Analna fistula

Príspevok v téme: Analna fistula
Lukeb1

Dobry den vedel by sa niekto podelit a skusenosti z operacie tejto neprijemnej veci? Mam 28 rokov v novembry ma hrozne zacal ma velmi bolied zadok a o 3 dni sa mi pri koencniku spravil vriedok velkosti slivky.Doktor to narezal ,vytieklo kopa hnisu a dal mi tam drenaz
asi 3 krat to muzel potom zase narezavat, ked hnis neodtekal a uzavrelo sa to.Toto trvalo asi dva tyzdne,
potom sa mi to zhruba zahojilo ,repikove kupele som si daval a pod,ale obcas bolo citit pri koencniku maly vriedok,tak som isiel zase k chirurgovi opet to trochu narezal len minumm hnisu vyslo a hovoril ze asi to bude treba odstarnit chirurgicky.Potom dva mesiace nic obcas samo trosku neico z toho vytieklo ale nejak som to neriesil.To minuly tyzden som radsej isiel k chirurgovy poslal ma na endorektalne USG ,potvrdila sa ta fistula ,poslal ma do nemocnice na chirurgicku ambulanciu a tam prask hned ze operacia a v celkovej anesteze a dali mi aj termin na 17.2,trosku som sa lakol,dneska som bol este na nejakm vysetreni velmi neprijemnom,nejaka skiagrafia alebo co zaver je tam napisany:analna fistula komunikujuca s lumenom rekta.
Ma niekto stymto skusenost co je to za operacia? kolko sa lezi v nemocnici?Trva dlho rekonvalescencia? bohuzial od doktorov som sa malo dozvedel aj dneska som sa pytal toho primara co mi to robil,ze ako je to velke a tak ,ci je len jedna fistula alebo viac nepovedal okrem:'to je ta fistula' nic.Uz mam z tej operacie stale vatsi strach.Budem vdacny za kazdu odpoved.Dakujem

Misoo

Zdravim,

Mal som fistulu, trapil som sa pol roka, doktori mi davali masticky chirurgovia hovorili ze musim ist na operaciu, atd.
Mal som bolesti, vytekal aj hnis.
Posledny chirurg ktoreho som navstivil mi doporucil pouzivat dva krat denne Dilatan. Vec ktoru si tam vlozis na 10 min. Pomohlo mi to, za dva mesiace som bol vylieceny a som zdravy uz dva mesiace. Velmi odporucam, chirurg hovoril ze s tym ma iba dobre skusenosti aj pri chorobach ktore su zavaznejsie ale aj pri hemoroidoch a fisturach.
Ono logicky tam ide o to ze po zasunuti to tam trochu roztahuje, preto vyteka aj to co tam nema byt aj krv to tam torsoku prekrvuje a okyslicuje, a aj precisti a to je ten prirodzeny liecivy proces. Nepouzival som zidne tabletky a nic ine. Vyvazena strava, ziaden alkohol a psillium podla navodu! Pouzivanie je zo zaciatku cudne, lebo clovek ma predsudky a spaja si to so sexualnymi vecami, ale je to len normalna liecba. Ja mozem iba odporucit, kiez by mi to poradil niekto skor. Vela zdaru!

juraj55

GAF pouzivam takisto, a ziadna zmena... uz ho pouzivam mesiac a nic. a fistulu teda chronicku par rocnu a nejaku velku nemam... takze neviem, asi stastie... niekomu staci jeden sedaci kupel v dubovej kore a je vylieceny nadozivotie..

Koliso

Tak pisem svoju doterajsiu skusenos s Gaf gelom. Nechce sa mi tomu verit ale po 8. dnoch od zaciatku liecby je chronicka niekolkorocna fistula tak na 90% potlacena. Nic mi uz nemokva, nekrvaca, ziaden hnis nevyteka. Opuch fistuly sa uplne zmensil a pohmatom skoro uz ani nie je citit ze tam nieco bolo, okrem jemne zjazveneho tkaniva. Pokracujem dalej v liecbe este minimalne 2 mesiace nech to je definitivne prec - dufam. Predtym som skusal rozne kremy a tabletky ako hemostop, mobivenal, faktu, rozne cipky, sudocrem a milion dalsich veci pocas tych dlhych rokov utrpenia ale nic mi nepomahalo, maximalne tak pomahalo udrziavat moj zly stav. Fistula to nebola velka ale obcas opuchala, mokvala a krvacala, bal som sa nosit svetle nohavice, neustale som sa musel kontrolovat v praci ci mi nieco nekrvaca, nevyteka, obcas neznesitelne svrbenie a moj zivotny styl nadobudol stav sedenia a lezania...jednoducho ten kto to zazil o tom vie svoje. Nerobim reklamu, ale tomu komu nic nepomohlo, ako mne predtym, odporucam tento gel a bol by som rad ak by sa o ucinkoch tohto gelu podelili aj ludia ktori ho uz skusali.

daniela2

Koliso, zaradiť do jedálnička protizápalové jedla a vyradít tie, ktoré podporujú vznik zápalu, neznamená, za máš jest iba tie špeciálne potraviny a nič iné. Aby sa operačná rána zahojíla a nedošlo k ďalšiemu zápalu, zvykne lekár predpísať antibiotika. Protizápalové jedla v jedálničku sú podporou liečbou. S jedlom tak či tak musíš nejak rozumne zaobchadzat, aby si nemal ani hnacku ani tvrdú stolicu, aby vlákniny nebolo ani priveľa, ani malo.

Koliso

Daniela a co ma clovek jest pocas dna? na ranajky zeleny caj, obed cvikla a na veceru avokado? Dakujem pekne, nemal by som energiu ani nasadnut do auta, nieto takto fungovat dlhodobo. Treba sa hlavne vyhybat pikantnemu a jedlam z ktorych hrozi hnacka, u kazdeho je to nieco ine a normalne zit a jest a pohyb. Fistula sa neda vyliecit hlavne z dovodu ze sa nachadza v hrubom creve a je neustale infektovana stolicou, na to nejake cucoriedky alebo zeleny caj asi tazko zaberu. Kazdopadne idem skusit ten krem ktory sa natiera zvnutra aj zvonku a mal by ucinkovat aj na abscesy dlhodobo nereagujuce na liecbu a dam vediet.

daniela2

operácia by ti mala pomôcť, to hojenie je zdĺhavejšie. Sedacie kúpele v repíku, ale aj napr v dubovej kôri
Treba si uvedomiť, že ide o chronické zápalové ochorenie, čo znamená, že máš oslabenú imunitu a musíš jesť jedlá proti zápalom:
Úprava stravy: pridať vlákninu a jedlá proti zápalu: brokolica, čučoriedky, olivový olej, zázvor, cesnak, zelený čaj, cvikla, avokádo, občas malý kúsok horkej čokolády, bobuľové ovocie: maliny, ríbezle, hrozno. Dobrá je aj škorica.
Nedoporučujú sa: sladkosti, koláče, zákusky, biely cukor, čipsy, alkohol, spracované mäso, napr. klobása, saláma, biele pečivo treba nahradiť celozrnným
Dobre si naštuduj tú výživu a má sa stať životným štýlom, lebo toto ochorenie sa môže vrátiť. Musíš si jednoducho vyvinúť dobrú imunitu, aby to na teba neliezlo potom znovu.

Koliso

Ahojte,
tiez mam problem s analnou fistulou uz roky. U mna to nie je nic velke, ani to takmer necitim, ide mi len o ten diskomfort, sem tam hnis, obcas svrbenie proste je to neprijemne. Bol som s tym tiez na chirurgii kde mi to narezali, vypustili a oznamili ze je to u mna male ak by som mal v buducnosti nejake problemy nech sa vratim a vyoperuju mi to. Operaciu nechcem neriesit, nakolko su tu rizika ako inkontinencia stolice, nemusi sa fistula aj tak vyliecit atd... Co som si vsimol u seba najlepsie je to hydratovat... ziadne alpy ani nic ine co vysusa nepouzivat! to iba zhorsuje stav a drazdi fistulu. Velmi napomocna je analna sprcha, nasledne hydratovat s indulonou alebo vazelinou...pocas dna ak by bol nejaky hnis treba na to dat vatu, nech sa ten hnis nesiri v okoli celeho analneho otvoru lebo to zacne svrbiet. Nejake pozitivne reakcie som nasiel na nete co sa tyka novinky GAF gelu, ktori skoro nikde nie je dostupny, tak som to objednal, ma mi prist o par dni tak o par tyzdnov dam vediet ci to nieco pomohlo.
Co som este cital na zahranicnych strankach je moznost vpichovania fibrinoveho lepidla priamo do fistuly pod lokalnou anestezou co by malo pomoct na par rokov, ale u nas som k tomu na nete nenasiel ziadne info. Ak by niekto mal zaruceny recept ako sa zbavit fistuly sem s nim :)

Eva243

Hanka prosim mozes blizsie napisat,kde ti presne robili zakrok,pripadne ktory doktor? Ako dlho ta trapila fistula?

Hanka4

Ja mam vybornu skusenost s odstranenim fistur pomocou botoxu.
Znie to mozno smiesne, ale je to naozaj tak. Robili mi to pred cca 6 rokmi a odvtedy mam pokoj. Prakticky bezbolestny zakrok, ktory trval cca 20minut.
Robili mi to v nitre, ale uz si nepamatam nazov .treva vygooglit, ale urcite odporucam.

Dudinko

Tiež som sa toho zľakol,keď som sa konečne po roku liečenia na hemoroidy vďaka našim super odborníkom dozvedel viacmenej sám,že tým čím trpím,sú análne fistule. Po strate dôvery som začal aj s priateľkou sondovať po internete,hľadali sme doktora,ktorý sa venuje len konečníkom. Našli sme v Komárome ambulanciu,ktorá v sobotu ordinuje pre slovákov,pani sestrička bola veľmi milá,povedala o dvoch možných výsledkoch. Buď to bude fistula začínajúca v konečníku alebo len upchatá cieva v tejto oblasti a ak to bude tá druhá možnosť,dá sa to odstrániť na mieste,v dohodnutom termíne návštevy. Tak som pricestoval,vyčkal,ordinácia pekná,troška jazyková bariéra,no sestrička tlmočila doktorovi. Tak som sa dozvedel tú horšiu variantu. Sestrička by vedela zohnať operatéra,no Stupava a Bratislava,to len v krajnom prípade. Vedel som,že sa tomu nevyhnem,prichádzalo leto a obavy z možnej infekcie ma donútili hľadať profíka v okolí Nitry. Máme tu docenta Korčeka,síce postarší,no vie,čo robí. Svojský prístup,no to sa dá spolykať.Odsedel som si v čakárni medzi ostatnými konečníkmi,po prehliadke u Docenta som sa dozvedel,operácia,mám sa hlásiť na kolonoskopii,po nej sa dozviem termín operácie.Kolonoskopia v Nitre katastrofa,zdochnúť by ma nechali,prvý možný termín,za príplatok o dva mesiace, takže google,kde ma vezmú. Komárno,žiaden problém,termín budúcu stredu. Hneď som v robote oznámil,že do funkcie truckera sa už nevrátim,keďže to už opätovne zažívať nechcem. Dozvedám sa termín operácie,o dva mesiace. Super,polka augusta. Pregooglil som fóra okolo môjho problému,katastrofa,ale čo mám robiť,mám hnisať do konca života? Takže v kľude,až do osudného dňa,so zbaleným batohom čakám na príjme,berú ma dnu,posteľ pri okne,balkón,super. Operovať ma budú zajtra,fajnovo,môžem ešte rozdýchavať. Druhý deň o pol druhej už ležím v adamovom rúchu,nohy vyhodené na koze,injekcia,dajú mi náhubok,mám rátať od desať dole. Devinu si ešte ako tak pamätám. Celková anestéza, bez debaty. Zobudím sa na izbe,bez väčších bolestí,samozrejme si pýtam niečo od bolesti,lebo predsa bolí,ale nie je to až tak strašné,ako som čakal. Po anestéze je to dobre na grc. Stále točáky. Po dvoch dňoch bez tekutín je nemocničný,slabo ochutený čaj mňamka. A na ďalší,tretí deň hladovky,rožok s maslom,bomba. Sestričky milé,len ten blbý pocit,keď pri rannej vizite sa mi kuká skupina sestričiek a doktorov do r.ti... Nevadí,o týždeň som vraj vonku. Som vonku. Teraz péenkujem už dva mesiace,vraj doba celkového zhojenia sú mesiace tri. Medzičasom mi ukončili pracovnú zmluvu,nevadí. Nebojte sa,nie je to nič strašné. Len potom dodržiavať diétu,aspoň,kým sa nezhojí. Ale to už človek,keď niečo takéto absolvuje,dá pozor na stravu,keď nechce repete. A šetriť sa,nezdvíhať nič ťažké,nenaťahovať konečník. Samozrejme repíkové kúpele,ja sa čvachcem v lavóri,naj výber je v Merkury markete,tri krát denne 15 min,dve kopcovaté lyžice sypaného do sedemdecky prefiltrujem do lavóra, dolejem vodou a sedkám. Držím palce,nebojte sa.