Mama si nevie najst pracu

Príspevok v téme: Mama si nevie najst pracu
Kukipuki

Dobry den, chcela by som sa niekomu zdoverit s problemom, ktory je u nas doma uz velmi dlhu dobu. Ide o to, ze moja mama si nevie najst pracu uz 18 rokov, resp. odkedy bola na materskej. Vystudovanu ma strednu ekonomicku skolu s maturitou, ma zdravotnicky kurz, zdravotny preukaz, pracovala v cestovnej kancelarii ako predajca aj administrativna pracovnicka. No odvtedy to s nou ide dolu vodou.
Otec to poslednu dobu uz nezvlada s nervami, chce ju vyhodit z domu, pretoze zijeme len z jeho penazi, my so sestrou este studujeme, takze si pracu este nevieme najst. Snazim sa jej pomahat, hladam inzeraty, volam kade-tade, no vacsinou je to marne. Naozaj je v dnesnej dobe tak strasne tazke najst si zamestnanie? Skusali sme vela inzeratov, predavacka, upratovacka, telefonistka, pomocna sila v kuchyni, opatrovatelka, no dokonca uz aj pri upratovacke usporaduvaju vyberove konanie a samozrejme si vyberu mladsiu, sikovnejsiu zenu (mama ma 43), ale aj tak je to kopa roboty za smiesny plat.
Niekedy si myslim, ze je to uz marne, mama uz akokoeby ani nemala zaujem, ja si kupujem noviny a hladam na internetovych portaloch, akokeby som si hladala pracu sama pre seba....
Mate nejake rady, ako postupovat? Uz sa to doma neda vydrzat, otec je zasa taka povaha, ze lutuje dat kazdy jeden cent, vyjadril sa, ze akonahle dokoncime skolu, poletime z domu a on nas chovat nebude, a ze matka pojde pod most.... Neviem, co mam robit.
Za vsetky vase rady dakujem.

Maoam

a este je v hre aj velmi slusne dedicstvo

takze tu peniaze nie su skutocny problem, proste za problem zvany peniaze sa skryvaju manzelske problemy a osobne problemy rodicov a dost si to odnasaju deti sa mi zda...

Lulu2011

z 1200 eur by som hospodarila ako král a to mame dost vysoku hypoteku, z toho sa da, ked sa chce

inak suhlasim, ze mama moze mat depresiu, myslim, ze je malo ludi co ozaj robit nechcu, zrejme pre nieco nepracuje, ma nejaky problem, nic nie je len tak

Maoam

to by suhlasilo, ak je to pravda, tak jedinym riesenim je chcenie mamy nieco so svojim problemom a zivotom (aj v zaujme deti a jednej vazne chorej dcery) urobit

niekde treba zacat, navstevy psychiatra, potom psychologa, mozno bude brat aj lieky

mozno ani nepocituje nejak extra velky tlak, ze musi pracovat, lebo z 1200 euroveho platu sa da skutocne slusne vyzit na vychode, takze mozno ma pocit ze pracovat nemusi?

Eben

Ešte ma napadla možnosť, že mama má depresiu. Takí ľudia sa práce skôr boja, alebo možno má úzkosti alebo niečo podobné. To by bolo treba liečiť u psychiatra. Niekedy to nie je také jednoznačné, na človeku nevidno, že má psychické problémy, to odhalí iba odborník.
A to čo ti píše Maoam je pravda, zaktivizovať sa musí mama. A fakt 1200 eur príjem pre 4-člennú rodinu je veľmi slušné. Ako z toho môžete nevyjsť, ak normálne hospodárite? Poznám rodinu, kde pracuje iba jeden člen, ten zarába necelých 600 a tiež z toho žijú štyria. Síce veľmi skromne, ale žijú. Vaša situácia nie je tragická, na Slovensku je veľa rodín, ktoré sú na tom oveľa horšie.

Maoam

este ma nieco napadlo, Kukipuki: neprinalezal by ti casom (neviem ake su podmienky) invalidny dochodok, aspon ciastocny??? vzhladom k zavaznosti tvojho ochoreniaa mala by si aspon mensi prijem pre seba a nemusela by si chodit po brigadach, lebo robit popri skole s chorymi oblickami je zle a mohla by si skoncit na dialyze

Maoam

sorry, ale NEVERIM, proste nie je mozne aby si zdravy clovek, ktory ma SS ekonomicku, okrem toho zdravotnicky kurz nenasiel 18 rokov pracu, t eraz ma LEN 43 rokov, cize ide stale este o mladu zenu, deti ma velke, z toho jedna dcera je uz plnoleta...
to nepracuje teda od svojho 25 roku zivota a vtedy bolo daleko lahsie najst si pracu ako napr. dnes, navyse neverim ze si nenasla v pracu v rokoch, ked aj na Slovensku bol boom a kazdy kto pracu chcel, si ju aj nasiel, v rokoch 2006-2008 napriklad...dalej mohla by kludne pracovat v zahranici, napr. vo Viedni ako opatrovatelka, ma kurz, ma na to vek, chodia tam daleko starsie zeny...za 18 rokov mohla mat XY kurzov nemeckeho jazyka a v dnesnej dobe su aj specialne kurzy pre opatrovatelov...zijete vo velkom meste, v KE, kde je XY jazykoviek a aj agentury, existuje internet, podla mna ona pracovat NECHCE alebo sa pracovat boji, mozno ma psychicke problemy - to beriem, ale preco sa potom adekvatne nelieci???

dalej: ak mas ty vazne zdravotne problemy, oblicky ktore spravne nefunguju, s tym nie su srandy, mas LEN 18 rokov a dufam, ze chodis pravidelne na kontroly k nefrologovi, kto je na tom skutocne zle si TY, lebo si velmi mlada a mas cely zivot pred sebou, ta neskutocna unava a vycerpanie, ktore pocitujes uz teraz a to este len chodis do skoly, suvisia s tvojim nefrologickym ochorenim a ty potrebujes vela kludu, ako fyzickeho tak aj psychickeho, potrebujes prav. lekarsku pomoc, na TEBA by sa mal brat ohlad, ale u vas si TY ta ktora nosi celu tarchu problemov tvojich rodicov...

nesedi mi tu vela veci, 1200 eur plat (otcov) je na vychode slusny peniaz a myslim, ze z toho dokazete slusne vyzit, aby deti pisali mame zivotopisy a zhanali za nu pracu je CHORE

nech mama zacne s psychologickou alebo dokonca s psychiatrickou liecbou, prestan riesit problemy rodicov - to si musia vyriesit oni sami, sustred sa na seba, na svoju skolu a svoje zdravie a dufam, ze sa ti podari sa cim skor osamostatnit

tvoja matka pracovat podla mna nechce a situacia jej vyhovuje...proste vzdy hlada vyhovorky a ako NErobit, ale vobec nehlada cestu von a moznost ako ANO

Eben

BJ ti to tu asi napísal najlepšie. A pokiaľ ide o tú školskú psychologičku, tá by nemala nikde roztrúbiť, že si u nej bola. A ak ti vadí školská, môžeš ísť niekam do nemocnice alebo ešte lepšie do psychologicko-pedagogickej poradne. Nájdi si na internete kde najbližšie je to pri vašom byte.
Keď má mama zdravotnícky kurz, nemohla by sa zamestnať v zdravotníctve? Veď tam je stále nedostatok síl. Alebo nech si ešte urobí nejaké nové kurzy. Na úrade práce sa to dá vybaviť a taký kurz platí štát, takže by aspoň zvýšila svoju kvalifikáciu.

trixiB

prácu spoločníčky ludovo qrvičky,

ale ak má manžela a deti asi by nešla do toho aj ked vela ich dnes ot robí a maju to aj oni tažké kedže čím dalej tým viac ludí z toho žije velká je konkurencia,keby som nebola chorá by som našla 5 stabilných klientov a mám.

len dochodkové a zdravotné positenie treba platit si.

a maju konečne schávalit že stačí nie 15 ale len 10 rokov dochodkoého positenia si platit aby vznikol ti nárok na dochodok.Dobre by bolo keby otec platitl jej aspon dochodok tých 10 rokov aby mala aj svoj a po manželvoi dostane 60percent keby ovdovela.