Komisia - invalidný dôchodok

bambino2

Dobrý deň,
moja maminka prekonala rakovinu prsníka a neuznali jej invalidný dôchodok, pritom je vyučená čašníčka, takže aj keby si našla prácu, tak určite nie sedavú, ale manuálnu, kde by musela namáhať ruky, a pod pazuchou má od operácie také \"mŕtve\". Suseda je na invalidnom, lebo raz prekonala zápal pľúc, sused bol opitý, spadol na hlavu a ostal na ID. A maminke priznali len 40% invalidity, čo je málo na ID, lebo musí byť vraj minimálne 41%. No je toto spravodlivé? Že človek po prekonaní rakoviny nemá nárok na ID? Kto chce ísť pracovať, nech ide, ale kto sa na to necíti alebo nemá možnosť, tak by pri takejto diagnóze podľa mňa nemusel. A kto chce pracovať, tak by nemal brať ID. Tak buď je zdravý alebo chorý, nie? Je to nespravodlivé...

[zruseny17]

anna claire,pri posudzovani ID sa neberie do uvahy viditelne poskodenie organizmu...koniec koncov ani astmu nie je vidno...a napriklad ja tiez vyzeram uplne zdravo a som na ID na 70%...

Ddana

Ana Clair, budem oponovať k celiakii - ak drží diétu je fit. Ale - stačí sa pozrieť na zopár fór a ajhľa, zrazu sa človek dozvie, že celiatik dostal značku vozičkára do auta. A človek, ktorý chodí takmer po štyroch ju nedostane. Prečo asi? Niekto z nich dvoch je rafinovanejší. Čo sa týka astmy z časti máš pravdu, z časti nie. Tiež sú astmatici a astmatici. Poznám deti, ktoré v detstve užívali aj 5 sprejov, lebo majú ťažkú astmu a ajhľa po pár rokoch sú z nich úspešní futbalisti... Všetko má svoje pre a proti...

tpch

Anna Claire, len mala poznamka..
Vies, co hrozi tazkemu astmatikovi? Ze jedneho dna sa nezobudi, lebo aj napriek spravnej liecbe sa v noci zadusi. Stalo sa to manzelke mojho profesora a to ani nefajcila, aj dlhodobo poctivo dodrziavala liecebny rezim.
Ty vies o naozaj tazkej astme velke h...o.
Tym nechcem obhajovat astmatikov, ktori fajcia a nedodrziavaju liecebny rezim. Ani spravnost priznavania ID. Tym chcem rozsirit spektrum tvojich vedomosti o tazkej astme, nakolko mas o nej mimoriadne obmedzene, ak vobec nejake vedomosti.

Anne Claire

Neexistuje nič horšie ako naše zdravotníctvo, a ak - tak je to práve priznávanie ID.
PLNÝ(resp.celý) invalidný dôchodok priznajú tomu, kto má astmu. Astmu!! Chodí X rokov na liečenia, ale fajčí, atď. Nič okrem tých liečení pre svoje zdravie nerobí, a pred termínom posudkovej, sa trasie. Ale aj tak mu ho stále priznajú plný!
A človek, ktorý má celiakiu a sklerózu multiplex, nemá nárok na žiaden. Pretože sa choroby nedajú zlučovať. Buď vás budú posudzovať podľa jednej choroby, alebo podľa druhej. A aj tak vám výjde MENEJ peňazí, ak priznajú, než tomu, kto má astmu. Či sa bude riešiť celiakia alebo SM, aj tak je to menej.
Je toto fér? No je? Vravím z vlastnej skúsenosti. Človek s astmou možno berie lieky, pri záchvate si dá sprej, a tým to hasne. Nie jedného silného astmatika v rodine mám. Poznám to. Ale pokiaľ sa o to staráte a dávate pozor, ani tie záchvaty byť nemusia, resp. nie tak často. A máte nárok na plný ID? A človek s SM môže zo dňa na deň ochrnúť, prestať vidieť alebo mu znefunkčnejú iné motorické schopnosti, ale nepriznajú mu ho? Len pre to, že nemá viditeľné poškodenie!! A aké viditeľné poškodenie má astmatik? Aké?
Hrozí mu z jeho astmy ochrnutie? Hrozí mu, že nebude vedieť rozprávať? Hrozí mu, že zo dňa na deň skončí na vozíčku? Je toto fér? Čo je to za hodnotenie? Ako možno človeka posudzovať podľa individuálnych chorôb?
Nemá predsa človek s celiakiou, a teda diétou, s ktorou sa pasuje každý deň, aby si vymyslel nové a chutnejšie jedlo, ktorý si odopiera kopu vecí z jedálnička, lebo ich nemôže, tak isto nemôže ísť len tak niekam na dovolenku, pretože nemá istotu, že mu navaria 1000%tne bezlepkovo (vlastná skúsenosť, keď som videla ako predo mnou robia diétne chyby a dajú mi to jesť), a ešte k tomu má dotyčný SM, nie je to viac povinností? Nie je to ťažšie? Toto je proste maximálne NEFÉR.
Preto všetko, čo je spojené s ID, radšej dookola obchádzam, pretože je to len kopa papierovania, vyšetrení, stres z tých -,,,,,,- posudkárov, a nič viac. Človek má pri tom ešte viac starostí a nervov, než keď sa stará len o svoje zdravie a o to, ako ho zlepšiť. Škoda reči...
Každopádne každému, kto sa o to snaží, držím palce, možno pochodia lepšie.

[zruseny17]

libka-ischemicka choroba 2 st. sa hodnoti na 35-45%...tu je tabulka,na konci su diagnozy a pridelene percenta,ak chces,pozri si to tam...drzim palce a prajem vela zdravia:)
www.zbierka.sk

tpch

ICHS trpi aspon tretina obyvatelstva. Mam silne podozrenie, ze tvoje chodenie po vysetreniach kvoli ID je zbytocna strata casu.

libka

Prave som si zacala vybavovat inv.dochodok.To je nieco hrozne chodit po vsetkych vysetreniach a vsade treba dlho cakat a cakat.Je to vycerpavajuce a nakoniec mi ho ani nepriznaju.Kto mi vie povedat,ci mam nadej?Mam ischemicku chorobu srdca II. Dakujem