Ranajkovať ako kráľ..., aky mate názor?

Príspevok v téme: Ranajkovať ako kráľ..., aky mate názor?
ufonik99

Dôsledky bohatých raňajok sa prejavia v budúcnosti nielen zápchou.
Ľudské telo je nastavané tak, aby po jedle nasledovalo vyprázdnenie. Ide o gastrokolický reflex. Čím je zjedeného jedla viac, tým je gastrokolický efekt, čiže nutkanie na stolicu väčší. Práve po raňajkách, ktoré sa odporúčajú byť najväčšie, sa tento efekt prejavuje najviac. Ale kto si po raňajkách nájde čas navštíviť toaletu? Nutkanie a teda tento reflex sa vedome potláča cestou do školy, práce alebo aj na pracovisku , či v škole.
Vyprázdňovanie je veľmi zložitý proces. Zúčastňuje sa na ňom množstvo vôľou ovládaných, ale aj neovládaných svalov v správnom poradí. Opakované odkladanie návštevy toalety preto neostane bez následkov v budúcnosti. Môže ľahko dôjsť k narušeniu spomínanej sekvencie dejov, strate citlivosti a tým k poruche defekačného reflexu. Človek už neodhadne, kedy potrebuje ísť na toaletu a kedy nie.
Výsledok? Tvrdnutie stolice, zápcha, hemeroidy, rakovina hrubého čreva.
Je správne pre všetkých, aj napriek tomuto riziku, raňajkovať ako kráľ?
Nebolo by riešením, pre každého jednotlivo, aby jedol najviac vtedy, kedy si následne nájde dostatok času a kľud na toaletu?

BJ 2

Takisto clovek podava najlepsi pracovny vykon, a sustredenie, ked sa nezacpe rano jedlom, ktore sa musi travit 3-4 hodiny. Prve 4 hodiny su najdolezitejsie, a to aj v praci , aj v skole, aj pri nastartovani dna, napr cez vikend, ked clovek riesi svoje veci.
Preto treba do tela dostat nieco co sa lahko vstrebe, doda cukry, nevysaje vodu, a umozi vela pit, ovocie je najlepsie. Alebo potom nic, a pit caje, vela vody, atd...
Kym mi to takto zacalo slapat, chvilu to trvalo, par rokov sa telo dost cistilo, a davalo najavo, ako som mal v katastrofickom stave pecen, zaludok, travenie, creva (dokonca zlc v zaludku som maval), vtedy som nemohol ani ovocie jest, ktore moze sposobit tazobu, ak mate zakvasinkovany zaludok po noci, zaplneny zlcou, a podobne. Vtedy je lepsia alternativa ziadne ranajky, post az do obeda.
Ale ked uz budete mat akotak fungujuci metabolizmus, a cisty zaludok, tak ovocie sa stravi ako nic a doda vitaminy, energiu, vodu , vsetko.
Ale jasne... ludska nevedomost, nech sa clovek hociako snazi, oni sa budu aj tak cpat chlebom, hned z rana ranajkovat ako kraly, a potom ich uz len vidis smutne odchadzat jedneho po druhom, so slzami v ociach, a s otazkou "preco?"
Tak toto je jeden z dovodou, tie vase "ranajky ako kral". Nie, zavarite si tym len na problemy, cim tazsie ranajky tym horsie. A pecivo, dat si na ranajky, uplne najhorsia moznost. Tak hor sa zomierat na vyliecitelne choroby, s vasimi kralovskymi ranajkami. Ja vam ich nedoporucujujem, a upozornujem vas, ze je to kolosalna blbost.

BJ 2

Cim lahsie ranajky, tym lepsie. Najlepsie ziadne, alebo ovocie.
Kto ked vynecha ranajky sa citi zle, jeho telo a metabolizmus uz tak zlyhava, a dava najavo poplach. Teda ide uz o poriadne rozladene, zanesvarene telo, slabu pecen a metabolizmus,a casom z toho bude nejaky chronicky zdravotny problem.
Ranajkovat som prestal pred 10 rokmi, odvtedy bud ovocne ranajky, alebo nic, postupne som presiel na prerusovany post (1-2 jedla denne, neskoro poobede) a neviem si to vynachvalit.

Cize tymto aj doporucujem prerusovane posty, 2 v 1.
Samozrejme, kazdy je najmudrejsi, ako sa treba narvat na ranajky, najlepsie niecim co vysaje vodu, ale statistiky na umria na liecitelne choroby, plus rakovina, plus vsetky mozne chronicke choroby len pribudaju. Telo potrebuje doobeda detox, je v ocistnej faze. Potrebuje zavodnit. Bud ovocie, alebo nic a vela vody. Nech sa moze poriadne vycistit. Zacpat ho na ranajky, a najma pecivom, to je cesta ku svojej skaze.

fitnessrecenzie

Pozor, tento príspevok je od používateľa, ktorý často do diskusie vkladá obchodné ponuky.

Zdravím,
táto otázka je položená trochu zle. Tým chcem povedať, že čo je myslené pod pojmom ako kráľ? Znamená to najesť sa do plna hocičoho, alebo najesť sa kvalitnej stravy? Je tvojím cieľom schudnúť alebo budovať svalovú hmotu, prípadne iba žiť zdravo?
Preto sa pokúsim otázku o raňajkách zodpovedať viac všeobecne, a snáď si v tom nájdeš odpoveď, ktorú hľadáš.
Takže treba si uvedomiť že raňajky sú prvé jedlo dňa (minimálne ho tak budem považovať), a to znamená, že tvoje telo nemalo žiadne živiny niekoľko hodín (ideálne by bolo ak spíš 8 hodín). V tvojom tele ale stále prebiehajú procesy, ako dýchanie, ktoré si vyžadujú tieto živiny. Samozrejme telo nechce umrieť, a začne tieto živiny získavať z iných zdrojov, tvoje svaly a tuk. Svaly sa začnú rozkladať - katabolizmus, a telo získa bielkoviny, následne aminokyseliny.
Nikto nechce samozrejme prísť o svalovú hmotu (NIKTO, či už si žena, dieťa, muž, to je jedno), a teda je potrebné telu dodať ráno živiny, inač bude katabolizmus pokračovať.
Raňajky musia byť preto bohaté na bielkoviny, tie zastavia katabolizmus, nastolia anabolizmus, to znamená že budeš budovať svalovú hmotu (bielkoviny majú aj veľa iných podstatných funkcii).
Musia byť tiež bohaté na sacharidy, POZOR, sacharidy, komplexné sacharidy nie cukry! Žiadne cereálie plné cukru, a podobné blbosti. Najlepšie by boli ovsené vločky, prípadne pečivo, ale celozrnné.
Nezabudni aj na tuky, potrebné na správnu produkciu hormónov a rozpustenia vitamínov A,D,E,K. Voľ zdravé tuky: avokádo, arašidové maslo, vajcia,..
Veľmi dôležité sú aj mikronutrienty, to sú vitamíny a minerály. Zeleniny si dopraj koľko chceš. Ak nechceš tak povinne aspoň trochu.
Voda, veľa vody, čistej vody. Tvoje telo nemalo vodu hodiny, a tvojou povinnosťou je mu ju dodať.
Ak chceš spraviť ešte viac, najmä v diéte by bolo super, užívať BCAA asi tak 30 minút pred raňajkami. Ak sa chceš dozvedieť viac o BCAA jednoznačne si prečítaj tento článok, ktorý ti zodpovie všetky otázky. www.fitnessrecenzie.sk
Veľkosť raňajok? Nepreháňaj to s nimi, najlepšie ak to bude rovnako veľká kalorická porcia, ako na obed. Ich veľkosť sa však veľmi líši v závislosti od cieľu, ktorý sa snažíš dosiahnuť(chudnutie, budovanie svalov,..)
Pevne verím, že som pomohol, a zodpovedal tvoju otázku

soplik2020

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

marek1251487

soplik.. tvoje komentáre vypovedajú niečo o tebe a nie o mne. nikde som nenapísal to, čo tvrdíš. normálne klameš. dospelý človek. že sa nehaníš. dole je celá história. tak ešte raz. nič na svete neškodí. ani cukry, ani tuky ani mäso, ani kyanid. všetko je to o dávke a KEDY to zješ. ja jem všetko z toho, čo si napísal, že škodí. modrá obloha to má správne. to čo povedal/a ti potvrdí každý študovaný dietológ. ja osobne jem sacharidy na večeru. pretože vtedy to je najvhodnejšie atď.

môžeme tu diskutovať ako dospelí ľudia. na fabulácie, výsmech a sarkazmus odpovedať nebudem/nemusím.

oblohe ďakujem za príspevok k téme. a k veci..

soplik2020

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

ModraObloha

soplik nič v zlom ale marek ma pravdu.. sacharidy je jedina zložka v strave ktorá neni esencialna a dokážeme bez nej žiť.. z 2 dôvodov... telo si ju pomocou glukoneogenézy vie vytvorit z tukov či ked treba - zvyčajne len po nejakej aktivite aby doplnilo glykogén v pečeni a svaloch. A za druhe telo ked maš dobre adaptovaný mechanizmus na tuky vie fungovat na "ketóny" čo je tuková energia .. Taktiež kalorie maju aj určitu kvalitu.. z tukov ma telo daleko viac ako so sacharidov.. čo maš so sacharidov ?? Vysoka hlaidna cukru a tým aj inzulínu ktorá poškodzuje cievy ( kde sa potom usadzuje LDL cholesterol ako zaplata v skratke zápal) ZA par hodín maš hypoglykémiu a potrebuješ znova papat cukor.. a kolotoč sa roztočí a len a len horšie.. čím dalej tým viac ti nestačia dávky cukru ake máš a začneš jest väčšia jedla pripade sladke... z Tukov ma telo rôzne esencialne zložky... omega 3 a 6 z PUFA tukov, Cholesterol zadarmo ( pečen si tak či tak vytvára 75 % cholesterolu nezaleží čo zješ) ktorý sa používa na tvorbu steroidných hormonov (nadobličky atd) si dlhšie nasytená a nestimuluješ zbytočne inzulín. Moja rada je ak chceš mat sacharidy v strave tak len také ktoré maju nízku glykemicku nálož , su v nejakej vhodnej forme (fermentácia, kličenie a čo ja viem čo ešte existuje) a kombinovat s tukmi aby si ešte viac znižila Glykemicku nalož a vydržala byt dlhšie nasýtená.. ja som laik netvrdím že som odborník ale za to všetky tieto veci mam viac menej na sebe odtestované čiže niesom teoretik.

soplik2020

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

marek1251487

soplik vážne už viac nepíš. alebo vlastne. prečo by ma to malo trápiť? každý dostal jedno telo. nech si s ním robí čo chce. nech aj teba počúva. pohoda. napíš knihu. zaplatí za to len on sám. na tie informácie sa ani nejdem vyjadrovať. ako keď sme sa v škôlke ako deti bavili, ako funguje tank, alebo atómová elektráreň. nemusíš sa o všetkom vyjadrovať. hlavne o tom, o čom nemáš ani len potuchy.

soplik2020

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.