Málo peňazí na darčeky

Príspevok v téme: Málo peňazí na darčeky
alica111

Ahojte,
blížia sa Vianoce a ja som v strese a v depresiách. Nemám dosť peňazí na darčeky pre blízkych. Moja rodina si asi dosť zvykla, že vždy odo mňa dostali pekné a drahé darčeky. Nebol to pre mňa problém, keďže som pracovala v zahraničí a dobre som zarábala. Vrátila som sa na Slovensko a zo zarobených a ušetrených peňazí som si kúpila byt, takže tam išli všetky moje úspory. Všetko by bolo v pohode keby neboli Vianoce.
Mám rodinu, kde si každý nadiktuje čo by chcel, mama mi volala, že sa jej strašne páči parfém Chanel, ale viete koľko stojí? 100 ml stojí okolo 150 eur ! Trošku drahé a navyše už v zahraničí nepracujem, takže si nemôžem dovoliť kupovať drahé darčeky ako predtým. Oni mi nikdy nič extra nedávali, otec darčeky nikdy a nikomu nekupoval, spoliehal sa že to vybaví mama. Mám dvoch bratov a to je iná "liga". Jeden čo nikdy nepracoval a nepracuje, ten mi nedal nikdy nič, druhý brat pracuje, ale nikdy ho ani len nenapadlo kúpiť darček mne, mame alebo otcovi.
Ja sa snažím vždy každému urobiť radosť, ale tento rok to nepôjde. A ja viem, akí sú natešení, že dostanú darčeky a pritom ja na to nemám. Mám priateľa, nie je lakomý, dá mi všetko, čo mi na očiach vidí a ten je tiež dosť náročný. Na prvé narodeniny som mu kúpila parfém Chanel, pracovala som vtedy v zahraničí, takže to nebol problém. V marci mal narodeniny, tak som mu ho kúpila znova, ale v menšom balení 50 ml, keďže bol drahý a keď otvoril darček, veľmi sa potešil, ale neodpustil si poznámku "Menšie balenie už nemali?" Naštvalo ma to.
Docela na štve, že stále niekomu niečo platím, stále musím niekomu prispievať. Brat mal v lete narodeniny, nepracuje, len sa doma fláka a mama mi zavolala, či by som mu neprispela na IPhone 100 euro. Aj keď som nechcela, sľúbila som,že áno. Potom zase babke som kupovala náušnice zlaté 120eur, stôl do záhrady 100 eur , skrátka stále niekomu niečo kupujem. Chápem, že babka je na dôchodku a ten dôchodok je taký aký je, ale preboha okrem mňa má ešte 7 vnúčat a len ja prispievam. Teda neviem, či len ja. Stále niekto niečo chce, už ma to nebaví.
Tieto Vianoce neviem ako to poriešiť s darčekmi, nemám toľko peňazí aby som potešila všetkých. Som len v strese a len rozmýšľam ako to vyriešiť. Mám pocit, že sa nikomu ničím nezavďačím, každý chce len parfémy.

alica111

siruma:

Pretože ju poznám. Ak by som jej to povedala, možno by to pochopila, ale hneď by začala nadávať a "hustiť" do mňa, vraj prečo nemám peniaze, som nezodpovedná.. a zase by sme sa len pohádali. Ona nevie rozprávať v kľude ako normálny človek. Niečo také ako "chápem" som od nej nikdy nepočula. Len výčitky, nadávky..

siruma

prečo to mamine nepovieš? že už nemáš na to toľko peňazí? veď je to tvoja rodina, keď im to vysvetlíš tak to pochopia

alica111

užívateľ marek:

Ďakujem. Bohužiaľ som zistila, že to rodina nie je. Ono to ani rodina nikdy nebola, ale to by bolo na veľmi dlhú debatu. Oslíka otras sa, im už robiť nebudem. Pohár už pretiekol. Ale som z toho veľmi sklamaná a smutná. Vianoce budem tráviť so svojím priateľom, ani to nevedeli pochopiť. Vraj prečo nechcem prísť domov, doma som nebola od februára. No, prečo asi..

marek1251487

Alica, urobila si dobre. a nebolo to z vole tohto fora, ale z tvojej vlastnej. to je dolezite. ze ten popcit tam uz bol. neurobila si nic zle/nespravne. vysvetlila situaciu. mierumilovne. skuska spravnosti nedala na seba dlho cakat. za koho ta rodina ma. za sporitelnicku. nic viac. preco ti na takych ludoch vobec zalezi? ti, ktori by nevahli ta nechat sa zadlzit a potom sa na teba vykaslat. otec stve matku proti tebe? tak to nie je otec. to nie je matka. rodicia maju svoju funkciu. a ked ju neplnia, tak nie su rodicmi. len to, ze niekoho zena porodi, ju matkou nerobi. ved sa k tebe spravaju horsie ako cudzi ludia. bud praveze na seba hrda, ze si dokazala urobit takyto krok. skor ci neskor by prisiel aj tak. zi si svoj zivot. ak im bude na tebe zalezat, cestu si k tebe najdu. a ak nie, tak za to nestoja.

alica111

Dobré ráno. Tak včera mi ešte prišla smska od mamy, či by som neprispela babke na topánky a otcovi aby som kúpila parfém. Jej mám ešte pozrieť rolák, či nenájdem nejaký pekný. Tak už som sa fakt naštvala a povedala som jej, že Vianoce budú tento rok skromné, nakoľko som si kúpila byt a tam išli všetky peniaze, takže žiadne parfémy nebudú a ani prispievať nikomu na nič nebudem, že si myslím, že už toho bolo dosť. Samozrejme, že sme sa pohádali. Ako mama to akceptovala, ale rada nebola, skôr sklamaná a ešte si dovolí byť urazená a nahnevaná. Otec už začal špekulovať a matku proti mne štvať, že ktovie, čo za tým je...je mi z toho nanič.

alica111

Uzivatel Kin:
Možno áno, môj najväčší problém je, že neviem povedať NIE a tiež sa bojím matkiných reakcií, ona totiž, keď nesúhlasí s niečím čo urobím, tak vrieska a je nepríjemná a tak jej veľakrát radšej veci zatajím len aby som ju nemusela počúvať a znášať jej nadávky..

Gaspura

Chyba je práve len v tom, že im nevieš povedať, že proste už toľko nemáš a sú na to zvyknutí. Takže pekne zavolaj mame a povedz jej, že už nepracuješ v zahraničí a kupovala si si byt a hotovo, isto to pochopia. Treba len komunikovať

Kin

Nehľaď toľko na "želanie" iných, ak sú pre Teba želania neuskutočniteľné a prehnané. Veď už teraz Ťa to stresuje a to je iba polka novembra to ešte ľudia nestresujú pre darčeky.

A nenechávaš si od nich aj v iných veciach dupať na hlavu alebo v niečom diktovať? Vyzeráš byť taká citlivá osoba čo ľahšie podlieha stresu a vplyvu iných. Nenechaj tlačiť na seba prosto. .... A nemôže byť, že si to tí ľudia iba neuvedomujú? Už si im povedala, že máš menej peňazí, nech necakajú? Veľa problémov máme pre nekomunikovanie. Xi. Vlastná skúsejosť.