Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Roolie

Bosco,

dakujem Ti velmi pekne za vycerpavajucu odpoved. Cakaju ma teraz rehabilitacie, tak hadam to bude lepsie, lebo pokial uzivam Myolastan je to OK, ale ked ho uz nemam tak sa to vracia spat. V januari mam ist na dalsi OZON ale Mucike mi poradila, ze nech si ho dam pichnut urcite pod CT, lebo inak nie je zaruka, ze to pichnu na spravne miesto. A po spickach chodit mozem, akurat mi robi problem postavit sa na paty, ale to nie je az taka tragedia. Tak budem cvicit jak drak! :) Tesim sa, lebo ti, co nezazili tieto bolesti v mojom okoli len neveriacky pozeraju na mna ze o com im to rozpravam ... A v robote stale sedim, mozno, keby som mohla robit postojacky by to bolo lepsie.
Vsetkych Vas pozdravujem, Dafne, Malaanka, Miro70, Mucike, Nanenka, Jirko, a zelam nadherne sviatky :)

miro70

Ahoj všetci
neviete niekto poradiť dobré relaxačné kreslo, potrebujem robiť aj na notebooku síce po ležiačky sa to dá ale tiež to nie je bohvie čo, mne vyhovuje poloha ani sed ani ľah tak niečo medzi tým....Ďakujem

Bosco

Roolie
tvoje MR je zo 6.3.2011. Taiwanský lekár sa ani nepozrel na moje CT staré jeden mesiac. Hovoril, že stav chrbtice sa môže meniť každý deň. To platí aj u teba, možno teraz ti niečo tlačí na nervové štruktúry. Ale ak sa postavíš na špičku, a dokážeš chodiť bez problémov, tak rehabilitácia by ti mohla pomôcť, len musíš byť trpezlivá. Musíš sledovať, kedy ti noha tŕpne a vyhnúť sa týmto činnostiam. Mne osobne je najhoršie keď sedím. Ak máš nohu menej citlivú ráno znamená to, že nemáš najvhodnejšiu polohu pri spaní. Ako som už písal, ja som bol na tom oveľa horšie. Mal som necitlivú celú ľavú nohu vrátane sedacieho svalu, keď mi pichli injekciu, tak som to takmer necítil. Nohu som ťahal za sebou.
Pretože celý život športujem a moja odrazová noha pri športe bola práve postihnutá ľavá, moja prvá otázka na lekárov bola, kedy sa budem môcť vrátiť k športu. Povedali mi, že práve preto ma treba čím skôr operovať, aby sa nepoškodil nerv a ak sa operácia podarí, mohlo by to byť ako predtým. Ja som sa však rozhodol pre konzervatívnu liečbu. Zatiaľ sa ešte necítim na stopercentnú záťaž a od apríla nešportujem. Poznám kamarátov, ktorí po hernii športujú ako predtým, ale každý si musí zvážiť, akú mieru rizika je ochotný podstúpiť a podľa toho si vybrať aj druh športu. Neurológ mi neodporučil športy pri ktorých sa skáče, lebo nárazy pôsobia negatívne na chrbticu, čiže ak volejbal tak len libero, nie pod sieťou. Badminton aj keď to nevyzerá, nie je veľmi vhodný podobne ako tenis, lebo je tam jednostranná záťaž, keď udieraš niekoľko hodín raketou jednou rukou. Mňa týždeň pred hospitalizáciou pri badmintone začínalo bolieť lýtko, myslel som si že mám natiahnutý sval no na druhý deň ma to vždy prešlo, tak som pokračoval a koniec už poznáš. Mám známeho tenistu, ktorý pred dvomi mesiacmi ležal v nemocnici s herniou a parézou nohy a jednou z príčin bol údajne aj tenis. Snowboard v žiadnom prípade, tam je riziko zranenia chrbtice aj pre zdravých. Neurológ mi odporučil plávanie, ale taiwanský lekár mi zakázal plávať prsia, jedine môžem plávať znak. Môj názor je asi taký – športovať áno, ale s mierou a len rekreačne, tu asi platí dvojnásobne, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.

Roolie

Bosco

prosim Ta, kedze som tu uplny novacik este, chcem sa spytat, ci podla Vas vsetkych uz budeme zit vsetci ako dochodcovia? Nebudem moct uz s herniou sportovat? Napriklad len hrat bedmminton, ping pong? Niekto tu uz spominal tie stupne jednotlive tych hernii, ale ja som z toho jelen. Vcera som dobrala infuzie a mala by som zacat rehabilitovat, poslala ma doktorka do Vojenskej nemocnice tu v BA, tak sa tam musim prihlasit.
Moje MR:
MR LS chrbtice z 6.3.2011

V sagitálnej rovine zobrazený úsek Th10-S2. Conus medullaris v úrovni L1/2. Telá stavcov neznížené bez patologiockých ložiskových Si zmien. Spinálny kanál má primerané rozmery.

V priestore L3/4 je disk desikovaný, pozorovať tu minimálny bulging disk mediálne s hypersi líniou svedčiacou pre anulárnu dysrupciu, bez známok útlaku nervových štruktúr.

V úrovni L4/5 sú degeneratívne zmeny disku, je desikovaný, celkovo znížený, naznačené deg. zmeny krycej platničky Modic I., prítomné je 4,7mm mediálne vyklenutie disku s kaudálnou propagáciou s naliehaním na durálny vak.

V L5/S1 je disk desikovaný, paramediálne vľavo pozorovať protrúzyiu disku s anulárnou dysrupciu, bez zjavného útlaku nervových štruktúr. V ostatných úrovniach bez známok vyklenutia disku, bez útlaku nervových štruktúr.

Záver: Mediálna hernia disku L4/5, deg. zmeny v L3-S1, bulging disku L3/4 a ľavostranná protrúzia disku L5/S1 obe s anulárnou dysrupcoiu, bez evid. útlaku nervových štruktúr.

Ked mi tam pisu, ze to mam bez utlaku nervovych struktur, tak preco mam pravu nohu od kolena dolu akoby ani moja nebola? Mravencenie, brnenie, a celkovo aj pocitovo je ta noha menej citliva akoby. A to som mala stavy, ze to bolelo tak, ze som nemohla spavat, ze to mam spazmu. Ako dlho to moze trvat? Moze to poskodit nerv? Moja neurologicka mi nikdy nic nevysvetli :( A ja vsetko hladam na nete a zistujem ako taky patraci pes :( dakujem za odpovede.

Bosco

Nanenka, malaanka, dúfam, že to najhoršie už máte za sebou a želám Vám, aby sa každým dňom Váš zdravotný stav už len zlepšoval. Tá kniha je super nápad a keby si ju doplnila o skúsenosti všetkých ľudí z tejto diskusie, aj lekári by sa mali z čoho učiť. Spomínala si kýchnutie. Na to veľký pozor, práve to bolo spúšťacím mechanizmom mojej hernie. Jedno ráno keď som vstal a išiel z postele som kýchol práve vtedy, keď som stál na jednej nohe. Vtedy sa mi niečo pohlo v krížoch a zacítil som tupú bolesť v sedacom svale. Samozrejme som tomu nevenoval pozornosť. Hral som ďalej voleybal, badminton..., nosil ťažké bremená. O dva týždne som už ležal v nemocnici. Až ma mrazí, keď si predstavím čo všetko som robil s herniou. Ja polohovateľnú posteľ nemám, ale keď ležím na chrbte, tak si pod stehná niečo podložím (napr. väčší vankúš), čím si odľahčím chrbticu v drieku. Kto má problém s L4/L5 a L5/S1 môže skúsiť, možno pomôže.

malaanka

nanenka
môžeš poradiť ako a kde zohnať polohovateľnú posteľ?
Pri mojich pretrvávajúcich problémoch,by som ju potrebovala už teraz.
mucike
zatiaľ sa nemôžem sťažovať,pretože musím čakať asi mesiac,kým sa vstrebú hematomy,potom kontrolné MRI a až potom sa bude všetko riešiť.
Dafne
ja mám výbornú neurologičku,ktorá mi všetko zabezpečuje,vrátane kontroly.
Sama povedala,že neurochirurgovia nevyšetrujú.Oni len napíšu návrh na niektoré doplňujúce vyš. a posudzujú a operujú.
Takže základom kontroly je dobrý neurolog.

milka 3

Ahoj nanenka no ja som nemala chvalabohu až take problemy .Hned po operacii som sa postavila o polnoci a ked som prisla na 6 den domov bolo všetko ok ale teraz posledne dva tyždne ma zase začala strašne boliet ta ista noha čo pred operaciou a chodim na injekcie doktor neurolog povedal že sa mu to nepači ta hybnost nohy by mala byt už lepsia a bolesti by som mala pocitovat podla neho iba občas čo ja mam stale tak uvidim inač už končim 18.1 .2012 PN tak neviem čo dalej ked do prace si s tými bolestami netrufam . Ale tebe prajem všetko dobre a a aj všetkým ostatnym spolutrpitelom

miro70

ahoj dafne
ja chodím na kontrolu asi 70km a vážne s doktorom som cca 10 min...najviac sa mi páčilo keď som bol na kontrole po druhej op... doktor sa ma pýta vy ste tu prišli že máte problémy po tej prvej operácií...a ja mu na to nie ja som prišiel na kontrolu po tej druhej operácií, operoval ma aj prvý aj druhý krát:)) ale beriem to, asi toho majú veľa...ako si písala aj ty tie kríže trápia aj mňa a to sa na ne celkom hnevám lebo fakt poctivo cvičím každý deň, posledne dva týždne mi bolesti od chrbtice idú hore do hrudníka, v noci potom od nervozity nemôžem spávať takže celkom si užijem ešte že nechodím do práce to by som asi nerozdýchal, bol som aj na EKG či tie bolesti nie sú zo srdca
ale našťastie nie, je to ten chrbát...držím všetkým palce a nech je už len stále lepšie a Šťastné a Veselé :)

Nanenka

Opäť pozdravujem všetkých.

Ďakujem Vám za prejavenie spolupochopenia, spolupatričnosti a uznania. Ja sama sebe sa naozaj čudujem, že som to zvládla. Ale chcela som a musela som.
Pomaličky sa mi zdravotný stav zlepšuje, cítim to na tom, keď chodím, dokonca sa sem-tam postavím už aj z postele sama.
Inak v tej knihe, čo plánujem napísať, tak uvediem aj nejaké moje "finty" a "odporúčania" ako napr. čo robiť keď sa Vám chce kychnúť a doslova "musíte" tomu zabrániť - teda čo mne pomohlo, ďalej napr. aj to, že doma mám polohovateľnú posteľ a odkiaľ je možné si ju zabezpečiť atď. Verím, že to budú rady, ktoré pomôžu iným, pretože na väčšinu som "prišla" sama. Teda skôr ma k tomu donútil môj zdravotný stav :-)

Prajem Vám všetkým príjemný večer a dúfam, že milka3, malaanka, mucike a dafne tiež pociťujú pokroky.