Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

Denz

Vitamín C
dôležitý antioxidant, ktorý chráni telesné tkanivá, podporuje hojenie rán, stimuluje tvorbu bielych krviniek
dlhodobé užívanie zvyšuje množstvo voľných radikálov, ktoré sa podieľajú na rakovinových ochoreniach
nebezpečný účinok hrozí najmä počas infekcie a pri užívaní vysokých dávok železa, nadbytok podporuje vznik močových kameňov

indi88

Zdravim tak ja som si zohnal acidum ascorbicum (kys.askorbova)priamo z lekarne sice to trosku trvalo ale napokon mi ho objednaly 100g za 3.48eura je to od firmy Galvex len neviem ci to je ciste alebo co lebo na skatulke nieje nic napisane dakujem

bublik

no dobre, takze konkretne aky pripravok si mam pytat v lekarni, ked chcem jest vyssie davky vit.C, taky v ktorom je co najmenej umeliny a je u nas dostat? ako to vyzera s cenou?

damian

Studia bezpecnosti vitaminu C z r 2005 z Medzinarodneho zurnalu toxikologie:

Elmore AR. Final report of the safety assessment of L-Ascorbic Acid, Calcium Ascorbate, Magnesium Ascorbate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Sodium Ascorbate, and Sodium Ascorbyl Phosphate as used in cosmetics. Int J Toxicol. 2005;24 Suppl 2:51-111:

“Ascorbic Acid is a generally recognized as safe (GRAS) substance . . . Mice given Ascorbic Acid subcutaneous and intravenous daily doses (500 to 1000 mg/kg bw) for 7 days had no changes in appetite, weight gain, and general behavior; and histological examination of various organs showed no changes. Ascorbic Acid was a photoprotectant when applied to mice and pig skin before exposure to ultraviolet (UV) radiation. . . . Pregnant mice and rats were given daily oral doses of Ascorbic Acid up to 1000 mg/kg bw with no indications of adult-toxic, teratogenic, or fetotoxic effects. Ascorbic Acid and Sodium Ascorbate were not genotoxic in several bacterial and mammalian test systems, consistent with the antioxidant properties of these chemicals. . . These data coupled with an absence of reports in the clinical literature of Ascorbic Acid sensitization strongly support the safety of these ingredients."

Teda, bezpecnost vitaminu C je fakticka a nevyvratitelna.

RNG

Dakedy mi to pripada skoro ako keby farmaceuticke spolocnosti naschval pridavali rozne chemikalie do vitaminu C, lebo keby chceli naozaj vyrobit a predavat cistu kyselinu askorbovu, mohli by ju predavat praskovu ako kyslidlo, bez pridavkov alebo v zelatinovych kapsuliach ci uz zo zivocisnej zelatiny alebo pre vegetarianov z modifikovanych celuloz(extra vlakniny do tela sa nam vzdy zidu.
V kapsuliach by to bolo samozrejme drahsie, pilule su lacnejsie, ale jedna sa o zdravie, takze trochu extra je hocikto ochotny zaplatit za lepsi produkt a kto nie, pre toho je cisty prasok kyseliny askorbovej vo velkych krabiciach.

RNG

keby len mastenec, ale aj zlte farbivo, titanovu belobu(oxid titanicity) a selak. Ani jedno z tychto eciek nie je potrebne telu a ked sa absorbuje, len zamoria.

borko

fúha, čiže v Celaskone je mastenec!! Kurnik, keby som to vedel, tak to nejem uz pol roka, od kedy som zacal brat denne 1-2g C obyčajného Celaskonu. Sú nejaké dôkazy alebo prinajmenšom dohady, čo by mohol mastenec v tele sposobiť, kedze sa pravdepodobne v tele usadzuje, ci sa nejako dá vylúčiť? Čo vlastne vieme o mastenci?