štitna žlaza

Príspevok v téme: štitna žlaza
nicoleta

ahojte ... mam 16 a som chora na stitnu zlazu beriam kazdy den euthyrox 100....jednu tabletku..... chcela by som sa opytat ze ake je to ochorenie a co to prinasa a ake ma to minusi ... pocula som ze ty co su chore na stitnu budu mat potom problemi v tehotenstve ... ze moze sa narodit nejake postihn. babo..... a kto z vas tiez je na nu chory tusim maam ju zvisenu ...

mira

Zabudol si, keď si študoval makrobiotiku preštudovať si miso, sojovku prírodnú, tempeh, tofu a ďalšie. Alebo si nezabudol, len nepochopil.
Príjemný víkend.

RNG

Mira, zdrojom enzymov nie su len kvasene produkty.
Len samotne telo vytvara zatial zistenych vyse 300 enzymov, niektore vseobecne traviace, niektore specificke na rozne procesy v tele.
Zase ti musim volky nevolky pripomenut, ze by si nieco o tych enzymoch mala nastudovat, nez sa pustis do diskusie so mnou o nich.
Kvasena zelenina poskytuje len amylazu(potrebne na travenie skrobov) ale neobsahuje prakticky ziadne lipazy a proteazy.
Zdroje proteaz su ananas(bromelain) papaja(papain) a rozne hnilobne bakterie(natto, aspergilus oryzae, aspergilus niger, bacilus subtilus...)
Tieto sa dnes laboratorne pestuju a vytazky z nich sa predavaju ako enzymaticke prostriedky, potravinove doplnky.A su velmi napomocne ludom na cistenie tela, zlepsovanie travenia a absorbcie.
Nikto(az na japoncov co jedia natto kvasenu smradlavu soju a ludi jediacich stare smradlave syry)dnes neje pokazene potraviny, hoci enzymaticke vytazky z nich su vyborne pre zdravie.

mira

Keby si pochopil sytém pôsobenia energíí, bolo by ti jasné, že Eskymák žije v extrémne chladnom podnebí /jin/ tak tieto kruté podmienky musí vyvažovať mäsom /jang/. My ale žijeme v miernom podnebnom pásme, tak nemusíme vyvažovať extrémnu zimu.
Keby si pochopil systém, do pol roka by si mal vyriešenú cukrovku a svoju málo kvalitnú stravu nemusel vylepšovať stovkami doplnkov.
To je ale skôr obchod, než poctivé študovanie prírodných zákonitostí.
Prepáč.

RNG

Rozni ludia maju rozne nazory. A biblia je len jedna oficialne. Vsetky ostatne knihy sa nemozu brat uplne doslovne. Mnohe z nich si vzajomne odporuju, hoci kazda je velmi presveciva sama o sebe.
Takze po rokoch studia a sledovanim kazdorocnych zmien som sa stal opatrnejsim, konzervativnejsim a zistil som, ze casto je "pravda" niekde medzi tymi hlasamymi zasadami, nie ani na jednej ani na druhej strane.
.....
Naviac, ludia maju casto individualne potreby, nemozno ich hadzat do jedneho vreca a tvrdit, ze len toto a toto je dobre pre kazdeho.
Napriklad taky eskimak by na tebou odporucenej diete velmi rychlo zomrel. Mnohi z nich to skusali a jedli potravu badatelov a doplatili na to.
A badatelia v tych podmienkach ked sa neprisposobili miestnej na tuk bohatej surovej strave zahynuli za par tyzdnov.

Aj my sme potomkovia z roznych ludi z roznych oblasti, niektori prevazne z masozravcov(polovnicko zberatelsky sposob zivota), niektori vegetariani povacsine(zberatelia a pestovatelia). A cast naklonnosti sa v nas zachovala, takze mas 3 typy:masozravy, zmiesany a vegetariansky.
Nastastie tych zmiesanych je najviac, ale mnoho zdravotnych problemov sa dodnes lieci napr ketonickou(ciste bielkovinnou, bezsacharidovou) dietou.. Takze ten "tah proti masu" ako taky neschvalujem. Obmedzenie mnozstva ano. Aj to plati len pre vacsinu, ale nie pre kazdeho.

mira

Ak si prečítal, nepochopil si.
Nemohol by si potom jesť mäso - surové ani pečené, ani varené. A o prirodzených enzýmoch by si tiež musel vedieť aspoň niečo.

RNG

mira, neutoc osobne.
Toto je len diskusia a nie predhananie sa kto je "mudrejsi".
A odporucam ti na obratku, aby si si nastudovala nieco z biochemie o enzymoch, vitaminoch, komplexnych cukroch a ich vlastnostiach, hlavne teplot rozkladu.Tych par knih co si si nastudovala v poslednych rokoch ti zrejme nestaci.
Ja som tych knih na makrobiotiku precital este v osemdesiatych rokoch plno, to pre mna nie je nic nove.
Tak isto ovela starsie od doktora John Harvey Kellogg, ktory bol prvy z proponentov obilnin a celych zrn, vegetaria a podobne. Na jeho principoch je zalozena cela makrobiotika.
Len na margo, posobil vo vedlajsom state( Battle Creak, Michigan) a zomrel v roku 1943 na porazku(skodlive tuky v cievach, vsakze), hoci sa dozil vysokeho veku, 91 rokov, co je na vegetarianov statisticky velmi vysoko.
....
Co sa tyka suroveho masa, ludia ho jedli pred vynajdenim ohna miliony rokov.Dodnes sa nim zivia Eskimaci(Inuit je ich spravne meno, eskimak je vyraz na "jedaka suroveho masa" a oni sa sami tak neoznacuju)
Nie som extra zastancom suroveho masa(hlavne z hygienickych dovodov), hoci je podstatne lahsie stravitelne, tepelnou upravou stuhne a na jeho stravenie je potrebne podstatne viac enzymov, ktorych mame celkove deficit a pre to je maso vo vacsich davkach zdroj zamorenia tela(nestravene bielkovinne zhluky).
Ale z casu na cas zjem steak a to casto pripraveny medium rare, tj vnutri polosurovy. A ten stravim velmi rychlo, ovela rychlejsie, nez dusene maso.
.....
Mira, prosim, diskusia a vedecke poznatky, nie jednostranne a emocionalne prifarbene informacie

mira

Ty jedávaš to mäso surové ????????????
Ja jedávam denne niekoľko lyžíc kvasenej zeleniny, prosím, naštuduj si systém prírodnej stravy. Osmaženie kúska riasy ako poštová známka 1x za 2 týždne........- ty fakt jedávaš to mäso surové ?

RNG

MIra, to znicenie materialov smazenim nezavisi od tvojei ostatnej dietu. To je ciste vlastnost roznych materialov, ktore neznesu zvysenie teplotu. Enzymi sa znicia pri zhruba 50 stupnov celzia za pat sekund, niektore vitaminy pri bode varu, a pri smazeni ovela viac materialov, vcitane tukov.Stanu sa tuhnucimi(polymerizacia)
Preto sa odporucaju panenske oleje=za studena tlacene a surove potraviny ako zdroj enzymov, niektorych vitaminov a najnovsie aj vzacnych komplexnych cukrov, ktore sa zahriatim menia na jednoduche, ktorych mame aj tak uz privela v potrave.

mira

Povarenie a smaženie je nebezpečné pre tých ktorí jedia povarené a smažené mäso, vajcia a syry a tiež sladkosti. My, ktorí jedávame veľa zeleniny i kvasenej, obilniny v celých zrnách, strukoviny, máme vitálnych látok, minerálov a enzýmov dostatok.

RNG

Mira, pozor na tovarenie a hlavne smazenie morskych rias. Tym sa v nich znici hromada uzitocnych materialov.
Jedina odporucena uprava je jemne mletie za studena, ktore rozbije bunkove steny na zlepsenu absorbciu(dynomilling)