Ricínový olej

Anaver

Dobrý večer, nedá mi neregovat na ricínový olej. Ja som ho kúpila voľne v lekárni z dohľadom farmaceutov. Žiadna informácia zo strany lekárnikov mi nebola podaná že je olej toxický, či dokonca jed a nemá sa používať, ale iba inštrukciu ako ho používať. Moja otázka znie, legálne nám farmaceuti predávaju jed bez upozornenia, zo zámerom poškodiť spotrebiteľovi zdravie aby si následne prišiel kúpi iný prípravok a zachrániť to co olej poškodil? Nie je to trochu zvrátene? Ak by bol olej jedovatý tak by mal byt na lekársky predpis. To by bola etika farmaceutov, lekárnikov. Nie som chemik ale fakt pochybujem že by výrobcovia mohli takýto "nebezpečný" jed predávať bez výstrahy ako napr jed na hlodavce.

Halusticka

ahojte, tak som sa na zaklade Kristininho prispevku popozerala na ten ricinovy olej, aj v zahranicnych zdrojoch a co som zistila...

Pozerala som na spominanom www.toxi.szm.com, z ktoreho je uryvok o toxicite a ucinkoch na pecen, ale tam pisu najma o ricinovych semienkach... ak teda dobre citam.

Na zahranicnych weboch som pozerala "castor oil toxicity" a nasla som, ze "Just 1 milligram of ricin is fatal if inhaled or ingested, and much less than that if injected. Eating just 5 to 10 castor seeds would be fatal.

According to the International Journal of Toxicology's Final Report on Castor Oiliv , you don't have to worry about castor oil being contaminated by ricin, because ricin does not "partition" into the castor oil. Castor oil has been added to cosmetic products for many years, without incident. For example, castor oil and hydrogenated castor oil were reportedly used in 769 and 202 cosmetic products, respectively, in 2002."

Takze, neviem, ci hovorite anglicky, ale je tam spominane, ze zjedenie 5-10 ricinovych semienok je fatalne. Avsak podla medzinarodneho zurnalu toxikologie pri reporte o ricinovom oleji je pisane, ze sa nemusite obavat, ze olej je kontaminovany latkou ricinom, pretoze sa pri vyrobe oleja uz v oleji nenachadza, je v priebehu produkcie oddeleny.

Aj vo wikipedii je uvedene pri Safety, ze semena ricinu obsahuju ricin, toxicky protein, ktory sa ale pri olejovej extrakcii neutralizuje a protein sa deaktivuje.

"Safety[edit]

The castor seed contains ricin, a toxic protein. Heating during the oil extraction process denatures and deactivates the protein.
Zdroj: Auld, DL; Pinkerton, SD; Rolfe, R; Ghetie, V; et al. (March–April 1999). "Selection of castor for divergent concentrations of ricin and ricinus communis agglutinin". Crop Science 39 (2): 353–7. Archived from the original on 2008-10-12. Retrieved 2007-07-31."

Citala som, ze je neprijemny a stiplavy ak sa dostane do oci, takze by som bola opatrna, aby sa mi nedostal do oci, ako aj s inymi olejmi, a v davkovani by som asi miesala este s nejakym olejom ak by som mala pochyby, ale inak si myslim, ze v normalnom davkovani je tento olej OK.

Kvetinka 876

Ja som si ricínový olej kúpila v bioobchode. Nedám nanho dopustit. Som vočí týmto veciam skeptická ale jeho kúpu som neolutovala. Olej si nanášam na obočie, mihalnice a aj vlasy. Výsledky som videla už medzi 2-3 týždnom. Skákala som od štastia :D mala som velmi riedke obočie a mi prišlo také bez ,,farby". Obočie mam hustejšie a farbu vyraznejšiu, zdravšiu :) Tak som sa rozhodla že skúsim dať aj na kúty vo vlasoch lebo tam nemam skoro ani jeden vlas....uplne šokovana som bola ked mi tam začali rast nove vlasy :) že wau !!! Teraz som si začala robit zabaly na celu hlavu uvidime či mi vlasy aj rychlejšie začnu rast tak sa už teraz teším :) ...odporučila som aj kamoške, tá si to zatial tiež iba chváli :)

simka111

a čo vravíte na iné oleje, napr. jojobový, mandľový, pupalkový ??? či iné oleje, sú naozaj tak prospešné pre pleť a zdravie ??? nemajú tiež nejaké vedľajšie učinky ????

kristina.t

Ahojte dievčatá, ako farmaceutka ma v poslednej dobe dosť zaujíma, prečo k nám do lekárne chodí toľko žien pýtať oleum ricini. Vraj ho chcú na vlasy. mihálnice, dokonca na pleť!? Chápem, že ho dávajú aj do mydiel a pod.... ale v nízkej koncentrácii. Oleum ricini je toxický jed, ktorý sa v minulosti používal ako preháňadlo. Pre jeho toxicke účinky ako krvavé stolice, slepota atď. Ak si hovoríte, že veď ho predsa nepijete, chyba! On sa do tela dostane aj cez kožu a pri pravideľnom užívaní a hlavne dlhodobo môže spôsobiť ťažkosti. A dosť ma rozčuľujú tie dristy v magazínoch ´´14 dôvodov, prečo ho užívať´´ , užívať ho krátko, to sa ešte dá na vlastné triko. Ja som len chcela upozorniť na to, že nie všetko čo čítame je pravda. Pomôcť môže ale ako som sa dočítala ale na úkor zdravia... Najhoršie, že net je plný hovadín o tom aký je dobrý a trvalo mi fakt dlho než som našla článok a identifikácii jeho toxicity, pretože na škole na vyslovene učili že sa nemá užívať a už nie 100% čistý olej (a to som zo školy vyšla pred rokom , čiže nie som stará škola) . tu je skopírovaný članok :
RICÍN - PEČEŇ, OBLIČKY A OXIDATÍVNY STRES
Ricín je glykoproteín v semene rastliny Ricinus communis, ktorý je známy svojím škodlivým účinkom na vnútorné orgány. Podaním 25 mikrogramov ricínu na kg ž.h. myšiam došlo k zvýšeniu aktivity niektorých enzýmov (GPT, ALP, gama-glutamyl transpeptidáza, LDH) v krvnej plazme, pečeni a obličkách. Zvýšenie hladín týchto enzýmov je indikátorom poškodenia pečene a obličiek. Zvýšila sa aj hladina močoviny v krvi. Kreatinín a bilirubín v krvi však nevykazoval žiadne zmeny. Peroxidácia lipidov vzrástla o 49% v tkanive pečene a o 29% v obličkách. Aktivita významného indikátora oxidatívneho poškodenia tkaniva, enzýmu superoxid dismutázy, klesla výrazne v pečeni (43%) a v obličkách (37%). Zaznamenal sa aj pokles glutation peroxidázy. Významný nárast aktivity katalázy (20 - 27%) sa pozoroval v plazme, pečeni a obličkách. Tieto výsledky naznačujú, že ricín pôsobí hepatotoxicky, nefrotoxicky a spôsobuje oxidatívne poškodenie tkanív 24 hod. po jeho podaní. Výraznejšie bolo poškodenie pečene (Toxicon, roč. 41, 2003, 333-338).
www.toxi.szm.com

Janka lienka

Ahojte :) mávala som dlhé a husté mihalnice ktoré vizerali úplne umelo keď som mala iba 1 vrstvu mascari. Všetci mi ich stále chválili!! Bola som za ne hrdá. Ale mala som problém lebo boli veľmi rovné, tak som ich stále krútila. Ale počasie sa mi zničili tím crutenim denodenim, tak som prestalaale už bolo neskoro. Boli krátke azohnute a veľmi mi padali a boli hrozne krehké. Tak som si kúpila rodičovský olej a prázdnu masakru a začala som to požívať. Ale iba na pár dní. Videla som na internete veľa dobrých reakcii. Povedala som to mojej mamine a povedala mi hneď že vraj nejaká speváčka to používala a oslepla?! Je to pravda?? Bojím sa ten olej používať teraz :( ale podľa mna olej neoslepne niekoho. Neviem čo mám robiť :-((

Alexandra236

Ahojte:) ja som ricínový olej kupovala tu -odkaz odstránený- a odporúúčam:) mihalnice mám dlhšie a krajšie, určite sa oplatí vyskúšať!

akinom007

ja som ricinovy olej kupila v lekarni pytali sa ma velmi prekvapene naco ho vobec chcem. neviem ci na mihalnice pomoze aplikovala som si ho len asi 3 vecery za sebou stetcom od spiraly a ked som nedala pozor a dostalo sa mi trosku do oka strasne to stipalo.