psyllium

alpa

ahojte,zaujimave co pisete o psylliumchcela by som ho vyskusat.zaujimalo by ma aky mate pocit pri vyprazdnovani po poziti spominaneho psyllia.
aby som bola konkretnejsia,ked to na vas pride ci musite ist alebo sa to da vydrzat,cize ake prehanacie ucinky ma..
a este jedna vec,naozaj sa da dosiahnut pravidelna stolica npar.kazde rano?

jana53

Uz som sa k teme sice vyjadrila, ale pridavam cesrtvu skusenost: dva tyzdne som psyllium neuzivala: Mala som problemy s vyprazdnovanim - dokonca aj hnacku, jednoducho "rozhadzany" metabolizmus, presne ako predtym, ako som psyllium zacala pravidelne uzivat...

RNG

Kostlivec, nase telo je milionmi rokov usposobene na dietu , podla paleobiologov 50 az 100 gframov vlaknin denne(korienky, dive zeleniny cele zrna sa semena)
Dnes lekari tvrdia, ze treba 25 gramov a vacsina obyvatelstva nedostava ani polovicu z toho.
Zrnimy su vyslachtene na co najviac skrobovin, co najmenej pliev=vlakniny. A este aj to malo, co ram je sa pri mleti odstranuje. Potom musime tie plevy zo zrna(psylium su vyborne plevy)za drahe peniaze kupovat.
A aj tzv celozrnne produkty obsahuju vacsiny bielenej muky a len malu cast celych zrn. Takze aj tam by sa tie extra plevy zisli.
Ja som uzx aj experimentoval s cestom, v krotom boli pridane rozne pridavky, povodne ovsenne plevy a otruby(chlie vyslovene skarabal, moznio by to potrebobalo ovela lepsie jemnejsie rozomletie) tiez s psyliom.
Divim sa, ze sa toho ziadny pekar doma neujal a predaval by vyrobky s extra vysokym obsahom rozpustnych vlaknin.
Alebo ini potravinari.

kostlivec

uzivam uz nejaky cas psyllium a je to fajn, ze konecne po tak strasne dlhej dobe nemam zapchu :) ale zaujimalo by ma, ci nemozem normalne exitovat aj bez toho, aby som do seba furt cpala to psyllium. bez neho som stratena. nerozumiem tomu, ved pijem dost vela (cistu vodu a mineralky najmä) jem kopu ovocia a zeleniny lebo to mam rada, a presla som na celozrnne pecivo. takze vlakniny by som mala mat dostatok a predsa som odkazana na psyllium ?!? :(

RNG

Psylium su len plevy, extra vlakniny, ktore nase telo potrebuje pri udrzbe zdravych criev a vynasania splodin z tela.
Neocakavajte ziadne zazraky.
Ale pravidelne pouzivanie extra vlaknin odstrani v buducnosti mnozstvo problemov.
Creva treba cistit a udrzovat.
Ja nezabudam na vyrok britskeho vyskumnika:smrt zacina v creve.
Tj z crevnych problemov vyplyva hromada inych, ktore cloveka nakoniec dorazia.

jana53

Janko, ja (aj po porade s gastroenterológom) užívam jednu čajovú lyžičku pred raňajkami zamiešanú v troche čistej vody, potom to zapijem cca 2 dcl vody. Mne osobne to stačí, aby sa dosiahol želaný efekt.

frey

janka,ja som si colonix nekupila, na to by ma nedostali..a nieje vsetko uplne take ako na tych obrazkoch,len niektore casti. Len som ostala prekvapena,lebo som nieco take necakala.