Ako vypočítam plodné a neplodné dni?

petra76

Qgino-Knausova metóda (kalendárová) je najstaršou metódou. Začala sa používať v 30. rokoch minulého storočia. Plodné obdobie sa určuje podľa záznamov z predchádzajúcich 6-12 menštruačných cyklov. U žien s pravidelným 28-dňovým cyklom sú plodné dni medzi 10. a 17. dňom cyklu. Metóda je málo spoľahlivá, Pearlov index j e 18-24.
----------------------------------------
Meranie bazálnej teploty
Princípom metódy je určenie času ovulácie, po ktorom nastáva zvýšenie bazálnej teploty zapríčinené progesterónom, resp. jeho metabolitmi.
Na určenie ovulácie meraním bazálnej teploty platia nasledovné kritériá:
Jednoznačný vzostup teploty nastáva 24 - 48 hodín po ovulácii. Hodnoty teploty v troch po sebe nasledujúcich dňoch sú najmenej o 0,2 stupňa Celzia vyššie ako v predchádzajúcich šiestich dňoch. Prvý deň vzostupu teploty sa považuje za príznak prebehnutej ovulácie. Prísna forma tejto metódy považuje za neplodné dni od 3. dňa hypertermnej fázy až do nasledujúcej menštruácie. Pearlov index je 0,5 - 2. Rozšírená forma považuje za neplodné dni aj dni od poslednej menštruácie až do šiesteho dňa pred vzostupom teploty. Pearlov index je 3-13. Teplotná metóda je z prirodzených metód najspoľahlivejšia. Jej nevýhodou je, že psychická a fyzická záťaž môže vyprovokovať nečakanú zmenu ovulácie. Nie je vhodná pre ženy s nepravidelným cyklom. Spoľahlivosť metódy sa výrazne zvýši kombináciou s hlienovou metódou podľa Billingsa (symptomaticko-termálna metóda). Pearlov index klesá pod l, čím sa spoľahlivosťou vyrovnáva hormonálnej antikoncepcii.
----------------------------------------
Hlienová (ovulačná) metóda. Je často označovaná podľa svojich objaviteľov -manželov Billingsovcov, ako Billingsova metóda. Princíp spočíva v posúdení zmien cervikálneho hlienu, ku ktorým dochádza počas menštruačného cyklu.
1. fáza: suché dni - tesne po menštruácii. Produkcia hlienu je minimálna v dôsledku nízkych hladín estrogénov.
2. fáza: Skoré predovulačné dni - zvýšením hladiny estrogénov sa zvyšuje produkcia cervikálneho hlienu, mení sa jeho konzistencia. Hlien je nažltlej až belavej farby, skalený, na vonkajších rodidlách vyvoláva lepkavý pocit.
3. fáza: Mokré dni - nastávajú tesne pred ovuláciou. Hladina estrogénov dosahuje svoj vrchol, tiež produkcia hlienu. Hlien je číry, vytvára vlákna, má vzhľad surového vaječného bielka. U ženy na vonkajších rodidlách vyvoláva pocit vlhkosti a klzkosti. Tieto príznaky trvajú 1-3 dni.
4. fáza: Postovulačné dni. So stúpajúcou hladinou progesterónu klesá produkcia cervikálneho hlienu, ktorý sa stáva skalený a lepkavý.
5. fáza: Neskoré postovulačné alebo predmenštruačné dni. Cervikálny hlien sa stáva znovu číry a vodnatý. Toto štádium nenastáva vždy a jeho význam nieje známy.
Neisté a plodné dni začínajú prvým dňom, keď žena pozoruje tvorbu hlienu (2. fáza) a trvajú až do štvrtého dňa od objavenia sa číreho, vlákna obsahujúceho cervikálneho hlienu (3. fáza). Táto fertilná fáza ženy trvá 7-14 dní. Ďalšie dni sa považujú za neplodné (4. fáza) a zahŕňajú sa tam aj tzv. suché dni (1. fáza) po nasledujúcej menštruácii. Nevýhodou metódy je nevyhnutnosť denného sledovania a schopnosť posudzovania kvality a kvantity cervikálneho hlienu. Sekrécia hlienu sčasti závisí od psychických situácií, môže byť nepriaznivo ovplyvnená zápalovým ochorením pošvy a krčka maternice. Aj keď spoľahlivosť metódy nie je vysoká (Pearlov index 3-15), posledné správy na veľkých súboroch skúsených párov dokázali spoľahlivosť, ktorá je porovnateľná so spoľahlivosťou intrauterinnej antikoncepcie.
----------------------------------------
Predĺžená doba dojčenia (laktačná metóda). Vychádza z princípu, že pri dojčení v dôsledku postpartálnej hyperprolaktinémie dochádza k sekundárnej amenoree. Metóda sa praktizuje a odporúča v niektorých rozvojových krajinách. Spoľahlivosť nieje veľmi vysoká, Pearlov index je 7 - 8. Nevýhodou metódy je možnosť vzniku spontánnej ovulácie.
----------------------------------------
Prerušovaná súlož (coitus interruptus). Patrí nielen medzi najstaršie, ale až dodnes najrozšírenejšie metódy antikoncepcie. Jej princípom je prerušenie súlože vo chvíli blížiaceho sa orgazmu muža - ejakulácia nastáva extragenitálne. Metóda je málo spoľahlivá, Pearlov index je 8-38. Jej nevýhody a vedľajšie účinky: spoľahlivosť závisí od skúsenosti a sebadisciplíny muža, môže byť príčinou vzniku anorgazmie a frigidity ženy, vzniku psychosomatických porúch u ženy (parametropathia spastica), nespokojnosť s kvalitou sexuálneho styku u oboch partnerov).
Príčiny zlyhania metódy: nepozorovaná preejakulačná sekrécia akcesómych pohlavných žliaz obsahujúca spermie, možné emocionálne ovplyvnenie počas pohlavného styku, kontakt spermií s vonkajšími genitáliami ženy môže niekedy viesť ku koncepcii.

micinka303

slniecko33 aj ja by som to chcela vedieť...da sa otehotnieť aj ked mi vyšlo v kalendariku že mam neplodné dni??

slniecko33

Ahojte ja by som sa chcela opýtať že ak mám podla tej kalkulačke neplodné dni môžem sa stať že otehotniem???prosím rady... dakujem :D

sara

ahoj prosim pomozte mi mala som menstruaciu a na druhy den od jej skoncenia som mala pohlavny sex bez ochrany( prvy) a chalan sa spravil vedla...viem asi je minimalna pravdepodobnost ale aj tak sa obavam...prosim poradte mi...mozem byt tehotna???

macoooooo

Caute odbornici, neviem ci by ste mi mohli poradit ohladne liekov proti otehotneniu. S priatelkou chodim 11 mesiacov, prvy mesiac sme sa milovali s kondomom, zvysnych 10 mesiacov sa milujeme bez akejkolvek ochrany,,,, problem je v tom ze za tych 10 mesiacov som mal 5x podozrenie ze v nej /pred tym ako som sa jej spravil na brusko/ nieco ostalo. tym som chcel povedat ze uzila behom neceleho roka asi 5x tabletky proti otehotneniu,-postinor a este nejaky iny druh. CHCEM SA SPITAT CI TO NEBUDE ALEBO NEMA NEJAKY VAZNY NASLEDOK NA JEJ MATERNICU A CI JEJ PLODNOST V BUDUCNOSTI BUDE V NAJLEPSOM PORIADKU, prosim napiste mi na mail. VELMI PEKNE DAKUJEM kovac41@post.sk

lola19

pravidelne beriem antikoncepcne tabletky uz vyse roka.tento tyzden som mala menstruaciu a v posledny den som sa milovala so svojim priatelom a spravil to do mna.obaja sme to chceli ale teraz mi stale chodi po hlave co ak z toho nieco bude...rozmyslamci ist kupit tabletku po.co by ste mi poradili