Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

svetlovlaska

ahojte, tak sme sa stretli, nastastie bola tma, tak v pohode sme kecali, je fakt zlaty a paci sa mi. ale cely vecer som musela mysliet na to, ze ako to zvladnem ked sa stretneme cez den, asi skolabujem.je to fakt tazke, to cervenanie ma velmi obmedzuje,uz neviem ako to mam riesit, Mam aj citlivu plet, lebo ked je zima alebo horuco, tak hned mam ruzove lica, tak mozno laser by mi mohol pomoct, co myslite papa

fobicka

este som mu neposlala ani linky, lebo to uz by som musela ist s pravdou von. chystam sa po tych skuskach, no uvidime ci naberiem odvahu.. a to si pisala maily tym psychoskam? pocuj alex a treba ist za obvodnou po vymenny listok? lebo to bude pre mna kriz..a aj k sukromnej by trebalo listok? och boze a to co su take drahe, fakt sila, ze 15EUR. takto vyuzivat ludske trapenie..za tolke peniaze sa ani necudujem, ze sa vyliecili :D obdivujem tvoje odhodlanie ist k psycho..ja este tolko sil nemam.

alexis___

ahojte :)
sociofobicka: skoda, ze si mu to nepovedala, ale to je nas udel vsetko tazke odkaldat :( Ale ja verim, ze ta raz nieco nakopne a ty mu to uz konecne povies :) a link si mu uz poslala?
Ja neberiem ziadne lieky, lebo som este nebola za psychoskou. Pre zaciatok som myslela, ze skusim ten guracujan ci ako sa to vola :D:D
Napisala som zatial 2 psychologickam. Jedna z nich mi odpisala, ze sa zaobera aj SF a ma klientov, ktoru su uspesne vylieceny. Tak som sa potesila. Ale vraj treba aspon 15 sedeni a jedno stoji cca 15 EUr pre studenta !!! Akoze sila... Milionar niesom... A to je len prestudenta ako zlava... No uvidim co napise ta druha... dufam, ze nie je sukromna :) lebo uz by som chcela zacat s liecbou :)

svetlovlaska. potom daj vediet ako dopadlo rande :)

ahoj george :)

fobicka

alexis, hej pochopila som asi :) ale ty este neberies ziadne lieky vsak? to len tak cisto hypoteticky si vravela ak som dobre pochopila :) no ktovie, mozno by to pomohlo, len tiez nie je sranda brat cely zivot take lieky..ja som to este nepovedala tomu mojmu, to sa neda len tak, musim sa na to psychicky pripravit..a teraz budem tazke skusky tak az potom mu to mozno poviem..
svetlovlaska vitaj medzi nami a na to rande jednoznacne chod, alex ti dobre poradila, zariad si to ako vecernu prechadzku :)nesmies zahodit taku sancu len kvoli hlupej SF. hlavne ak sa ti ten chalan paci :)

alexis___

fobicka: ahoj :) tak co povedala si mu to? uz som taka zvedava :) dufam, ze sau zcitis lepsie... inak vies co ma napadlo? Ked mam taky problem s tym pitim, mozno viem ako by sa to dalo odstranit, ale to len cisto hypoteticky :D... no kebyze som zacala uzivat nejake tabletky a tie by mi sposobili stav uvolnenosti a mohla by som v klude pit, mozno by to odstranilo tu poruchu z pitia navzdy. Lebo ja by som vlastne chodila uz s tym do tych barov, ze uz sa mi to nestava, lebo beriem tabletky ( AD sposobuju, ze clovek nema negativne ale ani pozitivne pocity) tak by som si na to zvukla, ze uz sa to so mno nedeje a po vysadeni by sa mi to uz mozno nestavalo, lebo uz budem zvyknuta na to, ze sa to proste nestava a ani ma to v hlave nenapadne...a ked ma to nenapadne, nestane sa to :) neviem ci to niekto pochopil z toho mojho pisania :D:D

svetlovlaska: ja ta uplne chapem. Ja mam tiez moznosti chodit na rande, ale ja hlupa odmietam , aby sa mi nezatriasla hlava ked pojdeme sadnut... A u teba je to zase to cervenanie... je to rovnako zle :( ale mozno na zaciatok by stacila len vecerna prechadzka a v tme to neuvidi a ked si nanho zvyknes, mozno sa uz perd nim nezacervenas :)

svetlovlaska

ahojte, citala som vase prisspevky, a chapem ako sa citite. aj ked mne sa hlava netrasie, ale mam problem s cervenanim, niekedy je to lepsie inokedy horsie.niekedy som uz z toho zufala a uz sa mi nechce ani zit.tiez ked som dlho doma tak mam problem vyjst medzi ludi, je to fakt tazke zit so SF.teraz chce chodit so mnou jeden chalan, aj mne sa paci ale mam strach si s nim nieco zacat, aby som sa pri nom necervenala. ja uz neviem co mam robit.myslite ze laser by mohol na to pomoct.papa

fobicka

dakujem alexis, si strasne zlata :) vsak mam pravdu, ze sa citis dnes lepsie ked si to povedala sesternici? :) lebo aj z pismenok si taka veselsia a odhodlanejsia :) a to je spravne, dufam,ze najdes vhodnu psychologicku. ja by som tiez tak strasne rada chcela, ale este som sa nedohodlala..no mame to nepoviem urcite..aspon nie teraz. jediny v kom mam doveru je ten moj priatel.a veru ze som dnes mala silne tiky mu povedat ze sa s nim chcem porozpravat o niecom..ale neviem ci mu to dokazem povedat do oci a presne ako si pisala, ak sa odhodlam sa mu zverit tak mu najskor poslem dake linky nech si precita o co ide..a nikto o tom este nevie, tu na tomto fore ste prvi :) ale je to tazke dusit to v sebe..takto mi nema kto pomoct a ja uz tu pomoc a oporu potrebujem..

alexis___

fobicka: presne aj ja som mala dnes velku chut to povedat niekomu(okrem sestry a mamky, lebo oni to uz vedia) a tak som to povedala mojej sesternici, ktora mi je velmi blizka... trapila som sa ze som je o tom nikdy nepovedala, ale aj som sa obavala a prijala to :) a ideme cez vikend vonku na zaciatok len mi dve vykecat sa tak som rada.... som odhodlana zajst konecen za psychologickou len hladam niekoho kto mi poradi :) a ty si sa este absolutne nikomu s tym nezdoverila? Mozno by si sa mala mamke ked s nou mas dobry vztah a zaroven jej to ukaz na PC aby si o tom precitala skor ta pochopi a nebude si mysliet ze si len vymyslas diagnozu. A mozno si to zdedila po nej a o tom ani nevies... u mna je to tak.. a pisala si niekde ze mas priatela... ja by som mu to asi povedala (pokial s nim chodis uz dlhsiu dobu)... myslim ze teraz je najvhodnejsia chvila ked to uz strasne citis ze to potrebujes dostat zo seba von... ani nevies aky balvan ti spadne zo srdca :) a ked mu to nedokazes povedat z oci do oci ...napis mu to cez icq alebo pod :)