Lumbalna punkcia

Príspevok v téme: Lumbalna punkcia
sydney

Zajtra ma caka lumbalna punckia, trochu sa bojim a uz som si co-to nasla na internete. Viem ze sa z toho neda ochrnut,lebo sa to berie z miesta,kde uz miecha nesiaha.Ale chcem sa spytat, kto s tymto vysetrenim mate skusenosti? Hlavne po vysetreni,viem ze z zoho boli hlava a tak...ale nieco viac...ci vas vobec okrem toho lezania pustia aspon von z izby:)

ahjajjaj

ahoj, neviem ako krvná zátka, ale po lumbálke môže trvať aj dva týždne, kým Ťa prestane bolievať hlava. Dovtedy by si určite nemal nikam chodiť, mal by si prevažne ležať, resp. mať položenú hlavu, a po prepustení z nemocnice domov by bolo dobre, keby sa o Teba chvíľu niekto staral, v tom zmysle, aby si mal jedlo a aby si mohol čo najviac oddychovať. To vyšetrenie by som odložila na neskôr.

HRG

Ahojte. Som po lumbalke uz treti den v nemocnici robili mi ju obycajnou ihlou /chcel som tu atraumaticku ihlu ale v nemocnici ju nemali/a dostal som hned po 24 hodinach ten postpunkcny syndrom najprv ale som 7 hodin veselo chodil ze je vsetko ok lebo v nemocnici mi povedali ze mozem uz chodit no potom na obed to uz zacalo-bolest hlavy nenormalna. Pritom som odlezal poslusne 24 hodin na chrbte bez pohybu a vypil som 3litre vody no aj tak mam hrozne bolesti hlavy kvoly tomu len lezim. Bolesti su tak silne ze uz po paru sekundach zacnu co sa postavim a boli ma aj krk aj led sedim tal ma boli hlava je mi na zvracanie. Ani na Wc neviem poriadne kvoly tomu ist a tazko sa mi kvoly tomu aj je na stole, preto som si dal stolik k postely. No v nemocnici to sestricky nechapu a mi hovoria ze mozem uz chodit nech si nevymyslam no ja to vobec nezvladam z tej bolesti. Dnes som poprosil doktorku na vizite ze ci by mi nemohli spavit tu krvnu zatku- lebo ma uz v piatok chceju poslat domov no ja mam ukrutnu bolest hlavy a krku a zaroven je mi na vracanie ako mam ist takto domov? Pani doktorka mi povedala ze oni tuna v Nemocnici ziadne krvne zatky nerobia. Lumbalku mi robili v pondelok dnes je streda. A to najhorsie natom je ze o 7dni mam ist na magneticku rezonanciu srdca lebo je tam podozrenie na zapal ktora je az v Bratislave a ja som z vychodneho slovenska a to je dialka+v takom stave nedokazem ist ani na wc nie to do Bratislavy. Prosim vas ak mam taketo tazkosti a mam termin ktory som uz kvoly nemocnici prelozil a teraz musim tam ist+ v takom stave asi tazko to zvladnem- preto sa spitam nemali by mi tu krvnu zatku spravit ak vidia ze som natom tak zle a ze sa to vobec nezleosuje ani po novalgine?Pritom som cital ze po krvnej zatke ustupia tazkosti po dvoch hodinach- ze len to pomoze.

HRG

Ahojte. Som po lumbalke uz treti den v nemocnici robili mi ju obycajnou ihlou /chcel som tu atraumaticku ihlu ale v nemocnici ju nemali/a dostal som hned po 24 hodinach ten postpunkcny syndrom najprv ale som 7 hodin veselo chodil ze je vsetko ok lebo v nemocnici mi povedali ze mozem uz chodit no potom na obed to uz zacalo-bolest hlavy nenormalna. Pritom som odlezal poslusne 24 hodin na chrbte bez pohybu a vypil som 3litre vody no aj tak mam hrozne bolesti hlavy kvoly tomu len lezim. Bolesti su tak silne ze uz po paru sekundach zacnu co sa postavim a boli ma aj krk aj led sedim tal ma boli hlava je mi na zvracanie. Ani na Wc neviem poriadne kvoly tomu ist a tazko sa mi kvoly tomu aj je na stole, preto som si dal stolik k postely. No v nemocnici to sestricky nechapu a mi hovoria ze mozem uz chodit nech si nevymyslam no ja to vobec nezvladam z tej bolesti. Dnes som poprosil doktorku na vizite ze ci by mi nemohli spavit tu krvnu zatku- lebo ma uz v piatok chceju poslat domov no ja mam ukrutnu bolest hlavy a krku a zaroven je mi na vracanie ako mam ist takto domov? Pani doktorka mi povedala ze oni tuna v Nemocnici ziadne krvne zatky nerobia. Lumbalku mi robili v pondelok dnes je streda. A to najhorsie natom je ze o 7dni mam ist na magneticku rezonanciu srdca lebo je tam podozrenie na zapal ktora je az v Bratislave a ja som z vychodneho slovenska a to je dialka+v takom stave nedokazem ist ani na wc nie to do Bratislavy. Prosim vas ak mam taketo tazkosti a mam termin ktory som uz kvoly nemocnici prelozil a teraz musim tam ist+ v takom stave asi tazko to zvladnem- preto sa spitam nemali by mi tu krvnu zatku spravit ak vidia ze som natom tak zle a ze sa to vobec nezleosuje ani po novalgine?Pritom som cital ze po krvnej zatke ustupia tazkosti po dvoch hodinach- ze len to pomoze.

Veron14

Takze aj ja mám už po lumbalnej punkcii,dnes je to práve tretí deň. Nebojte sa toho, dá sa to zvládnuť. Treba zhlboka dýchať a zatnúť päste pri odbere a nepohnuť sa. Mám 26 rokov a som žena, tak som si po tom trosku poplakala,ani nie z bolesti, skôr z toho psychického vypätia pred tým zákrokom. Nemám už žiadne bolesti hlavy, 2 hod po výkone musíte ležať na bruchu a potom na chrbáte. Ja som už normálne v ten deň večerala v sede a chodila som aj na wc, pila veľa coca coly. Prvá noc bola pre mna ťažká, tak som si zazvonila a poprosila sestričku o liek od bolesti, bolela ma hlava. Bolo to najlepšie rozhodnutie. Liek mi Pomohol a už som potom normálne spala, dokonca mi dovolili si dať aj vankúš pod hlavu vnoci a spala som na boku. Lebo by som sa asi inak zbláznila a nezaspala. Inak som sa snažila ležať aj další cely deň, čo najviac oddychovať. Výsledky mám dobre,dufam, že aj vy všetci ktori to podstúpite tak to zvládnete tak dobre a nemáte sa čoho naozaj báť. Ak Vám bude zle, neváhajte a poproste sestričku o liek ,zbytocne dá netrápte, na to sú tam ,aby Vám pomohli. Dodržiavajte čo Vám povedia. Mne robili dva vpichy ,lebo sa to na prvýkrát nepodarilo,možno aj preto má to bolelo, zevraj to iných neboli. Ale nie je to nevydržateľna bolesť a trvá to naozaj iba chvíľočku :) už je rok 2019, diskusie z roku 2009 sú už staré a desivé , najlepšie si nič ani nečítajte , čo sa všetko môže stať. Ja som poprosila moju maminu nech si to naštuduje v komentároch a povie mi čo druhí hovoria,lebo to inak zbytocne vydesi človeka. Ja som si predtým prečítala o tým iba z naozaj medicínskych stránok a veľmi malo,video ako to vyzerá som si pozrela až dva dni po zákroku ?tak Vám drzim ešte raz všetkým palce, veľa síl Vám prajem a dufam, že vase výsledky budú dobre alebo že Vám vďaka tej punkcii aspoň prídu prečo máte tie problémy a dajú Vám liecbu a bude Vám lepšie :) ako sa hovorí všetko zle je na niečo dobre ,tak ak ta punkcia je nepríjemná ale aspoň Vám odhalí problémy , ktoré sa potom budú môcť konecne riešiť :)

sinka

nika ked ono je to u kazdeho ine, aj pri tom odbere tenkou ihlou je lepsie lezat vacsinu dna, lebo mozu nastat bolesti, ja som po punkcii nemala nic ziadny problem, dve hodiny asi som si pospala a bolo okej ale potom dalsie dni som mala bolesti hlavy a neskutocne

Nika 1171

Tak sa pripájam aj ja....Akurát teraz som tiež podstúpila LP na lôžkovej časti neurológie. Pán doktor mi vysvetlil postup a možné pospunkcne symptómy. Najprv sa robí odber tenuckou ihlou,po ktorej sa následne leží cca 4 hodiny a bolesť hlavy není žiadna.
Ak náhodou odber nebude možný tenkou ihlou,nastupuje na radu hrubá ihla, po ktorej sa musí už ležať 24 hodín a môžu nastať aj tie spomínané bolesti hlavy. Mne pán doktor spravil odber tenkou ihlou a žiadne bolesti som nemala.. není to také strašné ako to tu píšu??

Macejko18

Lumbalnu punkciu mi robili pred rokom. Zakrok prebehol po sediacky v ambulancii, nasledne som sa presunul na "lozko", kde som sa nevedel vystriett (kratka, prelezana postel). Po 45 min. lezania na bruchu mi sestricka kazala otocit sa a dala mi infuziu. Po hodine som dostal instrukciu, ze mozem chodit na wc, ale so sklonenou hlavou.
Dva dni bolo v pohode, na treti den som sa pytal domov a vtedy to prislo (po prepusteni z nemocnice).

Hrozne bolesti hlavy (mal som chut hlavou prerazit mur), Tri tyzdne som musel byt vo vodorovnej polohe, vratane jedenia. Akonahle som vstal, hned sa prudka bolest vratila. Vzapati dosli nocne mory, depresie a panicke ataky. Plus sa pridali problemy s vysokym tlakom az do hodnoty 200/110, volali sme zachranku.
Na radu od rodinneho znameho, ktory si presiel tym istym, som zacal uzivat Galvex 500mg- magneziove tablety 2-4 na noc, ktore ciastocne pomohli.

Pomohlo mi odist z bytu a mesta na chalupu, kde som sa liecil v prirodnom prostredi - co znamenalo mesiac PN. Nebol som schopny cestovania v MHD ci samostatneho presuvania, soferovania...
Kym som sa z toho dostal do ok stavu, presiel skoro rok.

Odporucenie: ak to uz naozaj musite absolvovat, striktne trvajte na 24 hod. lezani v klude s bazantom alebo si obstarajte atraumaticku ihlu na zakrok.
Pozitivne chcem dodat, ze kamaratkin 12-rocny syn zakrok absolvoval v Rooseveltovej nemocnici v BB, kde boli vsetky postupy dodrzane, lekari a pesonal mali ozaj dobry pristup a on nemal ziadne negativne nasledky.
Treba si tiez uvedomit, ze nejde len o fyziologicky aspekt zakroku - v mojom pripade to malo velky dopad na psychicke zdravie - ktore som musel riesit az u psychologa.