Mám 18 a som v 3.mesiaci....

Príspevok v téme: Mám 18 a som v 3.mesiaci....
ayvi

Ahojte, mala som 18 pred 2 týždňami, ešte nemám dorobenú školu (som zrovna pred maturou) a zistila som, že som tehotná.
Neviem, ako to mám povedať doma. Mala som veľké plány, nemám prácu a rodičia majú obaja univerzity, myslím si, že ma vyhodia z domu. Neviem ako sa starať o dieťa a na interupciu už ísť nemôžem (ani by som to asi nedokázala).
Nechcem počúvať, ako som si mala dávať pozor (brala som HAK-správne). Chcela by som počuť, kto má skúsenosti, ako ste sa s tým vyrovnali, veľmi sa bojím...

gaaabci

AYVI veľmi ťa obdivujem, ja by som sa na niečo také neodhodlala.

Len ťa veľmi prosím, napíš názov antikoncepcie,aj pre ostatné baby a či ste mali aj nejakú bariérovú ochranu alebo tak...

elfy

avyi inak do skoly by si v podstate mohla chodit od septembra normalne a ked uz sa ti nebude dat ze by si mala nejake komplikacie alebo by si bola v poslednych mesiacoch tehotenstva poziadas o individualny plan, o ten mozes poziadat v podstate hocikedy a do skoly nebudes chodit iba na tie skusky...pozanm babu co mala tiez individualny plan kvoli tehotenstvu a do skoly chodila len kvoli skuskam inak vobec

Dadula56

Ayvi, ten individualny plan si daj uz od septembra, budes potrebovat chodit na gynekologiu, mozes mat aj tazsie tehotenstvo, aby si mohla zostavat doma, pripadne vybehnut okamzite k lekarovi, ak by bol problem a nemusela sa starat o to, ze skolu vynechavas.
O vychove a starostlivosti si kup knizky. To je velmi obsiahla tema na to, aby ti to niekto pisal. A velmi dolezita osoba, ktora ti najviac poradi je tvoja mama, cize co najskor sa obrat na nu. Uz to neodkladaj.

winki

Od deckej lekárky musíš odísť len v tom prípade ak budeš pracovať. Teda budeš potrebovať potvrdenie o prácenoschopnosti do práce.

Magy

ayvi - VSETKO je vecou dohody, jak s tvojou skolou, tak s lekarkou. nevidim dovod, preco by si musela od nej odist. v skole by nemal byt problem si dohodnut individualny plan, zalezi ako sama sa k tomu chces postavit a zariadit. myslim ze ak mas termin na februar, tak normalne by si mohla chodit do skoly az do konca roka - teda samozrejme ak chces. fakt sa neboj, chvilu bude burka, ale to prejde, akonahle pridu bezne kazdodenne starosti o dieta, tvoji rodicia napokon radi pomozu. akurat musis ukazat ze chces dokoncit skolu a nehadzes flintu do zita.

elfy

ku detskej lekarke mozes chodit stale vobec nemusis od nej odist a ten individualny plan v skole si mozes dat hned od septembra do skoly budes chodit iba na preskusanie, myslim si ze keby si to mala az od februara by si nestihla vsetko ucivo co sa ma za rok stihnut, vybav si to normalne od septembra

ayvi

Ďakujem za Vaše rady, veľmi ste mi pomohli...dúfam že naberem odvahu to povedať. Skôr si myslím, že jeho rodičia to budú znášať horšie ako tí moji, takže u nich podporu určite nenájdem. Ale dúfam že to zvládnem, ešte jedna otázočka ohľadom toho individuálneho plánu...mám termín na začiatku februára a tak by som chcela vedieť či sa dá ten plán až od pol roka vybaviť a ešte ako je to s obvodnou lekárkou....asi budem museť od nej odísť keďže mám stále pre deti a dorast (neskôr by som k nej dala dieťatko), ale chcela by som ku nej chodiť aspoň kým neporodím a neviem, či sa to dá. Druhá vec, čo sa týka hlavne žien, ak by ste mi vedeli poradiť ako sa o bábätko správne starať budem Vám veľmi vďačná ak mi napíšete na ayvi-xx@azet. sk , ešte raz ďakujem za Vaše príspevky.

kafe

povedať to rodičom môžeš spolu s priateľom, ak sa veľmi bojíš. Snáď aj ich reakcia bude miernejšia a oboria sa i na neho, nie len na teba.
A po prvom návale emócií im povedz ako si to vybavíš v škole, ako bude pomáhať otec dieťaťa (fyzicky i finančne) a čo s VŠ. Ak ukážeš, že väčšinu praktických vecí si si už premyslela, možno nebudú tak peniť. Hlavne sa neboj. Zvládnete to. Možno by stálo za zváženie povedať to najprv priateľovým rodičom (budú to lepšie znášať?) a potom tvojim. Ak by ťa skutočne chceli vyhodiť z domu, tak ťa priateľovi rodičia snáď prichýlia.

petrisorka1

ayvi neboj sa nie si ani prva ani posledna co bude studovat externe popri dietati. ved sa to da, aj maturitu zvladnes, neboj sa, das si individualny studijny plan an adruhy polrok a budes sa ucit doma, rodicia ti s miminkom urcite pomozu a nehovoriac o tom, ze mas aj priatela, ktory sa k tomu stavia zodpovedne. takze uz len nabrat odvahu, povedat to rodicom cim skor tym lepsie a uvidis, bude dobre, neboj ;)

pan d.

Nic sa neboj, ked budes mat syna, tak sa on bude starat tvoj priatel prikladne:D Aj ja mam syna a po viac detoch netuzim.