Neviem čo ďalej. Neviem akú prácu hľadať

Príspevok v téme: Neviem čo ďalej. Neviem akú prácu hľadať
Josipe

Dopredu upozorňujem že je to dosť dlhý príspevok ale tak trochu dúfam že si to niekto prečíta. Som v takej dosť blbej situácii. Vyštudovala som učiteľstvo SJL a DEj. Po škole som dva roky a 4 mesiace robila v školstve a vyskúšala som si aké to je pracovať s pubertiakmi aj s malými detmi. Nerobila som priamo učiteľku ale vychovávateľku aj keď občas som aj zastupovala na hodinách. Učitelské miesto som si po škole preto nehľadala lebo počas praxe na vysokej škole som zistila že ma to "ucitelovanie" absolútne nebaví a mala som dosť velký problém vystupovať pred žiakmi. Myslím si že to zo mňa aj cítili a nepočúvali a absolútne ich nezaujímalo o čom hovorím. Školu som dokončila aj napriek tomu, pretože mi bolo blbé vykašlať sa na ňu tesne pred štátnicami. A dosť by ma štvalo že som niečo nedokončila. A tak som si po škole teda našla miesto vychovávateľky v internáte a potom po dvoch rokoch som išla robiť vychovávateľku do družiny, kde som bola 4 mesiace, pretože sa to s tými deckami nedalo vydržať. A tak som vďaka tomuto miestu a nepríjemným zážitkom zistila, že ja vôbec nemôžem robiť s deťmi a celkovo v školstve. Takže momentálne som na úrade práce, s peniazmi zatiaľ problém nemám lebo som si vždy odkladala. Bývam s mamou ktorej dávam samozrejme na energie ale inač som nikdy nemala veľké výdavky takže sa mi dala ľahko našetriť celkom pekná suma. Som v takom mierne zúfalom rozpoložení lebo neviem čo vlastne chcem robiť. Mám síce vyštudovanú aj strednú školu s ekonomickým zameraním ale vela veci som pozabúdala a nemám v tom žiadnu prax. Pred časom som sa aj rozhodla že sa prihlásim na kurz účtovníctva aby som si to znova zopakovala lenže som zistila že ma to tiež nebaví a vlastne som kurz ani nedokončila. Jediné čo ma baví je fotenie alebo kreslenie, maľovanie. Ja som tak nejak vždy inklinovala k tvorivej činnosti a umeniu a mám aj také divné zmýšlanie nepoužitelné pre praktický život. Lenže ako z tohto zistenia čerpať. Ja absolútne neviem akú robotu chcem robiť. Jediné čo viem že by to malo byť niečo kreatívne ale ČO? Nemám jasne ucelenú predstavu. Posielam si životopisy ale to je len také náhodné tráfanie že šak možno raz motyka vystrelí a pozve ma niekto na pohovor. Skúšala som po škole hľadať aj miesto v muzejnictve keď už mám aj ten dejepis vyštudovaný. Buď nereagovali vôbec alebo mi bolo povedané že oni hľadajú čistých historikov. Celkovo si myslím že tieto miesta sú už dopredu obsadzované a nikoho z vonka si tam nepustia. Takže škoda sa ďalej vôbec snažiť. Mala som aj predstavu že by som išla robiť do knižnice veď aj tak furt čítam lenže koď som zistila aké tam majú až smiešne platy tak ma to hneď prešlo. No neviem čo ďalej robiť . Od čoho sa odpichnúť. Cítim sa byť stratená. Mám 27 rokov a ja neviem čo so životom. Potrebujem nejaký iný pohľad na to. Sama si neviem rady. Čo by ste robili na mojom mieste? A na ďalšiu vysokú školu sa necítim. Viem že by som to psychicky nedala. Nemám akosik vôlu na nič.

snejty

Almarinos- na situaciu z detstva si nespominam, skor z dospelosti. Mala som pracu, na kt. som sa svojou osobnostou nehodila a kvoli presviedcaniu rodiny som v nej zotrvala. Tiez som mala pracu, kde bol zly kolektiv a rovnako som v nej kvoli presviedcaniu okolia zotrvala. Teraz zastavam nazor, ze v praci travime 8-9 hodin a teda praca ma musi bavit a musi tam byt fajn. Cize pokial niekomu vyslovene nehrozia financne problemy a dlhy, mal by hladat taku pracu, kde sa psychicky citi dobre.
Pri metode RUS ide vyslovene o bloky z detstva, alebo moze byt aj obdobie dospelosti? Moze byt aj nieco z detstva, nakolko rodicia boli direktivny, no nevybavune sa mi konkretna situacia, kt.by mohla byt problemom.

Josipe

Almarinos
Učiteľstvo som si vybrala skôr kvôli môjmu vtedajšiemu záujmu o históriu a literatúru. A každý mi radil ze na to je najlepšie vyštudovať učiteľstvo. S tým sa človek uchytí. Tak som išla. Ale ako som zistila nebolo to pre mňa. Chybu ktorú som urobila bola v tom ze som počúvala stále niekoho iného a nie seba. Podriadovala som sa každému som sa snažila vyhovieť a tým ako si napísal som vlastne nemala ani ako zistiť kým v skutočnosti som. Ale myslím ze teraz sa mi ta možnosť núka. Prísť na to aj keď už trochu neskor. Ale ako sa hovorí nikdy nie je neskoro.
...
Snejty tu typológiu som si robila už dávnejšie a vyšla mi INFJ. Toto s tým doučovanim mi radili už viacerí. Dokonca mi jeden poradil aj konkrétne stránku na to. Aj keď úprimne ma ani doučovanie neťahá.

Almarinos

Pretože mala som dosť času aby som riešila svoj zdravotný stav,takže žiadna liečba nechcem=čo som mala robiť ale neurobila je tiež asi zanedbávanie ty si to nazval vysmievanie.
- neviem co si tymto chcela vyjarit.

Ak som nieco pisal o svojej matke, tak aby to bolo spravne pochopene, mala slobodnu volu, prejavila sa ako sa prejavila, A NEEXISTUJE, AKO SA PREJAVIT MALA ALEBO NEMALA. Ale co je dolezite je to, ako som na to zareagoval ja a aky blok som si v sebe vytvoril. Ale pravda je ta, ze mam tu tendenciu tvrdit, ze sa mala prejavit voci mne inak nez sa prejavila... A kedze tu tendenciu mam, hlasi mi to, ze je este nejaky kus prace na mne predo mnou, ak sa pre to rozhodnem..

K ostatnym veciam som sa tiez chcel vyjadrit, uz som to mal napisane, lenze sa to zmazalo. A zachvilu sa mi vybije bateria. Mozno neskor.
- tych alkoholikov som nepochopil, mozno pochopim neskor.
- a netvrdim, ze mam len dobre vlastnosti

Almarinos

Vsimol som si:

Josipe,
snejty sa vyjadrila ze pupavka na teba tlaci aby si isla do nejakej roboty, ktora ti nevyhovuje.
Zrejme jej (snejty) to vadi.
Metoda RUŠ vychadza z 1 predpokladu - TO, ČO MI VADÍ JE MÔJ PROBLÉM.

Ja ked som cital, co radila pupavka, VADIKO MI TO, mal som pocit, ze, "ju do niecoho tlaci, co ona nechce robit". Kedze mi to vadilo, co poradila pupavka, hoci to aj zrejme myslela dobre, IDENTIFIKOVAL SOM TERAZ SVOJ BLOK: "Tlaci ju do niecoho, co nechce robit" (taky je nazov bloku, moje byt ale premenlivy v pozicii slovicka "ju", kde by mohlo byt "jeho" alebo aj "ich" ). Cize asi nieco podobne, co pocitovala aj snejty.

V podstate som chcel zareagovat hned na pupavku tak, ze ju do niecoho tlaci co ona nechce robit a dotklo sa ma to a nasledne som si az vsimol, ze uz tak podobne reagovala snejty, tak som to nechal tak. A nasledne som vyhodnotil, ze to zrejme citi podobne. Ale to, ze sa jedna o moj blok, mi docvaklo az o par dni. Teraz ked to pisem.

Vzapati som sa teda opytal seba, aby som poriesil tento blok: Čo v mojom detstve podobné nastalo, ked niekto niekoho tlačil do niečoho, čo ten druhy človek nechcel robiť (a vadilo mi to) ? (kedze tato situacia, ktora mi vadila ze pupavka tlacila josipe do niecoho je vlastne "len" opakovanim urcitej podobnej situacie z detstva, ktora mi vadila a nemam ju spracovanu). Hned ma napadla situacia s mojou matkou, ked v detstve tlacila do niecoho mojho brata a videl som na nom, ze mu to bolo neprijemne. Vznikol teda blok a tu na tomto fore sa mi to zopakovalo, lebo si viem predstavit, ako sa asi citi josipe a zrejme podobne pocity ma aj snejty, ktora sa k tomu vyjadrila ako prva.

V podstate situacia pupavka - josipe - natlak do niecoho co by vadilo josipe sa mi asociovalo s tou situaciou z detstva, cize to bola v postate aj taka "pomocka" k odhaleniu bloku (teda toho, co mi vadi).
Ale pozor, neriesim v tomto prispevku to, ako sa mala alebo nemala pupavka zachovat. Myslim si ale, ze jej chcela poradit nieco, co by bolo pre nu dobre podla seba. Tak to na mna posobi....

Takze som zacal riesit blok a povedal som si: TLACI HO DO NIECOHO, CO NECHCE ROBIT. a sucasne som sa vniesol do situacie ked moja matka tlacila na mojho brata, ktoreho vtedy bolela hlava a mal problem ucit sa. Tlacila ho do ucenia. To mi bolo neprijemne. VTEDY VZNIKOL BLOK.

Mohol som si tiez povedat :Prijimam ze ho tlaci do niecoho co nechce robit. A toto opakovat dovtedy, dokym neprijemny pocit nezmizne.

Kedze ja som sa rozhodol viac napojit na podvedomie (resp. inym sposobom) na rozdiel od klasickej RUŠ, u mna sa to prejavilo tak, ze sa mi otacala hlava najprv proti smeru h. R.,, potom v smere h. r., potom zase proti smeru h. r. potom zase v smere h. r. a nasledoval zaklon hlavy do zadu ze je blok porieseny. Trvalo to asi 15-20 sekund. Cize som s tym uz vysporiadany.

Keby som to robil klasicky podla metody RUS, tak by som iba opakoval stale: "Prijimam ze ho tlaci do niecoho, co nechce robit" a opakoval by som to dovtedy, dokym by sa uz nemenil ten pocit. Vtedy ked uz to je poriesene, sa objavi take ako keby pocitove prazdno a uz to nie je negativne podfarbene. Clovek je s tym vyrovnany. A robi sa kontrola, ci je to v poriadku ze si clovek povie: ( v tomto pripade ja) : Tlaci ho do niecoho, co (on) nechce robit. Aky je to pocit? Ak je neutralny, je to vybavene, ak nie je neutralny, moze za tym este nieco byt a to sa zas dalej riesi.

Cize uz nespracovavam situaciu pupavka-josipe - natlak, ale prvotnu situaciu, kedy to v mojej hlave vzniklo : mama-brat - natlak.

Cize ak by teraz napr. niekto na Josipe tlacil, aby nieco urobila, a jej by sa to podla mna nepacilo, nemalo by sa ma to dotknut, lebo som s tym vysporiadany.

Zaujimal by ma teda aj nazor snejty, kedze sa zaujimala o tu knihu :) a zrejme aj o metodu.
A pripadne ci si si aj rozpomenula na nejaky konkretny zazitok z detstva kedy niekto na niekoho tlacil (mozno u vas doma, alebo v skole), co sa tomu druhemu cloveku nepacilo a vadilo ti to. Co ti to pripomina z detstva? Je to velakrat to prve co ta napadne. A to sa ti mozno tiez opakovalo viackrat.

Vychadzam z toho ze vsetky nase interakcie su prepojene a preto sa aj tu na fore odohrava co sa odohrava. :)

Vase ctihost

Almarinos
dieťa je v pozícii dieťaťa a matka v pozícii autority takže zodpovedá za svoje zdravie a zdravie dieťaťa.Pretože mala som dosť času aby som riešila svoj zdravotný stav,takže žiadna liečba nechcem=čo som mala robiť ale neurobila je tiež asi zanedbávanie ty si to nazval vysmievanie.,,Takže aj keď neublížila"Pre teba je dôležité lebo ty máš ,,len dobré vlastnosti preto ich hľadáš v iných Nevieš v akej situácii bol ten chlapec.A čo ti je vôbec do toho.Najprv musíš riešiť alkoholikov a narkomanov z tvojej komunity aby si bol spravodlivý.

Almarinos

Ja si myslim, ze si  si vybrala ucitelstvo preto, lebo by si rada ucila deti.
To ma napadlo. Lenze na praxi sa nieco ukazalo s deckami, ze to s nimi nejako nejde. Cele to vidim tak, ze je aj možnosť, ze mas potencial ucit. Ibaze je blokovany. Tymi nespracovanymi programami z minulosti.  V podstate ti nejde nielen ucitelovanie, ale nejde ti asi uz nic poriadne.
To asi preto, lebo mozno ani sama nevies "kto si," a aka mas byt k detom. Nepoznam ta, ale je mozne, ze to vobec nevies prejavit.

Predpokladam ze matka ti asi len rozkazovala co mas alebo nemas robit a ty si len posluchala, ked sa mylim napis.

Preto si sa mozno prihlasila na ucitelku lebo si v tom mozno videla potencial, ze mas co odovzdat ludom, ze to v tebe (asi) je. Len je to zakryte tymi blokmi. A len s tym bojujes. A nikto ta z toho nevedie von. Tie deti co tam robili to nebola nahoda. Oni ti nieco zrkadlili. Nieco comu si uverila niekedy davno.

Dam ti priklad z mojho zivota. Ako som rozpoznal 1 blok. Pomyslel som si, ze ti vymyslim nejaky priklad na odstranenie bloku. V skole sa mi posmievali, nevedel som preco, dotykalo sa ma to. Stavalo sa to casto. Vtedy ked to robili som si uvedomoval tuto myslienku o tom co sa dialo "Smeju sa mi, ale som im nič neurobil! ". Toto sa mi viac krat opakovalo, ked sa mi smiali, ale nič som im nespravil. Paradox,- skor som ocakaval, ze sa mi bude vysmievat naschval niekto, komu som ublizil. Ale kedy to asi tak v detstve vzniklo, ze sa mi nekto smial, ale som im nic neurobil?  Zistil som, ze to bola moja matka, ked sa mi posmievala pred ostatnymi a hovorila na mna zle veci, Robila to dost často. Smiala sa mi, ale nič som jej nespravil. Keby to bolo aspon za nieco, ze by ma chcela takto polozit, odpísat. Ale bolo to za nič. Cize vytvoril som si také niečo v sebe, "Smeje sa mi, ale nic som jej nespravil!"  Bol som dost nastvany ze sa to deje, a psychicky ma to davalo dole. Toto sa nejakym sposobom vo mne nejako usadilo. Nebol som s tym vyrovnany=emocie zablokovane a citil som sa urazeny.

A vlastne az dnes ked som rozmyslal, ze ti nieco poradim, dam nejaky priklad na negat. program, som si uvedomil, ze to bol aj moj skutocny negativny emocny program=blok. Moja matka bola v pozicii autority - a zametala takto s mojimi pocitmi. A preto sa mi smiali spoluziaci, aj ked som im mic nespravil, lebo som mal tento blok. "Pozametali" so mnou aj oni. Cize opakovala sa situacia, Iba sa vymenil druh autority, namiesto matky mi zivot poslal spoluziakov, hoci moja matka aj nadalej toto spravanie opakovala. DOSLO MI TO AZ DNES:) SPOLUZIACI SA TOTIZ TIEZ DOSTALI DO POZICIE AUTORITY. Rozhodovali o mojich pocitoch. A ja som s tym nic nemohol urobit. (este davnejsie som si spracovaval blok  "Nemozem s tym nic urobit"... ked sa hadali moji rodicia, nic som s tou situaciou nemohol urobit. Ked chces si pozri video, kde K. Nejedly robil terapiu so Šárkou, ta mala tento isty blok www.google.com  ) Psychicky ma to odrovnalo. A je mozne, ze prave o tomto je ta sikana a ze to mozu spustit podobne bloky. Tieto bloky si vytvorila sama osoba, ktora je sikanovana.

Tak som dnes podla metody  RUŠ urobil odblok: "Prijímam, že sa mi smeje, aj ked som jej nič nespravil" smeje=bolo to adresovane na moju matku este predtym, nez som sa dostal do skoly a vtedy s matkou ten blok vznikol. Na ulici, ked som bol s matkou a inymi ludmi, pred ktorymi ma vysmievala. Cize robi sa odblok v tej situacii, ze som sa ako keby vniesol do spomienok z detstva ze som tam vonku na ulici s matkou a ze prijimam tu situaciu ze sa mi smeje, aj ked som jej nic neurobil.
Este raz zdoraznujem, matka je autorita a dieta od nej zavisi.
Inak celkovo ja uz moc nepocitujem pocity. Iba v takych slabuckych naznakoch.  Ani tieto negativne. Mozno to mas podobne tiez. Je to emocna otupenost, ked uz telo nie je schopne niest tu zataz v podobe emocnych blokov, je stale v strese a postupne vyhasinaju aj prijemne aj neprijemne pocity. A cloveka prestava bavit zivot (anhedonia, depresia... ). Pouzivam vlastnu techniku, ked mi moje podvedomie oznami, ze sa jedna naozaj o blok ak aj nie som si isty, ci to blok je. Cize ta technika nie je sucastou metody RUŠ. Ale sucasne metodu RUŠ nepopiera, ale vyuzivam ju pri tejto metode. Ako som napisal, knihu som zatial necital.

Oznami mi to teda moje emocne jadro, resp. da sa to nazvat aj vnutorne dieta. To presne vie, co ma tesi a z coho som smutny aj napriek tomu, ze mam k tomu stazeny pristup skrze bloky, cize si to priamo mozno ani plne neuvedomujem.

Ked som si robil tento odblok tak sa mi dost zatocila hlava v protismere. Robil som to vonku pri chodniku, a padol som na zem, lebo som sa nicoho nedrzal:) Potom v smere hod. ruciciek. a bol koniec. Trvalo to asi 30 sekund a uz bol blok eliminovany a podobne situacie, ze sa mi niekto smeje (vysmieva, znevazuje ma) a sucasne nic som tomu cloveku nespravil, kt. sa mi smeje, by sa mi uz nemali opakovat, lebo to mam poriesene.
Mohlo by sa to aj opakovat, v tom pripade to treba riesit znova, pripadne "za tym" by este nieco mohlo byt.

Bolo to teda silne. Toto sa vsak v metode RUŠ nepouziva (ze sa toci hlava) , je to len taka moja hlbsia technika s podvedomim. Tam namiesto toho ak to robis cisto len pomocou metody RUŠ mas len pocit,- prijemny, neprijemny, alebo neutralny.
Ja v podstate tirto pocity tiez mozem citit, ale obvykle su slabuckej intenzity.

Este tomu predchadza nejaky ciel, comu treba uverit. Napr. som si stanovil :"Bavi ma zivot, mam peniaze a... (to si uz neham pre seba)" .
A tomuto je potrebne uverit. A dostat sa do stavu neocakavat nic. Proste ja neviem co nastane, lebo nepoznam buducnost, ale verim tomu, ze ma bavi zivot a mam peniaze (mavam/maval som na rozdiel od teba problem dostat sa k peniazom) - a nasledne mozu cloveka napadnut dane bloky, mna napadlo napr. toto. Zvykne ma to napadnut ked som v pohybe. Vtedy sa viac prekrvi mozog... Aj tebe je lepsie na urc. cas ked sa prejdes a napadne ta kopec veci ze? .
.... cize postupne sa k tomu bude clovek pomalicky cez rozne zivotne cesticky prepracovavat. Funguje to asi podobne ako afirmacie.

Tiez by si si mohla stanovit nieco ako "Mam idealnu pracu, ktora ma bavi a zarabam dostatok penazi" prip. nieco ine. Chapem, ze pre cloveka moze byt nepochopitelne, ze si nieco take dava do hlavy. :)

Ak teba zivot nebavi, chapem. Avsak treba uverit, napr.  ze ta bavi. A potom sa budu diat veci :)

Tvoje bloky by mohli byt:
Mam problem vystupovat/nemozem vystupovat... teraz naposledy to bolo pred ziakmi. Ale rozpomen sa kedy predtym v detstve si mala problem vystupovat?

Tito ziaci sa mi tu zdaju v pozicii autority. (sama si sa vyjadrila, ze ta neposluchaju, cize ako keby tu nie si ty autorita). Bojis sa prejavit pred nimi. Pred kym si sa bala prejavit v minulosti v detstve ?....
..... Toto su otazky ktore ma napadli v suvislosti s odhalenim tvojich blokov. Mohla si dajme tomu recitovat v skole, pripadne to bolo nieco doma napr.

Ďalej pises: "nedalo sa to s tymi deckami vydržať" .Blok by mohol byť "nedá sa to s ním vydržať/ nedá sa to s nimi vydržať" .  Ak by si to chcela riešiť, mohla by si si napr. položiť otázku - s kým sa to nedalo v minulosti vydržať v detstve?  Niekde v detstve si niečo s niekým nemohla vydržať, " zaseklo " sa to v tebe, cize vznikol emocny blok a teraz sa ti to takto opakuje, lebo to nie je poriesene.

Mozno to znie cudne co opisujem, ale takto nejako sa to rieši pomocou RUŠ.
Ešte pred tym však je potrebne uverit niecomu. Napr. Som stastna, resp. Bavi ma zivot. atd. Napr. K. Nejedly, tvorca RUŠ odporuca "Žiju ideálne stastny zivot." A to zahrna vsetko.

Tym, ze sa rozhodnes uverit niecomu, uz ako keby zacinas tvorit svoj zivot. Dostanes sa do roznych interakcii s ludmi, je mozne ze budes mat moznost precitit tie neprijemne situacie a  budes mat sancu pochopit svoje bloky a prijat ich.

Este predtymto odporuca Nejedly prrcistit si zakladne vztahy s otcom, matkou a pod.

daniela2

ahoj, nestarala by som sa veľmi o výšku platu. Nie jeho výška rozhoduje o tom, či bude človek šťastný. Mohla by si pôsobiť v nejakom online obchode, kde by si mala na starosti vybavovanie objednávok alebo reklamácií a pod. Okrem toho by si mohla doučovať slovenčinu, niektoré deti to potrebujú, a keďže sa za to platí, aj ten prístup decka je normálnejší.