Naklady na spolocne byvanie

Príspevok v téme: Naklady na spolocne byvanie
nella-bella

Sme s priatelom cca 8 mesiacov, byvame spolu 3 mesiace a v horizonte jedneho roka by sme sa chceli zobrat. Naklady sa spolocne byvanie (najom, strava, net atd) sme rozdelili na dve tretiny a jednu tretinu a ja platim jednu tretinu a on plati dve tretiny. Bol to jeho navrh, lebo vie, ze platit pol na pol by som si nemohla dovolit, nakolko moj plat je cca tretina z jeho platu. A pri tomto rozdeleni este kazdy usetri nejaku ciastku zo svojho platu, ktoru neskor pouzijeme pri realizacii vlastneho byvania.
Mna to aj dost mrzi, ze platim mensiu ciastku, ale inac by som si nemohla dovolit byvat v podnajme s nim. Hladam si aj novu pracu, ale s mojim odborom a v lokalite, kde byvam, je to dost tazke, ale dufam, ze sa mi to podari.
Zaujumalo by ma, aky mate nazor vy na taketo rozdelenie? Pripadne, ako to mate rozdelene vy? Lebo mne nasadil chrobaka do hlavy jeden znamy, ktory ked sme sa na podobnu temu bavili v partii, povedal, ze nevidi dovod na to, aby platil vasciu cast nakladov, aj ked zaraba viac. Pretoze predsa nie je to jeho vina, ze ma jeho frajerka mensi plat.

kukucko

to ano, v pripade manzelstva sa to uz posudzuje ako spolocny prijem, teda kludne sa moze stat, ze z prijmu manzela sa plati nie len cela domacnost ale v podstate prispieva aj na manzelku ;-)

je to potom problem manzela, ze si taku nemoznu manzelku zobral :-))

ale da sa to obist predmanzelskou/manzelskou zmluvou, teda v pripade, ze obaja budu dobrovolne suhlasit s inymi pravidlami

ale manzelka ma v manzelstve a zvlast v rodine aj ine ulohy, ktore sa tak jednoducho vycislit nedaju

Lulu2011

ja som vydata uz viac rokov, ale nemame nejake presne rozdelenia, kedze u nas pracuje muz tak hypoteku, najom plati on, ucty ako internet, malemu skolka, poistka, strava sa snazim riesit ja, ale vzdy je to tak, ze ten kto ma da, respektive len ja zhruba viem, kolko kto prispel, lebo ucty si nerobim, nejaky zosit s presnymi vydavkami by ma oberal o slobodu a deptal, u nas je to tak, ze muz mi da celu vyplatu a ja s nou nakladam a nemusi mi nikto zavidiet, lebo vsetko ide aj tak na ucty zatial :) my mame spolocne peniaze

ked som bola slobodna, sme zarabali s muzom zhruba obaja rovnako, takze dovolenku sme si platili kazdy sam, ani jeden by ju nedokazal utiahnut za druheho, cela dovolenka jeden plat, ale tým, ze sme byvali este kazdy u rodicov sa dalsi mesiac bez penazi dal este odsediet na sucho doma :D

lorinnes

Aj podla rodinneho prava je to tak, ze naklady na zivobytie by sa mali delit podla toho kto kolko zaraba. Nemalo by to byt tak že on zaraba povedzme 900€ a ty 300€ a teraz za byvanie on ta 200 aj ty 200 potom jemu ostane na ostatne veci este kopa penazi a ty by si bola ako chudak do konca mesiaca...nie...vsetko ma byt delene tak, aby obidvaja partneri mali rovaku zivotnu uroven. A to myslim vazne ze to v tom rodinnom prave je zakotvene..a vy planujete byť rodina

Maros75

Nechapem ako moze niekto takto uvazovat. Podla mna je normalne mat takzvane jeden spolocny ucet na vsetko.
Lebo pride mi to ako egoisticke delit.

[zruseny20]

analyn ja som žena :D

a keďže som heterosexuálne orientovaná, ani ja by som nechcela byť s tebou :D a môj chlap je so mnou viac než spokojný :)

každý má na to iný názor, ja som vyjadrila ten svoj

lost

no ak 300 a 900
a naklady su 600

tak proporcne by to malo byt tak ze
ty 30 eur on 90 eur (mame 120)
ty 30 eur on 90 eur (mame 240)
ty 30 eur on 90 eur (mame 360)
ty 30 eur on 90 eur (mame 480)
ty 30 eur on 90 eur (mame 600)

ty dokopy 150, on dokopy 450 :)

cize ak davas 200 a on 400, tak davas matematicky viac ako realny pomer platov :)

cize to je vlastne take male plus a asi pekny kompromis medzi realne proporcnym systemom a tvrdim pol na pol systemom..

nella-bella

lost - nejak som sa stratila v tych tvojich vypoctoch :D...Skratka (pouzijem vymyslene cisla) ja zarobim 300, on zarobi 900, naklady su 600, on plati 400, ja platim 200. ;)

Baira

Lost tak ak ju pozval, tak A
Ak sa spolu dohodli, vybrali dovolenku, tak D, ale ani nie že vypýta, skôr to tak vyplynie zo situácie, že to žena sama automaticky zaplatí (ak by toľko nemala asi by spoločne vyberali niečo lacnejšie)

Ale inak tiež nechápem, ja toto s partnerom vôbec neriešim, odkedy bývame spolu nie sú žiadne moje, tvoje ale naše :-)

lost

nechapem, ale otazka na ludi, lebo nechapem :D

ak muz zaraba hypoteticky povedmze 800 eur a zena 400eur, no muz ju chce pozvat na dovolenku o hodnote 1600eur pre oboch, kolko ma vypytat od zeny za to ze ju pozval ?

A) 0
B) 400
C) 533
D) 800
E) 1066

lost

"nakolko moj plat je cca tretina z jeho platu."
= 1/3 + 1 = 1/4 a ty platis 1/3
(tj ak som to pravne pochopil, on zaraba 3eura na kazde tvoje zarobene 1 euro, to sa rovna 4eura do rozpoctu, no ty mas len 1euro z rozpoctu, cize preto mas 1/4 prijem. ak je to ze ty 1eur on 2eur, vtedy mas 2/3.
platit 1/2 s tymto, to by som teda nechcel)

takych komunistov, ktori hovoria ze "nemienim platit viac len za to ze zarabam viac" V MANZELSKOM VZTAHU

je tak hardcore, ze aj fica by som radsej pobozkal, ako zit s takymto individuom..

platit za najomne viac ako manzelka nie je trest za uspesnost, to je slobodna volba, tak ma dve moznosti:

1. rozviest sa a najst si bohatsiu
2. ist do mini-bytiku, ktory si manzelka moze dovolit platit 50na50

no a pochopitelne, umytsi svoj tanier sam, vyrat si svoje slipy sam a tak dalej..

Seriozne, davam ti pohlad muza na danu vec, neries to :) neni to ziadny problem, a osobne by som svojej zene tu 1/3 dovolil platit len preto, aby sa necitila "blbo" a nie to este vyzadovat 1/2 ako buran.. a myslim ze dost muzov to vnima rovnako, pekelne rovnako..