Co robite v tomto pripade?

Príspevok v téme: Co robite v tomto pripade?
Andel

Co robite v pripade, ze mate neustale cely den vysoke glykemie? Uz druhy den sa nemozem zbavit vysokych glyciek. Mam pocit, ze si pumpujem vodu a nie inzulin. Zmenila som pod, otvorila novy inzulin, zvysila bazal aj bolus a nejako to nejde dole (uz druhy den sa pohybujem v cislach 11-17!) Bojim sa uz aj nieco zjest a ak nieco zjem napumpujem 1.5 krat tolko inzulinu ako normalne. Niekto kto uz zazil podobnu situaciu? Mne sa to za moju cukrovkarsku historiu deje prvy krat. Vacsinou to zvysenie bolusu vyriesi, tentokrat vsak ziadna zmena.

kamari

Adriana, myslíš to tak, že ak máš po hypo a jedle glykémiu napr.18, tak nepripichuješ inzulín? Nevadí, že sa Ti to samo upraví až v priebehu 2 dní?

pier

kamari ano myslel som obojstrannu vymenu jedalnička v hociktory pracovny alebo vykendovy den si možmeme vymeniť cez email spisane (zjedene)jedlo a davky inzulinu...ja som to tak par krat nosil dietnej sestre do ordinacie,kde sme to rozoberali,ale ja som skôr myslel na take dni ktore dietna sestra nemusi chapať,kedže nema diabetes,vieš,su aj dni,ked nejem ako robot v presne stanoveny čas a presne množstva SJ atd...tu je môj mail: peter135@centrum.sk
ak ti 2j rychleho inzulinu stiahli glymku z 18.7 na 6 jednotky,tak to si dosť citliva na rychly inzulim...je pravidlo ktore vravi že 10 mmol glykemie cukru v krvi zniži na normal 1 jednotka rychleho a na 12 mmol treba pichnuť 2j inzulinu,lenže v tvojom pripade by to bolo vela...takže naozaj plati že každy si musime najsť tie svoje davky...alebo možno su tam ešte ine činitele ktore to (samozrejme u každeho inak ) ovplyvnuju.

kamari

Ahojte. Aj ja som rada, že toto fórum existuje. Určite mi dodalo odvahu a takú nejakú istotu, že bojujem s tou našou mrchou správnymi zbraňami, lebo ako čítam,tak podobne postupuje väčšina z Vás. Neviem si predstaviť, že by som mala len chodiť s glukomerom, inzulínom a jedlom a podchvíľou sa merať a dopichovať a tak dokola. Snažím sa funguvať úplne normálne ako predtým, akurát som zmenila stravný lístok - aj to nie nejak rapídne, lebo som aj pred tým jedla väčšinou zeleninové šaláty, len som si k nim dopriala napr.cestoviny, čo si teraz nedovolím a asi jem viac mäsa (bieleho)- a začala som aspoň trochu športovať. Fakt je, že dakedy si celý deň ani nestihnem odmerať cukor - pri 3 detičkách mám stále čo robiť- ale HbA1C je zatiaľ ok.
Pier, kľudne si s tebou vymením hodnoty mojich glykémií s pokecom o jedle - neviem, či tu na fóre alebo cez e-mail, napíš. Nemám síce tak veľa skúseností, ale napíšem Ti, čo som zatiaľ zistila a budem rada, ak mi napíšeš aj Ty svoje pozorovania. Veľa z toho totiž využijem. Napr. už nejdem behať, keď mám 4,4...
Včera som napr. nestihla večeru v nutne obvyklom čase, ale asi o 1,5 hod neskôr. Jasné, že už mi dochádzali baterky, ale zjedla som len 1 ks celozrnného ražného chleba. Lenže potom ma premohol hlad a dala som si asi 4-5 pol lyžíc musli. Nevedela som, či dopichovať, lebo teraz si Novorapid nepichám, len keď zjem viac ako mám odsledované, že môžem. A včera som po 2 hod zmerala a - 18,7!! Zrejme som pred večerou mala väčšie hypo ako som si myslela. Tak som bodla 2j Novorapidu a odmerala po 2 hod - 5,9.
Vlastne už som zistila, že keď mám po jedle glyk. do 12, tak nesmiem nič dopichovať, lebo rapídne letí dolu. Tiež som už uvažovala, či mi treba inzulín, keď mávam hypo aj len pri 8j Lantusu bez rýchleho inzulínu ale to len vtedy, keď dodržím svoju dietu a hýbem sa. Akonáhle niečo poruším, skonštatujem, že DM1 je tu....
Na druhej strane - dá sa s ňou v pohode existovať, sú horšie veci, pri ktorých nemajú ľudia šancu ...

pier

Andel
dnes mam fasa naladu,bol som v solnej jaskyni a citim sa skvelo,tak ma napadlo,ze ti odpišem (volnesim podanim) na tvoju uvodnu otazku,že čo robim v tom pripade ak mam dlkši čas vysoku hladinu....
teda okrem toho dopichovania a pichania si do prsta(maliček pravej ruky mi na to služi asi 15 rokov....každy sme ini:-)) čakam na hypo :-)))) (ked to prešvihnem xixi) ale nie nie,čakam až to proste klesne,aj ked by som si mohol v tedy pomoct hybanim sa,paradoxne prave vtedy sa mi nechce.... ked si uvedomim,že doteraz som v podstate s tymi pocitmi (pri hypo,hyper)žil sam a teraz mozem volne pisať a viem ze nieco podobne zazivaju aj ini ludkovia,tak je mi akosi lepšie...iste bremeno tu odpada...no fakty zostavaju stale faktami a ktomu kazdučinka nova sekunda je ina...je uplne nova.......nikdy neviem čim "peknym" ma zase prekvapi takze zostava len dufať ,že vsetko bude ok....ak človek počuje ze sa niekomu čosi zle prihodilo,tak si povie,že jemu sa to nemože(nesmie)stat,čo je v podstate spravne...ale plati aj,že človek si niekedy nevyberie...my jednotkari sme toho živym prikladom....

RNG

len poznamka, v peceni sa nachadza az 120 gramov glykogenu, to je ekvivalent vasich 12 SJ, ktory sa moze vylucit kedykolvek do krvi...

katarina53

kamari, treba myslieť na to, že"dobrá" východisková hodnota môže klesnúť, pretože svaly spotrebujú viac cukru ako pri telesnom kľude, čo iste vieš. Myslím si,že u Teba došlo ku zníženiu hladiny cukru v krvi až 4-6 hodín po cvičení a preto to hypo. Ak plánuješ pohyb, pichni si menj inzulínu. Ak pohyb neplánuješ a inzulín máš už pichnutý, treba dojedať takto: na každých 45 min trvania: mierna záťaž 1-1,5 SJ vo forme ovocia, džúsu, ak sa jedná o strednú záťaž, tam je toho viac.

katarina53

kamari, treba myslieť na to, že"dobrá" východisková hodnota môže klesnúť, pretože svaly spotrebujú viac cukru ako pri telesnom kľude, čo iste vieš. Myslím si,že u Teba došlo ku zníženiu hladiny cukru v krvi až 4-6 hodín po cvičení a preto to hypo. Ak plánuješ pohyb, pichni si menj inzulínu. Ak pohyb neplánuješ a inzulín máš už pichnutý, treba dojedať takto: na každých 45 min trvania: mierna záťaž 1-1,5 SJ vo forme ovocia, džúsu, ak sa jedná o strednú záťaž, tam je toho viac.

katarina53

kamari, treba myslieť na to, že"dobrá" východisková hodnota môže klesnúť, pretože svaly spotrebujú viac cukru ako pri telesnom kľude, čo iste vieš. Myslím si,že u Teba došlo ku zníženiu hladiny cukru v krvi až 4-6 hodín po cvičení a preto to hypo. Ak plánuješ pohyb, pichni si menj inzulínu. Ak pohyb neplánuješ a inzulín máš už pichnutý, treba dojedať takto: na každých 45 min trvania: mierna záťaž 1-1,5 SJ vo forme ovocia, džúsu, ak sa jedná o strednú záťaž, tam je toho viac.

pier

adriana pumpa napodobuje produkciu (krivku) zdraveho pankreasu plus je doladovana potrebam jednotlivca,ale to vieš...v tom ma pumpa navrch od pera...tam nehrozi koniec učinku alebo jeho maximalne posobenie,alebo doznievanie inzulinu...to pumpuje stale podla programu...ale aj tak je možnosti milion ako sa glykemia zachova.....

taka mala uvaha ma napadla...možno od veci ale napišem,prečo nie.....sice sme si tu chorobu NEVYBRALI,ale musime s nou bojovať...niečo ako v stredoveku bežny ludia pre rozmari kralov museli braniť svoje uzemia ktore im pravom patrili a platili za to kruto....iba ina doba,ine zbrane(alebo lepšie uplne ine zbrane) ine postavy...ale všetko rafinovanejšie...hodne našej doby...viem kecam,ale trochu pravdy na tom je,ak sa na to človek pozera z isteho uhla.Vsetko ako keby bolo čo raz zložitejšie a rafinovanejšie...ešte aj tie virusi,jedno či tie v pc alebo v tele obete....

adriana

Andel,to bude tým,že si dopichla inzulín,pravdepodobne si mala v noci hypo,a ráno ti to potom vystúpilo.Je to typické,neviem ako ti dávkuje pumpa,ale mne sa to stáva,keď si večer dopichnem actrapid,ktorý má účinosť 6 hod,najviac 2-3 hod.po pichnutí,tak mi to takto zníži,ale keď prestane jeho účinok okolo 3.00 ráno,tak do 7.00 to vystúpi.Stále po hypo,keď sa najem, tak to potom tak skočí.Takže pozor na nočné hypo.