Rušivé zvuky - privádzajú ma na pokraj šialenstva.

Príspevok v téme: Rušivé zvuky - privádzajú ma na pokraj šialenstva.
Magy

Tak a aby ste si nemysleli, že som dokonalý, tak aj ja sem hodím jeden problémový aspekt svojho života, ktorý ma serie riadne dlho a nevidím riešenie.
Zvuky. Zbytočné, ostré, cvakavé, rušiace. Privádzajú ma už roky na pokraj šialenstva.
Som introvert, flegmatik, ale ak niekto vedľa mňa začne cvakať s perom, firemnou kartou v držiaku či klipom na ňu, cvakať nechtom o necht, klipom na remienku hodiniek, prebúdza sa vo mne vrah. A to doslova.
Každý taký zvuk je pre mňa ako výstrel z revolveru vedľa ucha. Už som niekoľkým ľudom, ktorí nerešpektovali moju prosbu o necvakanie s perom, tie perá zlomil.
Príkladov by som mohol uviesť milión. Práve absolvujem určité školenie a v prednáškovej miestnosti je nás asi 10. Jeden týpek sa začne hrať s perom, ďalší s kartou (vysúva a zasúva ju do plast. držiaku o pár mm a tým vytvára ostré cvak-cvak zakaždým), a ďalší si každý deň prinesie plechovú škatuľku s Wrigley's Eclipse Mint, pričom je schopný zožrať celú škatuľku za jeden deň!
Okrem toho, že je chlapík už vlastne narkoman so závislosťou na aspartame; čo je neurotoxín s brutálnymi vedľajšími účinkami (čo by ma až tak netrápilo, je to jeho zdravie, nie moje); tak tie zvuky otvárania, zatvárania škatuľky a potom aj rozkusnutia cukríku zubami ma doslova dvíhajú zo stoličky. Kto to nezažil, nepochopí.
Bol som na vyšetrení u ušného. Výsledok je ten, že spodnú hranicu citlivosti mám nižšie, t.j. že dokážem počuť a vnímať aj tichšie zvuky, ako väčšina. Plus rozsah frekvencíí mám taktiež podstatne širší, najmä smerom hore, keď dokážem registrovať aj zvuky, zasahujúce takmer do oblasti ultrazvuku. Počujem napr. píšťalku na psy, netopierov, zdroje a niektorú elektroniku, ak "píska" v oblastiach, ktoré iní ľudia nevnímajú, atď. Tieto vysoké zvuky mi našťastie až tak nevadia. Problémom sú pre mňa práve tie ostré, ktoré sú náhle, krátke a hlasné ako výstrel. A najmä zbytočné. Paradoxne cvakanie kláves na klávesnici, keď niekto píše, alebo s tlačítkami na myši mi nič nerobia. Pokiaľ teda človek robí niečo zmysluplné, tak mi tie zvuky absolútne nevadia.
Zrejme som sa narodil do debilnej doby, keď nadmerný hluk dominuje ako nevyhnutná súčasť životného štýlu, polovička populácie si ventiluje stres a vnútorné napätie tým, že proste s niečím cvaká. A mňa ich ukľudňovanie naopak znervózňuje a privádza do nepríčetnosti.
Má niekto podobný problém? Ako to riešite?

p.s. tému som uzamkol, pretože nemám záujem o debilné a zbytočné komentáre pána d. a ďalších pakov.

slnecnica

Mňa vytáča do nepríčetnosti, keď niekto nahlas telefonuje pri mne a cez telefón rieši úplné kraviny, najhoršie je to vo vlaku, v uzavretom priestore. Jednu dobu som vyrábala nálepky a chcela som ich polepiť po prostriedkoch verejnej dopravy:-)
Takisto neznášam ak niekomu reve hudba zo sluchátiek-nechápem prečo predávajú takú šuviksové sluchátka, hlavne že sú cez celú gebulu a najlepšie vo farbe pink.
Ja sama počúvam hudbu skoro stále na sluchátkach, ale mám kvalitné, neprepúšťajú nič von a takisto ani dnu

Maoam

ja som si napr. vsimla, pozeram komercnu TV strasne malicko, minimum, ale vsimla som si, ze moderatori v komecnych TV, aj mnohi reporteri strasne suslu alebo velmi neprijemne a dorazne artikuluju, pripadne maju velmi penetrantnu melodoiu hlasu a privadza ma to do agresie

Maoam

Magy, to som nevedela, no ako dlho ostavas v Irsku? Cca? Ja ani neviem, co robis, ake mas povolanie. Viem, ze si toho robil uz velmi vela, ale neviem, co robis ako hlavnu cinnost.

Katka: vlaky mi nevadia, krieda ano :D

Magy

zelandovanie skoncilo, musim zarobit peniazky na dalsiu etapu.
btw, video z mojho vyletu je mozne najst na mojom blogu.

s tym skripanim som nastastie nemal nikdy az taky problem, aj ked uznam, ze neprijemne to je. mne sa raz podarilo nechtiac pri pisani kriedou po tabuli kriedu zlomit a nechtom poriadne zatiahnut taky uplne horrorovy skripavy zvuk. chudak jedna babenka v triede skoro vyskocila oknom a triasla sa este hodinu z toho. :(

Iba Katka

Najhoršie je aj tak brzdenie vlaku na vlakovej stanici. Mám chuť si zakryť uši rukami a kričať :D Ale asi by na mňa zavolali ľudí z psychiatrie :D

Maoam

Katka, tak to napodobne chytam vnutorne amok, ked niekto polhodinu miesa kavu kovovou lyzickou a mas pocit, ze ide pri tom roztrepat tu salku. Pomooc.

Iba Katka

Mňa ide roztrhnúť keď počujem dotyk a šúchanie dvoch kovov. Napríklad keď niekto o seba obtiera nože, keď niekto mieša čaj v kovovej kanvici s kovovou lyžicou, keď niekto z hrnca zoškrabáva zbytky vidličkou.

Maoam

Magy, vidis a ja som si myslela, ze este brazdis Novy Zeland :D a ty si v Ireland :D.
Co tam stvaras? :D
Moja byvala kolegyna sa presne pred rokom prestahovala vramci DE k Baltickemu moru, teda na pobrezie, studuje + pracuje a kedze je tomu uz rok, pisala mi minule take zhrnutie a facit, ze to bol najlepsi krok v jej doterajsom zivote..je ovela zdravsia, stastnejsia, citi sa tam vyborne.

Magy

to rozhodne doporucujem, podstatne sviezejsi vzduch... teraz som v irsku a je tu sice kosa a vlhko, ale lepsou strankou toho je, ze sa mi tu podstatne lahsie dycha, nie su tu suche a dusne leta...

Maoam

Magy, ano, osobny, zdravotny, ale nikde nie je napisane, ze by som nemohla zit niekde pri pobrezi mora, to by bolo zrealizovatelne. Urcite by mi to viac prospelo, ako vnutrozemie.