Ranajkovať ako kráľ..., aky mate názor?

Príspevok v téme: Ranajkovať ako kráľ..., aky mate názor?
ufonik99

Dôsledky bohatých raňajok sa prejavia v budúcnosti nielen zápchou.
Ľudské telo je nastavané tak, aby po jedle nasledovalo vyprázdnenie. Ide o gastrokolický reflex. Čím je zjedeného jedla viac, tým je gastrokolický efekt, čiže nutkanie na stolicu väčší. Práve po raňajkách, ktoré sa odporúčajú byť najväčšie, sa tento efekt prejavuje najviac. Ale kto si po raňajkách nájde čas navštíviť toaletu? Nutkanie a teda tento reflex sa vedome potláča cestou do školy, práce alebo aj na pracovisku , či v škole.
Vyprázdňovanie je veľmi zložitý proces. Zúčastňuje sa na ňom množstvo vôľou ovládaných, ale aj neovládaných svalov v správnom poradí. Opakované odkladanie návštevy toalety preto neostane bez následkov v budúcnosti. Môže ľahko dôjsť k narušeniu spomínanej sekvencie dejov, strate citlivosti a tým k poruche defekačného reflexu. Človek už neodhadne, kedy potrebuje ísť na toaletu a kedy nie.
Výsledok? Tvrdnutie stolice, zápcha, hemeroidy, rakovina hrubého čreva.
Je správne pre všetkých, aj napriek tomuto riziku, raňajkovať ako kráľ?
Nebolo by riešením, pre každého jednotlivo, aby jedol najviac vtedy, kedy si následne nájde dostatok času a kľud na toaletu?

marek1251487

soplik2020 a ako je možné, že sú v tom žalúdku šťavy aj ráno, keď už nemáš v žalúdku niekoľko hodín jedlo? či keď budeš deň držať pôst, večer si ľahneš vyhladovaný, tak ráno nebudeš mať v žalúdku šťavy? ale no tak..

raňajky majú byť pestré. avšak je zbytočné ráno jesť sacharidy. nezasýtia ťa a budeš jesť znova. a zješ tak viac kalórií zbytočne. a budeš znova príjímať kalórie a znova zamestnávať žalúdok. prečo by si to robil? keď môžeš zjesť tuky, kvalitne sa najesť a nechať žalúdok pred obedom si oddýchnuť a pripraviť sa? tebe sa tiež nepáči, keď ti na stôl neustále hádžu jednu robotu za druhou a ešte si tie predošlé neskončil. skončíš tiež unavený a neefektívny.

niečo ako desiata je u správne stravujúceho sa človeka zbytočná. ak sa správne stravuješ, nemáš potrebu desiaty. ja keď zjem ráno tukovú desiatu, tak po obede budem mať na konte menej kalórií ako ty so sacharidmi a desiatou. čiže ty budeš priberať a ja nie. a ešte budeš k tomu aj hladný. ja nie.

keď už na mňa reaguješ, tak maj aspoň správne informácie. zbytočne uberáš ľuďom čas a negatívne ovplyvňuješ názory na stravovanie čítateľom.

soplik2020

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

klaudusinka

- podstatné je aj načasovanie tých raňajok, aj obsah aj výživová hodnota, každému dačo iné sedí -

zlatusa

Len nie sú raňajky jak raňajky. Ja som za výživné a sladké. Ale niekomu zase sedí slanina na raňajky, čo nechápem.

dratha87

no neviem, ale nie kazdy to ma tak isto. u mna napriklad vyprazdovanie pride hned rano, ked sa zobudim. a uz potom cely den mam pokoj a to mozem jest kolko chcem. aj ked sa viac najem, tak ani vtedy mi netreba ist na velku potrebu.