Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní

Príspevok v téme: Varikokéla operácia – áno či nie – čo by ste mali vedieť pri rozhodovaní
Genesis.SVK

Ak uvažujete nad operáciou varikokély tak tu je zopár mojich rád, aby ste vedeli do čoho idete, mali dostatočné info, aby ste vedeli zvážiť pomer prínosu a rizika a aby ste nedopadli tak ako ja a mnoho ďalších čo im problémy s varikokélou nastali až po jej operácii. Takže stručne:

*ak zvažujete operáciu varikokély inou ako mikrochirurgickou metódou (ktorá sa bohužiaľ na Slovensku nerobí) tak počítajte s negatívnym dopadom operácie na 35 – 45 percent (toto znamená že máte 35 – 45 percentnú pravdepodobnosť že po operácií u vás vznikne hydrokéla, alebo že vám varikokéla po operácii nezmizne a dokonca sa vám môže zväčšiť alebo sa vám po čase vráti)

*väčšina metód sa zameriava na prerušenie vnútornej spermatickej žily. Bohužiaľ toto je nedostačujúce pretože treba skontrolovať všetky žily čo odvádzajú krv zo semeníkov a to aj vonkajšie spermatické žily gubernákulárne žily atď. pretože ich dilatácia taktiež môže spôsobovať varikokélu. (inými slovami tak ako pri správne vykonanej mikrochirurgickej operácii je okrem skontrolovania vnútornej spermatickej žily treba cez operačnú ranu vytiahnuť semenník von a skontrolovať a prerušiť všetko čo je dilatované a zachovať artérie, lymfatické cievy, nervy a všetko čo je zdravé)

*rebríček jednotlivých metód od tých čo majú najlepšie výsledky k tým čo majú najhoršie (pravdaže veľa závisí aj od toho kto operuje):

1. miktrochirurgická operácia – bezkonkurenčne najlepšia a podľa mňa jediná ktorá by mala byť povolená (bohužiaľ na Slovensku sa nerobí. V Čechách sa robí na viacerých miestach) – ani táto nie je stopercentná ale pomer prínos riziko má bezkonkurenčne najväčší zo všetkých
2. antegrádna sklerotizácia testikulárnej žily– nevznikajú hydrokély ale zas hrozí veľmi veľká šanca že vám varikokéla nezmizne a taktiež je tu šanca že sklerotizujúci agent sa rozleje a poškodí artériu a zdravé žily. Nedá sa použiť pri pravostrannej varikokéle.
3. klasická operácia inguinálny prístup(Ivanissevich) – trošku menšie riziko vzniku hydrokély ako laparoskopická operácia a menšia šanca na perzistenciu varikokély ako antegrádna sklerotizácia
4. laparoskopická operácia – jedna z najhorších ktoré si môžete vybrať z hľadiska dobrého výsledku. Veľká pravdepodobnosť hydrokély a taktiež perzistencie varikokély – taktiež hrozí riziko poškodenia vnútorných orgánov
5. retroperitoneálna operacia (Bernardi – sozachovaním artérie) - horšie výsledky ako Ivanisevich – (Palomo – s resekiou artérie) – nedoporučujem vôbec
6. retrográdna sklerotizácia alebo embolizácia– nedoporučujem. Veľké percento perzistencií a rekurencií.

takže moja rada na záver. Pokiaľ nemáte možnosť ísť na operáciu varikokély mikrochirurgicky tak to nerobte pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné a varikokéla vám nespôsobuje vážne problémy(silné bolesti, neplodnosť, nízke hladiny androgénov, atrofiu semenníka) pretože je tu veľké riziko že vám operáciou problémy neskončia ale len začnú tak ako mne a mnoho ďalším (osobne poznám 5 tich čo nedopadli dobre z celkového počtu 7 čo boli operovaní).

feferon

ja mam varikokelu od puberty teraz mam 30 a neviem ci by som po tomto co tu citam isiel na operaciu teda pokial ma to neboli sice niekedy sa stane raz za rok a mne na to pomaha jedna vec mozno je to trapne ale poradim lahnem si na postel nohy opriem o ostenu a snazim sa ich dat co najvyssie nieco ako stojka cca 5 minut trochu to pomaha hlavne to tahanie. a bolest sa mi robi zvycajne ked chodim bez slipov napr ked som len v teplakoch :-)

Nestastnik

Ako to tu citam, tak ja pridam osobnu skusenost. Kamarat mi rozpraval ze bol na operacii varikokely. Tak som sa ho spytal ako zistil ze to mal. Po odpovedi som samozrejme strcil ruku do nohavil a skoro ma slak trafil. Ihned som bezal k urologovy a on mi vari potvrdil. Okamzite som sa objednal na operaciu. Operacia prebehla v nemocnici Michalovce. Po operacii sa mi ihned zacal zvacsovat semennik, hydrokela sa nepotvrdila bol to len pooperacny zapal, lieceny antibiotikami. Teraz po dvoch - troch rokoch sa mi zacal znova rapidne zvacsovat. Mam lave vajco ako slon, nemozem dobre spat, ani dlho sediet. Semennik je hladny a uz pomerne tvrdy takze to vidim na jasnu hydroeklu. A teraz riesim co s tym. Ci ist kazdy pol rok vytahovat vodu, alebo operaciu. Jedno vsak viem ze v Michalovciach to nebude. Bodaj by ta nemocnica zhorela do tla.

turiko

Dobrý večer :/
asi pred 3 mesiacmi som si objavil na vajciach (na pravom) viditeľnejšiu žilu ... Od ostatných je odlišná tým, že nie je rovná .. ale proste taká normálne do obluka .. ale je taka jemne vlnkovitá..... ma asi 5 cm a približne asi 1 mm hrúbku .... nebolí ma to vôbec ..aspoň zatiaľ ... no už odvtedy čo som si ju tam našiel som úplne mimo .... strašne ma to trápy a stále ma to napadne .. proste mám z toho strach .. hlavne potom, čo som prečítal plno príspevkov o varikokele vrátane vaších komentárov ... Takže chcel by som sa iba opýtať, či tento popis sedí na varikokelu (ak áno, tak či tá neplodnosť ktorá môže vzniknuť sa dá odstrániť tou operáciou dajme tomu asž napr v 25 r. ... myslím to tak, že napr. v 25- ke by som chcel mať deti .. a zistil by som, že som neplodný kvôli tej varikokele .. tak či by sa to dalo riešiť potom .. tou operáciou)... a ešte aj, čo je to tá hydrokela .. a aké ma následky
.. .. tak to je asi všetko :( ... vopred ĎAKUJEM !

dene13

Môj krátky názor. Ak nemusíte ísť na danú operáciu, tak rozhodne nechodte! Bol som v Lučenci, tam mi síce trochu varikokela zmizla, no skleroticka látka mi poškodila zdrave žily. Pred mesiacom som bol preto klasicky operovaný, žily mi odstranili a jednu menšiu podviazali (prehlad mali dobrý, keďže cez rez si vytiahli aj samotný semennik)no musíte jednoducho rátať s problémami. Síce mi nevznikla hydrokela a verim, že ani nevznikne, varikokelu som si nenahmatal (už asi ani nieje z akých žíl), no hlavné eštetické problémy. Semennik mam omnoho vačší, no hlavne nadsemenník mam neporovnatelne vačší a tvrdy. Ďalej celý semennik je omnoho vyššie položeny, hned pri koreni penisu, čiže nič príjemne.
Ja len píšem moje skúsenosti, lebo som čítal velmi vela pozitívnych info najmä z Lučenca a mnohí aj keď nemuseli tam šli a potom banovali. Ja som šiel na operáciu kvoli zhoršenej plodnosti

alfred111111

Kde robia operaciu Varikokely mikrochirurgicky a ako dlho trva zakrok a priblizna cena lebo tento stav varikokela je viac jak rocna dilema.

MiraCR

Ty leky jsem vycetl na internetu jako alternativni zpusob lecby. Je pry dokazano ze to pomaha. Me se to opravdu zlepsilo. Zatim to necham byt. Pokud to bude male jako ted resit to nebudu.

lolypop

No , tak to bude varikokéla.Ja to mám velke volnim okom to môžeš vidiet ;-) Ale neriešim to , keby som v ČR tak hned idem pod nôž ale tu nie.Aj ked mi to lekár doporučil , aj ked mám len 17 tak nejdem , nevirim im.A na varikokélu ti nepomôžu žiadne lieky aby ti zmizla jediná cesta je operácia.

MiraCR

Zdravim vas. Uz delsi domu pozoruju zvetsenou zilu pod levym varletem. Byl jsem u lekare a bylo mi receno ze to neni nic vazneho a zatim neni treba nic resit. Ovsem urologa jsem nenastivil. Jedna se tedy o nejakou pocatecni fazy varikokely? Mam asi necely centimer dlouhou a asi 2mm silnou zvetsenou zilu. Nic me neboli. Zajimalo by me jak velke to mate? a kde? po precteni stranek ikdyz jsem z CR o operaci nechci ani slyset ( zatim mam od lekare napsane leky: vitamin E, Diosminol,Ascorutin. rekl bych ze to trosku pomohlo. zila se srovnala a zuzila.... dekuji kolega z CR

Pepe123

Cavte.Tiez mam vario.. aked som sa pytal urolog co s tym.povedal zze jedina moznost je operacia. Kedze uz mam 31r. a dve zdrave deti..podla vasich prispevkov na operaciu nikdy nepojdem. A to som sa uz chcel dat operovat,lenze nemavam ziadne bolesti,a ani mi to tam nijak neprekaza