Zdravotná karta pacienta

otazkaaa

Vy ktori zijete dlhodobo v zahranici, je mozne nejak dostat svoju zdravotnu kartu od slovenskeho lekara alebo aspon nejaky vypis pre svojho lekara v zahranici?

lost

podla mna to je a vzdy bude - cenzura..
je rozdiel ked o mne vedie policia zaznam, ze trollujem fora a podobne, a ked lekar vedie o mne zaznam.
to prve je defacto spionaz, ale vo verejnom zaujme, aby som nerobilprilis vela hluku, alebo neublizil spolocnosti.
ale to druhe, to je vyhradne ja+lekar, a ked o mne napise nieco, ako to ze nemozem vediet co napise?
potom mam pravo zmenit lekara na sukromneho, ktory nema problem s tym, co tam napise a nema problem mi to aj zverit.
CO take tam je, ak to nemozem vidiet?
slobodny pristup k informaciam je nic?
preco sa ludia takto lahko vzdaju svojich prav?
ved JA platim toho lekara, kto iny?
a ked som jeho chlebodarco, tak som sakra dolezity na to, aby ma posluchol a jednal so mnou normalne a splnil aj tie moje najtajnejsie tuzby a nie zo mna robit dobytok, ze chod ku mne ale nestaraj sa do spisov..
je to jednoducho nelogicke (no ale to zakony casto su, vsak ze ?)
moj zubar (sukromny), nema problem s nicim, ked mu poviem "napal mi cd" tak mi ho napali na pockanie a zadarmo (samozrejme ze mu to nepoviem takto ale slusne) a dokonca to robi dobrovolne, aby som vedel info a blabla, napr takto napaluje ako sa usmievam pod RTG.. a podobne..
alebo on je snad menej dolezity ako obdovny, ci ?
ja viem ,ze obvodny spada pod statne nemocnice a podobne a ti maju ine pravidla, no mna seru tie pravidla, lebo bezomna (platca odvodov) by boli v prdeli..
povedzme si uprimne, kto koho potrebuje? lekari potrebuju chorych, a nie naopak, to sa hadam zhodneme :D
a odkial viem, co tam pise, to sa da zneuzit, chodil som k jednemu, co zakazdym pisal ATB, co ak tam pisal 3,1415coviny, len aby mal predaje a zisku z ATB?
paranoja?
realita skor.. uz dvoch som takych mal, a matematicky si mozeme vypocitat, ze je to kua vela lekarov, kedze som mal tusim ze celkovo len 4.. tj 50% :D so vojej podstate.. ale to je fuk.
mna udivuje to, ako ludia radi podporuju veci, ktore obmedzuju ich slobodu a je mu sum-a-fuk ci chapem alebo nechapem tej knihe, kokos, inak by som necital ani anglicke weby, ani wikipediu, LEBO TOMU NECHAPEM, ved citam to preto, aby som pochopil nie?
nechcem sa ta magy dotknut, no mam pocit, ze mas dost take.. pred1989 zmyslanie..
inak by si nemohol napisat nieco take, co si napisal, ze nerozumies, bud ticho a podobne veci..
a kedze ma uz cistas dost, vies ze to nemyslim ako urazku :P :D
ale to uz odbacam od temy.
ale aby som bol k teme, raz som si po svoju kartu isiel tiez, no uz si uprimne nepamatam, ci bola zapecatena, poslala ma pre nu mama, ked chcela aby som odisiel od jednej z obodnych, ktora len ATB ATB (super na skolu, debilina na zdravie). bud doktorka,mozno sestricka, dala mi kartu, ja som to odniesol domov, nemal som ani 18.
takze tolko k "doverne informacie (pripadne tajne)"
korupcia v postkomunistickom bananistane je stale velka (moja mama jej nedala ani korunu, ale je dost priebojna ked sa jedna o rodinu, to iste pochopi kazdy..)
neni ticho a za to je jvdacim zivotom, len tak mimochodom, by som bol mrtvy, ak by bola tupa ako vacsina ludia drzala hubu a krok.
preto mam taky nazor aky mam, len aby sme si rozumeli ;)
a NIKDY neupustim zo sovjich prav ako som uz pisal nizsie.. nikdy, jedine cez moju vlastnu mrtvolu.

Magy

notarsky overeny podpis znamena, ze vladis musi ist najprv tam kde je (v cechach) k notarovi a overit svoj podpis na splnomocneni, ktore napise (kolko sa plati v cechach, netusim, ale to nie je take podstatne). potom musi to splnomocnenie poslat na slovensko tomu, kto pojde za lekarom. az nasledne lekar vyda kartu dotycnemu a ten ju vladisovi odnesie. a ten ju zase donesie lekarovi.
takze co je rychlejsie a jednoduchsie? vladis k notarovi, potom jedna cesta obalky z ciech na slovensko plus neskor clovek zo slovenska do ciech, a navyse este vladis s tou kartou k lekarovi, alebo len jedna cesta zasielky zo slovenska do ciech od lekara priamo k lekarovi???
---
k tomu co pises v 21:23.
"skus na toto odpovedat inak, lebo som nepochopil."
ach jaaaj. no dobre, tak inak.
to, ze niekto o tebe vedie zaznam, a tieto udaje su vacsinou v kategorii "doverne informacie (pripadne tajne)", este ani zdaleka neznamena, ze mas automaticke pravo pristupu k tymto informaciam. len preto ze sa tykaju tvojej osoby? zabudni.
su totiz doverne, pripadne tajne a ty nie si osoba s patricnym bezpecnostnym preverenim, pripadne nalezitymi vedomostami na spracovanie danych udajov, nesplnas interne predpisy spolocnosti ci organizacie ktora tieto udaje ma, spracovava ci uchovava. alebo im jednoducho nerozumies (lekarske vyrazy). navyse, v takych zaznamoch su casto udaje, ktore sa tykaju inych osob ci skutocnosti, o ktorych sa uz duplom nemas pravo dozvediet nic, pripadne nesmies, takze napr. do policajnych ci armadnych dokumentov oznacenych ako "prisne tajne" nebudes mat sancu nahliadnut nikdy. casto aj preto, ze o takych zaznamoch ani netusis, ze vobec existuju.
takze ked niekto napise v takomto dovernom (tajnom) zazname, ze ta bolela hlava vtedy a vtedy, je to ICH interny zaznam a sluzi pre nich, nie pre teba, aby si si nahliadnutim do zaznamov nahradzal svoju kratku pamet. ;)
je to dostatocne zrozumitelne? to je odpoved na otazku:

co sa tyka formulacie "To je ako keby som nemal pravo vediet, ze preco ma boli hlava..." mas pravo. preto ides za lekarom, spravi ti vysetrenia a oboznamuje ta USTNE o tvojom zdravotnom stave a zisteni ale hlavne sposobom, akym rozumies! to, co pise do karty, je odlisne od toho, co ti oznamuje uz z hladiska pouzitych vyrazov, ktorym zvacsa nerozumies (rozumies panaritium? nie. ale 'hnisavy opuch prsta' uz rozumies, vsakze? ;) ) a sluzia najme na internu a presnu ODBORNU archivaciu a komunikaciu medzi lekarmi a uradny zaznam. nic viac, nic menej.
tym som dufam uspokojil tvoj hlad po informaciach. ak nie - wikipedia, vedecka kniznica, zbierky zakonov aj s vykladmi, odborne publikacie... to vsetko ti je k dispozicii. VOLNE a kedykolvek ;)

lost

Trepes blbosti magy :D
notara overis za 5 minut. overit podpis stoji myslim ze do 3,33 eur.
a cesta do CR trva variabilne.

posta trva v tychto dnoch aj 1 tyzden. a postovne je drahsie ako 3,33 eur za uradnu zasielku, treba aj poistit atd..

tak co je rychlejsie? :D
co je lacnejsie? :D

over si fakty najskor ;)
"inak budes na smiech , blablablaaaaaa" v orthodoxnych radoch.. a svetoch..

lost

Magy

otazka "Ako to, ze nemam pravo vediet INFORMACIE O SEBE ??" a dalsie zdovodnovanie o bolesti hlavy atd. uz vobec nema logiku.

skus na toto odpovedat inak, lebo som nepochopil.

Magy

Vladis221992 - tvojmu sucasnemu lekarovi das adresu predosleho lekara a on si o nu poziada pisomne, nasledne mu bude dorucena doporucenou postou. najjednoduchsie, najrychlejsie. ak by pre nu siel niekto iny, hoci aj rodinny prislusnik, potreboval by splnomocnenie (pedpokladam ze notarsky overene) a to by sa zbytocne natahovalo casovo a aj predrazilo.

Magy

lost, zase pises nezmysly.
"Ak si niekto vedie o mne spis, tak je to spionaz, respektive stalking."
policia, armada, ministerstvo vnutra a pod. maju pravo si viest o tebe zaznamy podla vlastneho uvazenia a potrieb a je to V RAMCI zakona. ze sa to tebe nepaci, je vylucne tvoj problem.
chcem vidiet ako zalujes policiu, ze ma o tebe kartu s osobnymi udajmi. ta vysmeju aj na sude.
"Co ak doktor urobi chybu..."
ludia robia chyby a ani lekar nie je neomylny. ak si myslis opak, tak to ta dost lutujem.
otazka "Ako to, ze nemam pravo vediet INFORMACIE O SEBE ??" a dalsie zdovodnovanie o bolesti hlavy atd. uz vobec nema logiku.
"Ja mam patent na svoje telo"
Tak to sa neuraz, ale na tomto som sa schuti zasmial... :DDDD
Poprosim cislo toho patentu, aby som vedel, co robit a co nie, aby som ti ho neporusil a aby si ma nezazaloval ako Apple Samsung :DDD
"nikto mi nemoze odopierat pravo aby som svoje telo poznal.."
ani ti to nikto neodopiera. kludne sa zaziva aj vypitvaj, ak to zvladnes, v tom ti nikto nemoze zabranit :P
-
jedine v com som sa zmylil, ze do karty mas pravo nahliadnut (hoci vacsine ludi je to nanic, len mizive percento ludi chape vyrazy ako kalmetizacia, kapilarny koagulum spos. edematoznym panaritium.),
a stale plati, ze karta nie je tvoj majetok a lekar ti ju bezne nevydava, novemu lekarovi sa posiela, ked si ju vyziada. aj moznosti nahliadnutia cudzim osobam a splnomocnenia su tam presne specifikovane. to je pointa tejto temy.

trochu sa prosim spametaj a nepis bludy, lebo budes na smiech svojim paranoickym videnim sveta. to myslim vazne a v dobrom.