Zistili mi cukrovku ako sa mám s tým vyrovnať? Liek - Januvia

Príspevok v téme: Zistili mi cukrovku ako sa mám s tým vyrovnať? Liek - Januvia
dia-život

Pred 10-i rokmi ako tehotná som mala poruchu tolerancie gluk.Mala som držať dietu.Po pôrode som bola v poriadku.Pred týždnom som bola na odber krvi,nalačno sa mi vyšplhal cukor na 7,1.Poslali ma na kontrolu ku diabetologovi.Ten mi potvrdil diagnozu,že už to má byť cukrovka.HbA1C som mala 4,8.Vypísali mi liek Januvia,vraj mám to brať každý druhý den.Máte s tým liekom skusenosti?Ako ste sa vyrovnali so svojou diagnozou?Neide mi to,stále je mi do plaču.Mali sme v rodinnom kruhu cukrovkára vyše 30 rokov,stále ma prenasleduju jej choroby čo dostala k tomu,aj celkový život.Prosím ked viete pomôžte mi s nejakou dobrou radou.Viem,že človek veľa prekoná,aj by som chcela,len zatiaľ mi to moc neide.Prosím skuste mi napísať vaše príbehy,do čoho ste sa chytili,aby ste to vedeli dať na miesto v živote a psychicky byť vyrovnaná!!!!!!!!!!

eng

- mira,

prepáč, ale glykemický index je presne to o čom píšeš v zápore. Tvoja rada sa tým prakticky neguje!!!

Veľmi pekne a zrozumiteľne aj pre totálnych laikov je o glykemickom indexe napísané na servri -odkaz odstránený- , kde je GI vysvetlený takto:

"Glykemický index hovorí o tom, ako rýchlo a ako intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu krvného cukru."

:-)

- mira

Vôbec neber svoj stav ako nemenný a tragický. Nie si v nevratnom štádiu. Choroby sa dá liečiť za podmienky, že pochopíš jej príčiny. Pozri www.institut.celostnimedicina.cz

Strava je hlavný liek na cukrovku, nie však založená na glykemickom indexe, ale na rýchlosti vstrebávania cukru. Rýchle cukry - jednoduché cukry ako repný, ovocný, z medu a pod. sa netrávia a okamžite idú do krvi, zaťažujú pankreas a ten zlyháva. Tieto cukry treba zo stravy vylúčiť.
Pomalé cukry polysacharidy s vlákninou a minerálmi sa trávia a pomaly uvoľňujú. Nie sú záťažou pre pankreas, naopak svojimi zložkami ho posilňujú. Obsahujú ich celé obilné zrná ktoré sú hlavnou zložkou liečebnej stravy. K tomu zeleniny tepelne upravené pestrými spôsobmi. Si v situácii, keď stav môžeš zvrátiť, tak zapracuj na sebe, aby si sa nedostala do štádia, keď to bude už veľmi ťažké, drž sa.