Rušivé zvuky - privádzajú ma na pokraj šialenstva.

Príspevok v téme: Rušivé zvuky - privádzajú ma na pokraj šialenstva.
Magy

Tak a aby ste si nemysleli, že som dokonalý, tak aj ja sem hodím jeden problémový aspekt svojho života, ktorý ma serie riadne dlho a nevidím riešenie.
Zvuky. Zbytočné, ostré, cvakavé, rušiace. Privádzajú ma už roky na pokraj šialenstva.
Som introvert, flegmatik, ale ak niekto vedľa mňa začne cvakať s perom, firemnou kartou v držiaku či klipom na ňu, cvakať nechtom o necht, klipom na remienku hodiniek, prebúdza sa vo mne vrah. A to doslova.
Každý taký zvuk je pre mňa ako výstrel z revolveru vedľa ucha. Už som niekoľkým ľudom, ktorí nerešpektovali moju prosbu o necvakanie s perom, tie perá zlomil.
Príkladov by som mohol uviesť milión. Práve absolvujem určité školenie a v prednáškovej miestnosti je nás asi 10. Jeden týpek sa začne hrať s perom, ďalší s kartou (vysúva a zasúva ju do plast. držiaku o pár mm a tým vytvára ostré cvak-cvak zakaždým), a ďalší si každý deň prinesie plechovú škatuľku s Wrigley's Eclipse Mint, pričom je schopný zožrať celú škatuľku za jeden deň!
Okrem toho, že je chlapík už vlastne narkoman so závislosťou na aspartame; čo je neurotoxín s brutálnymi vedľajšími účinkami (čo by ma až tak netrápilo, je to jeho zdravie, nie moje); tak tie zvuky otvárania, zatvárania škatuľky a potom aj rozkusnutia cukríku zubami ma doslova dvíhajú zo stoličky. Kto to nezažil, nepochopí.
Bol som na vyšetrení u ušného. Výsledok je ten, že spodnú hranicu citlivosti mám nižšie, t.j. že dokážem počuť a vnímať aj tichšie zvuky, ako väčšina. Plus rozsah frekvencíí mám taktiež podstatne širší, najmä smerom hore, keď dokážem registrovať aj zvuky, zasahujúce takmer do oblasti ultrazvuku. Počujem napr. píšťalku na psy, netopierov, zdroje a niektorú elektroniku, ak "píska" v oblastiach, ktoré iní ľudia nevnímajú, atď. Tieto vysoké zvuky mi našťastie až tak nevadia. Problémom sú pre mňa práve tie ostré, ktoré sú náhle, krátke a hlasné ako výstrel. A najmä zbytočné. Paradoxne cvakanie kláves na klávesnici, keď niekto píše, alebo s tlačítkami na myši mi nič nerobia. Pokiaľ teda človek robí niečo zmysluplné, tak mi tie zvuky absolútne nevadia.
Zrejme som sa narodil do debilnej doby, keď nadmerný hluk dominuje ako nevyhnutná súčasť životného štýlu, polovička populácie si ventiluje stres a vnútorné napätie tým, že proste s niečím cvaká. A mňa ich ukľudňovanie naopak znervózňuje a privádza do nepríčetnosti.
Má niekto podobný problém? Ako to riešite?

p.s. tému som uzamkol, pretože nemám záujem o debilné a zbytočné komentáre pána d. a ďalších pakov.

iskierka

maoam, no hej, presne tak a naivne sa vtedy domievam, že tým ľuďom aspoň trkne, ale nie... raz v mhd, si postarší pán púšťal zo starej nokie3310 také tidlikavé melódie, veľmi veľmi nahlas a veľmi veľmi dlho, keby nebol opitý, asi by som ho "slušne" poprosila nech s tým skončí..lenže bála som sa, ešte by som dostala výprask :D tak som radšej vystúpila

Maoam

na mna minula hucala jedna zenska, tak som urobila to, ze som si normalne na verejnosti a videlo to viac ludi zapchala obe usi rukami, jak deti :DDDDD ste mali vidiet tie pohlady, jeden pan sa normalne rozosmial a tak zenska, co na mna hucala, urazena na 100 rokov :DDDDDDDDD

iskierka

uuuhm, toto dôverne poznám, nič ma nevie vytočiť tak, ako keď niekto klopká po stole, zapína a vypína perá, alebo šuchce šľapkami/ sandálmi pri chôdzi.. keď nemám mp3 poruke, tak hádžem na dotyčných škaredé pohľady...aspoň niečo, keď už inak si nepomôžem :D
ozaj a tú auru by si vedel odhadnúť aj z fotky? :)

Maoam

Magy, chapem ta v mnohom, viem presne, co myslis, s tym videnim, vnimanim, sluchom. Proste si vysokosenzitivny a vnimavy clovek, takze zivot medzi humanoidmi velmi narocny, myslim tymi, ktorych si opisal.
Ja bohuzial byvam v meste, i ked nie velkomeste ale predsa, ludia napr. strasne nahlas trieskaju dverami aut, bohuzial mam izby tak, ze k ulicke, i ked malej ale predsa a ja nechapem, ako mozu ludia tak trieskat dverami, aj v noci a hudba na plne pecky v ZAVRETOM aute, najmä bas hrozne pocujes a ja v izbe ohluchnem z toho skor, nechapem ako to ten clovek v tom aute dokaze vydrzat, ved to ma asi 140dB.
A ano, trieskanie dvermi, presne, s uplikmi, vsetkym proste, necitlive narabanie s naradim, taka 'hrubost' alebo ako to nazvat. A hucia po sebe, aj ked ide parik po ulici a rozpravaju sa, tak pocujem vsetko :D, no a niektori vrieskaju po sebe tak, ze nechapem, ved idu vedla seba tesne :DDDD. Neviem a nechcem si predstavit, ako to je u takych ludi doma, to by som neprezila ani hodinu.
A tiez mam problem s ludmi, ktori vkuse melu. Ja som na zivo tichy clovek v tom, ze rozpravam a ked, tak malo a pokojne, ale su ludia, ktori melu-melu-melu nonstop a ked maju este neprijemny typ hlasu aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. No hrozne rusive je to.
Do toho vsetka ta technika, iPhony, ipody, MP3, este hucia vsetci, ale ak si si vsimol, mnohi ludia prave toto vyhladavaju, cim viac ludi, cim väcsi hluk, tym lepsie :D.
Ale tak to su taki ludia, ze tych mozes aj ovalit po hlave a nevsimnu si nic.

Magy

Maoam - ano, tu senzivitu sa snazim potlacat uz roky, v niecom uspesne, v niecom (zvuky) bohuzial nie. Schopnost vidiet auru somo potlacit musel, lebo v kombinacii s mojou netaktnostou (resp. brutal uprimnostou) to bola hotova katastrofa. Ludia nechcu pocuvat neprijemnu pravdu.
aj s tym druhym mi doslova hovoris z duse... :))
Nedokazem posudit, aki ludia boli kedysi, ale dnes su fakt hlucni.
Treeeesk s dvermi, klucami o komodu ked pride domov, s priborom (ja osobne pribor nepouzivam, len palicky alebo dreveny pribor, nestrkam si zelezo do huby).
inak presne tazky zivot planujem, tie mesiace a plavba po pacifickych rajoch ma tak navnadili, ze uz viem, kde prezijem zvysok zivota. ;)
mimo civilizacie, mestskych aglomeracii a tam kde budem, vyhlasim pod hrozbou hrdelneho trestu zakaz cvakacich pier! :D

Maoam

ja mam tiez problem s cvakanim a zvukmi ktore si opisal, ale pre mna väcsina ludi krici, hoci sedia par cm od seba, su velmi nekludni, dalej ked sedim v restike, konec, lebo len par % ludi vie narabat normalne s priborom, ostatni s tym trieskaju ako debilni a mam pocit, ze niektori pri krajani krajaju aj tanier, nielen to jedlo na nom, mimoriadne alergicka som na mlaskanie a srkanie, zvlast ale mlaskanie, pripadne zlozvyk istych ludi si sparat jazykom medzi zubami po dojedeni a vytahovat jazykom a savym tahom zvysky jedla z neho, zuvanie zuvacky s otvorenou hubou k tomu a pod.
to by som najradsej fakt flasla zlava-zprava takym jedincom

no ostatni nas tu vyhlasia za neurotikov, s tym musis ratat :D

Maoam

cau Magy, mas hyperakusis, mam to aj ja :-), poznam par ludi takych, no je to otrasne, uplne ta chapem

v podstate by si mal zit niekde na samote, uprostred prirody, mas vysoko citlivy sluch

ja som inak aj epileptik, neviem, ci to s tym suvisi, s tym sluchom,ale moze byt, ono predsa len CNS je istym sposobom 'ina', ked ma clovek epilepsiu

ja fungujem so stuplami v usiach vsade, kde sa to len da, ale tie tiez odfiltruju iba nieco

mozno by si sa mohol porozpravat s nejakym neurologom, ci su nejake lieky alebo ina moznost, ja som si vsimla, ze vysoky prisun mineralov a latok dolezitych pre CNS to mierne zmiernuje, ale len mierne

a inak no je to blbe, lebo taki ludia su citlivi aj na ine veci, vyzarovanie inych ludi, hned zachytis ich energ. pole a ine, takze to je istym sposobom 'dan' za nadmernu vnimavost