Reflux u dieťaťa

tomis

cawte aj mne bol zisteny reflux navrad zaludocnej kyseliny po dlhodobych chodeniach po doktoroch... Uz som asi 3 mesiace skoro na diete a zvykol som si v pohode... Aj ked stale mam v ustach pocit kyslosti nie az tak jak som maval. chcem sa spytat ci aj vy mate taky pocit v krku ako ja pretoze mne sa asi dostava ta kyselina do krku? jak je to mozne. Nabuduci tyzden idem na vysetrenie znovu tak sa to spytam doktorky. Nejem tropicke ovocia, vyprazane jedla, mliecne vyrobky, nepijem bublinkove napoje ani alkohol, dzusy, mastne a tazke jedla...

jajkafr

masenka
odmietanie stravy a tekutín u dieťaťa môže byť príčinou mnohých ochorení nemusí to byť reflux... reflux sa prejavuje najmä nočným a ranným kašľom, zvracaním, odgrckávaním... okrem toho, že ti odmieta mliečko má aj iné príznaky? a čo sa týka čajíka musí vypiť niečo inak bude dehydrovaná a dostane sa do nemocnice

masenka

prosim vas poradte mi....mam 5mesacnu dcerku no mam dojem ze ma reflux...vobec nechce papat mliecko...za 24 hodin zje 450-500ml...a to cez noc, ale ako nahle jej dam cajik tak ten chce..sme v irsku no nikto mi nevie poradit a lekari radsej nehovorim nic.prosim vas poradte mi moze to byt reflux???

jajkafr

katka2121
ahoj prepáč, že ti píšem až teraz, ale skôr som nemohla na internáte nemám net takže sa tu dostanem iba keď som doma ...
Napísala som tu zoznam potravín, ktoré sú nevhodné pri GER tento zoznam mi dali keď mi zistili GER. Po prečítaní budeš mať možno pocit, že jej nemôžeš dávať nič, ale časom si na to zvykneš a naučíš sa pripravovať aj jedlá kde sú len vhodné potraviny. Navyše sama musíš prísť nato, ktoré potraviny jej robia zle, a ktoré naopak môže. Ak bude na tom dobre tak jej môžeš dať občas v malom množstve aj niečo z neodporúčaných potravín napr. čokoládu, zmrzlinu... Ak budeš mať nejaké otázky kľudne napíš ak budem vedieť tak ti poradím :) Malinkej prajem skoré udzravenie a tebe veľa síl a veľkú fantáziu na vymýšľanie chutných a vhodných jedál :)
Nevhodné potraviny:
mäso: hovädzie, bravčové, baranina, hus, kačka, konzervy, údeniny, salámy, klobásy, paštéty
mlieko a mliečne výrobky: smotana, plnotučné mlieko a jogurty, smotanové, tvrdé a plesnivé syry, majonézy, dressingy, hotové konzervované jedlá, omáčky, zmrzlina
tuky: pražené maslo, masť, tepelne spracované rastlinné oleje, margaríny
múčne výrobky: kysnuté múčniky, pražené šišky, čierny chlieb, celozrnné pečivo, buchty
zelenina: paradajky, paprika, kel, kapusta, kyslá kapusta, uhorky, čalamáda, strukoviny, cesnak, všetky druhy kyslých kompótov
ovocie: citrusové plody (pomaranč, grep, mandarínky, citróny), orechy, oriešky, ríbezle, hrušky, hrozno, egreše, mak, džúsy
korenie: čierne korenie, ostrá paprika, dráždivé koreniace zmesi, kakao
nápoje: káva, silný čaj, alkoholické nápoje, perlivé minerálne vody, koktaily

Praktické pokyny pre prípravu pokrmov:
Polievky nezahusťujeme a tuk pridávame až do hotového jedla. Na zvýraznenie chuti a vône po dovarení
pridáme štipku korenia, petržlenovú alebo zelerovú vňať.
Mäso pripravujeme na rošte, v teplovzdušnom hrnci, alebo ho dusíme vo vlastnej šťave. Olej pridáme (ak je nutný) až do hotového pokrmu.
Prívarky zahusťujeme múkou ku koncu prípravy, vyhýbame sa smotane, je možné využitie nízkotučného mlieka.
Prílohy využívame „americké“ zemiaky – čo sú zemiaky rozkrájané na štvrťky a pečené v rúre, varené zemiaky – varíme ich bez soli, dusenú ryžu, kukuricu, varené cestoviny.
Šaláty pripravujeme z „neutrálnych“ plodín, vyhýbame sa kyslý a koreneným nálevom. Vhodné sú sójové klíčky alebo bambusové vršky.
Múčniky pripravujeme za studena. Vhodné sú krémy, šľahačka a ovocie typu banánov. Za nevhodné považujeme kysnuté cestá, pečené a smažené sladké jedlá. Čokoládu v príprave múčnikov nepoužívame.

katka2121

ahoj jajkafr,vies ja neviem ako pisat maily tak ak mozes napis mi co moze papat tu na tomto forum. nehnevaj sa:) a lekar mi nevravel nic,iba to, ze jej mam davat aj redsie veci,ale neraz sme skoncili v nemocnici,lebo sa mi dusila a modrela mi. bojim sa jej davat aj cajik.

jajkafr

katka2121
dal ti lekár zoznam vhodných a nevhodných jedál. Je dobre ak jej budeš dávať jesť častejšie a v malých množstvách. Ja mám 20 a tiež mám reflux a aj keď zjem hustú stravu tak cítim ako sa mi to vracia. Ak chceš môžeš mi napísať mail jajkafr@gmail.com môžem ti poslať ten zoznam vhodných a nevhodných jedál čo dal mne môj lekár. Liečba refluxu nieje jednoduchá a reflux sa ani nedá úplne vyliečiť. Aspoň u mňa je to tak. Liečim sa na to už niekoľko rokov a nič :( Ale dôležité je dodržiavať diétu a liečebný režim. Treba zistiť, ktoré jedlá robia zle a ktoré naopak dobre znáša. A hlavne po jedle žiadny spánok, žiadna námaha, práca v predklone...

katka2121

Ahojte mam doma polrocnu dcerku a ma reflux, chcela by som poradit, ked mi nechce papat mlieko, ja ho zahustujem, a vsetko ostatne mi vyvracia aj pevnu stravu neviem co jej mam davat papat. Ona je dost ziva a neposedna. Ked mi aj spapa mliecko tak iba tych 200 za cely den. Poradte DAKUJEM

jajkafr

ahojte ja mám 20 a reflux mi zistili prvýkrát keď som mala 10. Tiež som bola 4x na ph-metriu v Smokovci. užvíla som costi, helicid, ganaton, venter a nič mi nepomohlo vždy sa mi to vráti :(
Tiež je potrebné dodržiavať diétu s vylúčením všetkých potravín, ktoré dráždia žalúdok a zvyšujú kyslosť žalúdočných štiav. Okrem toho je potrebné, aby dieťa nevykonávala činnosti v predklone v ľahu a tiež nešlo spať tesne po jedle. Je dobre dodržať odstup minimálne pol hodiny radšej aj dlhší.
Pri spánku je dobré ak je dieťa vo zvýšenej polohe. Niekde sa píše, že stačí len trup. Aby však veľmi netrpela chrbtica je dobré ak sa podložia nožky postele pod hlavou.
no a na záver čo je reflux? odobrne gastroezofageálny reflux skratka GER: je ochorenie kedy je oslabený zvierač nachádzajúci sa pri vstupe pažeráka do žalúdka. Tento zvierač sa nezatvára a žalúdočný obsah sa vracia späť do pažeráka a niekedy až do ústnej dutiny. Pri spánku to môže dieťa vdýchnuť a to sa prejavuje častými zápalmi dýchacích ciest, častým kašľom najmä nočným a ranným. Dlhodobo neliečený reflux môže spôsobiť bronchiálnu astmu.

julianna0000

ahoj,aj mojej dcere potvrdili reflux..od troch rokov bolo stale chora a tento rok nas poslali na liecenie do smokovca..tam jej urobili ph-metriu..zavedie sa sonda cez nos do zaludka a 24 hodin je monitorovana takym pristrojom..uzivala 3 mesiace costi a teraz ma venter 3 mesiace uzivat..od maja ako bola na lieceni je zatial zdrava..a teraz ideme na kontrolu tak uvidime ci to kleslo..inak ma aj dietu dodrziavat

teta erika

Ahojte. Necitala som vsetky prispevky, ale aj ja mam dve deticky. Dcera ma 5 rokov mala uz od malicka nejake lieky, je alergicka a ked bola babo tak grckala po kazdom kojeni. Syncekovi hned po dvoch mesiacoch zisitili ze ma reflux. Nastastie nie nejaky hrozny. V Ba MUDr. Bizikova ho prehliadla a dala ku kojeniu Nutriton a povedala ze tuhou stravou sa to spravi. KEby som vedela o refluxe aj pri dcerke nemusela byt taka alergicka. Dr. bola velmi mila a prijemna, na vsetky moje otazky mi odpovedala. Teraz ma syncek 2 a mozem povedat, ze spinka uz konecne na rovnom a zje vsetko co mu dojde do ruky. a o alergii u neho vobec nehovorime. Tak drzim palce a hlavne vela trpezlivosti.