Školstvo a vzťahy

Príspevok v téme: Školstvo a vzťahy
NEprepnuta

Téma je zameraná hlavne pre tých, ktorí pracujú v školstve. Aj u Vás v škole máte medzi kolegami divné vzťahy? Skúsim priblížiť. Nastúpila som ako čerstvo vychodená absolventka školy do práce v školstve. Plná očakávaní a motivácie som sa nahrnula do novej práce, že niečo nové sa naučím, budem sa učiť od skúsenejších kolegov a kolegýň, budeme si pomáhať, budeme ,,jedna ruka,,, budeme spolu na jednej lodi. Budeme si jeden druhého vážiť a hlavne to, že budem robiť niečo čo ma baví, čo som študovala a podobne. Čo mi však utkvelo v pamäti bola prvá pracovná porada, kde som si všímala svojich nových kolegov. V ich tvárach bolo možné pozorovať vyhorenosť, v ich poznámkach sarkazmus a iróniu, hádavosť, ufrflanosť, dôležitosť seba samého a hlavne to, že ich v podstate nič nezaujímalo iba to kedy pôjdu domov. Po pár rokoch strávených v školstve som prišla na to, že každý jeden z nich sa pokladá za veľmi dôležitého priam dôležitejšieho než je genocída v Afrike. Neviem, či je to mnou alebo čo ale nás na univerzite učili, že my sme tu pre žiakov, že máme vyučovať s láskou, inovovanými metódami a hlavne odborne. Z pozorovaní niektorých učiteľov na ich hodinách som zistila, že poväčšina učí žiakov absolútne bludy, niekedy sa chytám za hlavu, čo za nezmysly ich to učia. Menia pravidlá počas hry, sľúbia niečo žiakom a napokon to aj tak zmenia. Vyučovať názornými ukážkami/ pomôckami? nehrozí. Žiak si to veľa krát nevie ani predstaviť o čom učiteľ točí. Motivácia na začiatku hodiny? žiadna. Ale idem k najhlavnejšiemu a to sú vzťahy. Čo som si uvedomila za tých pár rokov je to, že v školstve chýbajú chlapi. Už dlhšie si všímam, že som ako v obrovskom slepačinci, kde sú sliepky, ktoré kotkodákajú, ohovárajú, roznášajú klebety, urážajú sa za sprostosti, pretáčajú veci, robia sa neskutočne dôležité. Najhoršie je na tom to, že každý sa na Vás usmieva, uškŕňa, bude sa tváriť ako lojálny ,,kolega,, - hraná úcta. To je to čo neznášam. Pokiaľ si ctím nejakého kolegu, tak to robím úprimne a nie že sa na neho uškŕňam a cerím zuby a poza chrbát ho ohováram. Ach máte to aj vy vo svojej robote, či je to tak len v školstve? :(

ahjajjaj

som bývalá učiteľka a s ostatnými som mala buď vyslovene priateľské a nadštandardné, alebo vecné a produktívne pracovné vzťahy. Áno, našli sa aj donášačky, takže bolo dôležité vedieť, komu čo môžem povedať.
Čo sa týka o pomoci ako začiatočníčke, to som sa musela riadiť pravidlom, pomôž si človeče, ako vieš, aj Boh Ti pomôže. Jednoducho na náreky a stratené ideály a sťažnosti nikto nervy nemal, každý si to riešil po svojom. Ak videli začiatočníkov plakať po hodine, bez slova sme podali papierové vreckovky a brali sme to tak, ak chce, ostane aj potom, ak nechce, po roku odíde. Zopár ostalo, väčšina odišla.

1sandra

Ako sa vravi, rodicov, spoluziakov a ani spolupracovnikov si clovek nevybera. Moze ich bud prijat, bojovat s nimi alebo od nich odist. To nie su ziadne blizsie vztahy, ktore si volis a v podstate sa s tym nic neda robit, ked si nesadnete, i ked si mozete skusit porozumiet, no kazdy ma svoje medze.

robreert

V každom zamestnaní podľa mňa sú naštrbené vzťahy. Ľudia si medzi sebou závidia a potom len na seba kydajú. Je taká doba bohužiaľ

swistica

Otecko - vies dufam, ze ide o Urban Legend - stalo sa to znamemu znameho, alebo anonymnemu nicku na internete.
Ak by to nahodou i bolo realne, tak ucitelka sa s tebou a ani policiou bavit nebude, ale odkaze vas na nadriadeneho, ktory postup nariadil, pravdepodobne na zaklade nejakeho interneho predpisu. Uz si zivo predstavujem policiu, ako ide s hukackami :-). Vobec by si im v telefone dopredu nepovedal podrobnosti. Alebo si im tvrdil, ze pachatelku drzis za kabat? :-)

Mamicka123

otecko netrep kraviny, trestneho cinu si sa dopustil ty sam, a to tym, ze si krivo obvinil ucitelku z kradeze a kedze mobil tvojho syna neprevysil sumu, podla ktorej by naplnal skutkovu podstatu trestneho cinu, je to len tvoja bujna fantazia a okrem toho tvoj syn porusil skolsky poriadok, tak o com tu tocis, byt na jej mieste, vymietla by som s tebou vsetky kuty, az z tvojho syna vyrastie raz grazel, mozes si gratulovat

kotva

rodičia zase namiesto toho, aby si poučili dieťa ako sa má v škole správať, ide robiť cirkus s učiteľom...nebola by som učiteľka v týchto časoch ani za nič na svete, nemajú v dnešnej dobe autoritu, lebo aj rodičia sa správajú k učiteľom často bez rešpektu a dávajú deťom zlý príklad