vnútornej spermatickej žily treba cez operačnú ranu vytiahnuť semenník von a skontrolovať a prerušiť všetko čo je dilatované a zachovať artérie, lymfatické cievy, nervy a všetko čo je zdravé)

*rebríček jednotlivých metód od tých čo majú najlepšie výsledky k tým čo majú najhoršie (pravdaže veľa závisí aj od toho kto operuje):

1. miktrochirurgická operácia – bezkonkurenčne najlepšia a podľa mňa jediná ktorá by mala byť povolená (bohužiaľ na Slovensku sa nerobí. V Čechách sa robí na viacerých miestach) – ani táto nie je stopercentná ale pomer prínos riziko má bezkonkurenčne najväčší zo všetkých
2. antegrádna sklerotizácia testikulárnej žily– nevznikajú hydrokély ale zas hrozí veľmi veľká šanca že vám varikokéla nezmizne a taktiež je tu šanca že sklerotizujúci agent sa rozleje a poškodí artériu a zdravé žily. Nedá sa použiť pri pravostrannej varikokéle.
3. klasická operácia inguinálny prístup(Ivanissevich) – trošku menšie riziko vzniku hydrokély ako laparoskopická operácia a menšia šanca na perzistenciu varikokély ako antegrádna sklerotizácia
4. laparoskopická operácia – jedna z najhorších ktoré si môžete vybrať z hľadiska dobrého výsledku. Veľká pravdepodobnosť hydrokély a taktiež perzistencie varikokély – taktiež hrozí riziko poškodenia vnútorných orgánov
5. retroperitoneálna operacia (Bernardi – sozachovaním artérie) - horšie výsledky ako Ivanisevich – (Palomo – s resekiou artérie) – nedoporučujem vôbec
6. retrográdna sklerotizácia alebo embolizácia– nedoporučujem. Veľké percento perzistencií a rekurencií.

takže moja rada na záver. Pokiaľ nemáte možnosť ísť na operáciu varikokély mikrochirurgicky tak to nerobte pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné a varikokéla vám nespôsobuje vážne problémy(silné bolesti, neplodnosť, nízke hladiny androgénov, atrofiu semenníka) pretože je tu veľké riziko že vám operáciou problémy neskončia ale len začnú tak ako mne a mnoho ďalším (osobne poznám 5 tich čo nedopadli dobre z celkového počtu 7 čo boli operovaní).

Genesis.SVK

lolypop

Ak ti možem doporučiť tak snaž sa vyhnúť operácii pokiaľ to bude možné. O operácii uvažuj len v prípade že ťa to naozaj bolí alebo ti doktor zistí zmenšenie semeníka alebo zníženú plodnosť alebo nižšie hladiny androgénov. Ak už budeš musieť ísť na operáciu snaž sa laparoskopickej operácii vyhnúť. Nemá zrovna najlepšie výsledky. Hlavne hydrokély pri tomto typu operácie su veľmi časté. Ak chceš menšie zlo tak radšej voľ otvorenú inguinálnu operáciu typ Ivanissevich. Tam je síce šanca perzistencie a hydrokély tiez vysoká ale vždy je nižšia ako pri laparoskopii. Ak máš bohatého tatka tak si radšej zaplať mikrochirurgickú operáciu v Čechách tam ju robia vo viacerých nemocniciach.

Po operácii varikokély by si nemal cca 8 týždňov vykonávať fyzickú aktivitu v podstate je jedno o aký typ operácie sa jedná.

lolypop

ja idem 12.2 urologovi sa snim porozpravat o tom mam 16 tak uvidim čo mi doporučiji.V sk sa robi laparoskopicky ??

dandys

skoda ze som toto necital skor ako som isiel na operaciu. usetril by som si kopec problemov. teraz mam aj varikokelu aj hydrokelu vdaka operacii laparoskopickej.