Zistili mi cukrovku ako sa mám s tým vyrovnať? Liek - Januvia

Príspevok v téme: Zistili mi cukrovku ako sa mám s tým vyrovnať? Liek - Januvia
dia-život

Pred 10-i rokmi ako tehotná som mala poruchu tolerancie gluk.Mala som držať dietu.Po pôrode som bola v poriadku.Pred týždnom som bola na odber krvi,nalačno sa mi vyšplhal cukor na 7,1.Poslali ma na kontrolu ku diabetologovi.Ten mi potvrdil diagnozu,že už to má byť cukrovka.HbA1C som mala 4,8.Vypísali mi liek Januvia,vraj mám to brať každý druhý den.Máte s tým liekom skusenosti?Ako ste sa vyrovnali so svojou diagnozou?Neide mi to,stále je mi do plaču.Mali sme v rodinnom kruhu cukrovkára vyše 30 rokov,stále ma prenasleduju jej choroby čo dostala k tomu,aj celkový život.Prosím ked viete pomôžte mi s nejakou dobrou radou.Viem,že človek veľa prekoná,aj by som chcela,len zatiaľ mi to moc neide.Prosím skuste mi napísať vaše príbehy,do čoho ste sa chytili,aby ste to vedeli dať na miesto v živote a psychicky byť vyrovnaná!!!!!!!!!!

DiabetikIvo

dia-život,

podľa limitných obmedzení diabetici s diabetom typu 2 nemajú nárok na viacej ako 50ks prúžkov/4 mesiace...

To treba zobrať ako nemilú skutočnosť, proti ktorej môžeš urobiť dve veci:

1. - podať si žiadosť do svojej poisťovne na nadlimitný počet prúžkov. Žiadosť Ti musí potvrdiť tvoj diabetológ s odôvodnením. Tlačivo žiadosti si môžeš stiahnuť z internetu, buď zo stránky svojej poisťovne pokiaľ ju má uverejnenú (pozor UNION takýto formulár na svojej stránke nemá). Vyplniť potom veci čo vieš a dať to svojmu diabetológovi potverdiť - ako jedným bodom zdvôvodnenia by som tam napísal to, že máš diabetes novozistený a potrebuješ časté meranie glykémie pre to aby si sa dokázala naučiť kontrolovať a menedžovať svoj diabetes a to sa nedá ináč iba ako meraním a analýzou nameraných hodnôt v súvislosti s príjmom sacharidov, účinkom antidiabetík a fyzickou námahou.

Viacej informácií ako získať väčší počet prúžkov v čo najkratšom čase nájdeš na webe www.diabetikinfo.sk v príspevkoch od Ivana: "Ako dosiahnuť väčší počet prúžkov do glukometra už teraz...", "casty selfmonitoring ", "RE: cena nadlimitu", "Tlačivá žiadostí si môžete stiahnuť z 1 miesta" a "RE:Tlačivá žiadostí si môžete stiahnuť z 1 miesta"

Ďalšiu diskusiu na tému žiadostí o nadlimitné množstvo nájdeš aj na tomto webe vo vlákne "Skúšali ste žiadať o väčší počet prúžkov do glukometra svoju poisťovňu?" - link: cukrovka.zdravie.sk .

2. - Ak Ti podľa bodu schvália nadlimit prúžkov, nebude to naveky, ale iba max na 3 mesiace a potom budeš musieť žiadať znovu a je vo hviezdach či Ti ich poisťovňa opäť schváli - závisí to od rozhodnutia revízneho lekára poisťovne...

Ak nesúhlasíš s takýmito praktikami a si toho názoru že aj tí diabetici čo majú diabetes 2. typu by mali mať možnosť častejšieho merania glykémie ako im dovoľuje súčasná kategorizácia pomôcok (ani nie 1x za deň) tak sa pripoj k diabetikom, ktorí v tomto čase podporujú Hromadnú pripomienku k návrhu kategorizácie zdravotníckych pomôcok a žiadajú:
1. - väčší počet prúžkov pre deti a tehotné diabetičky, pre dospelých diabetikv na intenzifikovanej a aj konvenčnej inzulínovej liečbe a pre diabetikov liečených perorálnymi antidiabetikami (Tvoj prípad) a diétou
2. - zmenu preskripčných obmedzení na inzulínové pumpy
3. - zrušenie doplatkov na niektoré inzulínové perá
4. - zrušenie doplatkov na niektoré prúžky do glukometrov
5. - plnú úhradu glukometra s hlasovým výstupom pre slabozurakých a nevidiacich diabetikov
6.- úpravu úhrady glukózového senzora na kontinuálne meranie glykémie
7. - zníženie doplatkov na infúzne sety k inzulínovým pumpám
8. - zrušenie doplatkov na inzulínovú pumpu s kontinuálnym meraním glykémie a automatickou ochranou pred vznikom hypoglykémie

Text hromadnej pripomienky si môžeš stiahnuť z adresy: www.4shared.com , heslo na stiahnutie súboru je "diabetik" (bez úvodzoviek).

Najprv je potrebné vytvoriť si svoje konto na Portáli právnych predpisov ( lt.justice.gov.sk ) . Nie je potrebné čakať na potvrdzujúci e-mail, konto je po vypísaní oznamu o zaslaní potvrdzujúceho e-mailu už aktívne a môžeš sa prihlásiť...

Potom musíš ešte vyplniť upresňujúce údaje pre svoje konto - čo všetko je pre umožnenie hlasovaia potrebné vyplniť Ti napovie obrázkový návod, ktorý si môžeš stiahnuť na adrese: diabetikinfo.sk

POZOR! Návod bol vytvorený v roku 2009 pri prvej hromadnej pripomienke, preto podľa neho nehľadaj kde môžeš hromadnú pripomienku podporiť!

Po vyplnení upresňujúcich údajov jednoduchoklikni na "Hlavná stránka" a potom na nej nájdeš odkaz na hromadnú pripomienku pod názvom: "Hromadná pripomienka k návrhu kategorizácie zdravotníckych pomôcok - materiál číslo: 26958/2009-OL" . Keď klikneš na tento odkaz dostaneš sa na stránku kde je pod textom 9-tich pripomienkových bodov v strede tlačítko "Podporiť pripomienku" - klikneš naň a po chvíli sa objaví Tvoje meno, priezvisko, mesto a psč. ako 1. v poradí medzi pripomienkujúcimi...

acido

siofor s alkoholom mu moze sposobit taku hypoglykemiu,ze ho to moze zabit.je velmi prisny zakaz pitia akehokolvek alkoholu
ziadny normalny lekar by mu to neodporucil.

radanaaa

Dokazem si predstavit ako ti je,no radit je lahko nezainteresovanemu.Mna caka tiez podobny problem v kratkej dobe a tiez rozmyslam nad takymito problemami.Caka ma dialyza a tiez budem obmedzena napr. v piti tekutin samozrejme nealko.No a tiez nejake potraviny a myslim aj ovocie.Tiez rozmyslam nad vselicim.Potom si poviem,ze su na tom horsie a tak sa ukludnujem.No a co sa tyka tej cukrovky,tak vas tu na tomto fore obdivujem ako dodrziavate vsetko.Ja mam totizto manzela,ktory ma cukor 11.5 berie liek SIOFOR 1000 {neviem ci som to spravne napisala.No a on nehovorim ze kazdy den ale viac dni v tyzdni ako nie denne vypije 7 dc whisky.Lebo vraj lekarka mu povedala ze ma pit tento alkohol.Ale urcite mu povedala stamperlik a on vypije celu flasu. A nic mu neni.Tak teraz som v rozpakoch ohladom toho alkoholu.Neskodi?

dia-život

Práve nad tým rozmýšlam ako často to mám skontrolovať zo začiatku.Dneska som bola pre glukomer.Dali mi 50 páskov na 4 mesiace plus v krabičke čo sa nachádza tých 10 kusov.viem,nedávaju viac na liečenie tabletkami,ale je to málo.Ci nie?Pokiaľ dôjdem na to aké učinky maju na mna niektoré jedlá,koľko asi môžem a z čoho to bude trvať istý čas.Dneska ráno som mala 5,7,po ranajkách 8,4.Po dvoch hodinách len 4,8.Ked som išla ku doktorke pre glukomer a povedala som ako mi to vychádza,ona mi povedala rýchlo to ide dole,nech skusim len polovičku tabletky ked sa dá prepoliť.Došla som domov,v letáčiku píšu,nedoporučuju to prepoliť.No neviem,skusim./Mala som požičaný glukomer preto som vedela odmerať.Odkiaľ poznám bez merania či su normálne hodnoty?Všimla som si niekedy príde na mna taká panika,nespokojnosť nervôzita,netrpezlivosť.To som mala aj pred tým ako mi to zistili.Ako prišli tie pocity tak aj odišli.Ja som to brala tak,je to od nervov,hormony sa zbláznili ako sa blížim ku prechode.To som už mala aj vlani,no nikdy ma nenapadlo,že by aj cukor to mohol spôsobiť.Odvtedy o tom viem,stále sa sledujem,je to vyčerpajuce.Na večer som už totálne vyčerpaná,zle spím,cítim sa v nejakom kolotoči.Musím sa zmeniť aj kvôli deťom.Chcem byť nadalej ich kludná trpezlivá usmievavá mama.Akurát večer bola u nás svokra že by o dva týždne spravila nejaku oslavu.Maju 50 rokov výročia svadby.Nejaké pohostenie,polievka,vyprážané mäsko,kačica,zákusky,torta,niečo na pitie.Ze by sme tam trošku posedeli,porozprávali,chudák svokor nech má radosť ked aj je chorý,že spolu oslavujeme jeho rodina.Naša rodina,švagor s rodinou,svokrov brat, a oni.Tak asi 12 ľudí.No super,nevhodnejšie ani nemôže byť.Situácia,ked skoro nič nebudem jesť,alkohol nemienim a torta,zákusky?Zatiaľ som nikomu nehovorila na čom som.Aké východisko nájsť z tej situácii?Zučastniť sa tam musím,len za jeden den pokaziť všetko čo horko ťažko budujem nechcem riskovať.Ešte sa chcem spýtať nemení sa menštruácia s tou cukrovkou?Napr,na silnejší dlhší cyklus?Má na to vpliv?Vitaminy sa môžu brať spolu s liekmi na diabetes?Hocijaké?Ked pôjdem k ortopédovi tiež ho mám upozorniť čo beriem na cukrovku?Určite mi vypíše nejaký liek na chrbticu,mám problémy.Poradíte mi?Ako by ste riešili tu situáciu s tou oslavou?

egres

holky aj vam sa hoja rany pri dm1 o dost pomalsie tak ako mne? a pripadne co s tym...vitamin C ? alebo tiez sa len zmierit z tym tak ako z dm ? alebo vas trapy v suvislosti z dm nieco uplne ine?

kikiii

dia-zivot az taky optimista nie som, pri kazdom pichani inzulinu prezivam pocit uzkosti, moja mama,ked mi zbada nejaku modrinu z vpichu,tak sa jej chce plakat.. ale asi som sa s tym po tych dvoch rokoch z casti zmierila (vlastne zajtra mam dvojrocne vyrocie,co mi to zistili..:) mala som aj zachvaty sebalutosti,placu, ale to bolo podporene alkoholom-takze ten neodporucam:)
s tym hladanim roboty-ja ju tiez hladam teraz a nikde nemienim hovorit pri pohovore, ze som chora,ani som nehovorila, mozno by som mala,neviem... z mojho pohladu je to s cukrovkou asi takto: musis byt mudrejsia ako ona:)) proste zistis co ti co sposobuje, co ti zvysuje cukor, co az tak nie. pravidelne jest,vyvazenu stravu, ja si dam aj sladke,niekedy to aj prezeniem,potom to musim spalit,tak napr poumyvam dlazku v celom dome:)) napr som aj zistila, ze pizzu nemozem, lebo nech si pichnem kolkokolvek, vyskoci mi to na 20, ale knedla,alebo cestoviny su u mna v pohode..sama uvidis, co na teba ako posobi, co mozes, co nie

- mira

Držím ti palce, aby sa ti to podarilo.
V každom prípade nejedávaj tropické a subtropické ovocie /mandarinky a pomaranče/, jogurty, maslo a mliečne výrobky, salámy. Naše ovocie len keď budeš mať veľkú chuť, čím menej, tým lepšie, nahraď ho zeleninou.
Tvoj základ stravy by mali tvoriť celozrnné kaše, hlavne z ryže natural, krúpov, ovsa, pšena, pohanky, tie ti zaručia stabilnú glykémiu a regeneráciu pankreasu.
Nech sa ti darí, aj tvojim deťom.
Moja mama má už 30 rokov cukrovku, pichá si inzulín, ja mám stabilnú glykémiu 4,5. Nebojím sa, že ju dostanem. V mojom veku ju ona už mala.

miškovamama

Dia-zivot.
Napíšem Ti príbeh, ktorý sa stal pred rokom. Ešte pred tým ale musím uviesť, že dedičnosť a genetická dispozícia je vraj najvačším dôvodom najma u cukrovky 1. typu. My sme ju nikdy v rodine nemali. A teraz ten príbeh :
Pred povinným očkovaním dňa 12.1.2009 bol môj syn zdravý chlapec, absolvoval dňa 12.1.2009 preventívnu prehliadku, na ktorej bol posúdený za zdravého a schopného prijať očkovaciu látku, mal nula vymeškávaných hodín v škole, bol výborný žiak, fyzicky veľmi aktívny. Po pár dňoch musel byť akútne hospitalizovaný v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni, kde zistili u neho nevyliečiteľnú cukrovku 1. typu – inzulín si pichá 4x denne. Súčasne mu bola diagnostikovaná znížená činnosť štítnej žľazy. Uvedená choroba mu znemožnila vykonávať jeho záľuby tak, ako to bolo ešte nedávno. Bola som vyrozumená, že syn nebude môcť študovať z dôvodu choroby také zameranie, aké mal v životných plánoch.

Tak sa z môjho syna stal v najkrajšom veku občan s ťažkým zdravotným postihnutím.

Dnes je z bezstarostného chlapca otrok inzulínových ihiel. Je na ne odkázaný a bez nich je jeho život v súčasnom období nemysliteľný. Musí si niekoľkokrát denne merať hladinu cukru v krvi – glykémie, čo má za následok dopichané prsty a veci, čo s tým súvisia – tras rúk, škaredé písmo, .....
Ale to nie je všetko. Okrem toho si štyrikrát denne musí pichať dávku inzulínu. Do ruky, do nohy, do stehna, do brucha.....

Tiež som zo začiatku myslela, že sa zbláznim a brala som aj nejaké lieky. No musíme sa zmieriť s tým, že vyliečiť to nejde, len aby sa nepridružili iné s cukrovkou súvisiace diagnózy.

Tak veľa sily, deti Ťa potrebujú....